Aspendos Antik Tiyatrosu

Aspendos Antik Tiyatrosu

Türkiye’de ki tarihi yerler arasında eşsiz diye nitelendirebileceğim yerlerden biridir Aspendos Antik Tiyatrosu.

Burası aslında bir kent. Aspendos Antik Kenti nerede?, Nasıl gidilir? tarihi, ve efsanesi hakkında gezi notlarımı paylaşacağım.

Yıllara meydan okumuş ve hala dimdik ayaktaki ender tiyatrolardan biri olan Aspendos Antik Tiyatro UNESKO Dünya Mirası listesinde.

Aspendos-Antik tiyatro antalya

Dünya Mirası Aspendos Antik Tiyatrosu ve Efsanesini anlatmadan önce nasıl bir yer olduğundan bahsedeyim.

Alanya ile başladığımız Ege Akdeniz turunda Aspendos Antik Tiyatro‘ya illa uğrarız.  Ard arda seyredeceğimiz film gibi burası. En son geçen sene yine oğlumla gelmiştik. Furkan ilk defa görecekti böyle büyük bir tiyatroyu. 20 bin kişilik antik tiyatroya daha girmeden heybetiyle etkiliyor insanı. Turuva gibi filmlerde gördüğümüz çağın tiyatro sahneleri aklımıza geliyor. İçeriye girince ilk olarak sahnenin ortasında akustik denemeleri yapıyoruz herkes gibi. Bu akustik için efsaneye göre, kral kızını öldürmek zorunda kalmıştı. Onu da anlatacağım birazdan.

 

aspendos antik kent

 

Ben bu tür yerlere geldiğimde medeniyetler arasındaki yaşamsal farklıları düşünürüm. Derler ya nereden nereye diye. Türk milleti olarak kendi geçmişimizi unutmamamız gerek. Ama bu tür yerler de ise insanlığın nereden nereye geldiğini görüyorsunuz.  Bu tarihi yerler kültür turizmi ve insanlık tarihine ışık tutması açısından çok önemli. Bunun için Aspendos Antik Tiyatro günümüzde konserler ve çeşitli etkinliklerle de kullanılıyor.Neyse Bu antik kentten bahsedelim biraz. Ben böyle tarihi yerlere geldiğimde genelde rehberle gelmiş turların arasına katılırım. Bilgi paylaşımı diyelim. Ve bende size buraya, bu paylaşımlardan ve minik araştırmadan sonra anlatmaya çalışayım.

 

aspendos-antik-tiyatro

Aspendos Antik Tiyatro tarihi;

Aspendos Antik Tiyatro Roma döneminden günümüze kadar gelmiş büyüleyici bir tiyatro. 1800 yıl boyunca çeşitli medeniyetlerce kullanılan antik tiyatro günümüzün en görkemli yapılarından ve tümüyle ayakta kalmayı başarmış. M.Ö. 10. yy.da Akalar tarafından kurulmuş. Antik devrin zengin ve refah kenti olmuş. Aspendos Antik Tiyatro M.S. 2. YY.’da Romalılar tarafından inşa edilmiş. Aspendos Antik Kenti‘nin en önemli yapısı bu tiyatro. Mimarı Aspendoslu Teodorus’un oğlu  Zenon yapmış. Kentte, Roma ve sonrası döneme ait birçok yapı var. Bu yapılar arasında iki katlı market binası, çeşme, anıtsal kapısı, tapınak, su kemerleri, roma hamamları ve bu tiyatronun yanı sıra Osmanlı döneminde inşa edilen bir de köprü var. Her yıl yerli yabancı binlerce turist ziyaretçiyi ağırlayan tiyatro ihtişamıyla herkesi büyülemeye devam ediyor.

 

aspendos-antalya-içi

Aspendos Antik Kenti Efsanesi; (Kral kızını öldürmek zorunda kalmış)

Aspendos kralının bir zamanlar herkesin evlenmek istediği çok güzel bir kızı varmış. Kral kızını kime vereceğini bilemediği için halkına “kim kentimiz için en yararlı şeyi yaparsa kızımı ona vereceğim” demiş. Bunun üzerine iki ikiz kardeş iki büyük yapı yaparlar. Biri kente çok uzaklardan zorlu yollardan kente su getirecek olan su kemerleri, diğer kardeş sahne ortasında yere metal para atıldığında üst sıralardan bile sesinin duyulduğu akustik olarak en iyi bu tiyatroyu yapmış. Kral su kemerlerini gördükten sonra kızını su kemerlerini yapana vermek ister. Bunun üzerine tiyatronun mimarı Zenon sahnedeyken. “kral kızını bana vermeli” diye fısıldar. Kral tiyatronun üst sıralarında gezerken bu fısıltıyı duyar. Akustiğe hayran kalan kral karar veremez. Verdiği sözden de dönemez ve kızını büyük bir kılıçla ikiye ayırır ve kardeşlere verir.

 

aspendos-antik-tiyatro-sahnAspendos Antik Tiyatro UNESKO Dünya Mirası Listesinde;

Ülkemizde UNESKO Dünya mirası listesinde 15 yer var. Aday listesinde ise Aspendos Antik Tiyatrosu ve su kemerleri 2015 yılında UNESKO Dünya mirasları listesine girmiş durumda. Bizde yerli turistler olarak kendi ülkemizde ki miraslara kültürel değeri vermeliyiz. Gezdikçe görüyorum ki! yabancılar bunları bizden daha iyi biliyor.

Aspendos Antik Tiyatro Nerede Nasıl gidilir?

Burası Antalya’ya 50 km. Alanya yolu üzerinde. Serik’in doğusundan 8 km. Belkız köyü yakınlarında. Tabelalar ile çok kolay ulaşabiliyorsunuz. Veya şehir merkezinden günlük rehberli turlar da oluyor.  Buraya 1-2 saat bile ayırsanız yeterli.

Aspendos Antik Tiyatro giriş ücreti 2019 :

Giriş ücreti 35 tl. Gişeden Müze kart çıkartılıyor. 70 tl’ye müze kartı çıkartın 1 yıl her yerde kullanın derim.

Aspendos Antik Tiyatro ziyaretçi saatleri 2019 :

Nisan-ekim ayları arasında Sabah: 8.30  akşam kapanış 19:30

Ekim- Nisan da ise sabah  8.30  akşam kapanış 17.30

aspendos-antik-tiyatro-anta

 

Antalya Alanya yolunun 45. km’sinde oldukça büyük bir tabela yol ayrımı var.  2 kilometre içerisinde yer alan Aspendos Antik Tiyatro’ya il ve ilçe merkezlerinden günlük rehberli turlara katılabilirsiniz. Antalya’ya 50, Alanya’ya 95, Side’ye 35 km uzaklıkta kendi aracınız ile da rahatlıkla gidebilirsiniz.

Aspendos’ta nerede kalınır?

Aspendos Antik Tiyatro ve kenti birinci derece sit alanı. Bu yüzden konaklama en yakın Side’de yani aklaşık  30 km. mesafede çeşitli konaklama imkanları var.

Aspendos’ta ne yenir?

Aspendos’a özel araçları ya da tur otobüsleriyle, özellikle yaz aylarında her gün binlerce kişi gelmektedir. Bu nedenle Serik ilçesinin civar köylerinden kadınlar, bu yollar üzerinden seyyar tezgahlarla yörenin yerel lezzetlerini tadabilirsiniz. Gözleme, çiğ börek gibi yiyecekler ile yayık ayran enfes diyebilirim.

Türkiye‘de ki tarihi yerler arasında eşsiz diye nitelendirebileceğim yerlerden biridir Aspendos Antik Tiyatrosu. Burası aslında bir kent. Aspendos Antik Kenti benim gibi tarih ve mitoloji severler için bütünüyle ayakta kalabilmiş ender yerlerden biri.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler