google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’ya gitmeyeli 7 sene olmuş. Nasılda özledim doğasını, koylarını, yöresel lezzetlerini bilemezsiniz.

O günlerden kalan fotoğrafları buldum. 16 yaşındaki oğlum o zamanlar 9 yaşına yeni girmişti.  Bu özlemle anlatayım size  Bozcaada gezilecek yerleri ; 

bozcaada-merkez

Öyle bir yer ki! Küçük bir balıkçı kasabası havasında ki Ada da, yaşadıklarımızı nasıl yapsak da yanımızda götürsek diye düşünürüz.  Buradaki huzuru, doğal güzelliği ve oksijenini götürmek istersiniz evinize.

Çanakkale’nin  ilçesi olan ve hiç köyü bulunmayan Bozcaada’dayız. Burası tarihin, denizin ve tatilin tadını çıkartabileceğiniz sessiz sakin ve huzur dolu bir ada.

 

Bozcaada balıkçı iskelesi



Bodrum’lu tarihçi HEREDOT “Tanrı insanların uzun ömürlü olsun diye Bozcaada’yı yaratmış”demiştir. Bu adada yaşayan insanların ömürleri uzun, gönülleri sıcaktır. Eski adı Tenedos, yeni adı Bozcaada olan bu eşsiz yere biz ailecek “EYVAH EYVAH” filminin de çekildiği  Geyikli’den feribot ile geçmiştik. Çanakkale’nin farklı bir yüzünü ortaya koyan  bu adada yaşanan tüm güzellikler bu feribot iskelesinde başlar.

bozcaada-feribot-nihat

Bozcaada gezilecek yerlere başlamadan önce adanın kısa bir tarihine bakalım.

HEREDOT’a göre Eski adıyla Thenedos (Bozcaada) da ki ilk yerleşenler Perakslar. M.Ö. 2000 yılında yerleştikleri biliniyor. 1500 yıl sonra ise Persler tarafından ele geçirilmiş.  20 eylül 1923 yılında yani Cumhuriyetin ilanından 39 gün önce Türkler tarafından devralınmış.

Nasıl bir yer Bozcaada

Denizi, rüzgarı, havası ve toprağı gibi insanı da temiz ve güler yüzlü. Rum mimarisini gördüğümüz sokakları ve evlerinde Türkler ve Rumlar birlikte mutlu yaşamışlar. Balıkçılık ve Turizmle birlikte gelişimini sağlayan Bozcaada Rum kültürüyle üretilen meşhur şarapları adanın tarihi kadar eski  üzüm bağlarının eseridir. Ekonomisinin başında gelir bağcılık ve şarapçılık. Öyle ki! M.Ö önce Thenedos paralarında bile üzüm salkımı figürü işlenmiş.

 

Bozcaada gezilecek yerler den ziyade kamp olarak da kalınacak doğa harikası birbirinden güzel plajları, bağları, çamlıkları mevcut. Dinlenmeyi özlemiş insanlar için bulunmaz bir nimet. Kamp ve piknik alanları açısından zengin yerlere sahip ada da isteyen her aile kendisine müstakil bir plaj ya da koy bulabilir.



Bozcaada eski bir Balıkçı Köyü

Balıkçılık ise adanın geçim kaynaklarından biri. Bozcaada’ya gelip de balık yememek olmaz tabi. Yöresel birçok ev ise pansiyon olarak turizme açılmış. Eski Rum evlerinin asmalı çardaklarında ki zeytinyağlı kahvaltılıklarının ardından dibek kahvesinin tadına diyecek yok inanın.  Evliya Çelebi bile “buranın çavuş üzümü dünyanın hiçbir yerinde yok”diye not almış seyahatnamesine.

tarihi bozcaada sokakları

bozcaada sokak resimleri

Bozcaada Kalesi;

ilk yapımı Finikeliler olarak tahmin ediyor. Fatih Sultan Mehmet Tarafından kale daha da geliştiriliyor. Ve günümüze sağlam olarak ulaşmış en iyi kalelerden birisi. Günümüzde ise 1996 yılında iç kısmında bir Etnografya Müzesi ve açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

bozcaada kalesi tarihi



Bozcaada gezilecek yerler

Bağ Bozumunu Kaçırmayın!

Türkiye’nin en güzel çavuş cinsi sofralık üzümler bu adadan toplanıyor. Ayrıca beyaz şarabın yapıldığı vasilaki (Altınbaş) ile kırmızı şaraplık kuntra (karasakız) üzümleri Ege denizi rüzgarlarıyla lezzetlenerek sepetlere dolduruluyor.  Bağbozumu şenliklerinin düzenlendiği Ağustos ve Eylül ayları Bozcaada’yı yöresel lezzetleriyle birlikte şaraplarını da tatmak için gelenlerle doluyor. Bu lezzetler o  kadar meşhur ki! ünü Amerika’dan, Avusturalya’ya kadar ulaşıyor. Her yıl yerli yabancı turistler yaz aylarında bu şenlikler için akın ediyorlar.

Bozcaada gezilecek yerler

Ayrıca Bağbozumu, şenlikleri adadan göç etmiş Rumları yeniden burada buluşturuyor. Şenliklere değişik bölgelerden Rum din adamları da katılıyor. Rumlar, kendi kültürlerini, yiyecek ve şarapları,  yerel danslar eşliğinde Türk’lerle birlikte eskiden olduğu gibi paylaşıyorlar.

Bozcaada Gezilecek Yerler-klisesi

Ben katılma fırsatım olmadı ama şenlikler sırasında ara sokaklardaki sanat evlerinde sergiler, çay bahçelerinde söyleşiler, gece ise kalede konserler düzenleniyor. Son yıllarda büyük organizasyonlarla turizm ve kültür paylaşımı adına büyük etkinlikler yapılmaya başlandı.

Bozcaada Gezilecek Yerler , plajları ve koyları;

Bozcaada-Beylik-Koyu

Beylik Koyu

akvaryum koyu bozcaada

Özellikle tüplü dalışların yapıldığı bir koy

 

bozcada koyları ayazma

En meşhuru ve kalabalık olanı Ayazma Koyu



tuzburnuplajı-bozcaada

Tuzburnu Plajı

En güzel gün batımı Göztepe

Bozcaada’nın 193 metre ile en yüksek noktası olan Göztepe hiç dinmeyen rüzgarı ve temiz havasıyla gün batımının en güzel seyredileceği otantik yerlerinden biri.  Yarım saatlik bir yürüyüş ile veya araçlarla da çıkabilirsiniz. Bozcaada’nın kusursuz görüntüsünü ve sisli olmayan havalarda ise Gökçeada ve onun arkasında yükselen Semadirek Adası, Çanakkale Boğazı ve Midilli Adasını da görebilirsiniz.

Bozcaada gezilecek yerler

Bozcaada Gezilecek Yerler; Müzesi

Bozcaada kültürünü yakından tanımak için ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. M.Hakan Gürüney‘in kişisel girişimleri ile kurulan müze eski fotoğraflarından Osmanlı döneminden kalma obje ve evraklardan bağcılıkta kullanılan en eski aletlere kadar geniş bir koleksiyon sergiliyor. UNESCO ödülü de bulunan müzede dilerseniz replika Tenedos sikkelerinden yapılan takı ve süs eşyalarından hatıra olarak satın alabilirsiniz.

Bozcaada Gezilecek Yerler -muzesi

Bozcaada Gezilecek Yerler ; sokakları ve evleri;

Mübadele öncesi Rum nüfusun çoğunlukta olduğu belde; taş sokakları, Rum evleri, Akdeniz iklimini andıran kendine has havası ile çiçek bahçeleriyle donanmış sokaklardaki eski evlerin kapıları tam fotoğraflık.  Eşim bu durumu hiç kaçırmaz tabi ki.

tarihi bozcaada sokakları

Bozcaada gezilecek yerler

Bozcada nerede?

Bozcaada gezilecek yerler ve nasıl gidilir?

Bozcaada’ya nasıl gidilir?

Bozcaada gezilecek yerlerinden sonra lezzetlerine de bakalım biraz.



Yöresel yemekleri;

Bozcaada da deniz ürünlerinin zenginliği kültürü ile birleşince damak çatlatan lezzetler çıkıyor ortaya. Kalamardan ahtapota, deniz kestanesinden çipura, levrek, sinarit, barbun, lipsos gibi balık çeşitlerine her şeyin en tazesini bulmanız mümkün.  Bozcaada yemekleri, Tahinli patlıcan, fıstıklı Girit ezme, sirke ve sarımsaklı börülce, salamura yapraklara sarılan çiğ dolma, bulgur pilavı, kalamar yahni ve sakızlı un kurabiyesi ise  sokak lokantalarında bulabilirsiniz.

Bozcaada gezilecek yerleri öncelikli olanları yazmaya çalıştım. Sakın huzurlu ve keyifli bir gün için ilk tercih noktalarından olabilir.

2 Yorum

Bozcaada sevdalısı 5 Şubat 2020 at 18:17

Bu yaz Bozcaada’dayız inşallah herkesi bekliyoruz.

    nihat 6 Şubat 2020 at 18:11

    İlginize çok teşekkür ederim. Bozcaada sevdalısı olarak her fırsat bulduğumda geliyorum. Herkese de tavsiye ederim.

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR




Kategoriler