Bafra gezilecek yerler ve batık minare

Bafra gezilecek yerler ve batık minare…

Samsun gezimizde baraj suları altında kalan köyün batık minaresi ile başlayıp Bafra gezilecek yerler e bakalım şimdi.

bafra-batık-minare-kapak

Bafra gezilecek yerler ve Batık minare;

Doğu Anadolu’ya Karadeniz güzellikleri arasında gitmeyi tercih etmiştim. Güzel bir Sinop turundan sonra Şimdi ise Samsun’a 50 km uzaklıktaki Bafra’dayım.

Memleketine gelmiş olan takipçilerimden Ümit Polat karşıladı beni. Meşhur dondurması ve pidesinden sonra Bafra batık minaresi ile yeni yeni duyulmaya başlayan Derbent Barajı’na geldik.

batık minare bafra gezilecek yerlerBafra batık minare için yapılan tanıtımlara katkımız olsun;

Derbent barajı ile sonradan oluşturulmuş bu doğa güzelliğini ön plana çıkarmak istiyorum. Çünkü hala bilinmiyor.  Samsun içinde Bafra gezilecek yerlerin önemli bir durak olacaktır eminim. Belediyesi ve yöre halkı buranın tanınması için çeşitli tanıtımlar yapmaya başlamışlar. Bizde kendimizce katkıda bulunalım.

bafra gezilecek yerler ve batık minare-

Buyrun Bafra gezilecek yerler ve Batık minare si;

Bafraya 20 dakikalık bir mesafede bulunan ve “batık minare”nin de içinde yer aldığı Kızılırmak üzerindeki Derbent Baraj Gölü, doğa turizmine kazandırılarak bu güzelliği birçok kişinin görmesi gerekiyor.  Yemyeşil doğasının yanı sıra sesiz ve huzur verici ortamıyla insana keyif veriyor.

bafra-batık-minare-samsun

Bafra Batık Minare Nasıl Oluşmuş?

Devlet Su İşleri tarafından 1991 yılında Kızılırmak üzerine Derbent Barajı’nın yapılmasıyla Bafra ilçesi Boğazkaya Mahallesi’ndeki 200 ev sular altında kalmış. Baraj sularının yükselmesiyle sadece caminin yıkılmayan minaresi güneşi görür olmuş.

bafra-baraj-gölü

O Mahallede yaşayan Hasan amca;

Buradaki bir köylü ile konuştuğumuzda 30 yıl önceki çocukluk anılarının da sular altında kaldığından bahsederek “Batık minarenin olduğu yer, köyün merkeziymiş. Büyük bir çınar ağacı vardı,15 çocuk ancak kucaklaya biliyordu. Dalları, su seviyesi azaldığında hala gözüktüğünden bahsetti. Sular yükseldikten sonra ise göle sıfır bahçeli bir evde oturduğundan ise mutlu.

bafra-batık-minare-köylü

Bafra Derbent barajı ve çevresi ziyaretçilerine hazırlanıyor;

Daha şimdiden birkaç tane kafe restoran ve çay bahçesi kurulmuş. Burada her türlü yöresel yiyeceklerin yanı sıra göl balığı da yapılıyor. Ayrıca son yıllarda alabalık tesisi, motel, ev pansiyonu gibi işletmeler ile bölge halkı vakit geçirmeye başlamış bile.

Safari turu, olta balıkçılığının yapıldığı bölgede “batık minare” olarak adlandırılan minareye ise su altı dalışı yapılmak üzere çalışmalarda başlamış durumda.batık-minare-bafra-balık

Bafra ve çevresi doğa harikası bir yer. Hem tarihi hem kültürel hem de coğrafi güzellikler açısından önemli turizm potansiyeline sahip olduğu görüyorum.

Benim gibi gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak yeri olacağını görüyorum. Batık minaresiyle Derbent barajı, Bafra ovası ile kuş cennetinin bulunması burayı yakın zamanda turizm acısından önemli kılacaktır.

Bafra gezilecek yerler Kuş Cenneti:

Muazzam bir biyolojik çeşitlilik barındıran ve büyük bölümü milli park statüsünde koruma altında bulunan Kızılırmak deltası içerisindeki Kuş Cenneti bünyesinde, Türkiye’de bulunan 420 kuş türünden, 321 farklı kuş türü yaşıyor.

Bafra Kuş Cenneti, gezilecek yerler

Bafra Kuş Cenneti

Kent merkezi caddelerinde gezerken Bafra Kuş Cennetinde konaklayan kuşların tanıtımları yapılmış. Belediyenin bu hizmeti hem kuş cennetine gidenler için hem de Bafra’dan geçenler için bilgilendirme ve iyi bir tanıtım hizmeti vermiş oluyor.

bafra-kuş-cenneti-tabela

Bafra buradan ibaret değil elbet. Diğer tarihi ve güzelliklerine bakalım.

Bafra Gezilecek yerler Kızılırmak;

Bafra’dan Karadeniz’e dökülen Kızılırmak ülkemizin ise en uzun akarsu olmasıyla çevresinde bir çok göl oluşturmuş. Kızılırmak Bafra burnundan denize dökülmesi ile Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip Bafra Ovasını oluşturmuş. Burası inanın Karadeniz iklimiyle hiç alakası yok. Ova olmasından dolayı Karadeniz ikliminde yetişmeyen bir çok sebze meyveyi burada bulabilirsiniz.kızılırmak bafra samsun

alıntı fotoğraf

Kısa kısa Bafra gezilecek yerler;

Eğer bu ilçeye geldi iseniz size tavsiyemiz muhakkak Bafra pidesi yemeniz olacaktır. Gezinti mekanları olarak en başta gelen ve merkezi yerde bulunan tarihi Alibey Çeşmesi olacaktır.

Bafra gezilecek yerler alibey çeşmesi

Ayrıca Bafra ilçesine hizmet veren Ali Kale Turistik tesislerine gitmeyi ihmal etmeyin. Mavi ve yeşilin birlikteliğini burada görebilirsiniz.

Eski tarihlerden kalma bir kale olarak bilinen Asar Kalesi ise Bafra ilçesinin gözdelerinden birisi.

bafra-asarkale

alıntı fotoğraf

Vaktiniz varsa Deniz Feneri, Balık Gölleri, Beylik Köy Höyüğü, Merkezde bulunan Büyük Cami, Kuş Cenneti gibi birçok turistik mekan ise gezilecek yerler arasında.

Bafra Nerede ?

Bafra gezilecek yerler ve batık minare için geldiğim Bafra da takipçim Ümit Polat ile birlikte iki gün geçirdim. Karadeniz de olmanıza rağmen Karadeniz ikliminden farklı bir doğayı yaşamak oldukça ilginçti.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler