Azmak Çayı Gökova

Akyaka‘da “kadın azmağı” olarak da bilinen Azmak Çayı Gökova nerede? nasıl gidilir?, neler yapılır?, Doğası, tarihi, turizm alanları, konaklama ve yemek imkanları ile efsanesine bakalım şimdi. 

Azmak çayı Gökova‘ya bir çok kez gittim. Fotoğraf ve videolarla gezi notlarım.

Şimdi diyeceksiniz ki? “-Sende her gittiğin yere hayran kalıyorsun.” He vallah kalıyorum. Her yerin ayrı bir güzelliği var. Boşuna gelmiyorlar dünyanın dört bir tarafından.

azmak çayı nerede

Gökova Körfezi Azmak Çayı Akyaka

Sözü fazlada uzatmadan Azmak Çayı’nı gezmeye başlayalım.

Gökova Körfezi’ne dökülen bu çayın bir diğer adı da Kadın Azmağı. Bunun nedeni ise sodalı suyu nedeniyle kadınların eski tarihlerde çamaşırlarını burada yıkaması olarak anlatılıyor. Bu doğa harikası Azmak Çayı‘nı bu yıl (Eylül 2018) Faceebook’ta canlı yayın yapmıştım. 10 tl karşılığı yarım saatlik 20 kişilik küçük teknelerle çıktığımız bu eşsiz deneyimi bu video ile  aktarayım size.Ege Bölgesinin incisi diyebilirim. Yeşil ile mavinin iç içe olduğu  Azmak Çayı’nda bir tekne turu şart. Akşam orada yüzenleri gördüm. Isı farkı az olduğundan akşam veya sabah çok erken saatlerde yüzüyorlarmış. Azmak Çayının  berrak, temiz suyu bir o kadar da soğuk olmasına rağmen en azından ayaklarınızı sokabilirsiniz.

azmakçayı-berrak-su-fotoğrafları

Azmak Çayı kenarında restorantlar ve kafeler olan suyu buz gibi Azmak Çayı, kenarında eşsiz bir kahvaltı keyfi yapabilirsiniz. Oldukça huzur verici bir yer. Sabahı ayrı, akşamı ayrı güzel. Akyaka’nın akşam güzelliği için yine Azmak Çayı kenarındaki balık lokantalarının lezzetli menülerini denemenizi tavsiye ederim. Yemek sonrası Akyaka sokaklarında yürüyüş yapmakta oldukça keyifli.. Kendine has mimarisi olan Akyaka Evleri’ni, ahşap oymalarını, çiçeklerle süslü sokak ve bahçelerini size şehir hayatını unuttur.

Azmak Çayı ve özellikleri;

Bol mineralli ve yüksek sodalı, yüzde 40’ı kaynak su olan Azmak Çayı’nın bazı hastalıklara iyi geldiği, gençleştirici ve cildi güzelleştirici etki yaptığı da söyleniyor. Ortalama 5 derece olan su soğuk diye girmekten vazgeçmemenizi tavsiye ederim. Biraz çılgınlıktan zarar gelmez. 😛 

azmak-çayı-akyaka-sahil-muğla

Azmak Çayı’nın derinliği yer yer 8 metre olmasına rağmen hayranlık bırakacak kadar berrak. Çayın içindeki tüm hayatı tv belgeseli gibi izlerken ördekler, kazlar ve yavruları da bu görsel şova katkı sağlıyorlar. İçinde süzülen balıklar çaya doğal bir akvaryum havası veriyor. Çay kısa bir yolculuk sonunda Akyaka‘dan denize dökülüyor. Bu noktada balık ekmek yiyeceğiniz tekne restoranlar mevcut. Veya Buradan da daha büyük gezi tekneleriyle öğle yemekli günlük turlara katılabilirsiniz. Eşsiz güzellikteki koyların ve doğanın tadını çıkarmaya devam.

akyaka-azmak-çayı-kapak-3Burayla ilgili küçük bir anımı anlatacağım. Umarım yazım yine uzun olmaz. Kısa kesmeye çalışacağım.

Azmak Çayı‘nda küçük motorlu tekneler var. Yavaşça sakin gezerler. Çayın doğal yaşantısını bozmamak için. Bir grupla bindik  sahile doğru ilerliyoruz. Grubun rehberi Kadın Azmağı’nın hikayesini anlatırken “-Bu çayda yüzmeyene kız vermezler buranın köylüleri” dedi.  Neden diye sorulunca  “-dağların dibinden çıkan ve kısa bir süre sonra körfezden denize dökülen çayın suyu öyle ama öyle bir soğuk ki” deyince boylu boslu yağız bir delikanlı…

“-ben yüzerim. Benim yüzmediğim yer yoktur” dedi.

Bende “-yürü be kim tutar seni” diye reflex olarak gaz verdim.

akyaka-azmak-çayı-ördekler

Vermez olaydım!. Tekne hafif yavaşladı ve delikanlı balıklama dalmasıyla tekneyi araması bir oldu.  Elinden tutup çektik hemen. Bana döndü ve “-sende atlayacaksın” dedi. Bana gazı sen verdin deyince anladım suyun ne kadar soğuk olduğunu. “-Yok ya ben girmem” dedim. Sen kendin istedin. Kolumdan tutup beni kaldırınca  teknedekilerde alkışlayınca çaresiz tamam dedim. Erkek olmakta zormuş.  Neyse teknenin burnuna gelip sancak tarafından balıklama daldım. Aklıma ilk gelen buradaki gençlerin neden bekar olduğuydu. 🙂 Bir kaç metre sonra sudan başımı çıkardığımda hiç soğuk hissi yoktu.

akyaka-tekne-turları

5 derece suda Azmak Çayı’nda yüzmek;

Sadece tüm iskeletimi ayrıntısız hissediyordum. Muhtamalen sinir uçlarım şoktaydı daha. Çayla beraber tekneden 3 metre kadar uzakta akıyordum. Kulaç atarak tekneye doğru yüzmek istiyordum. Kollarım yerine dirseklerimi hareket ettiriyordum. Ellerim talimatlarıma  cevap vermiyordu. Göz kırpıp kırpamadığımın bile farkında değildim. Neyse tekneye beni çıkardıklarında  hiç konuşmadan az önce kaçtığım güneşin altında ısınmaya çalışıyordum. İçimden o arkadaşa da tüm sevgi ve saygılarımı ilettim tabi ki..

akyaka-azmak-çayı--kafeler

Azmak Çayı kenarında kafe ve restoranlarSıkıntı şu imiş. Ogün hava yaklaşık 36 derece, girdiğimiz çayın sıcaklığı ise 5 derece olmasıymış.  31 derecelik ısı farkına balıklama atlamakta pek akıl karı değil hani. Şoklama dedikleri bu olsa gerek. Hipotermiden gidiyordum. O gün akşama kadar ısınamadım ne diyeyim. O kadar güzel ki girmek yüzmek istiyorsunuz ama buz gibi.. Dikenli gül gibi… Azmak Çayı‘nda  Sabah erken veya akşam hava sıcaklığı biraz düşünce girmek mümkün. 

Azmak Çayı Gökova ve Akyaka Konaklama;

Bizim gibi herkes arabada kalamaz elbet. Bütçenize göre Muğla merkeze 30 dk. , Marmaris’e 45 dk. olan bu yerde, ister çadırınızda kamp yapabilir, isterseniz de plaja yakın otelde yahut kiralayacağınız apart veya pansiyon olarak eski Akyaka evlerinde kalabilirsiniz. Lüks otellerin daha ulaşamadığı bu yer sakin huzur verici ortam isteyenlerin doğru noktası olacaktır. Ben genelde burada bir gece kendi tarzımla arabamda kalırım. (arabada tatil nasıl olur için tıklayınız.)

Azmak-Çayı-kazları ve doğal yaşamı

Azmak-Çayı-kazları ve doğal yaşamı

Dört mevsim buz gibi bir suya sahip olan çay fotoğraf tutkunları için enfes kareler veriyor.  Ben donduğum için buradan çok kare çekemedim. Seneye bunun tüm acısını çıkartacağım  söz…

Biraz argo olacak ama küçük bir anegtod paylaşacağım sizlerle…

Biz kabamızı kaldırıp şuradan şuraya gidemiyoruz. Millet olarak genelde PTT takılıyoruz (Pijama,Terlik,Telefon)  Belki beni okuyan bir kaç kişi bulurum da  akıllarına böyle güzellikleri sokabilirim. Yabancılardan çok bizim hakkımız..

azmak-çayı-akyaka-turluyorum.net

Azmak-Çayı-Akyaka-turluyorum.net

Azmak Çayı Gökova Körfezi‘nin en eşsiz cennet köşelerinden biridir. Akyaka‘da “kadın azmağı” olarak da bilinen Azmak Çayı hakkında gezi notlarımı ve duygularımı paylaşmaya çalıştım. Turizm in en yoğun bölgelerinden ziyade Azmak Çayı gibi doğanın içinde olan yerleri tercih ediyorum. Azmak çayı nerede?

Muğla,’nın Marmaris ilçesinde Gökova Körfezin’de bulunuyor. İzmir üzerinden gelirken  Toros dağlarından Gökova Körfezine inerken görebilirsiniz bu fotoğrafta olduğu gibi.

Azmak çayı nerede

Azmak çayı tekne turları fiyatları 2019

Yaklaşık yarım saat süren ve akvaryum içerisinde gezercesine yapılan küçük 20 kişilik teknelerle gezinin 2019 fiyatı 12 tl. olarak belirlenmiş.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler