Erzincan Gezilecek Yerler listesi / En güzel 12 yer

Erzincan gezilecek yerler

Erzincan Gezilecek Yerler listesi ve haritası

Doğal güzellikleri ve tarihi yerleri için Erzincan gezilecek yerler listesi ve haritası ile gezi notlarımda en iyi 12 yeri paylaşayım sizlere.

erzincan gezilecek yerler

Kısaca Erzincan Tarihi;

Doğu Anadolu bölgesini Erzurum’dan sonra Fırat’ın kuzeyindeki Erzincan’a geçerek devam ediyorum. Tarihi İpekyolu üzerinde bulunan Erzincan geçmişten günümüze bir çok medeniyetin izlerini taşımış günümüze. Tarihinde Hititler, Urartu, Pers, Hellen ve Roma medeniyetlerini ağırlamış Erzincan, Malazgirt zaferinden sonra Türk ve Osmanlı Antalya escort yönetimine geçmiş. 

erzincan saat kulesi

Benim gezdiklerim ve gezemediklerim ile birlikte Erzincan gezilecek yerler;

Erzincan Gezilecek Yerler Listesi :

 • Piri Sami Hazretleri Türbesi ( 3,5 km. 5 dk )
 • Altıntepe Höyüğü ( 20 km. 25 dk )
 • Şehitler Anıtı ( 4 km. 10 dk )
 • Tarihi Saat Kulesi ( merkezde )
 • Ergan Dağı Kayak Merkezi ( 17 km. 20 dk )
 • Erzincan Müzesi ( 6 km. 12 dk )
 • Cami Kebir Cami ( 6 km. 12 dk )
 • Terzi Baba Cami ve Külliyesi ( 6 km. 12 dk )
 • Yeraltı Çarşısı ( 6 km. 10 dk )
 • Girlevik Şelalesi ( 30 km. 40 dk )

Erzincan gezilecek Yerler Haritası 2020

Erzincan gezilecek yerler Doğa güzellikleri 

1 – Karanlık Kanyon 

Erzincan’ın çoğrafyasını güzelleştiren  ve en etkileyici doğa sporlarının da yapıldığı Karanlık Kanyon’dayız. Dünyanın en büyük kanyonlarından biri olan Karanlık kanyon Kemaliye ilçesinde. Sarp ve kayalıklar arasında kalan devasa kanyon görenlerin unutamayacağı bir yer. Gelen turistler ise bir buçuk saatlik bir bot yolculuğunun ardından kanyona ulaşabiliyor.

karanlık kanyon erzincan

2 – Girlevik Şelalesi;

Erzincan Gezilecek yerler e doğal güzellikleriyle devam edelim. Kayaların üzerinden parça parça akan şelale özelikle kış aylarında müthiş bir güzelliğe bürünür. Girlevik Şelalesi Erzincan’a 30 km. uzaklıkta. Çağlayan beldesindeki şelale doğal güzelliğiyle huzur ve keyifli bir gün geçirmenizi garanti eder bence. Piknik yapabileceğiniz alanlar ile alabalık restoranları bulunuyor. Güzel bir doğa yürüyüşü ile bu doğa güzelliğinin doyasıya tadını çıkarabilirsiniz. 

girlevik-şelalesi erzincan

3 – Ekşi Su;

Erzincan’dan Erzurum yolu üzerinde sadece 15 km uzaklıktaki ekşi su buz gibi akan sodalı sularıyla yıl boyunca bir çok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Erzincan doğal ve tarihi güzellikleri yanı sıra buradaki çeşmelerin hepsinden marketten aldığımız gibi maden suyu akıyor. Erzincan kaplıca ve içmeleri ile oldukça zengindir. Erzincan Ekşi su kaplıcası yaz kış yaklaşık olarak 30 derece sıcaklığında. Aynı zamanda kuş cenneti, mesire alanında bulunan sazlıklar arasında bir çok kuş türünü de görebilirsiniz. Kaplıca suları, sodyum, magnezyum ve karbondioksit bulunuyor. Sağlık açısından da önemli bir yeri olan Ekşi Su kaplıcasının özellikle, solunum, mide ve romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı biliniyor.

ekşisu-kaplıcaları erzincan

alıntı fotoğraf

4 – Aygır Gölü;

Erzincan gezilecek yerler arasında 45 km uzaklıkta Üzümlü ilcesindeki Aygır Gölü’ndeyiz. En büyük özelliği ise Türkiye’nin en büyük krater göllerinden biri olması. Kampçıların ve dağcıların gözde yerleri arasında bulunan Aygır Gölü doğası ile de gezginlerin ve fotoğrafçıların uğrak yeri olmuş.

aygır-gölü-erzincan2

Aygır gölü aynı zamanda bir kuş cennetidir

5 – Sakaltutan Kayak Merkezi;

