Düden Şelalesi Nerede?

Düden Şelalesi Antalya

Düden Şelalesi Antalya, nerede, nasıl gidilir, neler yapılır, Doğası, ve güzellikleri ile ilgili gezi notlarımı paylaşayım sizlerle…

Benim gözümden Düden Şelalesi;

Düden Şelalesi Antalya sıcağından kaçmak için geldiğim yerdir. Muhteşem bir doğanın içerisinde şelalenin eşsiz güzelliklerini yaşamak ve Antalya’dan çokta uzaklaşmadan o bunaltıcı havasından kaçarak sanki gizli bir cennetteymiş gibi güzel bir gün geçiririz.

düden-şelalesi-kapak

Düden Şelalesi‘nde neler yapılır;

Birçok kez oğlum Furkan ile gelmiştik şelale cenneti Antalya‘ya. Su sesi ile huzur bulduğumuz Düden Şelalesi’nde Piknik alanları, restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar ve kafeteryalarıyla keyif içinde bir gününüzü burada geçiririz. Düden’siz olmaz..

düden-şelalesi-4

Düden Şelalesi Hakkında bilgi;

Düden Şelalesi, kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan şelale bir süre yer altından ilerledikten sonra Düdenbaşı denilen noktadan yeryüzüne çıkıyor. Düden Çayı boyunca Aşağı Düden ve Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılıyor.

düden-şelalesi-turu

Düden Şelalesi Giriş ücreti 2019 ;

Biz ilk önce arabamızla Yukarı Düden Şelalesi’ne geldik. Şelale girişi ücreti 5 tl gibi sembolik ücret girişini ödedikten sonra girdik. Sık orman dokusu içerisindeki piknik alanlarının içerisinden geçiyorsunuz. Aşağıya doğru ilerledikçe  akan şelalenin sesi ile birlikte suyunun serinliğini hissetmeye başlıyorsunuz. Konum olarak şelalenin girişi yukarıda ve şelalenin döküldüğü yere inmek için aşağıya doğru patika yollardan ilerliyorsunuz. Şelalenin her iki tarafına de geçmek mümkün. Şelale eskiye göre daha da gür akıyor diyebilirim.Müze kart burada geçersiz bilginiz olsun.

düden-turluyorum.net

Şelale arkasındaki Mağaralar;

Furkan’ı buraya ikinci getirişim ama her seferinde bende şelalenin ihtişamından ilk defa görüyormuş gibi etkileniyorsunuz. Sol tarafından doğal kayaların oyulması ile oluşturulmuş merdivenlerle şelalenin arkasındaki mağaralara ulaşıyorsunuz. Mitolojik çağların efsanevi filmlerdeki gibi görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Bu mağaralar oldukça ıslak her tarafınıza sular damlıyor. Sıcakta da oldukça iyi geliyor. Bu mağaralar çokta büyük değil. Birçok yerli yabancı turistlerin yoğunluğu ile bu manzarayı çokta seyredemedik. Ama hala bunu yazarken bile her karesi aklımda.

düden-şelalesi-arkası

Düden Şelalesi kafe ve mekanlar;

Şelalenin diğer tarafına geçtiğimizde şelaleyi görebileceğiniz şekilde yüzyıllık çınarların altındaki balkonlarında bir şeyler içip yiyebileceğiniz kafe restoran tarzı mekanlar var. Fiyatları turistik olmasına rağmen çokta abartı değil. Çay 2-3 tl. su 1.5 tl. civarı. Ortamı yaşamak için Bir şeyler içebilirsiniz. Buradan çıkasımız yok ama gezmeye geldik sonuçta. Yukarı çıkışa doğru çıktıkça sıcağı hissetmeye başlıyorsunuz. Ama her yönüyle değer.

düden-şelalesi-kafe

Aşağı Düden ve Kıyı Şelalesi, Nasıl gidilir?, Tekne turu Fiyatları;

Gelelim Düden Şelalenin 40 metrelik Falezlerden Akdeniz’e döküldüğü aşağı Düden’e. Lara yakınlarında şehir merkezine 8 km uzaklıktaki şelale ayrı bir dehşet. Çevresi çokta güzel düzenlenmiş. Bizim gibi gündüz öğle sıcağında değil de. Akşamüstü gelmenizi tavsiye ederim. Belki biraz daha serin olur. Ama manzara müthiş. Şelalenin her iki yanından bile döküldüğünü oldukça rahat ve güzel seyredebiliyorsunuz. Antalya merkezden otobüsler kalkıyor. Kent kart ile 2.75 tl. Ayrıca Kale içi marinadan  şelalenin döküldüğü yere tekne turları düzenleniyor fiyatları 50 tl diye hatırlıyorum. (2018)

düden kıyı şelalesi antalya

kurşunlu-şelalesiDüden Şelalesi’ne nasıl gidilir

Antalya’nın doğal tabiat güzelliklerinden olan Düden Şelalesi, Varsak’tan 1 km, kent merkezinden 10 km uzaklıkta Kepez Mesire Alanının içerisinde yer alıyor. Özel aracınızla veya toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz park alanının açılış saati sabah 08.00 ile akşam 19.30 arasında. Şelaleye özel araç ile ulaşım yaklaşık 24 dakika sürüyor. Özel aracınızla Varsak Yolu’ndan gelerek şelaleye ulaşabilirsiniz.

mesire-alanı-düden-şelalesi

 

Düden Şelalesi  Nerede;

Düden Şelalesi Antalya, nerede, nasıl gidilir, neler yapılır, Doğası ve güzellikleri ile ilgili gezi notlarımı paylaşmaya çalıştım.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler