google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Bodrum gezilecek yerler haritası ve blog yazısı

Bodrum Gezilecek Yerler

Bodrum gezilecek yerler haritası içinde, plajları, koyları, tarihi, doğası ile ilgili gezi bloğu. Nerede, Nasıl gidilir? neler yapılır?

Herkes gibi Bodrum da beni çeker kendine. Türkiye’de Turizm denince Bodrum gezilecek yerler arasında bir numaradır her zaman.

Bordum gezilecek yerler çok olduğu için seçme olarak sırasıyla yazmaya çalışacağım.

Son 20 yıldır birçok kez Bodrum’a geldim. Turizm çılgınlığıyla geçirdiği evrime bir çoğunuz gibi bende şahit oldum. Yaz aylarında Bodrum  Muğla’nın ilçesi olmaktan çıkıp, Muğla Bordum’un ilçesi oluyor.

bodrum gezilecek yerler

Neden mi? Bir ilçe yaz aylarında yerli yabancı turistleriyle 1 milyon nüfusa ulaşıyor. Bu kadar ziyareti hak etse de beraberinde getirdiği sıkıntılar da cabası. Özellikle akşam saatlerinde oluşan trafik  İstanbul’u aratmıyor.

Doğal güzellikleri,  mitolojik tarihi ve yapıları, kültürel etkinlikleri ile sadece ülkemiz için değil dünya çapında değer kazanmış.

bodrum-kalesi-bodrum gezilecek yerler

O kadar çok ki.. Bodrum‘un keyfi 1 haftada değil, 1 ayda çıkar aslında. Ben birazda genelinden uzaklaşarak gizli güzelliklerinden de bahsedeceğim.

Muğla‘nın efsanevi ilçesi Bodrum; Doğa harikası plajları  ve  doğası, eğlenceli gece hayatı, müzeleri ve kültürel dokusu sayesinde yerli ve yabancı turistleri kendine bağlamayı başarmış. Bodrum’a ilk defa geliyorsanız veya daha önce günlük tekne turlarına çıkmadıysanız önce bu turlara çıkın derim. Tekne ile meşhur koylarda yüzebilir Bodrum çevresini daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Sonra vakit buldukça çevreyi geçersiniz.

Bodrum Gezilecek Yerler 2019:

Bodrum Kalesi

Mersin kız kalesi gibi denize yapılmış ender kalelerden bir tanesi olan Bordum Kalesi 1522 yılında St. Jean Şövalyeleri‘nin kalesi olarak inşa edilmiş. Bodrum’un simgesi olarak  ihtişamıyla görsel şov yapıyor gece gündüz. İki liman arasına üç tarafı deniz ile çevrili kayalıklar üzerine kurulmuş Bodrum Kalesi,  Su altı Arkeoloji Müzesi olarak  ziyaretçilerini ağırlıyor. Kalede, Türk Hamamı, Karyalı Prenses Salonu, Amphora ve Cam Batığı Salonu gibi bölümlerdeki sergilerde bir çok tarihi eser ve canlandırmaları görebilirsiniz.

Bodrum Kalesi giriş ücreti 2019;

Kişi başı 30 Tl. karşılığı veya Müze kart ile girebileceğiniz Bordum Kalesi, Pazartesi günleri hariç Sabah 9,00 ile Akşam 19.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

bodrum gezilecek yerler -kalesi-muğla

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Kalesi içinde yer alan Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli su altı arkeoloji müzeleri arasında yer alıyor. Görülmeye değer önemli eserleri bünyesinde barındıran müzeyi, Bodrum gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına ekleyebilirsiniz.

Su altı hazinelerinin büyüsüne kapılmak isterseniz yılın her döneminde hizmet veren Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesini Kişi başı 30 Tl. karşılığı veya Müze kart ile girebilirsiniz.  Bordum Kalesi, Pazartesi günleri hariç Sabah 9,00 ile Akşam 19.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

bodrum-sualtı-müzesi- bodrum gezilecek yerler

Bodrum-Sualtı-Müzesi

Bodrum Efsanesi Halikarnas Mozolesi

Kral Mausolos için kız kardeşi ve karısı tarafından yaptırılan Halikarnas Mozolesi, Dünyanın Yedi Harikası listesinde bulunduğunu biliyor muydunuz. Bende yeni öğrendim. Açık hava müzesi olarak özellikle yabancı turistlerin ilgi gösterdiği Yunan ve Mısır mimarisinden izler taşıyor. Görkemli bir yapıya sahip olan anıt mezar şimdi ise açık hava müzesi olarak yerli yabancı ziyaretçilerini ağılıyor.

halikarnas açık hava müzesi bodrum gezilecek yerler

Zeki Müren Sanat Galerisi, Bodrum Gezilecek Yerler arasında en ilginç olanı;

Zeki Müren’in vefatından önce son zamanlarını  geçirdiği Bodrum’da ki evi, 2000 yılından beri müze olarak ziyaretçilere açıldı. Sanat Güneşimiz Zeki Müren’in  özel eşyalarını, aldığı ödülleri, sahne kostümlerini hayranlarının yazdığı mektupları görebilirsiniz.  Sembolik bir ücret karşılığı ziyaret edilen müze sadece pazartesi günleri kapalı.

zeki-müren-müzesi-bodrum-muğla

 

zeki-müren-evi bodrum

Zeki-Müren-Evi Bodrum

Bodrum Antik Tiyatro

Klasik çağdan günümüze kadar ayakta kalabilmeyi başarmış tek yapı olan Bodrum Antik Tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatroları arasında yer alıyor. 13 bin kişiyi ağırlama kapasitesine sahip olan Antik Tiyatro, hala çeşitli festivaller ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

bodrum gezilecek yerler

Bodrum-antik-tiyatro

Tavşan Adası

Gümüşlük Koyu  içerisinde kalan  Tavşan Adası,  doğası ve mükemmel gün batımı ile huzur dolu bir manzaraya sahip. Myndos Antik Kent‘inden kalan denizin içindeki Kral Yolu‘ndan yürüyerek adaya ulaşabilirsiniz. Keyifli vakit geçirebileceğiniz Tavşan Adası’na denizin içinden yürüyerek ulaşılabiliyor olması da keyifli bir gün geçirmenizi sağlıyor.

Bodrum tavşan adası

Barlar Sokağı ve gece hayatı…

Gece hayatının en popüler noktası olan Barlar Sokağı; mekanları, müzikleri, renkli ve hareketli atmosferi ile eğlenmeyi sevenleri kendisine çekiyor.

gece-hayatı-bodrum, bodrum gezilecek yerler

Bitez Plajı

Ben Bodrum’a  geldiğimde deniz, kum, güneş üçlüsünü burada yaşamayı tercih eder. Bodrum’a 8 km‘lik bir mesafede olan  Bitez Plajı, Bodrum’un en popüler halk plajları arasında. Bitez Plajı, yemyeşil doğanın içinde masmavi ve pırıl pırıl denizi ile kendine hayran bırakıyor.

bitez-plajı-bodrum

bitez-plajı-bodrum-muğla

Myndos Kapısı

Tarihi ve mitolojiyi sevenlerin uğramasını tavsiye edeceğim bir yer Myndos kapısı. Halikarnassos‘un giriş kapılarından biri olan ve M.Ö 360’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Myndos Kapısı, Bodrum tarihini gözler önüne seriyor.

myndos-kapısı-bodrum

Bodrum gezilecek yerler Yalıkavak

Eskiden Bodrum‘a bağlı şirin bir süngerci mahallesi olan Yalıkavak, günümüzde ilçenin en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. Bodrum’un kalabalığından kaçmak isteyenler yarım adanın batısındaki bu eşsiz doğayı, yel değirmenleri ve gün batımı manzarasını görmek için Yalıkavak’a mutlaka uğramalısınız. Sosyetenin de son zamanlardaki gözdesi olan Yalıkavak denize girilebilecek farklı yerlerden birisi. 

yalıkavak-marina-bodrum

yalıkavak-marina

Bodrum gezilecek yerler Deniz Müzesi

2011 yılından bu yana Bodrum denizcilik tarihine ait belgelerin ve kalıntıların sergilendiği Bodrum Denizcilik Müzesi, denizcilik kültürü ile ilgili tarihi ipuçları veriyor. Pazartesi günler kapalı olan müzede tekne ve deniz kabuğu sergilerini görerek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

deniz-müze-muğla-bodrum

Bodrum gezilecek yerler Güvercinlik

Bodrum’a yaklaşık 20 km uzaklıkta  Güvercinlikte ki bu Sevimli balıkçı  mahallesini günübirlik de olsa muhakkak uğrayın. Bodrum gezilecek yerler arasında sakinliği ve eşsiz manzarasıyla buradan gitmek istemeyeceksiniz. Şehir karmaşasından uzakta sakin ve huzurlu vakit geçirmek isteyenler için  güzel bir gün olabilir.

güvercinlik-bodrum-muğla

Türk bükü

Sırada dünya turu yapan yabancı yatlarında uğrak yeri olan Türk bükü var. Etrafı tepeler ile çevrili olduğu için yat sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen koylara sahip olan popüler tatil beldesi, her yıl çok sayıda tatilciye ev sahipliği yapıyor.

türkbükü-bordum

Bodrum gezilecek yerler arasında mavi ve yeşilin iç içe olduğu onlarca birçok koy var. İşte bunlardan bazıları…

Bodrum Koyları

Cennet köşeleri dediğimiz tabir Bodrum ve koyları için söylenmiş olmalı. Egenin en güzel doğa harikası koylarından bir kaçına bakalım şimdi.

Bardakçı Koyu

Ulaşım taksi botlarla sağlanmasına rağmen, en kalabalık koylardan birisidir. Bunda koyun sahip olduğu güzelliğin etkisi çok büyüktür.

Bağla Koyu

Denizin en berrak olduğu yerlerden birisidir. Bodrum’dan toplu taşıma ile de ulaşılabileceği için, özel aracınız olmasa dahi denize girmek için tercih edebileceğiniz en güzel yerdir.

Aspat Koyu

Bodrum’un en güzel koylarından birisidir. Özellikle biraz daha sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir yerde denizin keyfini çıkarmak isterseniz tercihiniz Aspat Koyu olabilir.

Türkiye‘de Turizm denince Bodrum gezilecek yerler daha da çok aslında. Bodrum, plajları ve koyları, tarihi, kültürü, doğası ile gez gez bitmez. Her bütçeye göre  konaklama ve her bütçeye göre yemek bulmak mümkün. Bodrum turizm zenginliğiyle insanın gözünü korkutsa da her kesi kabul eder.

Bodrum Gezilecek Yerler Haritası 2020 google maps online :


Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;

instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net  hesabımı takip edebilirsiniz.


Yakın Çevrede Gezilebilecek Yerler

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler