google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Araba ile Ege Akdeniz Turu 7 gün 2300 km.

Araba ile Ege Akdeniz Turu 7 gün 2300 km

İyi kötü bir arabanız varsa, benim her yıl yaptığım gibi Araba ile Ege Akdeniz Turu yapabilirsiniz. Doğa güzellikleri ve tarihi yerlerini gezelim şimdi.

Ben yıllardır eski arabam ile karış karış Türkiye’nin cennet köşelerini geziyorum.  Bu turlarda yaptığım rotaları, rotalar üzerinde gezilecek doğa, tarih ve kültürel yerleri kilometrelerine kadar sıraladım sizler için.

Ege Akdeniz Turu için yol alalım.

İlk durak İzmir (550 km. 5 saat)

Kocaeli çıkış. Bursa, Balıkesir üzerinden Sabaha karşı İzmir’e yol alıyoruz. ilk olarak Çeşme Kalesini gezebiliriz. Ardından Ilıca plajına geçip biraz serinleyip dinlenebilirsiniz. Alaçatı’ya geçip yerel organik ürünlerini bulabileceğiniz Alaçatı Pazarı’nı ve Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin birleştiği Alaçatı’nın meşhur sokaklarını gezebilirsiniz.

 

sörf-alaçatı-çeşmeİzmir’den Selçuk Efes’e geçelim (140 km. 1,5 saat)

Sonra Selçuk Efes’e geçebilirsiniz. Şarabı ve Eski Rum Evleri ile meşhur; Şirince’ye uğramayı sakın ihmal etmeyin. (7 km. 20 dk.) Ancak gece Kuşadası müthiş oluyor.. (30 dk. 25 km)

 

efes-antik kent

 

Ardından Hristiyan inancında Hac Merkezi olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ‘nide görebilirsiniz. ( 10 km. 20 dk) Sonra ver elini Didim. Yol üzerinde Bafa gölünde çay içebilirsiniz. Bu yerler için yanınızda Müze Kart‘ınız olsun.

Kuşadası’ndan Didim (1,5 saat 100 km.)

Ege Akdeniz Turunun mitolojik yapılarından olan Apollon Tapınağını ve Didim plajları değerlendirebilirsin. 

 

apollon-tapınağı-didim-aydı

Didim’den Bodrum’a geçelim (120 km. 1.5 saat)

Bodrum’da ise Bodrum Kalesini ve Sualtı Arkeoloji Müzesini mutlaka görün derim. Bodrum’un olmazsa olmazlarından Bodrum Barlar Sokağına ve gece kale manzaralı sahilinde gezebilirsiniz.

 

bodrum kalesi muğla

Bodrum ve çevresinde birçok güzel plaj var ama ben size tekne turunu öneririm. Öğlen yemek dahil tam günlük Tekne turunda masmavi koyları aynı gün görebilir ve yüzebilirsiniz.

Bodrum’dan Gökova Körfezi Akyaka’ya geçebiliriz (2 saat 140 km)

Milas, Yatağan, Muğla üzerindenGökova Körfezine geçiyoruz. Burada Müthiş manzara vardır. Gerekirse çekin sağa körfezin seyirlik tadına varın. Ben her gidişimde muhakkak bir mola veririm. Hayran kaldığım yerlerden ve buz gibi suyuna rağmen 2 dk da olsa yüzdüğüm Azmak Çayına geliyoruz. Akyaka benim için Ege Akdeniz turunun hayran kaldığım yerlerden biridir. Azmak Çayı‘nda pırıl  pırıl suyun içindeki dünyayı film seyreder gibi seyredeceksiniz. Ben seyretmekle kalmadım Hipotermi geçirmeği göze alarak 35 dereceden 5 dereceli suya balıklama atlamıştım. Bir daha tövbee..

Akyaka Plajına ulaşınca Gökova tekne turları var. Gelibolu Adası, İncekum, Sualtı Mağaraları, Lacivert Koy gibi birbirinden güzel koylar var. (Favorim lacivert koy). 

Ardından Sedir Adası ve Meşhur Kleopatro plajı kumsalına girmek yasak olsa da denizinden ve antik tiyatrosundan faydalanabilirsiniz. Tekne turu bitince çok yorgun değilseniz Marmaris’e doğru geçebilirsiniz. Zaten çok yakın. (Sonra 30 dk’ 30 km) Gece Marmaris’de güzeldir.


Marmaris’ten Dalyan’a geçelim.  (1,30 dk. 90 km)

Dalyan‘da çok güzeldir. Sazlıklar arasında  küçük teknelerle ilerlerken Knaus kaya mezarlarını görebilirsiniz. Türkiye’nin tanıtımlarında da kullanılan bu görüntüleri canlı yaşamak ta ayrı bir heyecan.

 

dalyan-kaya-mezarları

 

Buradan teknelerle Karetta Karetta’larıyla meşhur İztuzu plajına geçebiliriz. Unutmadan Dalyan da teknelerle ilerlerken buraya özel mavi yengeci var. Ben sevmem ama sevenlere de tatmalarını öneririm.  İztuzu plajına insanlar genelde farklı bir yerde yüzmek için gelirler. Oysa plaj 5,5 km uzunlukta. Plajda doğuya doğru uzun yürüyüş yaparsanız eğer doğal tuz yataklarını da görebilirsiniz. Yine aynı teknelerle dönebilirsiniz.

 

iztuzu-dalyan-panaromik

Dalyan’dan Fethiye’ye geçiyoruz. (60 km. 1 saat 10 dk)

Evet sırada doğası ve eşsiz koylarıyla meşhur Fethiye’ var. Benim öbür memleketim. Yol üzerinde Göcek var şirin ama çok pahalı bir yer. Yat turizmi ile ünlenmiş sosyetenin takıldığı bir yer. Hayranım Fethiye’ye. Genelde Yamaç paraşütü ve tüplü dalış için gelirim. Ölüdeniz, Babadağ ve Belcekız, Buranın hikayesini cennet köşeler sayfasında anlatırım.

 

tüplü-dalış-fethiye
Fethiye’de iki ayrı tekne turu var. Biri 12 adalar, diğeri Kelebekler vadisi tarafına gidiyor. Vaktiniz varsa ikisini de öneririm.  Ölüdeniz’e muhakkak gidin. Dünya Türkiye’yi Ölüdeniz’le tanıyor. Hiç gitmemişler için eski bir  Rum köyü olan Kayaköy’ü gezebilirsiniz. (13 km. 30 dk.) Daha önce gitmediyseniz muhakkak gidin. Köylülerin yerel ürünlerinden de alabilirsiniz. Gece Fethiye de Hisarönü tam bir eğlence ve alışveriş merkezidir. Oranın Meşhur sanatçısı ve komedyeni Paşa’yı sahne aldığı yere gidebilirsiniz. Bir çobanın keşfettiği Saklıkent‘te var. (30 dk.) Eşen çayı üzerinde Bir kanyonun içinden çıkan buz gibi akarsu.Buradan da artık Antalya tarafına geçmeye başlayalım. Yol üzerinde yine bir doğal harika Kaputaş Plajı var. Es geçmeyin. Ben illa uğrarım. (85 km. 1 saat).

 

kaputaj-plajı-9

Kaputaj Plajı

Üçağız Köyü, Yani Kekova. (1 saat 20 dk.  55 dk)

Köy yolu oldukça virajlı ama görsel şölen içinde gideceksiniz.  Burayı koyları ve tarihi gezmek için yine tekne turlarına katılmanız gerekiyor. Kekova Adası, Batık Şehir, Hamidiye Koyu, Tersane Koyu ve yüzme molaları veriliyor. Ben burada iki su altı dalışı yapmıştım.  Tepelerde ve denizin içindeki lahitleri görünce hayran kalacaksınız.

Finike – Kumluca – Kemer üzerinden Adresan veya Kemere uğrayabilirsiniz. (2,30 saat 100 km) 

Sahil yolu oldukça virajlı. Sonra Antalya’ya geçebilirsiniz. (40 dk. 50 km) Antalya’da ben Konyaaltı‘nda deniz yapar ve geceyi orada geçiririm genelde. Antalya’ya gelince de Kaleiçi’nde gezmeyi unutmayın.

 

antalya kapak - Kopya

 

Alanya’ya doğru ilerlerken önce  Düden Şelalesi ve (22 km. 15 dk.) Kurşunlu Şelalesi görülmeye değer. Sonra  Roma Tiyatrosu olan Aspendos Antik Tiyatro ilk defa gidenleri büyüleyecektir. (50 dk 50 km.) Benim gibi adrenalin sevenlere Köprülü kanyonda rafting öneririm. 7 km. parkurda 2 saatlik serin ve heyecan dolu bir macera yaşayabilirsiniz. (1 saat. 40 km yolu oldukça virajlı) Alanya ya devam. (1,20 saat 90 km)

Alanya’nın uçsuz bucaksız plajlarında yüzüp dinlene bilirsiniz. Sonra Alanya Kalesi’nden Alanya’yı Kuşbakışı seyretmekte ayrı tat. Hemen altta. Damlataş Mağarası da oldukça etkileyici. Belki bir gün daha burada geçirirseniz. Dimçayı’na gidip atv motor turlarına katılın derim. Çok eğlenceli..

 

keopatra-plajı-alanya

 

Rotamızı tamamladık. Ben burada km. olarak mesafeleri de yazmaya çalıştım. ama gün olarak sıralama vermedim. Arabanızla çıkacağınız için istediğiniz yerde istediğiniz kadar kalın derim. Ben bu Ege Akdeniz Turunu  6 gece 7 gün gibi bir zamanda yapıyorum.
Yeter artık gez gez nereye kadar.  Kürkçü dükkanına geri dönüş derim.
Antalya, Isparta, Afyon, Kütahya, üzerinden dönüş..

Ege Akdeniz Turu’ndaki bu güzergahta yazmadığım bir çok yer daha var aslında. Ben gidilmesi gereken belli başlı kesinlikle görülmesi gereken yerleri yazdım. Aynı turu birkaç defa yaptım ama her seferinde tanınmamış farklı koylara da uğrarım. İlk kez gidecekleri için Ege Akdeniz Turu yaptığım bu güzergahta keyif alacağınıza eminim.

1 Yorum

Eskişehir Çilingir 5 Haziran 2019 at 17:10

Gidilip gezilmesi gereken yerler arasında bil yer bence

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler