Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum gezilecek yerler

Doğu Anadolu’nun merkezi diyebileceğimiz Erzurum’dayız. Erzurum gezilecek yerler için dolaştığımızda kültürünü tarihinden almış bu lezzet şehrine hayran kalıyorsunuz.

Erzurum gezilecek yerler için her ne sebeple gelirseniz gelin burayı yaşamak için birkaç gün ayırmanız gerekiyor. İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinden kalma mimari yapıların çoğu hemen şehir içinde yürüme mesafesinde.

 

erzurum-gezilecek-yerler-kaErzurum özellikle son yıllarda ev sahipliği yaptığı kış sporları ve uluslararası spor musabakaları ile yerli, yabancı turistlerin ilgi odağı konumuna gelmiş. Erzurum gezilecek yerler ve tadına bakılacak o kadar çok yer ki…

 

Erzurum gezilecek yerler;

Milli Mücadele ruhuna dokunacağınız Atatürk Evi ve Erzurum Kongresi Müzesi’ni ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Tortum Gölü ve Şelalelerinin muhteşem manzarasına tanıklık edin. Ve tabii ki yöreye özgü birçok lezzete sahip Erzurum mutfağını ve kebaplarının tadına bakalım.

 

erzurum kalesi tadilat

Erzurum Gezilecek yerler Üç Kümbetler

Üç Kümbetler, Erzurum’daki en önemli tarihi yapılar arasında. Sekiz köşeli plan üzerine oturtulan ilk kümbetin, Saltuklu Devletinin kurucusu Emir Saltuk’a ait olduğu düşünülüyor.

 

üç-kümbetler-erzurum-3Diğer iki kümbeti kimlerin yaptırdığı hakkında bilgi yok. Tümü kesme taşlardan yapılan 3 kümbetler, benzer diğer Türk-İslam yapılarından, kullanılan malzemelerin niteliği ve süslemeleriyle ayrılıyor.

 

 

İlginç bir durum ise Kümbetlerin birinin üzerinde Çin takvim hayvanları desenleri yer alıyor.

 

üç-kümbetler-erzurum-1

Çifte Minareli Medrese:

Erzurum’un simgelerinden olan Hatuniye Medresesi, (Çifte minareli Medrese) özellikle muhteşem taç kapısıyla ilgi odağı.

 

çifte-minare-erzurum-1

 

Sanatsal işçiliğini hayranlıkla inceleyebilirsiniz. Taç kapının sağında ve solunda dört kabartma var; sağdaki çift başlı kartala özellikle dikkat edin. Bir diğer benzeri ise UNESKO Dünya Mirası Listesine alınmış olan Sivas Divriğ’de ki Ulu Camiinde görüyoruz. (Divriğ Ulucami yayınım için tıklayınız.) 

 

 

 erzurum-çifte-minareli-cami

Erzurum-çifte-minareli-medrese

çifte-minare-erzurum

 

Medresenin 1. Alaaddin Keykubat’ın kızı Huvand Hatun için yaptırıldığı adını da buradan aldığı düşünülüyor. Ama 1285-1290 yılları arasında İlhanlılar tarafından yaptırıldığını söyleyen araştırmacılar da var.

 

çifte-minare-içi

 

Erzurum gezilecek yerler içinde görülecek bir başka tarihi yapı da bu medrese. Diğer adı Hatuniye Medresesi olan bu tarihi yapı da yaklaşık 8 asırdır ayakta ve günümüze kadar ulaşabilmiş. Tarihi caminin çinileri, minare işlemeleri gerçekten muhteşem.

 

çifte-minare-içi-2

 

Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan Hatuniye Medresesi iki katlı 37 oda ve içinde bir camiyi barındırıyor. Çinilerle süslü minarelere Allah, Muhammed ve dört halifenin adları işlenmiş.

Erzurum Kongresi Binası;

Erzurum’un Milli Mücadele  açısından önemi çok büyük. Ama ne yazık ki Milli Mücadele tarihimizin başlangıç adımlarından olan ve “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz” kararı bu binada alınmıştı. Ancak kongre binası bugüne ulaşmayı başaramamış.

 

erzurum-kongre-binası.

alıntı fotoğraf

Binanın orijinal hali 1925’te büyük bir yangın sonucu tüm ahşap bölümleri yanmış. Daha sonra restorasyonlar ile Yapı Sanat Mektebi olarak hizmete alınmış. Sonra Güzel Sanatlar Lisesi olarak devam etmiş. Giriş katında yer alan temsili Kongre Müzesi ziyarete edilebiliyor. İçerisinde delegelerin fotoğrafları, biyografileri, oturdukları sıralar gibi bir çok eşyalar var.Atatürk Evi

Erzurum’da Atatürk’ün iki ay boyunca kaldığı ve bugün müzeye dönüştürülen evi görülecekler listenize alın. Erzurum Kongresi çalışmalarının sürdürüldüğü evde Atatürk ve arkadaşları 2 ay yaşamış. 19. yüzyıl sonlarında konak olarak inşa edilen ve bir dönem Alman Konsolosluğu olarak da kullanılan ev, 1984’ten bu yana müze olarak hizmet veriyor.

 

Erzurum Kalesi;

Eğer kale tipi yapılara meraklıysanız, Erzurum’da iki adresiniz olacak. İlki şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz ve Palandöken’e bir selam yollayabileceğiniz Erzurum Kalesi. Yapım tarihi kesin olarak bilinmese de M.S. 5. yüzyıldan günümüze ulaştığı öngörülüyor. Diğer adresiniz ise Urartu’dan Pers’e, Roma’dan Selçuklu’ya kadar uzanan geniş bir yelpazede 14 ayrı devletin kullandığı İspir Kalesi olsun.

 

erzurum kalesi

Yakutiye Medresesi;

1994 yılından bu yana İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Yakutiye Medresesi, İlhanlılardan kalan nadir eserler arasında. 1310’a tarihlenen medrese, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto zamanında Gazanhan ve Bulgan Hatun adına yaptırılmış.

yakutiye-medresesi-erzurum gezilecek yerler

yakutiye-medresesi-erzurumErzurum gezilecek yerler Doğa güzellikleri;

Erzurum Tortum Şelalesi;

Tortum Gölü ve Şelalesi, Erzurum’un en önemli doğa güzellikleridir. Erzurum’dan yaklaşık 120 kilometre yol giderek ulaşabiliyorsunuz bu güzelliklere. Ama inanın değer. Neden mi? Tortum şelalesi 48 metreden akan suyuyla Dünyanın üçüncü büyük şelalesi.

 

tortum-şelalesi-10 erzurum gezilecek yerler

Burayla ilgili anlatımlı videomu fotoğrafa tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaplıca Sağlık Turizmi;

Erzurum aslında çok bilinmese de kaplıcalarıyla da ön plana çıkıyor. Sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip. Pasinler, Ilıca ve Köprüköy ilçelerinde bulunan kaplıcalar sağlık ve turizme büyük katkıda bulunuyor. Başta romatizma ve sindirim sistemi hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın tedavisini arayanların öncelikli tercihi olmuş. Şifalı doğal suyunun yanı sıra şifalı çamurundan da faydalanılıyor.

 

ılıca-termal-erzurum gezilecek yerler

Beyaz Cennet Palandöken;

Aslında Erzurum denince akla gelen ilk şey kış turizmi ve Palandöken. Doğasal iklimi ile kış sporlarının günümüzdeki merkezi haline gelmiş. Olimpik kayak pistleri ile uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapan Palandökende her türlü imkan bulunuyor. Palandöken, dünyanın en uzun ve en dik pistlerine sahip. Zaten 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nin de ev sahibi.

 

erzurum-palandoken-kayak-me

alıntı foto

Erzurum Lezzetleri;

Erzurum Çağ kebabı fiyatları:

Erzurum’un en meşhur lezzeti cağ kebabı. Kuzu etiyle hazırlanan kebabın sırrı bir gün içinde bekletildiği özel terbiyesi ile lezzet severlerin gözde menüsünü oluşturuyor. Ünlülerin de gittiği Koç kebapta yemiştim bende. (Temmuz 2018) bu yıl şişi 8 tl idi. Gurme değilim ama bizim Batı da yediğimiz çağ kebaplarından inanın lezzeti çok iyi..

 

koç-çağ-kebap

 

çağ-kebabı-erzurum

 Karadeniz, Doğuanadolu da birçok şehrin döneri meşhurdur. Erzurum döneri de  yöresel lezzetleri arasına girmiş. Erzurum‘um diğer yöresel lezzetleri ise;

Den çorbası,

Kesme çorbası,

Çiriş,

Su Böreği : …

Tatar Böreği: …

Hıngel: …

Ekşili Dolma : …

Ayran Aşı : …

Çeç Pancarı :

Şalgam dolması,

Yumurta pilavı da

Erzurum mutfağının özgün yemekleri arasında.

Doğu Anadolu‘nun merkezi diyebileceğimiz Erzurum’u dolaştık. Erzurum gezilecek yerlerini kültürünü tarihinden almış bu lezzet şehri tarihi yerleri, doğası, kültürü ve spor aktivitelerini anlatmaya çalıştım.

Erzurum gezilecek yerler için her ne sebeple gelirseniz gelin burayı yaşamak için zaman ayırmak şart. Doğru bir planlama ile iki günde bile benim kadar gezebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler