Dalyan Gezilecek Yerler, tekne turu ve otel fiyatları 2022

dalyan iztuzu köyceğiz

Dalyan Gezilecek Yerler ve tekne turu fiyatları 2022

Dalyan Gezilecek Yerler ve tekne turu ve otel fiyatları hakkında bilgi ile nerede ?, nasıl gidilir ? tarihi ve plajları hakkındaki gezi notlarım.

Köyceğiz’de harika ama Dalyan beni benden alır her zaman. Doğa ve tarihin yanında huzur ve mutluluğu arıyorsanız, İşte orası burası. 

Dalyan ne demek ?

Köyceğiz ile Akdeniz’in buluştuğu yerde bulunan dalyan çayı üzerindeki balık tuzaklarından ismini alıyor. Bana da çok ilginç gelmiştim. Köyçeğiz gölü Akdeniz’e iztuzu plajı ile birbirinden ayrılır. Tuzlu su ile Tatlı suyu ayıran bu kısım bir tür balık tuzağı anlamını taşır ve buraya Balık tuzağı anlamına gelen Dalyan deniyor. Ayrıca Dalyan ağzı kısmında tatlı su balıklarının Akdeniz tarafına geçmemesi için tel örgüden oluşturulmuş bir kapı bulunulur.  Bu kapı gezi tekneleri geçişi sırasında açılır. 

dalyan-köyceğiz-muğla-kapa

Dalyan Hayranlığım;

Tarihin doğayla birleştiği yerde huzuru da buldunuz mu? Mutluluğun tarifi budur benim için. Ülkemizin birçok yerini gezdim burası ve Akyaka’daki Azmak çayı benim iki favorimdir. Dalyan tekne tursuz olmaz. Eşsiz güzellikleri, Tarihi kral mezarlarını, antik kenti ve doğayı bu tekne turları ile yaşarsınız. Bu yıl (2019 Eylül) İstanbul’dan bir takipçimi gezdirmek için Ege-Akdeniz turu yaptığımızda gelmiştim. Aslında bir balıkçı kasabası olan dalyan doğa ve tarihi güzellikleri ile turizm merkezi haline dönüşmüş. Etrafı yemyeşil dağlarla çevrili bu cennet köşe bahar ve yaz aylarında oldukça ilgi görüyor. Kışın kendi nifusuna dönen Muğla’nın ortaca ilçesindeki dalyan 5-6 kişi yaşıyor.  Nisan ve Kasım aylarına kadar süren turizm sezonu ile bu nifusu 10 katlıyor diyebiliriz. Çevresindeki onca turizm merkezine rağmen sakinliğini korumayı başarmış ender yerlerden biri. Ayrıca yöresel lezzetleri doğal yetişin meyve ve sebzeleri ile birlikte yapılınca ortaya damak çatlatan tadlar çıkıyor. Türkiye’nin bir çok yerinde rafting yaptım ama Dalyan çayında daha kısmet olmadı. Burada doğa ve macera severleri bekleyen atv motor ve rafting turlarına da katılabilirsiniz. 

Ayrıntılı İztuzu Plajı dalyan hakkındaki yayınımı da inceleyiniz. 

Dalyan’a ne zaman gidilir ?

Daha çok bahar ve yaz aylarının tercih edildiği Dalyan gezilecek yerler sakinlik arayanların kışın da tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Deniz ve turizm sezonu Nisan ile başlayıp Kasım aylına kadar 7 ayı bulan bir sezona sahip. Kışın sessizlik ve sakinlik içinde çay bahçelerinde oturup dalyan ve çevresinde doğa içinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Çevresindeki yüksek dağları ile sert rüzgarlara kapalı Dalyan Akdeniz iklimi görülüyor daha çok. Yazın Ağustos ayların da 35-38 dereceleri bulun sıcaklıklara ulaşabiliyor. Ancak akşamları ve geceleri bu sıcaklıklar kolaylıkla düşebiliyor. Alanya gibi düşünmemek gerek. Gece güzel serinlikler oluşuyor olması tercih edilmesini artırıyor. 

Dalyan İztuzu Plajında Caretta Carettaları ne zaman görebiliriz ?

Türkiye’nin en önemli Caretta Carettaların yumurtla bölgelerinden olan Dalyan İztuzu Plajı koruma altında. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında gece yumurtlamaya gelen carettelar görevliler tarafından yumurta alanları tel örgüler ile çevrilerek koruma altına alınıyor. 

 

Ayrıntılı Azmak çayı Gökova hakkındaki yazımı da inceleyiniz.dalyan-turluyorum.net

Dalyan ve Kaunos Kral Mezarları Hakkında Bilgi;

Yerli yabancı birçok turistin geldiği bu bölge Türkiye’nin tanıtımlarında kullanılan yerlerden biridir. Dalyan ve Kaunos kral mezarları o kadar güzel bir yer ki! Binlerce yıl önce bile insanlar burada yaşamayı ve öldükten sonrada kalmayı tercih etmişler. Dalyan Kral mezarları olarak bilinen bu mezarlar aslında kaya mezarlarıdır. 2700 yıl önce Zengin insanlar öldükten sonra bile bu güzelliklerden ayrılmamak için bu devasa kaya mezarlarını yaptırmışlar. Çeşitli boylardaki mezarlar eşler ve çocuklar ile aile mezarları şeklinde yapılmış.

dalyan-köyceğiz-muğlaVe amatörce de olsa kısa anlatımlı videolar çekmeye başladım. Dalyan Tekne turları hakkında Facebook‘tan yaptığım canlı yayını hazırladım sizlere.

Dalyan Tekne Turları ve Kral mezarları hakkındaki canlı yayın videom;

Dalyan Tekne Turları;

Dalyan; Köyceğiz gölü ile Akdeniz‘ i birleştiren bir kanal. Denizle birleştiği yer ise İztuzu Plajı. Akdeniz ile Ege denizinin birleştiği yer olarak bilinir. Köyceğiz Tekne turlarından ziyade Dalyan’a geçip oradan katılın derim turlara. Bu bölgeyi gezmek en güzel tekne turlarıyla olur. Birçok tur seçeneği bulunan teknelerde sabah 10 gibi kalkar.

kral-mezarları-köyceğiz-dal


Bu güzellikleri bir güne sığdırmak için tam gün tekne turlarına katılın derim. Rehber eşliğindeki turlarda Çamur banyolarına, küçük sıcak su kaplıcasına uğrayıp yaklaşık 1 saat kadar mola veriliyor. Başınızı nereye çevireceğinizi veya nerenin fotoğrafını çekeceğinizi şaşırıyorsunuz. 

İztuzu Plajına nasıl gidilir ?

Bu cennet köşeye yine doğası ve tarihi ile dalyan boğazından geçerek tekne turları ile gidebilirsiniz. Veya Dalyan belde merkezi PTT’ nin yanından kalkan dolmuşlar ile İztuzu Plajının diğer tarafına da 20 dk. da gidebilirsiniz Bu dolmuşların fiyatı 15 tl.

İztuzu Plajı Dalyan Tekne turu fiyatları 2022 :

 • Günlük yemekli Dalyan İztuzu tekne turları : 170 – 200 tl arası
 • Özel tekne kiralamak isterseniz : 15-20 kişilik arası gruplar için 550-700 tl arası
 • Dolmuş tekne olarak sadece İztuzu Plajına gitmek isterseniz eğer 25 tl ile gidebilirsiniz.

dalyan-kral-mezarları-tekne

Dalyan mavi yengeç var.

Dünya’da Amerika, Avusturalya ve sadece burada bulabileceğiniz mavi yengeç 35 tl ye haşlanmış olarak sunuluyor. Damak tadınıza uygun ise denemenizi tavsiye ederim. Çünkü başka bir yerde yok.

Bir günde Dalyanı keşfetmenin tek yolu diyebilirim. Bu tam günlük yemek dahil bu tekne turlarına katılmalısınız. 

mavi-yengeç-dalyan

Dalyan Gölet Kapısı;

İztuzu plajı ile denize bağlanıyor demiştik. Buradaki balık kültürünü korumak için Dalyan kanalının ortalarında balıkların denize kaçmasını engelleyen bir set yapılmış, ortasındaki kapıdan sadece bir tekne geçebiliyor. Akşamları tekne seferleri yapılmıyormuş, karanlık olduğu için. Bu yüzden de kapı gece kapalı tutuluyor, sabah açılıyormuş.

dalyan-iztuzu-kapısı dalyan gezilecek yerler muğla

İztuzu Plajı Dalyan;

Cennet gibi iki doğa harikasını yan yana bulabileceğiniz ender yerlerden biridir Köyceğiz Dalyan. Karetta Karettaların yumurta bıraktığı koruma altındaki 5.5 km.

iztuzu-dalyan-panaromikİztuzu Plajı’na bağlanır Dalyan. Tekne turları İztuzu Plajına kadar gider ve tur kapsamında 2-3 saat kadar kalırlar. Sadece teknelerle gidebileceğiniz İztuzu plajının tam keyfine varmak isterseniz, Kooperatif tekneleri taksi gibi günün her saatinde plaja ulaşım sağlarlar.

iztuzu-dalyan gezilecek yerler muğla

Dalyan gezilecek yerler Yuvarlak Çay

Doğa harikası bir yer dedik ya. Buraya yakın ve yazın sıcağından kaçarak serin bir yer arayanlara Yuvarlak çay. 5-6 derecelik buz gibi suyuyla yanında dursanız bile onun serinliğini yüzünüzde hissede biliyorsunuz. Dinlenme tesisleri ile çayın kenarında oturabileceğiniz, serin suyunda yüzebileceğiniz doğa içine gizlenmiş keyifli bir yer.

orta-çay-dalyan-2

Ne yenir? Burada yöresel tüm lezzetleri ile birlikte balık yemenizi tavsiye ederim. Zengin bir menü ile kişi başı en fazla 50 liraya ziyafet çekebilirsiniz. Buradaki tesislerde kuzu tandır, saç kavurma ve kiremitte alabalık da yenebilir.

Yöresel lezzetlerden devam edelim

Amerikan gemilerin altına tutanan yumurtalar ile bu bölgeye geldiği düşünülen  mavi yengeçin haşlaması ve kömürde ızgarası enfestir. Mavi  Yengeç’i ayrıca  Dalyan da restauranlarda salatası, dolması, tere yağı soslusu, güveci ve böreğini gibi birçok çeşidi yapılıyor.

dalyan-çarşı dalyan gezilecek yerler muğlaEge Salataları

Sizi bilmem ama ben bayılırım semiz otuna. Şifa kaynağı Semizotu haşlanarak yoğurtlu veya salatası servis ediliyor. Sülüngür Gölü çevresinde yetişen deniz börülcesi haşlanıp sarımsak soslu veya  yoğurt soslu ile lezzetlendirilmiş.

dalyan-yemek-lokantalar dalyan gezilecek yerler muğla

Dalyan Deniz ürünleri

Deniz ürünlerinden Levrek, lagos Sarı kanat ızgarası veya tuzda servisi oldukça lezzetli.Yine ızgara olarak deniz çipura balığını, tava olarak kaya barbunu,mercan, tekir ve mırmır balığını da seçenekler arasında.

kral-kaya-mezarları-dalyan gezilecek yerler muğla

Yöresel ot türlerinin tamamıyla yapılan gözleme çok lezzetli ve hafif yiyeceklerden biridir.

Dalyan yazları  sıcak bir iklime sahip olduğu için çok fazla et tüketimi olmaz ancak Türk milletinin ortak lezzet kültürü olan pide, lahmacun ve kebap salonlarını da bulabilirsiniz.

dalyan gezilecek yerler muğla

Dalyan Gezilecek Yerler Listesi :

(Dalyan merkeze göre mesafeler belirlenmiştir.)

 • Kaunos kral kaya mezarları ( Araba ile 1 saat sürer Ama tekneler ile hemen geçebilirsiniz )
 • Kaunos Kalesi ( Tekne turları ile görebilirsiniz)
 • İztuzu Plajı Plajı (Tekne Turları ile giderseniz birçok yeri de gezersiniz.  (Günlük ve yemekli 150-200 tl arasında)
 • Çamur Banyosu Tekne turları ile gidebilirsiniz. giriş ücretli 40 tl civarı
 • Köyceğiz Gölü ( 3 km. 8 dk )
 • Sultaniye Kaplıcaları (Gölün diğer tarafında araba ile 1 saat)
 • Caretta Tedavi Merkezi İztuzu plajı içinde (tavsiye ederim)

Dalyan’a nasıl gidilir ?

Muğla’nın Ortaca ileçisine bağlı Dalyan turistik bir bölge olduğu için bir çok şehirden ulaşımı oldukça kolaydır.  Otobüsler, havayolu ve kendi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.  Marmaris, Fethiyle gibi Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerine yakınlı ile de yakın çevrelerden de ulaşımı kolaylıkla sağlanmaktadır. 

 • Kendi aracınız ile Dalyan’a gelmek istediğinizde Muğla, Fethiye veya Marmaris üzerinden ulaşabilirsiniz. 
 • Otobüsler ile Dalyan’a gelmek isterseniz eğer, Yaz aylarında Birçok büyük şehirden Muğla Ortaca’ya otobüsler bulunuyor. 12 km 20 dk da ise 15 dk. bir kalkan Dalyan minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Marmaris tarafından gelecekseniz eğer Köyceğiz otobüslerini kullanabilirsiniz. 
 • Hava yolu ile gelmek için ise Dalaman Hava alanını kullanmalısınız. Ankara, Trabzon, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerden yaz aylarında günlük uçak seferleri ile 1,5 saat de ulaşabilirsiniz. Buradan ise yaklaşık 30 km. yol ile Dalyan’a ulaşabilirsiniz. 

Dalyan ataşehir escort otel ve konaklama haritası 2022

Düşünsenize Dağ, nehir, göl, orman, plaj, deniz ve tarihi bir arada olan çok az yer vardır.  Böyle bir yer bulunca da insan burada en azından bir kaç gün geçirmek ister. Daha çok butik otellerin bulunduğu dalyan da güncel ve online haritalar üzerinden Dalyan otellerini hazırladım. Bu harita ile istediğiniz oteli seçerek, iletişim, ulaşım, fiyat ve yorumlarına ulaşabilirsiniz. 

Güncel ve Online Dalyan otel ve konaklama için haritayı tıklayınız. 

dalyan otel fiyatları yorum

Dalyan gezilecek yerler Muğla doğası gereği oldukça zengin bu bölgede, Tarihi, Doğayı, akarsuları, antik kentleri ve meşhur İztuzu plajı ile harika. Yazın yerli ve yabancı turist akınına uğrayan bölge kültürel ve yerel özelliklerini hala korumayı başarabilmiş. 

dalyan restoranları

Dalyan Restoranları Online ve Güncel Haritası 2022

Ege ve Akdeniz lezzetlerini en güzel bulabileceğiniz yerlerden biri olan Dalyan’da balık ve zeytinyağlı tadları bulabilirsiniz. Sırasıra Dalyan kanalına dizilmiş bu restoranlarda kaunos kaya mezarlarını seyrederek güzel bir avrupa yakası escort kahvaltı veya yemek sizleri bekliyor.  Fiyatları da öyle çokta abartılı değil. Dalyan Restoranları için hazırladığım bu haritayı tıklayarak seçtiğiniz restoran ve lokantanın iletişim, ulaşım, fiyat ve yorumlarına ulaşabilirsiniz. 

Online ve Güncel Dalyan Restoranları için Haritayı tıklayınız. 

dalyan restoranları

Dalyan Gezilecek Yerler ve tekne turu fiyatları hakkında bilgi ile nerede ?, nasıl beşiktaş escort gidilir ? tarihi ve plajlarını kendi gezi notlarım ile anlatmaya çalıştım. 

iyi tatiller…

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

Kaynak : https://youtu.be/ommk_IwKob0
0 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Fethiye Yamaç Paraşütü fiyatları 2022

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478