Demre nerede ve gezilecek yerler 2022 haritası

demre antik kent

 

Demre Nerede ve gezilecek yerler

Noel Baba müzesi, Antik Kentler hakkında bilgi ve 2022 giriş ücretleri ile Demre nerede ve gezilecek yerler hakkındaki gezi notlarını paylaşayım sizlere.

Demre Nasıl bir Yer?

Bu bölgenin bir tılsımı var sanki! Doğa ve tarihi huzur içinde yaşama fırsatı veriyor insana. Doğanın verdiği huzuru yaşarken tarihin içindeki gizemle de kayboluyorsunuz. Demre Türkiye’nin turizm merkezlerinin öne çıkmışları arasında olmaması ise buraya ayrı bir sakinlik vermiş.

demre nerede ve gezilecek yerleri

Uçsuz bucaksız sahilleri, küçük sessiz cadde ve sokakları ile halk yöresel güzelliği ile çıkar karşınıza. Akdeniz’in berrak denizinde yüzerken, Myra Antik Kenti sizi çağırır adeta. Demre gezilecek yerler o kadar çok ki! Bu sessiz ve huzur dolu kentte canınız hiç sıkılmaz. Yazın kendi nüfusunu 5’e katlayan Demre adını çok duyduğumuz ama belki de gitmeye fırsat bulamadığınız bir yer. Antik çağlarda Myra ismi ile bilinen 25 bin kişinin yaşadığı Demre’yi gezelim şimdi.

demre nerede

Tarihi ile mi, doğa güzellikleri ile mi başlasam bilemedim.  Tarihi Myra Antik Kenti ile başlayalım Demre Gezilecek Yerler ‘i anlatmaya.

Demre gezilecek yerler Myra Antik Kent hakkında bilgi

Kaya mezarları ve o büyük antik tiyatrosu ile Likya ve Roma dönemlerinin zengin ve ihtişamlı şehirleri arasındaymış. M.Ö. 3 y,y, da kurulduğu bilenen MYRA Antik kenti Demre merkezin hemen kuzeyinde bulunuyor. Araçla 5 dk. kadar yakınınızda Çayağzı mevkinde ki MYRA Antik kenti Demokrasinin uygulandığı Likya döneminin en önemli şehirlerinden biri. Öyle ki! Likya döneminde nüfusa ve gelişmişliğe bağlı olarak her kentin 1-2 veya 3 oy hakkına sahip olması günümüz demokrasilerinin beşiği olarak bulunuyor.

 

myra antik kenti kaya mezarları demre

MYRA ise 3 oy hakkına sahip kalabalık ve gelişmiş bir şehirdi Likya döneminde.  Akropolün güney tarafında yer alan tiyatrosu ile her iki yanındaki kaya mezarları ve tepe kısmında ise Helenistik dönem surlarını görebilirsiniz. Bunu da bu büyük tiyatrosu ve kaya mezarlarının ihtişamı ile de anlamam mümkün. Bu tarihi yapıların 5 bin yıl sonra bile karşımızda tüm heybetiyle görmek gerçekten etkileyici.

myra antik kenti demre antalya

Myra Antik Kenti giriş ücreti 2022 :

Myra Antik Kenti giriş ücreti 55 tl. olarak belirlendi. Ancak Müze Kart geçerli. 

Burası biraz pahalı çünkü Turizm Bakanlığı buranın ve Noel baba Müzesinin işletmesini özel sektöre vermiş. Ne alakaysa artık. 

Myra Antik Kerti ziyaret saatleri 2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 09,00 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 09,00 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.

Nicholas (Noel Baba) Kilisesi

Demre doğal güzellikleri tarihte de burayı değerli kılmış. Birçok medeniyetlerin geçtiği Demre merkezde şimdi ise Hıristiyanlıkta önemli bir değere sahip olan Noel Baba olarak bildiğimiz Aziz Nikolas Patara’da doğmuş ve Demre’de yaşamış.  Yine Demre merkezde yürüyerek bile ulaşabileceğiniz Aziz Nikolas Kilisesi Hıristiyanlar için bir haç merkezi konumunda.  Her yıl 6 Aralık’ta düzenlenen Aziz Nikolas (Noel Baba) etkinlikleri yapılıyor.

noel baba kilisesi

Bölgede yaşanan bir çok depremler ile 11. Yüzyıla kadar sürmüş kilise Bizanslılar döneminde yapılmaya başlanmış.  4.y.y. başlarında Aziz Nikolas’ın MYRA’ra piskopos olarak göreve başlaması burayı adeta dini bir merkeze çevirmiştir. Myra’lılar Aziz Nikolas’ın ölümünden sonra saygınlığını korumak ve yaşatmak için onun adına yaptıkları kilisenin içerisindeki bir lahite koymuşlar.

noel baba anıtı demre antalya

Myra (Demre) ve çevresinde Herkesin yardımına koşan, fakirlerin ve kimsesizlerin babası olarak bilinen Aziz Nikolas öldüğünde bu kilisede gömülmüş. Kemiklerinin bir kısmı İtalya’ya kaçırılırken, az bir kısmı ise Antalya müzesinde bulunuyor. Yaşamının bir bölümünü de 3 kilisesi bulunan Fethiye Gemiler Adası ve Azis Nikolas adası olarak da bilenen adada geçirmiş.

noel baba lahiti demre gezilecek yerler

Demre Noel Baba Müzesi giriş ücreti 2022 :

Noel Baba Müzesi giriş ücreti 70 tl. olarak belirlendi. Ancak Müze Kart geçerli. 

Noel Baba Müzesi ziyaret saatleri 2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 09,00 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 09,00 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.
 • Noel Baba Müzesinin telefon numarasını da yazıyorum. tel  0242 843 50 18

Ayrıntılı Fethiye Saint Nikolas Gemiler adası gezi yazımı da okuyabilirsiniz.

Ayrıntılı Kaş Gezilecek Yerler hakkındaki gezi yazımı da okuyabilirsiniz.

Likya Medeniyetler Müzesi ve giriş Ücretleri 2022

Az önce anlattığım Myra Antik kentin bir limanı olan Andriake Antik Kenti Demre Çayağzı mevkinde bulunuyor.  Demre’ye 6 km. batısında bulunan antik kent kazıları hala devam ediyor ve çıkarılan eserler burada Likya Uygarlıklar Müzesinde sergileniyor.

granaryum likya uygarlıklar müzesi

Aynı anda çoğu açık hava müzesi olarak antik kenti de gezmiş oluyorsunuz.  Kazı çalışmalarını da gözleme şansınız olacaktır. Ayrıca Müze’nin içinde 8 dk kadar süren bir tanıtım filmi var. Bu filmi izledikten sonra antik şehrin kalıntılarını gezmenizi tavsiye ederim.

Likya antik kent müzesi demre antalya

Çünkü gördüğünüz tüm yapıları daha iyi anlamlandırıyorsunuz. Bu antik kenti gezerken gözden kaçırmamanız gerek bir iki yapı daha var. Demre tarafından giriş yaptığınızda bu güzel koyun sol tarafında düzenlenmiş alanı görürsünüz. Eğer düz ileri devam ettiğinizde sağınızda kalan sazlıkların olduğu tarafta ve kum tepelerinin oradaki saklanmış kalıntıları da görebilirsiniz. Kaş Demre karayolu Çayağızı kavşağının sağında ise bu antik kentin çeşmesi karşınıza çıkacaktır. 

su sarnıcı demre

İçinde yürüyebileceğiniz kadar büyük su sarnıçı

Antik kentte tarihten günümüze ulaşabilmiş olun 2 tane kilise, 2 tane hamam, Liman agorası, içini gezebileceğiniz bir sarnıç, Sinagog (liman kenti olması sebebiyle her dinden gelenler için ibadethane vardı) ve o zamanın tahıl ambarı olarak kullanılan Granarium (şimdi ise müze binası) onurlandırma yeri ve liman kalıntılarını görebileceksiniz.

Likya Medeniyetler Müzesi giriş ücreti 2022

 • Likya Medeniyetler müzesi 2022 yılı için giriş ücreti : 12,5 tl. olarak belirlendi.
 • Ayrıca Müze kart ile ücretsiz gezebilirsiniz.

Likya Medeniyetler Müzesi ziyaret saatleri 2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 09,00 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 09,00 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.

Müzenin telefon numarasını da buldum sizler için belki lazım olur :   (0242 871 60 02)

Andriake Kuş Cenneti ve Antik kenti Demre gezilecek yerler arasında olmalı.

Dedik ya! tarih ile doğa birbiri içine bu kadar güzel girmiş. Mitolojik tarihin ruhunu antik kentlerde yaşarken arasında kalmış bu kuş cenneti ile de doğanın seslerini dinliyorsunuz. Demre gezilecek yerler içinde en güzel ve sıra dışı yerlerden birindeyiz şimdi. Andriake Antik Kentin hemen yanında göreceksiniz zaten. Antik Liman yolu ve Müze arasında kalan alanda tespit edilen 149 farklı kuş türü bu tarihe ortak oluyor sizinle.

andreaka aktik kenti demre

Demre merkeze 4 km. mesafedeki Kuş cennetinde mevsimsel dönemine göre meke, yaban ördek, karabatak gibi kuşları görebilirsiniz. Doğa ve fotoğraf sevenlerinde ilgisini çeken Andriake Kuş cenneti sizleri de bekliyor.

Andriake Antik kenti giriş ücreti 2022

 • Andriake Antik kenti 2020 yılı için giriş ücreti : 12,5 tl. olarak belirlendi.
 • Ayrıca Müze kart ile ücretsiz gezebilirsiniz.

Andriake Antik kenti ziyaret saatleri 2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 09,00 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 09,00 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.

demre kuş cenneti andraeka

Çayağzı Plajı ve Caretta Caretta Gözlemi

Şanslı iseniz benim gibi burada bir caretta caretta ile de karşılaşabilirsiniz. Batı Akdeniz kumsallarında koruma altına girmeleri sebebiyle çoğalmaya başlayan Karettalar Patara ve İztuzu plajlarında olduğu gibi Demre, Çayağzı plajında da görmek mümkün. Karettaların genelde Temmuz ayında geldiğini de hatırlatayım sizlere.

çayağızı plajı karetta

En büyük Likya Lahiti ile Sura Antik Kentindeyiz.

Likya döneminde Kehanet merkezi olarak 2 oy hakkına sahip olan Sura Antik Kenti’nde çok fazla kalıntı olmamasına rağmen Likya’nın en büyük anıtsal mezar olarak nitelendirilen Lahiti’ne sahip olmuş. Demre’ye 6 km uzaklıktaki Sura’da Akropol, Tapınak kalıntıları, lahit ve kaya mezarları görebilirsiniz. Kehanet merkezi olarak anılan Sura antik kenti de tarih sevenleri bekliyor.

Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Simena’ya birçok kez geldim ve tekne turlarına katıldım. Kaleköy ve çevresinde yürürken bile karşınıza çıkan lahit mezarları denizin içinde de görmek mümkün. M.Ö 4 y.y. dan günümüze gelen Likya şehirlerinin en küçüklerinden. Müthiş Kekova manzarası ile Akdeniz’in gizli sığınaklarından olan Kekova Üçağız köyü ile Simena ve Kaleköy’ü gezebilirsiniz. Tarihi kaleye çıkarken bile karşınıza küçük bir tiyatro, klişe birçok lahit çıkacaktır.

sura antik kenti

Bu bölgeyi en güzel gezmenin yollarından biri ise kaş ve Üçağız’dan kalkan tekne turları. Kekova ve çevresindeki batık şehirleri de görme şansınız olacak. 2 yıldız dalgıç olarak keşke buralarda dala bilsem ama yasak tabi. Dalmak bir yana yüzmekte yasak. Tekneler yüzme molalarını Tersane ve Hamidiye koyunda veriyorlar. 

Ayrıntılı Kekova tarihi ve doğası yazımı da okuyabilirsiniz.

Üçağız Antik Kenti (Theimussa)

Simena, Aperlai. Kekova Antik Kentleri arasında kalan Üçağız Antik Kenti (Theimussa) tarihi kalıntılarının yanı sıra doğası ile de turizmin göz bebeği olmuş. Yaşamın hala sürdüğü Üçağız köyünde bir çok evler, tarihi yapılarla iç içe kalmış. Gezi teknelerin sıra sıra dizildiği limanında günlük turlar ile Kekaova ve çevre adaları, antik limanları ve batık şehir kalıntılarını görebilirsiniz. Üçağız Nekrapol (yani mezar kent) olarak yine bur çok Lahit’e, antik liman kalıntılarına, kilise ve hamam kalıntıları yine görecekleriniz arasında.

demre nerede

Demre’ye  35 dk. bir mesafede olması ile tarih içinde tekne turları da yapabilirsiniz. Sadece teknelerle gidebileceğiniz Kekova batık şehirde yüzmek yasak. Çünkü bir çok tarihi kalıntı hala su içerisinde görülebiliyor. Hatta tekneler ziyaretçilerine bu kalıntıları gösterebilmek için teknelerinin altlarına cam pencereler yaptırmışlar.

Tarihi tersane koyu kekova üçağız

Tarihi tersane koyu

Kyaenai Antik Kenti

Birçok lahidi aynı anda görebileceğiniz Kyaenai Antik Kenti’ni ben birazda Pamukkale’deki Hierapolis Antik kentine benzettim.  Kyaenai eski dilde “Çınlayan Kayalar” anlamına geliyor. Demre’ye 20 km kadar uzakta dağ kenti olan Antik kentinde bu tiyatro ve çeşitli boylarda lahitleri görebilirsiniz.

demre nerede

Demre Kamp alanları Haritası :

Demre doğası gereği müthiş. İçerisindeki mitolojik ve antik tarihide gezdiğinizde burada birkaç günde olsa kalınır. Benim gibi kampçı iseniz size haritalı olarak kamp alanlarının yerini gösteriyorum. Ama şunu bilin ki yaz sezonunda biraz pahalılar. 

Demre’ye Nasıl gidilir ?

Demre Antalya ile Kaş arasında kalıyor. 

 • Antalya’dan 145 km.
 • Fethiye’den 150 km.
 • Kaş’tan ise 45 km. mesafede.

Sahil yolunu takip eden Kamer  Antalya tarafından veya Fethiye kaş tarafından gelen otobüsler ile ulaşa bilirsiniz.– – –  Ayrıca Antalya Havaalanına da 154 km. yani 2 saat mesafede. 

Demre nerede ve gezilecek yerler haritası 2022

Bu kadar yeri anlatması kolay da gezmesi oldukça  zordur. Hepsi 1 güne sığmaz. Bu eklediğim online haritaya göre güzergah çizebilirsiniz. 

Noel Baba müzesi, Antik Kentler hakkında bilgi ve 2020 giriş ücretleri ile Demre nerede ve gezilecek yerler hakkındaki gezi notlarını yazdım sizlere. 

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

1 0 0 0 0 0
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Konya gezilecek yerler – tarihi ve doğal güzellikleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478