Batum gezi notları ve gezilecek yerler listesi / en iyi 10 yer

Batum gezilecek yerler

Batum gezi notları ve gezilecek yerler listesi / En iyi 10 yer

Batum gezi notları ve gezilecek yerler listesi, Nerede, nasıl gidilir? nereler gezilir? oteller, plajlar, gece hayatı, giriş ücreti ve doğal güzellikleri.

Batum giriş işlemleri ve giriş ücreti 2022 

Ticaret ve turizmden dolayı oldukça yoğun olan vize işlemlerinin yapıldığı sınır kapısına geldik. 2022 yılı için 150 tl. karşılığında Vizesiz ve T.C. kimlik kartınızla günlük rahatlıkla girdiğimiz Batum gün geçtikçe Türkler tarafından fazlasıyla keşfedilmeye başlanmış. olarak anlattığım bir yazı da yazmıştım. Doğa, deniz, tarih ve ilginç yapılarıyla Batum’a doğru ilerlerken sağımızda Karadeniz dağlarının sonuna geldiğimizde karşımıza Azgın Çoruh Nehri’nin Karadeniz’e döküldüğü havza ile karşılaştık. Yaklaşık 20 km. sonra ise Batum merkeze ulaştık.

Ayrıntılı ve belgeli Gürcistan geçiş işlemleri hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Batum gezi notları ve Batum nasıl bir yer ?

Doğu Karadeniz turuna Gürcistan Batum‘u da katmadan olmazdı tabi ki! İlk defa gidecektim ve de çok merak ediyordum. Televizyonlardan gördüğümüz Batum gezilecek yerleri doğasıyla, tarihiyle, kültürü ve insanı ile bizzat yaşayacaktım. Batum kendi içinde çok farklı aslında, veya bana öyle geldi. Sarp sınır kapısından geçtikten sonra Batum şehrine girerken yolun sağ tarafı çok varoşhane yapılar ile fakir bir halkı görürken, sol Karadeniz tarafınızda ise çok modern bir şehir ile zengin Batum’u seyrediyorduk. Gökdelenler, Avrupa’nın lüks otelleri ve şehrin göbeğindeki dev heykeller ile küçük bir Avrupa şehri gibiydi. İnsanları çok rahat, telaşsız, sakin ve birazda kaba da diyebilir. 

2022 yılı Gürcistan Batum Sınır kapısı geçiş ücreti ne kadar oldu ?

Sadece T.C’li kimlik kartı ile geçeceğiniz Gürcistan sınır kapılarında 2019 yılı için kişi başı 15 tl olan giriş ücreti, 2022 yılı için 150 tl.’ye yükseltildi.

Batum gezi notları

 

Acar Özerk Cumhuriyetinin başkenti olan Batum çok lüks hayatların ve mütevazi yaşamların iç içe girdiği bir yer.  Modern ve tarihi yapılarla meşhur meydanlarına geldiğimiz de başımızı ne tarafa çevireceğimizi şaşırdık. Şimdi Batum’u gezmeye başlayalım.

Batum Gezilecek Yerler Listesi :

 1. Miracle Park ( 2 km. 8 dk )
 2. Alfabe Binası ( merkezde)
 3. Ali ve Nino Heykeli ( 3 km. 9 dk)
 4. Neptuna Fountain ( merkezde )
 5. Agro teleferiği ( 2 km. 6 dk )
 6. Batum Botanik Bahçe ( 10 km. 17 dk)
 7. Batum Bavilerad (heykeller) caddesi ( 2 km. 6 dk )
 8. Orta Cami (Türk mh.) (2 km. 6 dk )
 9. Media Heykeli ( 1 km. 4 dk)
 10. Batum Meryem Ana Katedrali ( Merkezde )

Miracle Park ve Batum Sahilleri

Batum Gürcistan’ın en popüler tatil kentlerinden biri. Yemyeşil ormanların süslediği dağlarla uzun bir kumsal arasında geniş bir düzlükte kurulmuş. 35 km. Karadeniz’e sahili olan Batum plajları Ermenistan, Rusya ve Azerbaycan gibi çevre ülkelerden gelen ziyaretçileri tarafından büyük ilgi görüyor. Batum’da Karadeniz’de olmasına rağmen Akdeniz havasını yaşıyor diyebiliriz. Yaz ayları oldukça sıcak geçiyor. Karadeniz’in en güzel denize girilecek kenti Batum hem ucuz hem kaliteli tatil imkanı sunması buraya cezbedici hale getirmiş. Pırıl pırıl denizi sıcacık havası Batum’u vazgeçilmez yapıyor. Miracle Park ve Batum sahilleri bu ziyaretçilerin adeta buluşma noktası gibi. Bu mucive parkı gezmeniz bile Batum’un çoğunu gezmiş olursunuz. Turistik bir merkez haline dönüştürülmüş parkta o büyük heykelleri, parkları ve eğlence merkezlerini görebilirsiniz. 

1 – Meşhur Alfabe Kulesi

Benim en çok dikkatimi çeken yapılardan biri Batum’un çağdaş mimarlığında ki en dikkat çeken eserlerinden biri olan  Alfabe kulesiydi. 5. Yüzyıla kadar giden gürcü alfabesine İthafen yapılmış. Meşhur alfabe kulesi tam 130 mt. yüksekliğinde. Alfabe Kulesinin ilginç bir mimarisi var ve turistler muhakkak burayı ziyaret etmeye geliyor. Gürcü alfabesi günümüzde dünyada kullanılan 14 yazı sisteminden biri 5 tanesi sesli olmak üzere 33 tane harf bulunuyor. Ayrıca Batum şehrini ve Karadeniz’i bu kuleye asansörü ile çıkarak panaromik bir görüntü ile seyrede bilirsiniz. Özellikle gece müthiş oluyor. 

alfabe kulesi Batum gezi notları

2 – Chacha Saat Kulesi

Bu saat kulesi  İzmir’deki saat kulesine çok benziyor. Hatta aynısı gibi ve görüldüğü üzeri Osmanlı mimarisinin biraz gürcüleştirilmiş hali gibi. Benzerliği ise İzmir Saat kulesini yapan Raymond Charles Pere‘nin yapmış olduğudur. 25 mt. yüksekliğindeki Saat kulesinin İzmir’dekinden en büyük farkı çeşme kısmınında kullanılan mermerlerin olmaması. En büyük özelliği mimarisinden değil Gürcüler için Turizmi de canlandırmak adına Her Temmuz Ağustos aylarında Akşam saat 19.00’da sadece 10 dk. lığına votka akması. 

3 – Ali ve Nino Heykeli ve büyük aşk hikayeleri

Bence Batum heykelleri arasında en anlamlı olanı diyebilirim. Birbirlerine kavuşamayan Azeri müslüman Türk genci Ali ile, Hristiyan Gürci kızı Nino arasındaki o büyük aşk efsanesini temsilen yapılmış.  Viyana’da 1937 yılında Almanca yayınlanan bir aşk romanından esinlenilmiş.  Gece kırmızı ve mavi ışıklandırmaları ile kendi etrafında dönen bu dev heykelleri seyretmek müthiş oluyor.

Bu aşk hikayesini anlatmaya çalışayım kendimce ; Sovyet döneminde Azeri Ali Han Şirvaşir ile Gürcü Kızı Nino Kipiani arasında daha lise yıllarında bir aşk başlar. Dinsel ve kültürel farklılıklarından dolayı aileler şiddetle karşı çıkarlar. Her türlü zorluklara göğüs gererek evlenmeyi başarırlar. Ancak o sırada Ruslar Azeri topraklarına saldırmasıyla savaş çıkar. Azeri genç Ali ülkesini savunmak için cepheye gider ve şehit olur. Bu acıklı aşk hikayesini temsilende yazılan bir romandan esinlenilmiş.  2010 yılında Tamara Kvesitadze tarafından yapılan heykel Miracle parkın kuzeyinde limana yakın bölgede oldukça ilgi görüyor.

Batum gezi notları kütüphane gürcistan

4 – Poseidon Tiyatro Meydanı :

Batum meydanları ile meşhur bir kent. Bu meydanları da bir çok anıt ve heykellerle doldurmuşlar.  Olardan biri de Poseidon heykeli ile ünlü Tiyatro meydanı. Altın varak süslemeli bu Yunan mitolojisinin Deniz tanrısı Poseidon heykeli ve çeşmesi ile sünlenmiş. Media heykelinin deniz tarafında çaprazında kalıyor. 

5- Batum Heykelli Yol 

Plajların olduğu taraftaki iskeleye giden oldukça geniş ve bir çok küçük heykel bulunan bu yol ise şehir merkezinden Karadeniz plaj ve sahillerine götürür sizi. 

heykeller caddesi Batum gezi notları

6 – Argo Teleferiği

Batum’u kuş bakışı seyretmenin en güzel yolu bu teleferik olsa gerek. 250 mt. kadar yükseklikte ve eğlence merkezi, kafe ve restoranların bulunduğu Anuria Dağı eteklerinde bir yer. 2020 yılı için 25 lari olan Agro teleferiği ile 30 dk içinde yavaş ve etrafı seyrederek müthiş Batum manzarasına ulaşabilirsiniz. Gece ayrı bir güzel. 

7 – Dünyanın en Büyük Botanik Bahçelerinden biri :

En çok ziyaret edilen alanlarından biri kent merkezinden 9 kilometre uzaktaki Botanik Bahçesi’dir Karadeniz kıyısına yakın konumda bulunan bahçe 100 hektardan daha büyük bir alana kurulmuş. Dünyanın en büyük Botanik bahçelerinde biridir. 5 binden fazla bitki türünün bulunduğu bahçede Asya, Amerika, Avustralya kıtasına özgü bitkilerde yer alıyor. Batum merkeze araba ile 15-20 dk mesafede ama kesinlikle görmelisiniz. İçerisinde birçok yürüyüş rotaları bulunuyor. Baştan sona gezicem derseniz 2 saatinizi alabilir.

Batum gezi notları botanik bahçe gürcistan 2

8 – Türk Mahallesi ve Tarihi Merkez Camii

Burada birde Türk mahallesi bulunuyor. Türklerin yaşadığı mahallede sanki Osmanlı mimarisi evlerin arasında yürürken insanlarla selamlaşıyorsunuz. Osmanlı dönemine ait olan 1886 yılına ait Merkez Camii kentin önemli tarihsel sembollerinden birisi olmuş. Parlak kubbesiyle dikkat çekiyor. Mahallede Osmanlı evleri ile Rus evlerinin karışımı yapılarda görüyorsunuz. İki farklı kültürün içi içe olduğu mahalle oldukça ilgi çekici.

 

batum türk mahallesi cami gürcistan

9 – Media Heykeli

Hristiyanlık ve Mitolojik ile ilgili büyük dini heykeller bulunuyor. Bunlardan en büyük  ve önemli olarak gördükleri Medea Heykeli.  Elindeki altın post figürüyle büyük ilgi gören heykel aynı zamanda mitolojik anlamlar da taşımaktadır. Heykelin tutmuş olduğu altın post Yunan mitolojisine göre zenginlik ve güç anlamına gelmektedir.

 

medea heykeli Batum gezi notları

10 – Meryem Ana Katedralinde “Başıma Gelenler”

19 yy. yapılan Meryem Ana Katedrali`nin önüne geldiğimizde nikah töreni olduğunu gördük.  Bende merakıma yenik düşüp içeriye girdim. Üç nikah töreni  aynı anda yapılıyordu. Birkaç fotoğraf çektim çekmesine ama beni nazikçe uyarıp dışarı kadar eşlik ettiler. Tabi bu eşlik etmede ayaklarım yere değmiyordu. İki  Gürcü delikanlı koluma girip yerden 10 cm yükseklikte kapıya kadar götürüp bıraktılar. Neden diye sorgularken birden ayıp ettiğimin farkına vardım. Çünkü orada dini bir nikah töreni yapılıyordu. Ben ise turistik bir gezi de fotoğraf çekmeye çalışmıştım. Dillerinden anlamadığım için özür bile dileyemedim. Çok üzgünüm. “Çünkü Dinler ve kültür arasındaki saygı ve sevgi biz insanlığı ayakta tutar”.

 

batum kilise düğün töreni

batum kilise düğün töreni 2

batum plajları, sahilleri gürcistan

Batum geceleri

Karadeniz’in olağanüstü kenti Batum’un güzelliğini bir de akşam görelim. Batum geceleri tam bir eğlence merkezi. Hava kararınca etrafı ışıl ışıl ışıkları altında kalıyor havuzları fıskiyeleri ve ışık oyunlarıyla Kent geceye de imzasını atıyor. Akşamları hayat  başlıyor.  Geceleri gündüzlerinden daha hareketli. Gece hayatı anlamında her şey var. Özellikle Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan‘dan  lüks otellerin kumarhaneleri için günlük turlar bile düzenleniyormuş.

 

Batum geceleri gürcistan

alıntı

Karadeniz şehri Batum’da yemyeşil doğal güzelliklere sahip

Doğa ile baş başa olmak isteyenler Batum ve çevresindeki parklar, şelaleler ve ormanlar da bol bol zaman geçiriyorlar. Dünyanın dört bir tarafında ün salan Batum doğa güzellikleri yanında birde Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden birine sahip.

 

Çok kısa Gürcistan Tarihi

Kısa tarihine bakalım. Gürcistan’da 1564 yılında Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı topraklarına katılmış ve 300 yılı aşkın süre boyunca Gürcistan Osmanlı’nın hakimiyetine kalmış Batum Bölge Müzesi özellikle müzede Osmanlılardan kalma eserler dikkat çekiyor Bu güzel topraklar 1828-1829 yılında Osmanlı yaşanan Osmanlı-Rus Savaşında imzalanan Edirne Antlaşması sonucu Ruslara geçmiş.

 

batum müzesi gürcistan

Batum oteller ve konaklama haritası online 2022

Batum’da konaklayacak birbirinden güzel her bütçeye uygun oteller var. Bütün oteller Karadeniz manzarasına karşı yapılmış kaldığınız otellerden Karadeniz Batum plajları ve şehrini görebilirsiniz. Son yıllarda parlayan bir turizm cenneti yemekleri Denizi güneşi ve ekonomik imkanları ile burayı bir yıldız haline getirmiş. 2022 yılı itibari ile geceli 300 tl ile 1800 tl arası fiyatlara konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Batum ve çevresindeki otel ve konaklama için hazırladığım maps harita ile online ve güncel olarak otellerin işaretlerine tıklayabilirsiniz.  Seçtiğiniz otelin konumunu, ulaşım bilgilerini, adresini, fiyat ve iletişim bilgilerini göre bilirsiniz.  Ayrıca yol tarifi ile bulunduğunuz konuma olan uzaklığı, saati ve navigasyon yol bilgisine de ulaşabilirsiniz. 

Batum Otelleri güncel fiyat, iletişim, yorum ve ulaşım bilgisi için haritayı veya bu linki tıklayınız.

batum otelleri fiyat listesi

Batum otelleri fiyat listesi

Küçük Avrupa Batum

Batum sahilleriyle de çok meşhur. Kilometrelerce uzunluktaki plajlarıyla Azerbaycan, Ermenistan, Türkiye ve Rusya’dan oldukça ziyaretçi çekiyor kendisine. Cadde ve sokaklarıyla Avrupa şehirlerine benzemeye çalışan Batum için küçük Avrupa da deniyor. Kilometrelerce uzanan yeşil alanlarıyla dinlenme ve spor tesisleri, özellikle tüm Batum’un etrafını saran bisiklet yolları ile akvaryum ve kafeler kıyı boyunca halka ve ziyaretçilerine sunulmuş.

gürcistan-batum

Tarihi Kiliseleri ve Heykelleri (Batum gezi notları)

Aziz Nicolaos Ortodoks Kilisesi tarihi olarak dikkat çeken yerlerinden biri olmuş. Avrupa Şehirlerinin, özellikle meşhur İtalya, meydanlarını anımsatan Piazza Meydanı farklı mimarı yapılarıyla oldukça güzel bir yer. Biraz daha ilerledikten sonra  Tiyatro Binasını da görüyoruz. Her taraftan heykeller çıkıyor karşımıza. Altın renkli muhteşem Poseidon Heykeli , Avrupa Meydanı`na astronomik saati ve göğe yükselen Kafkasların mitolojik yüzünü gösteren Medea Heykeli’ni görebilirsiniz.

Batum Hava Durumu :

Batum seyahatinizin güzel bir havada olmasını istersiniz tabi ki. Bu linkte güncel ve online olarak 10 gün Batum hava durumu için tıklayınız.

 

Batum’da ne yenir ? Gürcistan pidesi;

Burada et ve et ürünleri çok bol ve ucuz. Ancak burada bizim yemeklerimize benzer yöresel lezzetlerde var. Gürcistan’ın Acara Bölgesi’nin en meşhur yemeği hacapur bizim Karadeniz pidesine benziyor. Meşhur Gürcü peyniri ile yapılan pide taş fırında pişiyor. 

Batum’da Alışveriş;

Vizesiz gidebileceğimiz en yakın Gürcistan kenti.  Tarihi, doğası, plajları ve insanlarıyla gerçekten farklı bir gezi deneyimi yapılacak bir yer. Avrupa şehirleri gibi fiyatları da pahalı değil. Ancak alışveriş açısından çokta zengin bir yer değil.

Ben bir günde gezebildiğim yerleri başlıca yazmaya çalıştım. Birkaç gün kalma şansınız varsa daha gezilecek çok yeri de var.

Batum Nerede nasıl gidilir ? :

Vizesiz olması ve eğlence merkezlerinin çokluğu ile Gürcistan’ın Rize Sarp Sınırkapı komşusu Batum günübirlik bile gidilebilecek en güzel yurt dışı ülkelerinden biri.  T.C’li kimlik kartınız ile 50 tl karşılığı sınır kapısından geçerek aracınızla veya taksi tutarak Batum merkeze gidebilirsiniz. Batum Hava alanı ile de İstanbul, Ankara ve İzmir‘den uçakla direk Batum Havaalanına inebilirsiniz. Batum gezi notları olarak bu bilgiler işinize yarayacaktır.

Batum güncel ulaşım navigasyon haritası içinde bu linki kullanarak, bulunduğunuz yere olan uzaklığı, saat ve km. olarak görebilirsiniz.  Batum ulaşım linki.

 • Sarp sınır kapısı ile Batum Merkez arası 23 km. 35 dk
 • Rize Batum arası 128 km. 1 saat 55 dk
 • Hopa Batum arası 36 km, 51 dk
 • Trabzon Batum Arası 206 km. 3 saat
 • Artvin Batum Arası 77 km. 1 saat 45 dk
 • Ankara Batum Arası 940 km 12 saat
 • İstanbul Batum arası 1268 km. 15 saat

Batum gezi notları ve gezilecek yerler listesi, Nerede, nasıl gidilir? nereler gezilir? otelleri, plajları, gece hayatı, giriş ücreti ve doğal güzellikleri hakkında bilgiyi paylaşmaya çalıştım.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;

instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

 

1 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Trabzon Atatürk Köşkü giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478