Assos Antik Kent Çanakkale

Assos Antik Kent tarihi, efsanesi ile nerede, nasıl gidilir, neler yapılır? Haydi gezelim!

Assos Antik Kent Efes’ten sonra Ege’ye damgasını vurmuş yunan mitolojinisin en büyük tarihi kalıntılarındandır.

Assos Antik Kent Gezi Notlarım;

Assos Antik Kent’e Marmara turu yaptığımda gelmiştim ilk. Marmara ve Ege’nin neresine giderseniz gidin Yunan mitolojisi çıkar karşınıza. Ege denizine bakan yüzüyle Assos Antik Kent ise milattan önceden günümüze gelmiş tarihi ve efsanevi güzelliği ile karşılar bizi.

asos-antik-tiyatro-nerede

Kültür Turizmin Gözdesi;

Assos Antik Kent sadece bir kalıntı değil. Burası Tarihten günümüze kadar ulaşmış dönemin en medeni kentlerinden biri.

Son yıllarda turizm akınları ile Assos Antik Kent koylarında, deniz, güneş tatilinin yanı sıra eşsiz antik kalıntılarıyla da benim gibi gezginlerin gözdesi olmuş. Assos Antik Kent limanı çevresindeki geleneksel taş yapıları, butik otel ve balık restoranlarıyla misafirlerini ağırlıyor.

assas-antik-liman-çanakkaleAssos Antik kent Giriş ücreti 2019 :

1 Ekim 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 2019 yılı dahil yeni fiyatı 35 Tl. olarak belirlenmiş. Size tavsiyem Müze Kart ile giriş yapmanız. Müze Kart 2019 yılı fiyatı ise 50 tl’den  70 Tl. ye yükselmiş durumda. Türkiye’de 300’ün üzerinde müze ve tarihi yerlerde kullanabileceğiniz Müze Kart’a yıllık 70 Tl. vermek daha mantıklı.

Assos Antik Kent yapısı;

Antik Kenti gezmek için iki ayrı kapısı bulunuyor. Biri köyün içinden geçerek ulaşacağınız, sizi en tepedeki Athena Tapınağı’na götüren kapı. Diğeri ise limana inerken soldaki eski batı kapısı. Buraya geldiğinizde muhakkak gün batımı için bekleyin. Assos Antik Kent  milattan önce. 6.yy’a kadar gidiyor. Osmanlı zamanında Bahremkale ile daha da zenginleşmiş bölge.

Assos Antik Kent volkanik bir tepe üzerine, 236 metre rakımda kurulmuş. Volkanik taş olan Andezit ile yapılmış bu görkemli kent. 1981 yılın da başlayan kazılarda ilk mezarlık bulunmuş. Doğu ve batı kapılarının önündeki alan mezarlık (Nekrapol) olarak kullanılmıştır. Kentte klasik mezarların yanında büyük anıt mezarlar da bulunmuş.

Assos Antik Kent Tarihi;

Kenti çevreleyen antik surlar hala dim dik ayakta. 3200 metre uzunluğunda ki surların 20 metre ise yüksekliği var. Surlar M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Kentin giriş ve çıkışları doğu ve batı olmak üzere ki ana kapıda sağlanmış. 

Genelde Lahit mezarlar kullanılmış.Define avcıları tarafından soyulmuş olan lahitler hala hayatta. Antik mezarların içinde bulunan en ilginç eser pişmiş topraktan yapılmış bir kadınlar orkestrası heykeli olmuş.assos-antik-kent-çanakkale-tarihi

Assos-Antik-Kent-Çanakkale-tarihi

Assos Antik Kent Athena Tapınağı

Athena Tapınağı  kentin en yüksek noktasında bulunuyor. Zeus’un kızı ve 12 Olimpos tanrısından biri olan Athena kentin koruyucusuymuş. Ege denizin deki Midilli adasına bakan tapınak gün batımında oldukça etkili bir görüntüye sahip. 1800 lü yıllarda  Amerikalılar tarafından yapılan ilk kazılarda birçok heykel ve kalıntı bulunmuş ve kaçırılmış. Bunların çoğu Boston ve Louvre Müzesi ile İstanbul Arkeoloji müzesinde bulunuyor. Kabartma işlemelerinde ise Herakles’in bir hikayesi anlatılıyor.

assos-antik-kent-sütunlar

Assos Antik Kent Amfi Tiyatro

Amfi Tiyatro antik kentin güney yamacındaki Midilli Adası’na karşı kurulmuş tiyatro bir deprem ile yıkılmış. Kaya oyuğuna yapılmış amfi Tiyatro 2500 kişilik olduğu tahmin ediliyor. Roma dönemi yapısı olan Amfi Tiyatro gerçekleştirilen restorasyonlar sonucu 1500 kişilik kapasitesiyle konser ve festivallere ev sahipliği yapıyor. 

assos-antik-kent-turluyorum.net.

Assos-Antik-Kent-turluyorum.net/

Halkın toplandığı bir yer olarak kullanılmış. İnsanların yağmurdan ve güneşten korunabileceği kapalı alanları da bulunuyor. Hemen yan tarafında, günümüzdeki anlamıyla meclis binası olarak adlandırabileceğimiz bir kısım ile sportif aktivitelerin yapıldığı bir bölümü de var.

assos-antik-kent-çanakkale-tarihi

Assos-Antik-Kent-Çanakkale-Tarihi-alıntı

Assos Antik Kent

Ege ve Midilli adasına bakan Assos Antik Kent her yönüyle insanı büyülüyor. Bu bölgeyi sadece deniz turizmi olarak görmeyin. Kültür ve tarihi ile de insana bir çok zenginlik katıyor.

 

asos-amfi-tiyatro-çanakkaleAssos Antik Kent’e nasıl gidilir?

Assos Antik Kent benim gibi özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, İstanbul’dan Çanakkale Boğazını geçip feribota binerek karşıya geçebilirsiniz: Gelibolu-Lapseki arası 20 dakika, Eceabat-Çanakkale arası 15 dakika ve Kilitbahir-Çanakkale arası ise 7 dakika sürüyor. Sonra  Ezine-Ayvacık üzerinden Assos’a yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

Assos Antik Kent Harita;

Bir başka seçenek ise, İstanbul-Bandırma arasında düzenlenen hızlı feribot seferlerini kullanmak. Feribottan indikten sonra ise Bandırma-Balıkesir-Edremit-Akçay-Altınoluk-Küçükkuyu-Assos istikametine devam edebilirsiniz.

Assos Antik Kent ile tarihi, mitolojiyi, kültürü, denizi, güneşi ve ege yöresel lezzetleri huzur ve keyif ile yaşayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler