Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım

Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım

Efeler diyarı Aydın’ı gezmeye geldim tarih, kültür ve doğa aşığı bir gezgin olarak. Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım için geziyorum yazıyorum.

Akdeniz-Ege turumda Kuşadası’na geldiğimde karar vermiştim Aydın’ı gezmeye.  Direk daldım şehrin ortasına.  Modern cadde ve bulvarları ile göz doldurdu gezgin gönlümde. Kavşaklardaki anıtları, heykelleri düzenli şehrine ayrı bir kültür katmış. Gezgin olarak tarihi de severim Anadolu topraklarının. Ege bölgesi’nin yunan mitoloji efsaneleri ve roma dönemi kültür sanat kalıntıları etkilemiştir beni her zaman.

Aydın gezilecek yerler27 Mavi Bayraklı Aydın Plajlarına bakalım biraz

Ege bölgesinde Kuşadası, Didim gibi turizmin önde gelen kentlerine sahip olan Aydın şehir merkezi denize uzakta olsa 27 mavi bayraklı plaja sahip bir il.  Akdeniz ve Ege ikliminin bir karışımına sahip olması yaz sezonunun oldukça geniş ve su sıcaklığının yüksekliği ile tercih edilir olmuş.Birçok doğal güzelliği ve tarihi ile öne çıkan Aydın turizmde başı çeken sahil ve plajlarından birkaçını  anlatayım öncelikle.

 

Didim Altınkum Plajı

Güneşte altın gibi parlayan kumları ile Altınkum  ismini almış mavi bayraklı plajımız Aydın’ın Didim ilçesi sahilinde bulunuyor. Geldiğimde Apollon Antik kenti gezimden sonra  denize girip bu plajda dinlenirim.

Didim altınkum plajı

Didim Akbük Plajı Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım arasında

Didim’e gelip de Akbük Plajına uğramadan olmaz tabi. Tertemiz denizi, plajı ve eşsiz doğası ile en çok tercih edilen yerler arasında. Didim’e 20 km. kadar uzaklıkta ki bu koyu görmelisiniz.

Didim akbük sahili

Kuşadası Kadınlar Plajı

Eskiden sadece kadınların girmesine izin verilen plajı günümüzde herkes kullanabiliyor. Aydın Kuşadası’nda bulunun kadınlar plajı mavi bayraklı ve halka açık durumda. Kendi sandalye ve şemsiyenin yok ise kiralayarak ta bu kumsalın tadını çıkara bilirsiniz.

aydın kuşadası kadınlar plajı

Kuşadası Sevgi Plajı

Aynı anda hem deniz, plaj ve çevresindeki piknik alanlarıyla tam bir doğa cenneti diyebilirim.  12 km uzunluğu ile oldukça büyük olan Sevgi plajı  güzel bir gün veya tatil geçirmenizi sağlayacaktır.


davutlar sevgi plajı kuşadası aydın

alıntı foto

Aydın Arapapıştı Kanyonu.

Bu bölge Arap istilası döneminde kanyona gelen Arapların bu kanyonu hiçbir şekilde geçememesi yüzünden bölge terimi olarak apıştı kullanılmış. Arapların geçemediği bu sarp kanyonun adı o dönemden günümüze Arapapıştı olarak gelmiş.

Arapapıştı kanyonu tekne turlarıŞimdi Kemer barajı üzerindeki Arapapıştı Kanyonu son 2 iki yıldır turizme açılmış. Tekne turları ile kanyonu gezip içerisindeki kaya mezarları ve farklı kuş türlerini de görebilirsiniz.

Aydın arapapıştı kanyonu nerede

Afrodisias Antik Kenti

Adını güzellik tanrıçası olan Afrodit’e adanmış olan Afridisias Antik Kentine için Karacasu Geyre Aydın’a gelmelisiniz.  Ünlü fotoğrafçı Ara Güler Arapapıştı kanyonu fotoğrafları çekmek için geldiği bu bölgede kaybolarak tarihi eserlerin içerisinde yaşayan köylülerle karşılaşıyor. Bu tarihi eserlerin fotoğraflarını çekerek hangi tarihe ait olduğunu araştırmaya başlıyor.

Afrodisias antik kent neredeAmerika’ya gönderdiği fotoğraflar ile buranın Güzellik tanrısı Afrodit’e adanarak yapılan Afrodisias antik kenti olduğu ortaya çıkıyor. 60 yıl önce gerçekleşen bu keşif ile kazı çalışmaları başlıyor ve bu günümüzdeki eserler gün yüzüne çıkartılıyor.  M.Ö. 6 y.y. yapıldığı düşünülen bu tapınak küçük bir köy olarak başlamış. M.Ö 1. y.y. Roma döneminde oldukça gelişmiş ve birçok antik eser oluşturulmuş.  Burayı gezmek 1 günü ayırmanız lazım.  Antik dönemden kalma en büyük ve sağlam 20 bin kişilik antik stadyumu da görebilirsiniz.

Afrodit antik kenti aydınAydın Dilek Yarımadası:

Öyle bir oluşum düşünün ki! 500 milyon yıllık Büyük ve Küçük menderes nehirlerinin arasında oluşmuş bir yarım ada.  Milli park olarak koruma altına alınan Dilek yarımadası Güzelçamlı  sınırları içerisinde kalıyor. Aydın Kuşadası’na geldiğinizde sadece 28 km kadar uzaklıktaki bu doğa cennetini görmelisiniz.Dilekyarımdası milliparkıNeden Mi? Gözlemleye bileceğiniz bir çok hayvan türü, bitki çeşitliliği ve doğal güzellikleri ile fotoğraf çekmeden duramayacağınız eşsiz bir yer.

1994 yılında Milli park haline dönüştürülmesi ile birlikte  Avrupa konseyi tarafından Flora Biogenetik Rezerv Alanı olarak tescillenmiş. Buda  bu cennet köşenin canlı oluşumu açısından ne kadar zengin olduğunu gösteriyor.

Dilekyarımdası milliparkı sahilleri

Aydın Milet Müzesi ve Antik Kenti

Benim gibi doğa yanında tarihte sevenlerin kesinlikle uğraması gereken müzelerden biri. Çünkü;  Milet Antik bölgesinde çıkarılan birçok tarihi eseri burada görebilirsiniz. 

milet antik kenk müzesi Havuzlu hollerden oluşan sergi alanın da  M.Ö 15 y.y.  döneminden başlayan  Arkaik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eser karşılayacaktır sizi.

milet antik kenti aydın

Güvercinada Kalesi

Kuşadası’da güneyden sahilden girerseniz o müthiş manzarasıyla çıkar karşınıza.  Görenlerin hemen durup benim gibi manzaranın tadını çıkarmak ve fotoğraflamak için geldiğini görürsünüz.  Güvercin adası zamanında Mora isyanı sırasında denizden tarafından gelebilecek tehditlere karşı yapılmış. 1826 yılında İlyas ağa tarafından yaptırılmış olsa da günümüze kadar bir restorasyon geçirmiş durumda.  Kuşadası körfezini korumak amacı ile yapılmış.  Sadece ada olan güvercin adasına sonrada kara ile bağlantısı sağlanmış.

Kuşadası güvercin ada

 Tralleis Antik Kenti Aydın gezilecek yerler arasında

Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzüdür demiş HEREDOT   Kuzeyde Kestane dağlarının eteklerindeki bir tepede kurulmuş  Tralleis Antik Kenti Aydın’a sadece 1 km. kadar uzaklıkta.  M.Ö dönemde Argoslular ve Tralleis’liler tarafından oluşturulmuş.  Büyük İskender’in de M.Ö 334 yıllarında ele geçirdiği Antik kent sonraları birçok kez istilaya uğrayıp el değiştirmiş.

Aydın triales antik kent

Saplı Ada Didim Aydın gezilecek yerler

Didim Akbük tarafındaki bu esrarengiz  kara parçası bazen ada bazen yarım ada oluyor. Kara ile bağlantısını sular çekildiği zaman görebildiğiniz Saplı ada sular biraz yükselince de yarım ada halini alıyor.  M.Ö 6 y.y. lara dayanan Hipedemos antik kalıntılardan çok bir şey kalmasa da bazı izlerini görmek mümkün. Yukarıdan bakıldığında saplı bir cezve görüntüsü ile Saplı Ada olarak adını almış.saplı-ada-akbük didim plajları ve tarihi yerleri

Zeus Magarası Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım

Son zamanlarda ünlenen ve görülmesi gereken ilginç doğa oluşumları arasına giren Zeus Mağarası Dilek yarım adası tarafındadır. Denizden gelen tuzlu su ile dağlardan gelen tatlı suyun mağarada birleşmesi ayrı bir ilginç durum oluşturmuş. Son zamanlarda dalgıçlar bu mağarada keşif dalışları bile yapmaya başlamış.  Belli bir noktadan sonra yürüyerek ulaşabileceğiniz Zeus Mağarası’na bölgeden jip safari turları ile de uğranır olmuş.

Aydın Zeus mağarası

Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım arasında yöresel lezzetlere de bakalım şimdi.

Aydın yöresel yemekleri

Efeler ve kütürler diyarı Aydın şehrinin Aydınoğulları’ndan kalma lezzetlerine kadar  günümüze ulaşmış yemeklerinden birkaç tanesini yazayım sizlere. 

En Meşhurlarlarından…..

Yuvarlama
Tavada Kıyma, yumurta, soğan ve yöresel birkaç baharat ile yuvarlanarak yapılıyor. Adınıda buradan alan Yuvarlama’nın üzerine  tereyağından ayrıca pişiriliyor. Yemedim ama yazarken bile ağzım sulandı. Takipçilerimden Aydın’lılara duyurulur 

Keşkek
Aydın’ın düğün cemiyetlerinde sıkça yapılan Keşkek, kuzu eti ile buğday ve tereyağı ve çeşitli baharatların karıştırılmasıyla yapılıyor.  Kuzu eti olan her şey lezzetlidir bence…

aydın bey camii

Zeytinyağlı börülce
Aydın usulü yemek lazım mış Börülceyi. Ege’nin olmazsa olmazı Zeytinyağı ile hem kuru, hemde taze börülceden yapılıyor.

Çine köfte

Tarifi hala gizli olan ve Tahsin Işık tarafından bulunan bu eşsiz lezzeti tamda fırsatım oldu.  Aslında birçok ilimizin köftesi meşhur dur ve birçoğununda tadına bakmışımdır. Çine köfte bir başka.. Hele birde yanında yayık ayranıda isterseniz. Miissss  diyebilirim.

Kırlı kızartması
Kızartma deyince bende akan sular durur. Patlıcan, sarımsak, biber ve soğanın kızartmasını birde zeytinyağı eklerseniz ortaya güzel bir ziyafet çıkar. Tabii bunu tercihe göre de yoğurt ta ekleyebilirsiniz benim gibi

aydın gezilecek yerler ve gezi notlarımPaşa böreği
Paşalara layık bir börek. Tarifi bile ağız sulandırıcı diyebilirim.  Elle açılan yufkalara et suyu döküyorlar önce.  Ve dana kıymasıyla doldurup sarıyorlar. Bitmedi üzerine de yoğurtlu kıyma ile kaplıyorlar. Enfesss…

Tahinli pide
Aydın Yenipazar, Nazilli ve söke tarafında sıklıkla duyacağınız yöresel lezzetlerden biridir Tahinli Pide.

Efeler diyarı Aydın’ı gezmeye geldim tarih, kültür ve doğa aşığı bir gezgin olarak Aydın gezilecek yerler ve gezi notlarım için geziyorum yazıyorum.  bu gezi notlarım sizlere birazda olsa fikir verecektir..

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler