Bursa Gölyazı Köyü ve aşk efsanesi

Bursa Gölyazı Köyü ve Aşk Efsanesi

Tarihi yerleri, balıkçıları, ağlayan çınarı, Bursa Gölyazı Köyü ve Aşk Efsanesi. Çanakkale‘den dönerken uğramıştım Bursa’daki tarihi Gölyazı Köyü’ne.

Benim için yoldan geçerken uğranılacak bir yer gibi gözüküyordu. Ama öyle olmadığını orayı gezince anladım. Tam tamına 1 gün gerekli buranın tadını çıkarmaya. Küçük ama dolu dolu yaşanacak bir yer. İlkini keşif sayıp 2 saatte İzmit’ten günübirlik 1 kez daha gittim.

Bursa gölyazı köyü aşk efsanesiBursa Ulubat Gölü ortasında ki tarihi muhacir Gölyazı Köyü’ndeyiz.

Bursa‘dan 45 dk. bir yolculukla Nilüfer ilçesindeki Ulubat Gölünü‘nün ortasına doğru uzanan bu şirin balıkçı köyüne ulaşıyorsunuz. Aracınızla gidecekseniz Otoyoldan tabela ile yönlendirilmiş. 15 dk. yeşillikler içinde yapacağınız yolculukla köyün girişindeki otoparka girin. Tavsiyem buradan sonrasını yürüyerek gitmeniz. Köylülerin el işlerini ve organik yiyeceklerini alabileceğiniz sergilerin arasından 744 yaşında ki Ağlayan Çınara kadar yürüyebilirsiniz. Tarihi, doğası ve şirin bir Trakya balıkçı köyü olması ziyaretçi akınına uğramasına da sebep oluyor. Ferajeli, beyaz tülbentli Trakyalı balıkçı kadınlarını görünce sizde şaşıracaksınız.

ağlayan-çınar-bursa-gölyazı

Tarihi Gölyazı Köyü kadın balıkçıları:

Tarihi Gölyazı Köyü balıkçılarının en büyük özelliği  kadın balıkçılarının çok olması. Balık mevsiminde kadınlarda balığa çıkıp ev işlerinin yanında çalışmaya devam ediyorlar. Dul kadınların evlenmeyip sandallarıyla hayatlarına devam ettikleri görülüyor. İlginç bir şey daha Gölyazı’nda ilk kadın balıkçılar derneği kurulmuş. Turna, sazan, yayın ve istakozun bol çıktığı gölde ziyaretçiler için gezi turları da yapılıyor.

gölyazı-kadın-balıkçıları

Bursa Gölyazı Köyü’nün ilginç tarihi;

1920’ye kadar adada yaklaşık 600 er hane Türkler ve  Rumlar bir arada yaşamış. Mübadelede Selanik’ten gelme Türkler yerleştirilmiş. Selanik’te göl balıkçılığı yapan Türkler burada da balıkçılık yapmayı tercih etmişler.gölyazı-sandal-turu-bursa

Bursa Gölyazı Köyü tarihi yapıları;

Eski roma evlerinin arasında yürümek dönemindeki hayatı da ortaya koyuyor. Adayı baştan sona kuşatan surlar bazı evlerin duvarlarını oluşturmuş. Mahalle aralarındaki sütunlar olduğu gibi duruyor. Sit alanı olan Gölyazı Köyü‘nde tarih ve halk iç içe yaşıyor. Aziz Santalimon Klisesi 19. yy. da yapıldığı tahmin ediliyor. Adada ki tek kilise kültür merkezi olarak kullanılıyor. Köyün girişindeki yel değirmeni  ise ayrı bir güzellik katıyor.

gölyazı-tarihi-kalıntılar

gölyazı-köyü-klise

Bursa Gölyazı Köyü’nde neler yapılır;

Zambak tepesinde manzara görülmeye değer. Zamanınız olursa bu tepeye muhakkak çıkın. Tarihi kafe olarak kullanılan hamam da görülmesi gereken yerlerden biri. Her mevsim benim gibi fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak yeri olan adanın etrafını yürüyerek dolaşabilirsiniz.

gölyazı-köprüsü-bursa

Gölyazı Köyü Konaklama imkanları ;

Köy halkının yaşadığı ve hala kullanılan eski Rum evlerinde pansiyon gibi kalabileceğiniz yerlerde mevcut. Fiyatları son zamanlarda artan talebe göre biraz yükselmiş.Efsanevi 750 yaşındaki Ağlayan Çınar;

Belirli mevsimlerde öz suyunu yaprak şeklindeki mermere akıtan meşhur Ağlayan Çınarda Fotoğraf çekilme yarışına bizde sıramızı bekleyerek katıldık.

Gölyazı-ağlayan-çınar

Gölyazı Köyü Balıkçıları;

Burada balıkçı teknelerin sesini bütün gün duyabilirsiniz. Sabah balıkçılar, öğlen ve akşam adada turistik sandal gezileri yapılıyor. Ulubat Gölü 21 farklı balık çeşidine de ev sahipliği yaptığı öğrendik. Turnası da oldukça meşhur. Her gün saat 11 de balık mezatı kuruluyor sokak ortasında. Dükkan ve restoran sahipleri de açık arttırmayla satın aldıkları balıkları ziyaretçilere lezzet odaklı tatlar sunuyorlar.

saldal-turu-gölyazı-köyü

Ulubat Gölü ve Gölyazı köyü aslında küçük bir kuş cenneti;

Ayrıca Ulubat Gölü 400 binden fazla su kuşuna ev sahipliği  yapıyor. Ayrıca baharda bembeyaz nilüferleri de görebilirsiniz. Sokak hayvanlarının da çok olduğu ada da yaz başında Afrika’dan göç eden birçok leylek var. Bu leyleklerin sokaklarda insanların arasında kedi gibi dolaşmaları beni oldukça şaşırtmıştı.

gölyazı-sandal-turu

Su içindeki ağaçlar ise doğal görsellik kazandırıyor. Suyu bol ve verimli topraklarda yetişen meyve ve sebzelerle köylüler doğal ve organik ürünlerini satıyorlar. Organik zeytin ve zeytin yağını köylülerden direk alabilirsiniz. Hiç dinmeyen rüzgarıyla  Araplarında yeni yeni dikkatini çekmeye başlamış bu tarihi köy.

leylekler-gölyazı köyü, ulubat gölü

Bursa gibi büyük bir şehrin yakınında böyle doğal bir yer bulmak artır çok zor. Gölyazı şimdilik şanslı. Bende Trakyalı olduğum için ferajeli ve beyaz tülbentli göçmen kadınların balık ve tarım ürünlerini satmasını görmek oldukça güzel. Umarım bu otantiklik zamanla kaybolmaz. Son olarak da gün batımının en güzel oluştuğu yerlerden biri diyebilirim.Gölyazı Köyü Nerede?

Bursa’ya 42 km ( 45 dk) olan Gölyazı, İstanbula ise 180 km (2 saat) Marmara için günübirlik rahaklıkla gidilebilir.

gölyazı-köyü-günbatımı bursa

Gölyazı Köyü günbatımı

 

gölyazı-klise, Aziz Santalimon Klisesi

Aziz Santalimon Klisesi

Mini Not: Tarihi bir yer olmasına rağmen Müze Kart gerekmiyor. 

Anadolumuzda efsaneler çoktur.  Ağlayan Çınarın efsanesini de anlatayım sizlere. Etkileyici bir aşk hikayesi..

Mehmet ile Rum kızı Eleni’nin aşk hikayesi…

Efsaneye göre; Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığı yıllarda, Gölyazı Köyü’nde, Türk oğlu Mehmet ile Rum kızı Eleni birbirlerine deli aşıktırlar. Kurtuluş Savaşı’nın ardından Yunanistan ve Türkiye arasında kabul edilen mübadele  anlaşması sebebiyle ayrılmak zorunda kalırlar. Rum aileler hazırlıklarını yapar ve yavaş yavaş köyü terk etmeye başlar.

ağlayan-çınar-bursa-gölyazı

Rumların köyden gittiğini gören Mehmet, kalabalığın içinde sevgilisi Eleni’yi aramaya başlar. Bu sırada, Eleni’nin büyük ağabeyi Yorgi, Mehmet’in yolunu kesip artık düşman olduklarını ve sevdasından vazgeçmesi gerektiğini söyler. Aralarında çıkan tartışmada Yorgi hançerini çekerek Mehmet’e saplar. Aldığı yarayla acılar içerisinde kıvranan Mehmet, son bir gayretle Eleni’yle gizli gizli buluştuğu o ulu çınarın oyuğuna kadar gelir. Konvoy ilerlerken olayı öğrenen Eleni, doğruca Mehmet’e koşar.

ağlayan-çınar-efsanesi

Ancak, çınarın oyuğuna geldiğinde biricik sevdiğini kanlar içerisinde yatarken bulur. Sevdiğinin başını kollarına alır, hıçkırıklar içinde son kez gözlerine bakarak  “Merak etme bir’tanem, az sonra kavuşacağız ve sonsuza dek bu çınarın oyuğu olacak yuvamız. Bu çınar yaşadıkça sonsuza dek yaşayacak sevdamız’’ der.

bursa Gölyazı köyü-ağlayan-ağaç

Belinden çözdüğü kuşağının bir ucunu çınarın dalına diğer ucunu da boynuna geçirerek orada canına kıyar. Efsane odur ki; ulu çınar bu olayın ardından, kovuğunun içinde kanlı gözyaşları dökmeye başlar. 

Gölyazı Köyü Harita ?

Bursa Gölyazı Köyü ve Aşk Efsanesi ile Bursa gezilecek yerlerin başında gelen yerlerden biri. Şehirden uzak eski bir Rum köyü içerisinde huzur ve keyif dolu bir yolculuk ile doğasını, tarihini ve muhacır kültürünü yaşaya bilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler