Dalyan Gezilecek Yerler Muğla

Dalyan Tekne turu Kaunos Kral mezarları ile Dalyan Gezilecek Yerler Muğla ‘dayız.

Köyceğiz’de harika ama Dalyan beni benden alır her zaman. Doğa ve tarihin yanında huzur ve mutluluğu arıyorsanız, İşte orası burası. 

dalyan-köyceğiz-muğla-kapa

Dalyan Hayranlığım;

Tarihin doğayla birleştiği yerde huzuru da buldunuz mu? Mutluluğun tarifi budur benim için. Ülkemizin birçok yerini gezdim burası ve Akyaka’daki Azmak çayı benim iki favorimdir.Dalyan tekne tursuz olmaz. Eşsiz güzellikleri, Tarihi kral mezarlarını, antik kenti ve doğayı bu tekne turları ile yaşarsınız. Bu yıl (2018 Eylül) İstanbul’dan bir takipçimi gezdirmek için Ege-Akdeniz turu yaptığımızda gelmiştim.



dalyan-turluyorum.net

Dalyan ve Kaunos Kral Mezarları Hakkında Bilgi;

Yerli yabancı birçok turistin geldiği bu bölge Türkiye’nin tanıtımlarında kullanılan yerlerden biridir. Dalyan ve Kaunos kral mezarları o kadar güzel bir yer ki! Binlerce yıl önce bile insanlar burada yaşamayı ve öldükten sonrada kalmayı tercih etmişler. Dalyan Kral mezarları olarak bilinen bu mezarlar aslında kaya mezarlarıdır. 2700 yıl önce Zengin insanlar öldükten sonra bile bu güzelliklerden ayrılmamak için bu devasa kaya mezarlarını yaptırmışlar. Çeşitli boylardaki mezarlar eşler ve çocuklar ile aile mezarları şeklinde yapılmış.

dalyan-köyceğiz-muğlaVe amatörce de olsa kısa anlatımlı videolar çekmeye başladım. Dalyan Tekne turları hakkında Facebook‘tan yaptığım canlı yayını hazırladım sizlere.

Dalyan Tekne Turları ve Kral mezarları hakkındaki canlı yayın videom;

Dalyan Tekne Turları;

Dalyan; Köyceğiz gölü ile Akdeniz‘ i birleştiren bir kanal. Denizle birleştiği yer ise İztuzu Plajı. Akdeniz ile Ege denizinin birleştiği yer olarak bilinir. Köyceğiz Tekne turlarından ziyade Dalyan’a geçip oradan katılın derim turlara. Bu bölgeyi gezmek en güzel tekne turlarıyla olur. Birçok tur seçeneği bulunan teknelerde sabah 10 gibi kalkar.

kral-mezarları-köyceğiz-dal


Bu güzellikleri bir güne sığdırmak için tam gün tekne turlarına katılın derim. Rehber eşliğindeki turlarda Çamur banyolarına, küçük sıcak su kaplıcasına uğrayıp yaklaşık 1 saat kadar mola veriliyor. Başınızı nereye çevireceğinizi veya nerenin fotoğrafını çekeceğinizi şaşırıyorsunuz. 50 Tl gibi  yemek dahil fiyatlarıyla tüm gününüzü dolduracak bir tur.

dalyan-kral-mezarları-tekne

Dalyan mavi yengeç var.

Dünya’da Amerika, Avusturalya ve sadece burada bulabileceğiniz mavi yengeç 25 tl ye haşlanmış olarak sunuluyor. Damak tadınıza uygun ise denemenizi tavsiye ederim. Çünkü başka bir yerde yok.

Bir günde Dalyanı keşfetmenin tek yolu diyebilirim. Bu tam günlük yemek dahil gezi kişi başı 50 tl. Bence fazlasıyla hak ediyor.

mavi-yengeç-dalyan

Dalyan Gölet Kapısı;

İztuzu plajı ile denize bağlanıyor demiştik. Buradaki balık kültürünü korumak için Dalyan kanalının ortalarında balıkların denize kaçmasını engelleyen bir set yapılmış, ortasındaki kapıdan sadece bir tekne geçebiliyor. Akşamları tekne seferleri yapılmıyormuş, karanlık olduğu için. Bu yüzden de kapı gece kapalı tutuluyor, sabah açılıyormuş.

dalyan-iztuzu-kapısı

İztuzu Plajı Dalyan;

Cennet gibi iki doğa harikasını yan yana bulabileceğiniz ender yerlerden biridir Köyceğiz Dalyan. Karetta Karettaların yumurta bıraktığı koruma altındaki 5.5 km.

iztuzu-dalyan-panaromik



İztuzu Plajı’na bağlanır Dalyan. Tekne turları İztuzu Plajına kadar gider ve tur kapsamında 2-3 saat kadar kalırlar. Sadece teknelerle gidebileceğiniz İztuzu plajının tam keyfine varmak isterseniz, Kooperatif tekneleri taksi gibi günün her saatinde plaja ulaşım sağlarlar.

iztuzu-nihat-namuk

Dalyan gezilecek yerler Yuvarlak Çay;

Doğa harikası bir yer dedik ya. Buraya yakın ve yazın sıcağından kaçarak serin bir yer arayanlara Yuvarlak çay. 5-6 derecelik buz gibi suyuyla yanında dursanız bile onun serinliğini yüzünüzde hissede biliyorsunuz. Dinlenme tesisleri ile çayın kenarında oturabileceğiniz, serin suyunda yüzebileceğiniz doğa içine gizlenmiş keyifli bir yer.

orta-çay-dalyan-2

Ne yenir? Burada yöresel tüm lezzetleri ile birlikte balık yemenizi tavsiye ederim. Zengin bir menü ile kişi başı en fazla 50 liraya ziyafet çekebilirsiniz. Buradaki tesislerde kuzu tandır, saç kavurma ve kiremitte alabalık da yenebilir.

Yöresel lezzetlerden devam edelim

Amerikan gemilerin altına tutanan yumurtalar ile bu bölgeye geldiği düşünülen  mavi yengeçin haşlaması ve kömürde ızgarası enfestir. Mavi  Yengeç’i ayrıca  Dalyan da restauranlarda salatası, dolması, tere yağı soslusu, güveci ve böreğini gibi birçok çeşidi yapılıyor.

dalyan-çarşı



Ege Salataları;

Sizi bilmem ama ben bayılırım semiz otuna. Şifa kaynağı Semizotu haşlanarak yoğurtlu veya salatası servis ediliyor. Sülüngür Gölü çevresinde yetişen deniz börülcesi haşlanıp sarımsak soslu veya  yoğurt soslu ile lezzetlendirilmiş.

dalyan-yemek-lokantalar

Dalyan Deniz ürünleri;

Deniz ürünlerinden Levrek, lagos Sarı kanat ızgarası veya  tuzda servisi oldukça lezzetli.Yine ızgara olarak deniz çipura balığını , tava olarak kaya barbunu,mercan, tekir ve mırmır balığını da seçenekler arasında.

kral-kaya-mezarları-dalyan

Yöresel ot türlerinin tamamıyla yapılan gözleme çok lezzetli ve hafif yiyeceklerden biridir.

Dalyan yazları  sıcak bir iklime sahip olduğu için çok fazla et tüketimi olmaz ancak Türk milletinin ortak lezzet kültürü olan pide, lahmacun ve kebap salonlarını da bulabilirsiniz.

dalyan gezilecek yerler muğla

Dalyan gezilecek yerler Muğla doğası gereği oldukça zengin bu bölgede, Tarihi, Doğayı, akarsuları, antik kentleri ve meşhur İztuzu plajı ile harika. Yazın yerli ve yabancı turist akınına uğrayan bölge kültürel ve yerel özelliklerini hala korumayı başarabilmiş.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler