Çanakkale Gezilecek yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale’ye neresinden bakarsanız bakın efsanevi bir şehir. Tarih boyunca birçok medeniyet buraya sahip olmaya çalışmış. Stratejik konumu, doğa güzellikleri ve yaşanası iklimi ile paha biçilmez elmas gibi paylaşılamaz olmuş.

Çanakkale Gezilecek Yerlerin bir kısmını dolaşma şansım oldu. Diğerlerini de araştırarak bir Çanakkale gezi rehberi hazırladım.

çanakkale-truva-atı-

Tarihi, doğası ve efsaneleriyle tam bir kütüphane aslında. Çanakkale, Türk milletinin yeniden doğuşunun sembolü olmuştur.

Birkaç defa geldim Çanakkale’ye. En son geçen yaz (Ağustos 2017) de Marmara turu sırasında güneyden Assos’tan girmiştim efsanevi şehre. (Assos yayınım için tıklayınız.)

çanakkale-assos-antiik-kent

Çanakkale gezilecek yerler için geldiğimizde akşam olmuştu. Gemilerin ardındaki  Dur yolcu, diğer tarafta dalgalanan dev Türk bayrağı ve efsanelerin simgesi Truva atı. Bu kadar çok zenginlikler içinde yaşamak bile insan değer katıyor.  Aracımızı sahile yakın bir yere park ettik. Çok sevdiğim Fatih abim ile camları  biraz açıp boğaza karşı Dur yolcu anıtını seyrederek uyuduk arabada.

Tarihi, turistik ve doğa güzelliklerini anlatalım biraz.Çanakkale Aynalı Çarşı;

Türküleriyle de hatırlayacağınız  “Çanakkale İçinde Aynalı Çarsı, Ana Ben Gidiyorum Düşmana Karşı.” Bu çarşının 1889 yılında II. Abdülhamid döneminde, Çanakkaleli Yahudi ailelerinden biri tarafından yaptırılmış. Evliya Çelebi’nin bile seyahatnamesinde geçer burası. Çanakkale’ye uğradığınızda burayı hatırlatacak hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

çanakkale-aynalı-çarşı

Çanakkale gezilecek yerler Deniz Müzesi;

Çanakkale Deniz Müzesi, 1915 deniz ve kara savaşlarını anlatan bir müzenin bulunmaması nedeniyle kurulmuş. Özel kişi ve kuruluşlar ile komutanlık arşivinden bağışlanan eşyalarla zenginleşen deniz müzesi, Çimenlik Parkının içindeki 1927 yılında yapılan binada faaliyet gösteriyor. Müzede ayrıca Çanakkale Savaşı’nda da kullanılan Nusret Mayın Gemisi’nin birebir boyutta maketi bulunuyor.  Müze kartınız yanınızda olsun.

çanakkale-deniz-müzesi

Çanakkale gezilecek yerler Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamid döneminde yapılmış. Şehir merkezinde gezerken karşınıza çıkan saat kulesi, 1897 yılında o zamanlar hem İtalyan Fahri Konsolosu, hem de tüccar olan Emille Vitalis tarafından yaptırılmış. Saat Kulesi yapılırken Ayvalık taşı kullanılarak dört tarafına da saat yerleştirilmiş.

çanakkale-saat-kulesi

Çanakkale gezilecek yerler Arkeoloji Müzesi;

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Atatürk Caddesindeki yeni müze binasına 1984 yılında taşınmış. Tek katlı  müze geçmişten günümüze birçok arkeolojik kalıntıyı sergiliyor.

arkeoloji-müzesi-çanakkaleÇanakkale Şehitliği;

Çanakkale Şehitliği 41.7 metre yüksekliğinde olan ve 4 ayak üzerine yapılan 25 X 25 metre boyutlarındaki anıt mezar gezilecek Çanakkale savaşları anısına ilk gezilecek yerlerden olmalı. Yapımı 6 yıl süren şehitlik anıtı, 1960 yılında ziyarete açılmış. Şehitlik ruhu ile ziyaret edebileceğiniz yarım adada bambaşka bir duygu yoğunluğuna sürükleneceksiniz. Size tavsiyem sahildeki günlük şehitlik turlarından rehberli olarak gezerseniz sevinirim. Hele birde Çanakkale şehidi torunu

çanakkale-şehitlik

Rehber Erol beyi bulursanız o duyguyu size fazlasıyla yaşatacaktır. Güçlü anlatımı ve “Mehmed toprak oldu” şiiri için videoyu mutlaka izleyin. Duygulanmamak elde değil. (yoruma mail adresinizi yazarsanız Rehber Erol beyin tlf. Numarasını verebilirim.)

şehitlik-turu-rehberi

Çimenlik ve Kilitbahir Kalesi;

İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yıllarında boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmış. Çimenlik Kalesi dikdörtgen planlı, bir dış sur ve bunun ortasındaki ana kuleden inşa edilmiş. Bahçede baruthane (Piri Reis Galerisi) binası ile Fatih ve Abdülaziz adlarıyla iki adet cami bulunuyor. Mehmet’in geometriye olan düşkünlüğü ile kale üç yapraklı yonca planı ile farklı bir savunma sitemine uygun yapılmış.

kilitbahir-kalesi-çanakkalealıntı fotoğraf

Morto Koyu;

Çanakkale Savaşı sırasında ünlü İngiliz zırhlısı Goliath’ın battığı yerdir. Ayrıca Çanakkale Şehitliği Anıtı’da burada bulunuyor.

morto-koyu-şehitlik-çanakka

Truva Antik Kenti;

Antik medeniyetlerin başladığı yer olarak bilinen Truva, 9 şehrin üst üste kurulmasıyla oluşmuş. M.Ö.3000-2500 yıllarında yerleşim yeri olarak kullanılmış. 1988 yılından beri UNESKO Dünya miras listesinde olan antik şehir 1996 yılından itibaren milli park. Truva, Troya, Troia, isimleriyle de bilinen Truva Antik Kenti Çanakkale merkeze oldukça yakın Kazdağları eteklerinde ki İntepe mevkinde Çok sayıda filme ilham kaynağı olan Truva Atı’nı görmek için buraya uğrayabilirsiniz.

antik-kent-çanakkale-truva

alıntı fotoğraf

Assos antik Kenti;

Tarihi M.Ö. 900’lü yıllara dayanan kent, içinde anfi tiyatro, Athena Tapınağı, Agora, Gymnasium ve Nekrapol’ün de bulunduğu şehrin en yüksek ve en güzel manzarasına sahip yerlerinden birisinde kurulmuş. Başka bir ayrıntı ise Assos Soktates’in yaşadığı ve tarihte ilk felsefe okulunun kurulduğu yer olarak bilinir. (Assos yayınım için tıklayınız..)

Parion Antik Kent;

Buraya ben gelmedim ama kısa bilgisini veriyim sizlere. Tarihi ilk çağlara kadar uzanan Parion Antik Kenti, Çanakkale’nin Biga ilçesinin Kemer Köyü’ndedir. Truvalı Priamos’un oğlu Paris’in adını taşıyan Parion Antik Kenti, nüfusu 25-30 bin olarak bilinmektedir. Büyük İskender’in Perslere karşı savaşı kazanmasıyla Hellen egemenliği, daha sonra Bergama krallığı ve Roma hakimiyetine girmiş.

parion-antik-kenti

Bozcaada Kalesi;

Bozcaada Kalesi’nin ilk olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Fenikeliler, Cenevizler ve Venedikliler tarafından kullanılan kale, bugünkü görünümünü Fatih Sultan Mehmet döneminde var olan kalıntılar üzerine tekrar inşa edilmesiyle almış. İç kale bölümünde ada etrafından çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda bulunuyor. Kalenin bahçesinde çok sayıda eski mezar taşı ve tarihi eser sergileniyor.

Bozcaada,_kalesi çanakkale

Çanakkale’ye neresinden bakarsanız bakın efsanevi bir şehir. Tarih boyunca birçok medeniyet buraya sahip olmaya çalışmış. Bu tarihi ve efsaneyi şehir olan Çanakkale gezilecek yerleri dolaştık biraz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler