Efes Antik Kent

Efes Antik Kent

Türkiye‘deki tarihi yerler arasında UNESKO ile tescillenmiş nadir yerlerden biri olan Efes Antik Kent gezimiz oldukça sıcak bir günde oğlum Furkan ile gitmiştik. 

Efes Antik Kent‘in tüm bölümlerini gezerek tarihini ve kültürünü anlatmaya çalışacağım.

efes-antik-kent

Benim gözümden Efes Antik Kent

İki sene önce yine Furkan ile gelmiştik efsanevi Efes Antik Kenti’ne. Kuşadası’nda geceyi geçirip sabah ilk işimiz Efsanevi Efes Antik Kent‘in yolunu tuttuk. Biz ana kapısından giriş yaparak antik şehrin görkemli yapılarını keşfetmeye başladık. Müze kartın geçerli olduğu Kente girdiğimizde Ağustos ayının sıcak ve nemli bir günüydü. (Fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi).

Efes Antik Kent Ziyaret Saatleri; 

Yaz tarifesi; Nisan- Ekim ayları arası açılış; Sabah 8.00  Akşam 19.00

Kış Tarifesi; Ekim – Nisan ayları arası Sabah 8,30 Akşam 18,00Efes Antik Kent giriş Ücretleri 2019 ; 

Müze Kartınız ile girebilirsiniz. Eğer Müze kart yok ise gişeden 1 yıllık çıkartabilirsiniz. Aksi takdirde Kişi Başı 60 TL. ödemek durumundasınız.

2000 yıl önce 250 bin kişinin yaşadığı düşünülen en büyük Efes Antik Kenti gezmemiz 3-4 saat sürdü.

efes-mermer-yol

Efes Mermer Yol

Birazda araştırma yapıp kısaca anlatmaya çalışayım.

Efes Antik Kent Tarihi;

Efes Antik Kenti İzmir‘in Selçuk İlçesinde bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası olarak tescil edilen şehrin geçmişi M.Ö 6000 yıllarına dayanıyor. Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk şehir.

Roma döneminden kalma tam 60 harabe var. Tüm yapılar en azından 2000 yıl öncesine ait. İslam veya Türkler üzerine hiçbir yapı yok. Türkler Anadolu’ya gelmeden önce şehir 500 yıl önce terk edilmiş. Türkler Anadolu’ya 1071 de geldiği için terk edilmiş bir şehirle karşılaşmışlar. Sonraki bin yılda ise tepelerden gelen yağmur sularıyla birlikte şehir toprak altında kalıyor.  Günümüzden 110 yıl öncesine kadar 4 m. toprak altında kalan Efes Antik Kent arkeologlar tarafından kazılmaya başlanıyor. Daha %20 si gün yüzüne çıkartılmış Efes Antik Kent’te 250 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Ve şuan ki gezdiğimiz yerler Efes’in şehir merkezi. O dönemde yaşayan insanların evleri daha kazılmaya başlanmayan bu tepelerde hala arkeologları bekliyor.

efes-antik-kent-1

Binlerce yıl önce Ege denizine kıyısı olan Efes Antik Kent Liman ve Ticaret Merkeziydi;

Zamanında bir liman kenti olması ticaret, kültür ve sanatta hızla ilerlemelerini sağlamış. Ancak Konstantinepolis (İstanbul) Roma başkenti yapılınca burası değerini yitirmiş.

Efes Antik Kent neden terk edilmiş;

Burası aslında Liman şehri ama şuan denizden 6 km uzaktayız. 2000 sene önce denize kıyısı olan ticaret merkezi kentte Menderes nehrinin yüzyıllar boyunca getirdiği  alüvyonlar ile liman zamanla doluyor.  Konstantinepolis ile yeni ticaret ve liman merkezinin oluşması ve denizden uzaklaşması nedeni ile Efes Antik Kent ticaret önemini yitiriyor ve zamanla terk ediliyor.Dünya Efes Antik Kenti ziyaret ediyor;

Türkiye’de 2000 den fazla antik şehir var. Unesko Dünya Mirası Listesinde bulunan Efes Antik Kent‘i yılda 3 milyon kişi ziyaret etiğini duyunca oldukça şaşırdım. Bu kadar yoğun ilgi olduğunu bilmiyordum.

O kadar büyük bir yer ki. Genel anlamda anlatması da zor. Şehir merkezinin önemli bölümlerini küçük araştırmalarım sonucu parça parça anlatmaya çalışayım.

Odeon

Döneminde kent meclisi toplantıları, tiyatro ve yarışmaları Odeon denilen su tür yerlerde yapılıyordu.

odeon-tiyatro-efes antik kent

Bu tarihi kentteki Odeon, tiyatro biçimli 1400 kişilik bir alan. Günümüzde zaman zaman klasik müzik konserleri ve jazz festivalleri için hala kullanılıyor.

Belediye Binası

Belediye Binası (prytaneion) kent yönetimine dair diplomatik ilişkilerin yürütüldüğü, salonları tanrı ve imparator heykelleriyle donatılmış bir yer.

belediye-efes-kuşadası

Efes Müzesi’nin en değerli eserlerinden Artemis heykelleri, buradaki kazılarda bulunmuş.Domitian Tapınağı

Efes Antik Kent halkı, İmparator Domitian’ın sağladığı olanaklara minnetlerini göstermek için bu tapınağı yapmışlar. Domitian Efes’te adına tapınak yapılan ilk imparator.

domitia-tapınağı-efes

Kuretler Caddesi,

Herakles Kapısı’ndan Celsus Kütüphanesi’ne kadar uzanan şehrin en işlevsel caddesi.

Mermer plaklarla kaplı zemininin altında bulunan geniş kanalizasyon sistemi kentin o dönemde ulaştığı uygarlık seviyesini kanıtlıyor. Traianus Çeşmesi, Hadrianus Tağınağı ve Skolastika hamamları gibi tarihsel yapılar bu cadde üzerinde yapılmış.

mermer-cadde-efes

Skolastika Hamamı

Skolastika Hamamı, girişi Kuretler Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı bir yapı.

skolastika-hamamı-efes

Hamamı önemli kılan iki özelliği var. Biri yoksullardan giriş ücreti alınmaması ve bu bize medeniyetin belki de en önemli unsuru sınıf ayrımıyla mücadele ettiklerini ve temizlik gibi en temel ihtiyaca herkesin ulaşmasını sağladıklarını gösteriyor.Hadrianus Tapınağı

Bu tapınak, Roma İmparatoru Hadrianus’u onurlandırmak için yapılmış.

hadrianus-tapınağı-efes

Binlerce yıldan bugüne ulaşan Antik kentin ender yapılarından. Kapı kirişi üzerinde Efes Antik Kent’in kuruluş hikayesini anlatan oldukça ilginç kabartmalar bulunuyor.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi Efes Antik Kent‘i kalıntıları içerisinde günümüze ulaşmış en görkemli yapılarından biri olmuştur. Tüm ihtişamıyla yükselen dış duvar üzerinde dört kadın heykeli oldukça ilgi çekici.

Celsus Kütüphanesi Efes

Celsus Kütüphanesi Efes

Zamanında 14 bin kitabın bulunduğu kütüphane dönemin en zengin içeriğine sahip kütüphanelerinden biri olarak biliniyordu.

Mermer Cadde

Mermer Cadde, Celsus Kütüphanesi ile Odeon arasında ulaşımı sağlıyor.

efes-mermer-yol

Efes Mermer Yol

At arabaların kullanıldığı bu caddede yayalar da unutulmamış. Yolun hemen kenarında bulunan yüksek yerler bugünkü kaldırımlarla aynı işlevi görüyor.

Birlerce yıl öncesinde insan odaklı bir şehircilik anlayışına sahip olmaları hayranlık uyandırıcı. Caddede üzerinde kadın ayağı ve başı kazınmış bir mermer bulunuyor.

Aşk Evi

Efes Antik Kent‘e gelen denizcilerin ve yolcuların gözde mekanı Aşk Evi, Kuretler Caddesi ile Mermer Cadde’nin kesişiminde yer alıyor. Günümüzdeki Hayat kadınlarının çalıştığı bu evde Antik kent’in merkezinde yer alıyordu.

aşk-evi-efes

Bu aşk evin hem Celsus Kütüphanesi’ne hem de Skolastika Hamamı’na gizli bir geçitle bağlantısı bulunmuş.

Erkeklerin girişteki Afrodit heykeli önünde yapılan kısa bir ritüelden sonra içeri girdikleri biliniyormuş.Büyük Tiyatro

Büyük Tiyatro, 24.000 kişilik kapasiteyle antik dünyanın en büyük açık hava tiyatrosu.

efes-antik-tiyatro

Efes-Antik-Tiyatro

Üç katlı gösterişli bir cepheye sahip. Tiyatro gösterilerinin yanı sıra gladyatörler arenası olarak da kullanılılmış.

Liman Caddesi

Liman Caddesi (Arkadiane), Odeon ile antik limanı birbirine bağlayan Efes Antik Kent’in en uzun caddesi olmuş.

Liman-Yolu-Efes

Liman-Yolu-Efes

Tarihi bir geçit töreninde yürüyormuş gibi hissedeceğiniz caddenin iki yanı görkemli ve heybetli sütunlarla donatılmış.

Kralların karşılandığı ve dini törenlerin düzenlendiği bu yol dönemin ihtişamlı yaşantısını gözler önüne seriyor.

Meryem Kilisesi

Meryem Kilisesi, Liman caddesinin kuzeyinde konumlandırılmış. Dünyada Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden biri. Aynı zamanda Katolik mezhebinin doğduğu yer olarak da biliniyor.

meryem-klisesi-efes

Efes Antik Kent nerede, nasıl gidilir?

Selçuk ilçesinden  Efes Antik Kent‘e düzenli minibüsler kalkıyor. Öncelikle İzmir’den veya Uçakla geldiyseniz Adnan Menderes Havaalanı’ndan Selçuk ilçesine otobüslerle gelmelisiniz.  Benim gibi özel arabasıyla gelenler ise  İzmir’den Selçuk’a 80 km. 1 saate ulaşabilirsiniz. Selçuk’a çok yakın Efes yaklaşık 4 km. Tabelalarla kolaylıkla bula bilirsiniz.Efes Antik Kent giriş ücreti 2019;

Geniş bir otoparkı var ve ücretsiz. Efes Antik Kentte giriş Müze kart ile yapabilirsiniz. Ancak kartınız yoksa 2019 yılı için 60 tl gibi kişi başı ücreti vardı. Bunu ödemek yerine 70 tl karşılığında yine buradan Müzekart çıkartabilirsiniz. En azından 1 yıl boyunca Türkiye’deki tüm müze ve ören yerlerine ücretsiz girebilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler