Batum gezisi

Batum Gürcistan gezilecek yerler…

Batum vizesiz ve komşu ülke olması nedeniyle çok merak edilen ülkelerden birisi. Nerede, nasıl gidilir? neler yapılır? tarihi, doğası, plajları ve alışveriş hakkında her şey.

Gizli cennet Borçka Karagöl’den indikten sonra çok merak ettiğim Gürcistan Batum’un yolunu tuttuk.

Buraya da Rehber arkadaşım Celal Aydık ile gelmiştim. Ticaret ve turizmden dolayı oldukça yoğun olan vize işlemlerinin yapıldığı sınır kapısına geldik. 15 tl. karşılığında Vizesiz T.C. kimlik kartınızla günlük rahatlıkla girdiğimiz Batum gün geçtikçe Türkler tarafından keşfediliyor.

Batum’a araba ile bu yıl  Kars Çıldır Aktaş kapısından geçtim. Tüm belge ve ayrıntılarıyla araba ile Gürcistan’a geçiş yazımı okuyunuz.  

 

Batum sınır kapısı hopa gürcistan

Batum sınır kapısı hopa

 

 

Doğa, deniz, tarih ve ilginç yapılarıyla Batum’a doğru ilerlerken sağımızda Karadeniz dağlarının sonuna geldiğimizde karşımıza Azgın Çoruh Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü havza ile karşılaştık. Yaklaşık 20 km. sonra ise Batum merkeze ulaştık.

 

batum çoruh nehri gürcistanAcar Özerk Cumhuriyetinin başkenti olan Batum çok lüks hayatların ve mütevazi yaşamların iç içe girdiği bir yer.  Modern ve tarihi yapılarla meşhur meydanlarına geldiğimiz de başımızı ne tarafa çevireceğimizi şaşırdık.

Meşhur Alfabe Kulesi

Benim en çok dikkatimi çeken yapılardan biri Batum’un çağdaş mimarlığında ki en dikkat çeken eserlerinden biri olan  Alfabe kulesiydi. 5. Yüzyıla kadar giden gürcü alfabesine İthafen yapılan meşhur alfabe Kulesi tam 130 mt. yüksekliğinde. Alfabe Kulesinin ilginç bir mimarisi var ve turistler muhakkak burayı ziyaret etmeye geliyor. Gürcü alfabesi günümüzde dünyada kullanılan 14 yazı sisteminden biri 5 tanesi sesli olmak üzere 33 tane harf bulunuyor.

 

alfabe kulesi batum gürcistan

Gürcü alfabe kulesi

Batum Sahilleri ve Doğası

Batum Gürcistan’ın en popüler tatil kentlerinden biri. Yemyeşil ormanların süslediği dağlarla uzun bir kumsal arasında geniş bir düzlükte kurulmuş. 35 km. Karadeniz’e sahili olan Batum plajları Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan gibi çevre ülkelerden gelen ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Batum’da Karadeniz’de olmasına rağmen Akdeniz havasını yaşıyor diyebiliriz. Yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Karadeniz’in en güzel denize girilecek kenti Batum hem ucuz hem kaliteli tatil imkanı sunması buraya cezbedici hale getirmiş. Pırıl pırıl denizi sıcacık havası Batum’u vazgeçilmez yapıyor.

batum plajları, sahilleri gürcistan

Batum geceleri

Karadeniz’in olağanüstü kenti Batum’un güzelliğini bir de akşam görelim. Batum geceleri tam bir eğlence merkezi. Hava kararınca etrafı ışıl ışıl ışıkları altında kalıyor havuzları fıskiyeleri ve ışık oyunlarıyla Kent geceye de imzasını atıyor. Akşamları hayat  başlıyor.  Geceleri gündüzlerinden daha hareketli. Gece hayatı anlamında her şey var. Özellikle Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan‘dan  lüks otellerin kumarhaneleri için günlük turlar bile düzenleniyormuş.

 

Batum geceleri gürcistan

alıntı

Karadeniz şehri Batum’da yemyeşil doğal güzelliklere sahip

Doğa ile baş başa olmak isteyenler Batum ve çevresindeki parklar, şelaleler ve ormanlar da bol bol zaman geçiriyorlar. Dünyanın dört bir tarafında ün salan Batum doğa güzellikleri yanında birde Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birine sahip.

Çok kısa Gürcistan Tarihi

Kısa tarihine bakalım.Gürcistan’da 1564 yılında Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı topraklarına katılmış ve 300 yılı aşkın süre boyunca Gürcistan Osmanlı’nın hakimiyetine kalmış Batum Bölge Müzesi özellikle müzede Osmanlılardan kalma eserler dikkat çekiyor Bu güzel topraklar 1828-1829 yılında Osmanlı yaşanan Osmanlı-Rus Savaşında imzalanan Edirne Antlaşması sonucu Ruslara geçmiş.

 

batum müzesi gürcistan

gürcistan-batumDünyanın en büyük Botanik Bahçelerinden biri de Batum’da.

En çok ziyaret edilen alanlarından biri kent merkezinden 9 kilometre uzaktaki Botanik Bahçesi’dir Karadeniz kıyısına yakın konumda bulunan bahçe 100 hektardan daha büyük bir alana kurulmuş. Dünyanın en büyük Botanik bahçelerinde biridir.  5 binden fazla bitki türünün bulunduğu bahçede Asya, Amerika, Avustralya kıtasına özgü bitkilerde yer alıyor.

 

batum botanik bahçe gürcistan5

batum botanik bahçe gürcistan turluyorum.net

batum botanik bahçe gürcistan 2

Batum’da konaklama

Batum’da konaklayacak birbirinden güzel her bütçeye uygun oteller var. Bütün oteller Karadeniz manzarasına karşı yapılmış kaldığınız otellerden Karadeniz Batum plajları ve şehrini görebilirsiniz. Son yıllarda parlayan bir turizm cenneti yemekleri Denizi güneşi ve ekonomik imkanları ile burayı bir yıldız haline getirmiş.

Küçük Avrupa Batum

Batum sahilleriyle de çok meşhur. Kilometrelerce uzunluktaki plajlarıyla Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya’dan oldukça ziyaretçi çekiyor kendisine. Cadde ve sokaklarıyla Avrupa şehirlerine benzemeye çalışan Batum için küçük Avrupa da deniyor. Kilometrelerce uzanan yeşil alanlarıyla dinlenme ve spor tesisleri, özellikle tüm Batum’un etrafını saran bisiklet yolları ile  akvaryum ve kafeler kıyı boyunca halka ve ziyaretçilerine sunulmuş.

 

 

heykeller caddesi batum

heykeller caddesi batumTürk Mahallesi ve Tarihi Merkez Camii

Burada birde Türk mahallesi bulunuyor. Türklerin yaşadığı mahallede sanki Osmanlı mimarisi evlerin arasında yürürken insanlarla selamlaşıyorsunuz. Osmanlı dönemine ait olan 1886 yılına ait Merkez Camii kentin önemli tarihsel sembollerinden birisi olmuş. Parlak kubbesiyle dikkat çekiyor. Mahallede Osmanlı evleri ile Rus evlerinin karışımı yapılarda görüyorsunuz. İki farklı kültürün içi içe olduğu mahalle oldukça ilgi çekici.

 

batum türk mahallesi cami gürcistan

Meşhur Medea Heykeli

Hristiyanlık ve Mitolojik ile ilgili büyük dini heykeller bulunuyor. Bunlardan en büyük  ve önemli olarak gördükleri Medea Heykeli.  Elindeki altın post figürüyle büyük ilgi gören heykel aynı zamanda mitolojik anlamlar da taşımaktadır. Heykelin tutmuş olduğu altın post Yunan mitolojisine göre zenginlik ve güç anlamına gelmektedir.

 

medea heykeli batum gürcistan

Meryem Ana Katedralinde “Başıma Gelenler”

19 yy. yapılan Meryem Ana Katedrali`nin önüne geldiğimizde nikah töreni olduğunu gördük.  Bende merakıma yenik düşüp içeriye girdim. Üç nikah töreni  aynı anda yapılıyordu. Birkaç fotoğraf çektim çekmesine ama beni nazikçe uyarıp dışarı kadar eşlik ettiler. Tabi bu eşlik etmede ayaklarım yere değmiyordu. İki  Gürcü delikanlı koluma girip yerden 10 cm yükseklikte kapıya kadar götürüp bıraktılar. Neden diye sorgularken birden ayıp ettiğimin farkına vardım. Çünkü orada dini bir nikah töreni yapılıyordu. Ben ise turistik bir gezi de fotoğraf çekmeye çalışmıştım. Dillerinden anlamadığım için özür bile dileyemedim. Çok üzgünüm. “Çünkü Dinler ve kültür arasındaki saygı ve sevgi biz insanlığı ayakta tutar”.

 

batum kilise düğün töreni

batum kilise düğün töreni 2

batum katedrali gürcistan

Tarihi Kliseleri ve Heykelleri

Aziz Nicolaos Ortodoks Kilisesi tarihi olarak dikkat çeken yerlerinden biri olmuş. Avrupa Şehirlerinin, özellikle meşhur İtalya, meydanlarını anımsatan Piazza Meydanı farklı mimarı yapılarıyla oldukça güzel bir yer. Biraz daha ilerledikten sonra  Tiyatro Binasını da görüyoruz. Her taraftan heykeller çıkıyor karşımıza. Altın renkli muhteşem Poseidon Heykeli , Avrupa Meydanı`na astronomik saati ve göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli’ni görebilirsiniz.

 

 

batum kütüphane gürcistan

Gürcistan pidesi;

Burada et ve et ürünleri çok bol ve ucuz. Ancak burada bizim yemeklerimize benzer yöresel lezzetlerde var. Gürcistan’ın Acara Bölgesi’nin en meşhur yemeği hacapur bizim Karadeniz pidesine benziyor. Meşhur  Gürcü peyniri ile yapılan pide taş fırında pişiyor.Batum’da Alışveriş;

Vizesiz gidebileceğimiz en yakın Gürcistan kenti.  Tarihi, doğası, plajları ve insanlarıyla gerçekten farklı bir gezi deneyimi yapılacak bir yer. Avrupa şehirleri gibi fiyatları da pahalı değil. Ancak alışveriş açısından çokta zengin bir yer değil.

Ben bir günde gezebildiğim yerleri başlıca yazmaya çalıştım. Birkaç gün kalma şansınız varsa daha gezilecek çok yeri de var.

Batum Nerede Harita

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler