Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır gezilecek yerler

Güneydoğuya gidip de Diyarbakır gezilecek yerler için gezmeden olmazdı tabi ki.

Günümüzde bir çoğumuzun yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ön yargılı baktığımız Diyarbakır aslında kültürü, tarihi ve geçmişi ile oldukça değerli bir yer.

Hangi yönüne baksanız ayrı bir değeri çıkar karşımıza. Gelin şimdi Diyarbakır’ın diğer yüzüne bakalım. İnsanının güler yüzü ve misafirperverliğini alışveriş yaptığımız esnafından görebiliyorsunuz.

diyarbakır-kalesi-kapak

Diller ve Dinler şehri Diyarbakır

Binlerce yıl Türk, Kürt, Ermeni, Süryani, Yahudi ve Arap halklar birlikte yaşamışlar. Bundan daha büyük bir saygı ve sevgi olabilir mi?. Bu dinler ve diller şehri Diyarbakır’ın güler yüzlülüğünü ilk önce alışveriş yaptığınız esnafta görüyorsunuz. Gezdiğimiz yerlerde bile doğu kültürünün tüm misafirperverliğini ve sıcaklığını hissediyorsunuz.diyarbakır-surları-kalesi

Diyarbakır gezilecek yerler

Medeniyetler beşiği Diyarbakır’ın tarihi kültüründen bize miras kalan yerleriyle başlayalım. Sur, Ulu cami, Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı Müzeleri, Kalesi, Sülüklü Han, ve Malabadi Köprüsü gibi yerleri gezelim biraz.

diyarbakır-10-gözlü-köprü

Diyarbakır 10 gözlü köprü

Diyarbakır Surları;

Dünyada Çin Seddi‘nden sonra en uzun surlara sahip olan Diyarbakır Surları. UNESKO Dünya Mirasları Listesine girmeyi başarmış. Surlar ve Hevsel Bahçeleri bir şehri içinde yaşatan ihtişamıyla dünyaya meydan okumuş. Ben ilk çıktığımda surların üzerine bir tarafta şehri, diğer tarafta ise Hevsel Bahçeleri ve Mezopotamyayı görüyor ve hayran kalıyorum. Derin bir geçmişe sahip olan Surlar M.Ö. Hititlilere kadar uzanıyor. İlk olarak 346 yılında günümüzdeki  Bizans imparatoru 2. Constantinus döneminde yapılmaya başlanmış. Günümüze kadar çeşitli dönem ve mediniyetlerce sınırları sürekli büyüyüp genişletilmiş.

diyarbakır-surları

Diyarbakır Gezilecek Yerler içinde UNESKO kayıtlı iki yer;

Diyarbakır Surlarının Özellikleri;

Stratejik yeri itibariyle kalkan balığı şeklinde inşa edilmiş. Surlar  5.5 km  uzunluğunda  10 -12 metre yüksekliğinde ve 4-5 metre genişliğinde. Her uygarlık kendi döneminde yeni burçlar, kitabeler, motiflerle surlara kendi imzalarını atmışlar. Bir şehri içine almış surlar iç kaleyi sararak Dağ kapı, Urfa kapı, Yeni kapı, Mardin kapı yoluyla dünyaya açılır. Günümüzde surların içinde hala yaşam devam ediyor. Surlardan aşağıya inip altında küçük çay kahve içebileceğiniz yerler var, Bu tarihi mekanı çayı ve kahvesiyle surlarda solumak ayrı bir keyifti benim için.

diyarbakır-kalesi-surları, diyarbakır gezilecek yerleralıntı fotoğrafDiyarbakır Tarihi Hevsel Bahçeleri:

Bahçe kültürünün çok önemli olduğu bir bölgede yer alan bu bahçeler tarih boyunca halkın kullanımına açık kalmış. 8 bin yıl içinde 30 dan fazla medeniyetin kullandığı bahçe olarak, tarımsal değeriyle birlikte kültürel ve tarihsel bir değeri UNESKO’ya kayıt ile belgelenmiş.

hevsel-bahçeleri-diyarbakır, usesko

Diyarbakır Ulu Cami Haremi Şerif olarak biliniyor.

İstanbul’daki Ayasofya Cami gibi, Martoma kilisesinden 639 yılında camiye çevrilmiş. Halkında yardım ettiği restorasyon çalışmalarında Ulu Cami’de siyah taş kullanılmış. Bu güzel cami Anadolu’nun da en eski camisi olarak biliniyor.

diyarbakır-ulucami, diyarbakır gezilecek yerler

diyarbakır ulu cami

Diyarbakır Şeyh Mutahhar Cami:

Akkoyunlular tarafından 1400 yılında yapılan bu caminin en farklı yönü minaresinin dörtgen olarak inşa edilmesi. Hatta günümüze kadar gelen, sütunlarının arasında 7 tur atan kişinin dileği kabul olur inanışıyla turist çekmeye devam ediyor.

ulucami-diyarbakır

Diyarbakır’ın önemli sembollerinden biri ise Cahit Sıtkı Tarancı‘nın evidir;

Yapısı itibariyle Diyarbakır kültürünü yansıtan en güzel örneklerindendir. Avlulu ve bahçeli enfes bir yapıdır. 1733 yılında yapılmış olan ev sonradan müze olarak ziyaretçilerine açılmış.

cahit-sıtkı-tarancı-müzeMeşhur Diyarbakır Hanları;

Birçok dizilere de ev sahipliği yapan hanlar Diyarbakır’ın geçmişini gözler önüne seriyor. Bu hanlarda çay veya kahvenizi içebileceğiniz iki yer önereceğim.

Bunlardan bir tanesi Sülüklü Han, diğeri ise Hasan Paşa Hanı.

Ulu Camini de ziyaret ettikten sonra tam karşısındaki Hasanpaşa Hanında dinlenebilirsiniz. Çayınızı veya kahvenizi içerken ortamın keyif verici atmosferini yaşarsınız.

hasanpaşa-han-diyarbakır

Bir çok farklı kültürden insanları görebileceğiniz Sülüklü Han’ın ismi, içinde bulunan kuyudan eskiden alimlerin sülük toplayıp bu sülükleri insanlara şifa dağıtmak için kullanmasından gelmiş.

hasanpaşa-hanı-diyarbakır

Hasanpaşa Hanı

Ben gitmedim ama en azından bahsetmek istiyorum. Diyarbakır’ın görülmeye değer bir diğer simgesi ise şarkılara da konu olmuş olan Malabadi Köprüsü’dür.

Silvan ilçesinde yer alan bu köprü Artuklular tarafından 1147 yılında inşa edilmiş. Günümüze kadar kendini zamana karşı koruyarak ayakta kalmayı başarmış. Özellikle fotoğraf çekmeye meraklıysanız mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca bir diğer önemli özelliği ise tarihte dünyadaki en geniş kemere sahip köprü ünvanını taşıyor olmasıdır.

Malabadi-Köprüsü-diyarbakır

Alıntı fotoğraf

Medeniyet beşiği dedik ya cami, han, köprü gibi bir çok tarihi yer var. Birkaçını sıralamış oldum. Ama Diyarbakır’ın diğer yüzü ile mutlaka tanışın derim. Diyarbakır tarihi zenginlikleriyle gerçekten Güneydoğu’nun incilerinden ama Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimize turizm için yeteri kadar tanıtım yapılmıyor bence. Yabancı turistler daha çok ilgi gösteriyorlar, bizim tarihimize bizden daha çok kıymet veriyorlar. İnanılır gibi değil..Diyarbakır-surları-içi-Niha

Gelelim Diyarbakır mutfağına… Güneydoğu mutfağı insanı kendinden alır götürür vallah.

Burada ne yerseniz yiyin önce masayı ikramlık dedikleri yöresel küçük lezzetlerle donatıyorlar. Ayıptır söylemesi kaburga dolmasını deneyin derim.. Yok öyle bir lezzet….

Birçok kültürün bir araya gelmesiyle oluşan Diyarbakır mutfağında lezzet diyarına gidelim.

Kaburga Dolması: Benim için efsane.. Koyun kaburgası iç pilavla dolduruluyor, iç pilavında yenibahar, bol karabiber ve salça ile lezzet yolculuğu resmen.

Meftune : Patlıcanlı veya kabaklı olarak hazırlanır.  Kuşbaşı etle birlikte sumağın ekşiliği verir lezzetini..

Pıçık : Yoğurtlu bulgurdan yapılarak üzeri soslanır.

Nardanaşı: Yağsız kıyma, soğan, köftelik bulgur, pul biber, tereyağı, salça, su ve nar ekşisi ile yapılan yemeğin üzerine nar taneleri dökülüyor. Bunun tadına bakmıştım. Farklı bir lezzet..

Davuklu Pilav: Altta pirinç pilavı, üste kavrulmuş kıyma ve badem. Yemesi en güzel pilavlardan biri.

Elma Düzmesi: Ekşi elma içi oyularak kıyma ile dolduruluyor ve fırında pişiriliyor. İlginç..

Kime Mumbar: Mumbar dolmasının Diyarbakır hali. İçine nane ve bolca baharat konuluyor. Benim damak tadıma uymuyor açıkçası.

Birden benden tarif.. Diyarbakır karpuzu.. yazın serinlemenin ilk yolu..

Diyarbakır surları

 

Diyarbakır gezilecek yerler için kültürü ve tarihini inceledik basitçe. Bunlara yöresel lezzetleri ve insanının hoşgörülü güler yüzünü de katınca gezilecek yerler arasında ön sıralara çıkartabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler