Didim plajları ve tarihi yerleri

didim gezilecek yerler

Didim gezilecek yerler

Altın kumsalından doğasına, antik tarihine, yemyeşil ormanına sahip en önemli turizm merkezlerinden biri olan Didim plajları ve tarihi yerleri ile karşınızdayım.

Tertemiz denizi ve plajlarıyla tatil cenneti olan Didim aynı zamanda antik kentlerle çevrili.

En son 2018 Eylül ayında geldiğim Ege‘nin tatil ve turizm cenneti diyebileceğim Didim gezisi ile önce plaj ve koylarıyla başlayalım ;

didim-aydın-sahili

Didim gezisi Altunkum Plajı ;

Modern bir şehir olan Didim’in sahilinde incecik altın gibi parlayan kumsalıyla Altınkum Plajı bulunuyor. Mavi bayraklı bu büyük ve güzel plaj her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Didim Marinayı da içerisinde bulunduran sahil kesimi ise yat turizminde gözde yerlerinden olmuş.  

Didim altınkum plajı

Didim plajları ve tarihi yerleri Akbük koyu;

Didim merkeze 23 km. kadar uzaklıkta bulunan Akbük koyu biraz daha sakinlik arayanlara göre bir yer. Mandalya körfezi denilen bu bölgede aslında Yarık, Çukur ve Yavan adlı üç küçük koy daha var. Altınkum’dan sonra doğası, kumsalı, berrak suyu ve tarihi zenginlikleriyle Ege denizinin en güzel yerlerinden biri. Denizden gelen iyotlu havasıyla astım hastalarının tercih ettiği yer arasına girmiş.

akbük-sahili didim plajları ve tarihi yerleri

Kampçılarında son dönemde tercih ettiği Akbük’te orman içinde veya adalara (Saplı ada) yürüyüş yapabilirsiniz. Akbük, Mavi bayraklı tertemiz plajıyla su sporlarının da yapıldığı bir bölge.

didim-altınkum-plajı

Saplı Ada Didim ;

Akbük’ün en sevilen yeri diyebiliriz. Yukarıdan bakıldığında bir kaşık görünümü olan Saplı ada ilk yerleşim M.Ö 6. Y.y. oluşmuş. Kaşık sapı üzerinden yürüyerek bile geçebileceğiniz bu ada Akbük’ün ayrı bir zenginliği olmuş.

saplı-ada-akbük didim plajları ve tarihi yerleri

alıntı fotoğraf

Antik kalıntıları görebileceğiniz bu ada volkanik bir yapıya sahip. M.Ö 1500 yıllarında büyük bir volkanik patlama ile etrafa dağılan küllerin birikmesiyle oluşan adada bu kül katmanlarını görebilirsiniz.

saplı-ada-akbük-didim gezilecek yerler

Didim Tekne Turları ve Fiyatları 2019;

Didim çevresindeki adaları ve koyların tadını çıkarmanın farklı bir yolu olan tekne turları ile mavi yolculuk yapabilirsiniz. Günlük tur şeklinde 60 ile 80 tl arasındaki öğlen yemekli turlar ile birçok koy ve plajda yüzebilirsiniz.  

didim-tekne-turları didim plajları ve tarihi yerleri

Tekne turuyla Didim plajları ve tarihi yerleri ; 

Cennet Koy: Pırıl pırıl deniziyle doğa harikası bir yer.

Dalyanaki : Doğal bir liman olan bu koyda dalgasız sakin bir deniz arayanlara göre.

Yeşilkent : Burada pek çok tekne iskeleye yanaşır ve öğlen yemeği molası verilir.

Akademi Koy: Bu güzel koyda dipteki balıkları akvaryum seyreder gibi seyredeceksiniz.

Cennet Adası : Altınkum’un tam karşısındaki bu adaya sadece tekne ile gidilebiliyor.

didim-poseidon-heykeli

Apollon Tapınağı ;

Mitolojideki kelime anlamı Şiir, Aşk ve Güneş tanrısı anlamına gelen Apollon Tapınağı yüksek sütünları ve Medusanın çatlamış yüz heykeli ile her yıl yüz binlerce ziyaretçisini ağırlıyor. M.Ö. 8 bin’li yıllara uzanan geçmişi ile Efes Antik Kentin ikizidir. Didyma ikiz kardeş anlamına gelir. Apollon ve Artemis Zeus ve Letton’un un ikiz çocuklarıdır. Dünyanın en büyük tapınakları arasında bulunan Apollon tapınağı dönemin Kahinleri tarafından merkez olarak seçilmiş bir yer olmuş.

Ayrıntılı Apollon Tapınağı Didim hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz 

apollon-tapınağı-gece

Didim tarihi hakkında bilgi:

Persler, Romalılar ve Bizanslılardan sonra 1071 Malazgirt’ten ile Türklerin hakimiyetine girer. Karya olarak anılan bu bölge 1261 yılı itibariyle de Menteşe beyliği himayesine girmiş. Osmanlı zamanında Yeronda ismini alan bu bölge  T.C. kurulduktan sonra 1955 depreminde Hisar adından sonra Didyma olarak isimlense de türkçeleştirilerek Didim adını almış.

apollon tapınağı didim

Milet Antik Kenti  Didim;

Bir zamanlar liman kenti olan Milet Antik Kent (Miletos) Büyük Menderes Nehrinin taşıdığı alüvyonlarla binlerce yıl içinde yaklaşık 10 km içeride kalmış. Antik tiyatrosu, hipodromu ve sular altındaki hamamları ile oldukça ilgi çekici. Kendi döneminde filozoflar şehri olarak bilinen Milet Antik Kenti’nde Yunan ve Roma döneminin en güzel eserleri bulunuyor. Milet Antik Tiyatronun merdivenlerini takip ederek arka taraftaki liman kısmına gidebilirsiniz.

milet-antik-kent didim plajlar ve tarihi yerler

Pirienne Antik Kenti ;

Milet Antik Kenti gibi bir zamanlar Ege denizi kıyısında olan Pirienne Antik Kenti, Menderes Nehrinin taşıdığı alüvyonlar ile kilometrelerce içeride kalmış. Tepe üstünden Ege denizini seyreden antik kentte 5 bin kişilik tiyatrolardan biri bulunuyor. Antik kentte; Nekrapol, B. İskenderin evi, Agora, Gymnsion, ve ev kalıntılarını görmek mümkün.

piriene-antik-kent-didim plajları ve tarihi yerleri

Didim gezilecek Yerler Listesi :

(Didim merkeze göre mesafeler belirlenmiştir.)

 • Apollon Tapınağı (3.dk 2 km)
 • Yoran Kültür evi (Apollon Tapınağı yanında)
 • Poseidon sunağı ( 17 km. 24 dk )
 • Yediler Manastırı ( 35 km. 50 dk )
 • Iasos Antik Kenti ( 40 km. 55 dk )
 • Altınkum plajı ( 6 km. 10 dk. )
 • Sağtur Plajı ( 7 km. 11 dk. )
 • Sarıkum plajı ( 7 km. 12 dk )
 • İmbat Koyu ( 6 km. 10 dk )
 • Akvaryum Koyu  ( 10 km. 15 dk. )
 • Manastır Koyu (10 km. 16 dk)

Didim’e nasıl gidilir?

Didim, Aydın’a 120 km, Kuşadası’na 70 km, mesafede. En yakın hava alanı ise Bodrum Havaalanı’na 75 km. uzaklıkta.

didim geceleri

 

Didim nerede? :

Didim Konaklama :

Didim adeta modern bir şehir. Her türlü konaklama imkanlarını bulabilirsiniz. Bütçenize göre lüks otellerden, pansiyonlara, hatta çadır kamplara kadar her imkan mevcut. 

Didim plajları ve tarihi yerleri kısaca yazmaya çalıştım. Bu bölge özellikle Yunan Mitolojisi efsaneleriyle dolu. Tarih, deniz ve doğayı bir arada bulabileceğiniz turizm merkezlerinden biri.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net


 

0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Ölüdeniz Fethiye Gezisi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478