Erzincan’a yine 40 km uzaklıktaki kış turizminin yeni gözdesi Sakaltutan Kayak merkezi Orta ve zor pistlere sahip kayak merkezinde konaklama imkanı da bulunuyor. Aralıkta başlayıp Mart ayına kadar kayak yapılabilir.

sakasultan-kayak-merkezi

6 – Köroğlu Mağarası

Refahiye ilçesinde çok ilginç bir mağara bulunuyor. Buralı ilginç yapan özelliği ise Adından da anlaşılacağı gibi Türk tarihinin kahraman halk ozanlarından olan  Köroğlu’nun atının ayak izi olduğu söyleniyor. Köroğlu Mağarası sarp bir kayalığın üzerinde olması ile kesme taşlardan oyulmuş merdivenler aracılığı ile çıkabilirsiniz. Erzincan’a 80 km. uzaklıkta bulunan Köroğlu mağarası bu tur doğa yapılarını sevenlerin oldukça dikkatini çekmeyi başarmış bir yer. 

Erzincan gezilecek Tarihi Yerleri

7 – Mama Hatun Kervansarayı

Bu tarihe boğulmuş şehirde büyük bir tarihi yapısı olan MAMA Hatun kervansarayı muhakkak Erzincan gezilecek yerler arasında. 12. Yy. sonlarına doğru yapıldığı tahmin ediliyor. İpekyolu üzerinde bulunan Kervansaray dört köşesi silindirik kulelerle çevrelenerek, sarı kesme taşlardan inşa edilmiş.Tercan’da bulunan kervansarayın hemen yanında MAMA Hatun Türbesi’de bulunuyor. Saltuklu Prensi Mama Hatun adına yaptırılmıştır.

mama-hatun-türbesi-erzincan

8 – Melik Gazi Türbesi;

Mengücek beyliğinin kurucusu, Melik Gazi’nin türbesi Erzincan Kemah’da bulunuyor. Fırat nehri kıyısında yüksek bir tepeye kurulmuş türbe, mimarı yapısı ile de dikkat çekici.

Kemah-Melikgazi-Türbesi

 

Kapı işlemeleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu ve bunun gibi Osmanlı tarihininde birçok yapı cami ve türbeler var. Benim aklımdan hiç çıkmayan isi Sivas Divriğ Ulucami. Birbirini tekrar etmeyen figürleri ile Ulucami UNESKO Dünya Mirası listesine alınmış Anadolunun pırlantası bir yapıdır. Divriğ Ulucami yayınım için tıklayınız.


9 – Terzi Baba Türbesi;

Erzincan’ın en manevi şahsiyetlerinden Terzibaba Türbesindeyiz. Asıl adı Muhammet Vehbi olan bu önemli kişi 1847’de Erzincan’da vefat etmiş. Türbesini her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Ömrünü hak yoluna adamış Muhammet Vehbi, Dünya malına önem vermeyen kişiliğiyle tanınır olmuş. Kalbi İlahi aşkla dolu adeta ikinci bir Yunus Emre’dir. Erzincan ve çevresinde birçok öğrenci yetiştirerek insanlığın sevgisini kazanmış.

terzibaba-türbesi-erzincan gezilecek yerler

terzi-baba-türbesi-erzincan

alıntı fotoğraf

10 – Piri Sami Hazretleri Türbesi;

Ben Erzincan’a girdiğimde ilk türbe Piri Sami Hazretleri Türbesiydi. Restoresi devam ederken bile ziyaretçileri eksik olmayan türbe inşaatı bu yıl tamamlanmış. 

erzincan-piri-sami-türbesi erzincan gezilecek yerler

piri-sami-hz.erzincan

erzincan gezilecek yerler

11 – Erzincan Kemah Kalesi;

Tarihi M.Ö. 3 yy. la dayanan kale tarih boyunca birçok saldırılara ve depremlere maruz kalarak sadece giriş kapısı günümüze uluşabilmiş. 12. Yy. Alaattin Keykubat tarafından Moğallara karşı onarımı yaptırılmış. Çok eski bir yerleşim yeri olan Kemah’ta bulunan kale, tarihte bir çok medeniyet görmüştür. İlçeye ayrı bir güzellik katan bu kale özellikle kara savaşlarında önemli bir savunma alanı olarak görev yapmış. Evliya Çelebi yazdığı Seyahatnamesinde kaleden bahsetmiş.

kemah-kalesi- erzincan gezilecek yerler

alıntı fotoğraf

Erzincan Valilik binası önünde güzel bir anıt.26 Aralık 1939’da,bütün kentin yerle bir olmasıyla sonuçlanan deprem felaketi sırasında ve sonrasında, kentin yeniden kurulmasında büyük ilgi göstermiş olan “Milli Şef İnönü” ye şükran ifadesi olarak dikilen Anıtın yanında Ratip Aşir Acudoğlu 1947 yazıyor. Arka yüzünde ise; “Daya biçare kadın bağrına yorgun başını” diye başlayan bir dörtlük bulunuyor.

erzincan gezilecek yerler

12 – Erzincan Müzesi

1986 tarihinde kurulmuş olan müze, içinde bulunan koleksiyonlar ile şehre gelen tarih sever turistlerin ziyaret noktalarından biri olmuş. Erzincan müzesinde arkeolojik buluntular içinde, silkkeler, madeni buluntular, pişmiş topraklar, koyun ve koç heykelleri ve mermerleri görmek mümkün. Müzedeki eserler arasında şehrin yöresel kıyafetleri ve halı, kilim örnekleri de bulunuyor.

Yemyeşil doğasının getirdiği bu zengin topraklarda tarım ve hayvancılık oldukça gelişmiş.

Tarihi ve kültürü yanında yüksek çoğrafyası içinde hayvancılık ve tarım da oldukça gelişmiş. Özellikle Erzurum Erzincan bölümü tarımsal alanları ve doğal güzellikleri arasında yolculuk yapıyorsunuz.

fiat-punto-ardahan

Büyük depremlerle  birçok kez yıkılmış olan şehir tüm tarihiyle tekrar ve tekrar ayakta kaymayı başarabilmiş. Modern  şehir ve insanıyla capcanlı bir yaşam sunuyor hala..

erzincan gezilecek yerler

Erzincan gezilecek yerler arasında tarihi ve doğal güzelliklerini dolaştık. Aslında gezilecek çok yerleri olsa da önemli ve ilk olarak gezilecek yerleri sıraladık.

Erzincan Nerede hangi bölgede ?

Doğu Anadolu bölgesinde en şirin ve modern şehirlerinden biri olan Erzincan doğusunda, Erzurum, Kuzeyine doğru çıktığınızda Gümüşhane ve Bayburt ile karşılaşırsınız. Güneyinde Tunceli, batısında ise Sivas bulunuyor. 

Erzincan’a nasıl gidilir ?

Türkiye ve Doğu Anadolu’nun nadide şehri Erzincan tarihi ve kültürü ile bir çok ziyaretçiyi kendine çekmeyi başarmış. Özellikle yaz ve bahar aylarında kültür turları adı altında bir çok turlar düzenleniyor.  Çok gelişmiş ulaşım imkanları ile Erzincan’a ulaşım oldukça kolay.

 • Otobüs ile ulaşım;  Türkiye’deki büyük şehirlerin hepsinden Erzincan’a otobüs bulabilirsiniz.
 • Tren ile Ulaşım : Doğu eksper rotası üzerinde bulunan Erzincan’a tren seferleri düzenli olarak yapılıyor.
 • Uçak ile ulaşım :  Erzurum yolu üzerindeki Erzincan Hava alanı ile Büyük şehirlerden direk uçuşlar bulunuyor.  Şehre 7 km. 12 dk mesafede.

Araba ile Erzincan’a nasıl gidilir ? 

 • Erzurum Erzincan arası kaç km. 188 km. 2 saat 25 dk.
 • Bayburt Erzincan arası kaç km. 123 km. 1 saat 45 dk
 • Gümüşhane Erzincan arası kaç km. 129 km. 1 saat 50 dk,
 • Sivas Erzincan arası kaç km. 246 km. 3 saat 10 dk.
 • Tunceli Erzincan arası kaç km. 124 km. 1 saat 50 dk.
 • Kars Erzincan arası kaç km. 389 km. 4 saat 45 dk.
 • Trabzon Erzincan arası kaç km. 240 km. 3 saat 20 dk.
 • Ankara Erzincan arası kaç km. 670 km. 8 saat,
 • İstanbul Erzincan arası kaç km. 1,023 km. 11.5 saat. 

Erzincan kaç km ? erzincan gezilecek yerler

 

Erzincan’da nerede kalınır ?, otel ve konaklama haritası 2022 :

Erzincan gezinizde otel ve pansiyon konaklama ücretlerini görebileceğiniz bu harita ile istediğiniz oteli seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Erzincan’da nerede kalınır diye baktığımızda karşımıza 270 ile 850 tl arasında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun otel ve konaklama seçenekleri çıkıyor.

2022 yılı Güncel ve online ERZİNCAN Otel ve pansiyonları için haritayı tıklayınız. 

Erzincan otel ve konaklama haritası

 

Erzincan’da nerede, ne yenir ?  Restoran ve Lokanta haritası 2022

Erzincan restoranlar ve lokantaları haritası ile istediğiniz yeri seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Erzincan’da nerede ne yenir ? diye baktığımızda bölgenin tüm yöresel lezzetlerini de bulabileceğiniz lokanta ve restoranlarında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun yemek seçenekleri bulunuyor.

2022 yılı Güncel ve online Erzincan restoran ve lokantaları için haritayı tıklayınız. 

erzincan restoranları listesi

 

Doğal güzellikleri ve tarihi yerleri için Erzincan gezilecek yerler listesi ve haritası ile gezi notlarımda en iyi 12 yeri paylaşayım sizlere.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

0 1 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Kars Gezilecek Yerler listesi ve haritası

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478