Bolu gölcük gezi notları ve gezilecek yerler Abant gezisi

Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler

Bu doğa harikası yeri bir gezgin olarak birçok defa içime çektim. Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler i kendi gözümden anlatayım sizlere.

Bolu abant gezi notları

Yıllardır gözümüze gönlümüze işlenmiş bu nostaljik görüntüyü hepimiz hatırlarız.  Şimdi Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler için nerede?, Nasıl gidilir?, neler yapılır? Giriş fiyatları 2020 ne kadar?  Hadi birlikte bakalım.bolu abant kış gezisi

Türkiye‘nin tanıtımlarında da kullanılan Bolu Abant Gölcük gölünün bu manzarası yerli turizm kadar yabancı turizminde ilgisi çekmiş durumda.  Çevre illerden günü birlikte gidilebileceği gibi İstanbul veya Ankara gibi büyük şehirlerinde hafta sonu kaçış rotası içinde kullanılıyor.

Abant gölcük gezisi kış turları

4 Mevsim Bolu Abant ve Gölcük gölü güzellikleri gezisi

Yemyeşil ormanların içinde, huzur ve mutluluğun sizleri çağırdığı bu cennet köşe bence 4 mevsim keyifle gezilir.  O kadar güzel ve iç açıcı ki!. Her mevsimin kendinize göre olan bu güzellikleri görebilirsiniz.  Baharın mis kokulu çiçeklerini, yazın yoğun orman kokusunu, sonbaharın hüzünle sararmış yapraklarını ve kışın beyaza bürünmüş o eşsiz manzarası ile 4 mevsim Bolu Gölcük Tabiat Parkı gezilir ve yaşanır.

bolu abant kış fotoğraflarıBolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı’na Ne Zaman Gidilir?

Dedik ya… 4 mevsim Bolu gezilir diye. Ancak çalışanlar için yaz ve kış hafta sonu Gölcük, Abant ve Yedigöller gezileriniz doğanın güzelliğine karşı koyamayan ziyaretçiler için oldukça kalabalık oluyor.  Huzurun içindeki mutluluğu sakince yakalamak isteyenler hafta içi bir gün kendilerine ayırmalılar. Özellikle Kışın sömestır tatili bu bölge inanılmaz kalabalık oluyor.

Yazın bile 1230 mt rakımlı Gölcük Tabiat Parkı akşamları biraz serin olabiliyor. Özellikle aralık ayında bölgede başlayan kar ile kışın Abant bölgesi tam kış turizmini yaşamak isteyenlere göre. Kıyafetlerinizi Kartepe’ye kayak yapmaya nasıl gidiyorsanız hazırlığınız da o şekilde olsun derim.

abant gölcük nerede

 

Bolu Gölcük, Yedigöller, Abant Kar kalınlıkları için  Meteorolojinin bu linkinden takip edebilir siniz.

abant ve çevresi gezilecek yerler

Bolu Abant Gölcük gölü tabiat parkı nasıl gezilir?

Doğanın güzelliği birazda zorluğundan geliyor. Bolu dağları üzerinde oluşan bu krater gölü görmek Sarp dağlar, sık ormanlar ve virajlı yolları ile ayrı bir keyif verir Bolu Abant ve Gölcük Tabiat Parkı gezinize.  Bu yüzden bence her gün bir yer gezilmeli. Bir gün Abant ve çevresi, diğer gün ise Gölcük gölü ve çevresini dolaşabilirsiniz. Bunun içen ise eğer mümkünse bir gece bu bölgede konaklayın. Veya en azından bir kamp atın benim gibi. Çünkü gittiğiniz yerden ayrılmak zor gelecek size.

bolu abant ağaç çeşmeBolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2020

Araç giriş 2019 itibari ile 15 tl, motorsiklet 8 tl. yaya ise 5 tl ücreti vardı.

2020 yılı fiyatları ise otomobil 18 tl  motorsiklet 12 tl ve yaya 8 tl olarak belirlenmiş.

Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler

Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler  ;

Bu bölgede özel de olsa bir çok piknik alanı var.  Kışın yol kenarında Sıcak soba yanında sucuk ekmekçiler sıralanmış durumda. 20-30 tl arası yarım ekmek sucukları acı turşu biberleri soğuk kış gününde yiyebilirsiniz. Bence turistik bölge olmasına rağmen bile fiyatı yüksek.

Buranın en güzel yanı Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı yürüyüşleridir. Yaz ve kış ayrı bir keyif olan bu uzun yürüyüşler.  1200 metre civarı rakımlı Gölcük gölü ve çevresinin eşsiz doğası ve göl evi manzarası ile insanı büyülüyor.  Kışı ayrı bir kartpostal veya yağlı boya tablo görünümündeki bu manzara karşısında ressam bu çalışmada neyi anlatmış diyorsunuz adeta…

Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler

Bahar yağmurlu havalarda geldiğinizde göl çevresindeki bu yürüyüş yolu çamurlu oluyor.  Kışın kar üzerinde ise keyfi bir başka…  Yine burada da sucuk ekmek gibi açlığınızı ve yorgunluğunuzu giderecek birçok yemek imkanı mevcut. Fiyatlar genelde 20-30 tl arasında değişiyor.

Bolu abant gezi notları ve gezilecek yerler kamp alanları

Bolu Tabiat Parkları Bitki örtüsü ve yaban hayvan çeşitliliği :

Karadeniz’i aratmayan bitki örtüsü sıklığı ile orman ve göl çevresinde Çam ağacı, gürgen, kavak, köknar ağacı, meşe ve yaban meyve ağaçlarını görebilirsiniz. Çok ilginç bir bilgi daha. Sadece bu bölgede endemik olarak görebileceğiniz küçük taraklı semender yaşıyor. Abant fındık faresi, Abant Alası ve kızıl geyikler ile bu doğayı paylaşıyorlar.Kısacası Bolu Abant, Yedigöller ve anlatmaya çalıştığım Bolu Gölcük Tabiat Parkı bizlerin dinleneceği, sakin ve doğa içinde huzurlu bir gün geçireceği kısa süreli tatil imkanı sağlayan bir bölge olmuş.  Konaklama tesisleri, kamp ve piknik alanları, yürüyüş parkurları ile doğanın kucağında hissedeceğiniz bir yer.

Bolu abant gezi notları ve gezilecek yerler

Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı’na nasıl gidilir?

Bu güzellikleri görmeye gelmek araba ile çok daha kolay. Bolu il merkezinden 10 km ve tamamı asfalt düzgün bir yol ile çıkabilirsiniz. Ankara’dan yola çıkacaklar 2,5 saatte, İstanbul’dan bu güzellikleri görmeye gelenler ise 3,5 saatlik bir yolculuk yapmaları gerekiyor. Kocaeli’den 2,20 dk. Adapazarı ise 2 saat kadar uzaklıkta. Veya aracınız yok ise Hafta sonu Bolu Abant, Gölcük ve Yedigöller turlarına katılıp otobüsler ile daha eğlenceli bir şekilde gelebilirsiniz. Düzce’ye 60 km. ve Ömerler sapağındaki tabelaları takip ederek çıkabilirsiniz.

Bolu Gölcük Gölü Tabiat Parkı nerede ?

Özellikle kışın kartpostal tadındaki bu doğa güzelliğini anlatmaya çalıştım.   Bolu Gölcük gezi notları ve gezilecek yerler  hakkında yazdıklarım umarım sizlere fikir verebilmiştir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler