Cide nerede ve gezilecek yerler

Cide nerede ve gezilecek yerler

Yemyeşil Karadeniz dağlarının eteklerinde uzun plajları, tarihi ve doğasıyla Cide’yi gezelim.  Rıfat Ilgaz’ın kenti Cide nerede ve gezilecek yerler için yazdım.

Cide nerede ve gezilecek yerlerCide Nasıl bir yer?

İnanın!… Karadeniz’in her bir köşesi doğası ile insanı büyülemeden geçmiyor.  Bilmiyorum ama, benim gibi çocukluğundan beri şehirlerde yaşamış birçoğumuz yeşil ile mavinin birleştiği her köşeye aşık oluyoruz.  Ege-Akdeniz tamam da Karadeniz’de bir başka yani.  İşte beni böyle düşündüren yerlerden biri oldu Cide. Bir yanınız dağlar, diğer yanınız Karadeniz ile dolambaçlı yollardan indiğimiz Cide’nin uçsuz bucaksız plajları karşılıyor bizi. İsteyen rahatlık, sessizlik ve huzur içinde kimseden rahatsız olmadan ve etmeden kuruluyor kumsalım bir yanına. İster günübirlik isterseniz de sahile kamp bile kurabilirsiniz. Cide çevresinde birçok doğa harikası koylar, mağara ve kanyonlar ile Cide nerede ve gezilecek yerlere başlayalım.

Image alt attributes: Out of 12 images on this page, 10 have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That’s a bit much. Only include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image.

Benim Favorim Gideros Koyu Nerede ve Nasıl bir yer ?

Yeşil ve mavinin aşkına şahitlik edeceğiniz Gideros Koyu Cide’ye sadece 11 km. uzaklıkta. M.Ö 15. Yüzyıla dayanan köklü geçmişinde amazonların yaşadığı biliniyor.

Gideros koyu nerede

gideros koyuna nasıl gidilir

Derin bir tarihe geçmişi de olan Gideros Koyu hakkında Homeros bile M.Ö. 700 yıllarında yazdığı İlyada’da şöyle bahseder.  “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik” der. “Aycelos” bügün kü Cide, “Kiteros” ise doğal bir liman olan Giredos koyu olarak geçer yazılarında.

Gideros Koyu Nasıl bir yer?

Küçük bir tabeladan kıvrıldık aşağıya. Daha önce fotoğraflarını görmüş ve merakla gitmek istediğim bir yerdi burası. Ama o güzel fotoğraflar bile yalancı çıktı burayı görünce. Burası anlatılmaz yaşanır dedikleri yerlerden.  Öyle bir koy düşünün ki! Dar bir boğazı olan bir koy. Fırtınalı günlerde bile dalgasız,  teknelerin sığınacağı doğal bir liman. Küçük iskelesine çıktığınızda koca balıkları yüzerken seyrede bilirsiniz.

gidaros koyu hakkında bilgiIlgarini Mağarası nerede nasıl gidilir?

İşte efsanevi bir mağara daha. Ancak ulaşımı çok zor. Açıkçası bende gidemedim. Ama bilgi olarak aktarayım.  Cide Pınarbaşı Yamanlar köyü sınırlarında olan bu Ilgarini Mağarası uzunluğu 858 m. Derinliği ise 250 mt. Yamanlar köyünden 2 saat kadar orman içerisinden yürüyerek gidile biliniyor. Kaybolma riski yüksek olduğundan köyden bilen birileriyle gitmek gerekir.
Image alt attributes: Out of 12 images on this page, 10 have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That’s a bit much. Only include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image.

cide ılgarini mağarası neredeBelli ücret karşılığı köylüler rehberlik yapıyorlarmış. Mağaraya ulaştığınızda birçok sarkıtlar, dikitler ile birlikte Roma ve Bizans dönemine ait mezarlar, şapeller ve su sarnıçlarını da görebileceksiniz. Ayrıca Sol taraftaki salon bölümünde ise M.Ö 2 bin yılına ait olduğu düşünülen insan yaşantısına dair izleri görebilirsiniz.

Valla Kanyonu nerede Nasıl gidilir.

Zorlu dağ ve macera tutkunlarına göre bir kanyon olan Valla Kanyon’u dünyanın en derin ve zorlu kanyonları arasına girmiş durumda. Öyle ki! Derinliği 1100 metre, uzunluğu ise 12 km. kadar.  Çok tehlikeli ve riskli bir parkura sahip olan Valla Kanyonu 5-6 kişilik rehberli ekiplerle bile 2 gün sürüyor. Geri dönüşün olmadığı kanyon’da 12 km. tamamlayıp, Cide Loş vadisi Hamitli köyü yakınlarından çıkabiliyorsunuz. Valla Kanyonu Kastamonu Pınarbaşı ilçesi Muratbaşı köyü Kanlıçay mevkinden girebiliyorsunuz.  Kendine özgü tabiatı ile doğa harikası bu kanyonu gezmek cesaret ister.

