Eski Datça Gezilecek yerler ve gezi notları

eski datça gezisi

 

Eski Datça gezilecek yerler ve gezi notları

Geleneksel mimari yapısını hiç bozmamış begonvil kokulu taş döşeli sokaklarında tarihe doğru bir yolculuk için Eski Datça gezilecek yerler ve gezi notlarım.

Eski datça gezilecek yerler

Girişte otoparka aracınızı park ettikten sonra araçların görmediği sokaklarda Eski Datça ‘yı içimize çekerek yürüyelim şimdi.

Eski Datça Tarihi;

Daracık taş döşeli begonyalı sokakları ile Eski Datça ziyaretçilerine otantik bir şölen yaşatıyor adeta. M.Ö 11. yy. ‘dan günümüze gelmiş ve hala yaşamın devam ettiği ender yerlerden biri olmuş Eski Datça. Sanatçı ruhlara ilham veren tarihi ve doğallığı ile Can Yücel gibi değerlere ev sahipliği antalya escort yapmış.

Can yücel evi

Eski Datça gezilecek yerler ; Orhan’ın kahvesi

Pansiyon ve butik tarzda taş evlerde konaklama tesislerinin yanından eski çarşısına doğru yürürken karşımıza dut ağaçlarının gölgesinde Orhan’ın yeri çıkar karşınıza.

Eski datça Can yücel in kahvesi

Sağlığında Can Yücel’in sık sık uğradığı bu eski Datça kültürünü yaşatan bu kahvede  bir çay içmelisiniz. Dar sokakları gündüzleri biraz sakin olsa da akşamları oldukça kalabalık ve hareketli oluyor. Yöre halkının el emeği göz nuru dedikleri el işlemeli hediyelikleri taş sokakları rengarenk süslüyor. 

Eski Datça gezilecek yerler

Eski Datça gezilecek yerler  ; Şair Can Yücel’in evi 

Eski Datça‘nın en güzel taş mimarı yapılarını oluşturan bu sokaklarda  çarşı caddesine geldiğinizde tarihi cami çıkar karşınıza.  Sol taraftaki Can Yücel sokaktan Can Yücel’in evine doğru ilerleye bilirsiniz. Sokaklarda yürürken bile her kes size Can Yücel’in evini soruyor.  Edebiyata, tarihe ve Datça’ya mal olmuş Can Yücel’in evinin dar sokaklarında kalabalıktan yürümek bile zor. Ziyarete kapalı olan Şair Can Yücel’in evinin kapısına da fotoğraf çeken bir çok ziyaretçi ile karşılaşa bilirsiniz.

Can yücel evi foto

Yöresel lezzetleri, yöresel taş evlerinde bulabileceğiniz küçük satış noktalarından bal, badem, zeytinyağı alabilirsiniz.

Yöresel gıda lezzetleri..

Mutlu yüzler görüyoruz etrafımızda. Çiçeklerle dolu taş sokaklarında yürüyen turistler her köşeyi, her sandalyeyi, her kapı ve merdivenleri sevdikleriyle birlikte fotoğraflıyorlar. O kadar samimi ve sıcak bir ortam ki! Eski Datça’nın kedi ve köpekleri bile sizlere poz vermekten çekinmiyorlar.

Eski datça nın kedileri

Eski Datça’da gece ayrı bir güzel..  Rengarenk ışıklandırmaları ile sokak müzisyenlerinin köşe başlarından gelen melodileri arasında mutlu yürüyen insanlar  Eski Datça sokaklarının huzuru paylaşıyorlar.

Datça sokakları

Eski Datça Nasıl gidilir?

Ege Bölgesi‘nin bir uzak köşe taşı olan Datça’ya Marmaris‘ten sonra 1 saatlik yolculukla  gidebilirsiniz. Yolculuğun nasıl geçtiğini inanın anlamayacaksınız. Badem ağaçlarıyla süslü o müthiş yeşille mavinin birleştiği doğasında Datça’ya nasıl geldiğinizi anlamayacaksınız. Giderken belirlediğiniz noktalarda dönüşte durarak bu doğanın tadını çıkartın benim gibi.. 

Datça yol

Eski Datça Nerede ?

Geleneksel mimari yapısını hiç bozmamış begonvil kokulu taş döşeli sokaklarında tarihe doğru bir yolculuk için Eski Datça gezilecek yerler i kendimce yazdım. Ancak sizler eminim daha fazlasını keşfedeceksiniz.

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net


 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Adana Sabancı Merkez Camii şifreleri ve özellikleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478