Valla kanyonu nerede

Cide Kerempe Feneri nerede ve tarihi hakkında bilgi

Bu fener için hatırladığım kadarıyla Nazım Hikmet Kurtuluş Savaşı destanında yer vermişti.  Cide Aydıncık Köyü Kerempe Burnundaki bu feneri 1884 yılında Fransızlar için Almanların yaptığı söyleniyor. Kerempe Feneri granit taşlarından silindirik bir biçimde oluşturularak 82 metre yüksekliğinde yapılmış. Her 20 saniyede bir ışık veren Kerempe Feneri gemicelere rehber olmaya devam ediyor.

Cide Rıfat Ilgaz Müzesi 

Çocukluğumuzun geçtiği Hababam sınıfı filmleriyle ünlü üstad Rıfat Ilgaz’ın yaşadığı kentteyiz.  Vefatından sonra restore edilerek müzeye çevrilen evi sevenlerine ve halka açılmış.  Cide de en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiş olması Rıfat Ilgaz’ın unutulmamış ve unutulmayacak olması anlamına geliyor. Rıfat Ilgaz’ın Kişisel eşyaları, kitapları, ve yaşadığı odalardaki fotoğrafları ile görmek isteyeceğiniz yerlerden biri.

rıfat ılgaz müzesi nerede

Loç Vadisi nerede nasıl gidilir?

Çokta uzak değil..  Cide merkezden 18 km. Kastamonu yolu üzerinde bulunuyor.  Seyir terasının da bulunduğu vadiyi kuş bakışı izlemekte ayrı bir keyif.
Image alt attributes: Out of 12 images on this page, 10 have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That’s a bit much. Only include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image.
Loç vadisi neredeValla Kanyonu kadar zorlu olmaması aslında bir avantaj. Küre dağlarının en  ıssız yerlerinden birisi olan Loç vadisi şimdilerde oldukça popüler. Kamp ve doğa sevenlerin uğrak yeri olan Loç vadisinde endemik türden 29 bitki çeşidi tespit edilmiş. Sadece Loç vadisinde görebileceğiniz bu bitki türleri fotoğraf tutkunlarını da kendisine çekmeyi başarmış. İnsanların yoğun ilgisi ile rafting, kanyon yürüyüş turları, gibi bir çok doğa sporu da yapılmaya başlanmış.

loç vadisine nasıl gidilir

Cide ücretli ve Ücretsiz Kamp yapılacak yerler 2019

Eşsiz doğası, uzun plajları ile Cide’de bir çok kamp yapabileceğiniz yerler de var. Özellikle yazın deniz turizmi ile sahillerde ücretli ve ücretsiz kamp yapabilirsiniz. İster kendi çadırınız ile ister çadır kiralayarak Cide sahilleri kamp yapılacak yerler ile dolu. 2019 Cide kamp fiyatları ise 40 tl kendi çadırınız ile, veya 70 tl ye kiralayarak Karadeniz sahilinde kamp yapabilirsiniz. 

cide nerede ve gezilecek yerler cide kamp alanları

Kısaca Cide Tarihi :

M.Ö 15 y.y’a Amazonlara dayanan bir geçmişe sahip. Gağaslar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar ile birçok ta kaleye sahip olmuş.  Roma dönemi Çoban kalesi,  Bizans dönemi Timle Kalesi ve Gazalli kalesi tarihçi gezginlerin rotasında olması gereken yerler.

 

 

cide nerede ve gezilecek yerler

Cide’ye Nasıl Gidilir?

Cide Kastamonu’nun Karadeniz kıyısındaki bir ilçesi olmasına rağmen 2 saat 134 km uzaklıktadır. İstanbul’a ise 544 km. 6 saat sürüyor. Ancak benim gibi Karadeniz sahil rotasında kesinlikle uğrayacağınız yerler arasında olmalı.

cide nerede ve gezilecek yerlerCide Nerede ?


Image alt attributes: Out of 12 images on this page, 10 have alt attributes with words from your keyphrase or synonyms. That’s a bit much. Only include the keyphrase or its synonyms when it really fits the image.

cide nerede ve gezilecek yerlerYemyeşil Karadeniz dağlarının eteklerinde uçsuz bucaksız plajları, tarihi ve doğasıyla Cide’yi gezdik. Rıfat Ilgaz’ın kenti Cide nerede ve gezilecek yerler gezi notlarımı paylaştım sizlere. 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler