Aşk Efsanesi Amanos Dağları Hatay

Amik Ovası ve Asi nehri ile bütünleşen Amanos Dağlarının isminin geldiği o aşk efsanesini anlatayım sizlere. Aşk efsanesi Amanos Dağları Hatay

Amanos Dağları çok gizemli bir yerdir. İçinden Asi nehrinin de geçtiği Amik Ovası‘ndan yükselir göğe. Gaziantep’ten Hatay’a geçerken bulutların üstünde yaptığımız yolculuğu videoya almıştım. Ve bu doğayı araştırdığımda ise bu müthiş aşk efsanesiyle karşılaştım.

 

Aşk efsanesi hatay amik ovası

Bulutların üzerinde yolculuk;

Güneydoğu’dan Doğu Akdeniz’e geçiyordum. İskenderun’dan Belen geçidi ile Hatay’a inerken 1700 metrelerde bir gün doğumunda ‘bulutların üzerindeydim’. Şaka yapmıyorum gerçekten üzerindeydim. Bu  müthiş görüntüleri hareket halindeki otobüsten kısa da olsa  çekebildim.

 
Aşk efsanesine ismini vermiş bu dağlar da ki bu unutulmaz görüntüler büyüledi bizi. İnsanlar  deyim olarak kullanırlar mutluluklarının büyüklüğünü anlatırken. Ama bu gerçekti. Nutkum tutuldu diyebilirim.  Buna benzer bulut denizlerini Karadeniz yaylalarında da görmüştüm. Ama bu bulutları kaldırsanız altından Amik Ovasını, Asi Nehrini görecektik.

 

Amik ovası Hatay Asi Nehri üzeri bulutlar. Rakım 1400

Amik Ovası Hatay Asi Nehri üzeri bulutlar. Rakım 1400

İlginç İklim Özelliği;

Buranın kendine has ilginç de bir iklimi var. Türkiye’nin  en fazla yağış alan mikro iklim özelliği olan  Amanos’lar da Akdeniz’in Çukurova’ya çöken nemli havası rüzgarlarla doğuya taşınınca Amanos’lara ulaşıyor. Amanos’ları aşamayınca o nemli hava kütlesi yağmura dönüşüyor. Kıyı hattı Dörtyol, Erzin, İskenderun, yani Amanos’ların batıya Çukurova’ya bakan tarafı  Rize, Artvin kadar yeşil bir yerdir.

 

amanos-daglari antakya

Amanos Dağarının diğer isimleri;

2600 metrelere ulaşan yüksekliğiyle Amanos Dağları tarih boyunca farklı isimlerle de anılmış. Hatay ve bölgesinde Amanos Dağları “Nurdağı, Elma dağı, ve  Gavur Dağı” olarak da bilinir.

 

amik ovası üzeri bulutlar

Bulutların üzerinde yoculuk

 

Gülbaharla Osman’ın aşk efsanesi buraya yüzyıllarca ismini vermiş.

Nasıl mı?  Müthiş bir aşk efsanesi.  Amanos’lar.

Tur rehberi olan can dostum Celal Aydık’tan dinlediğim Amanos Dağları’nda yaşayan Yörük kızı Gülbahar ile  İskenderun da şehirde yaşayan Osman arasında geçen aşk efsanesini anlatayım.
Efsaneye göre;  

Dağlarda Yörük köyünde yaşayan Gülbahar şehre  pazara gelir. Ürünlerini satarken Osman ile tanışıp aşıklar olurlar.  Her pazar birbirlerini görmek için sabırsızlanırlar. Ancak o dönemde şehirliler obalı, obalı gençler ise şehirlilerle evlendirilmezmiş. Yörük kızı Gülbahar’a Körkütük aşık olan Osman ne yapar ne eder, ailesini ikna eder. Osman ailesiyle gittiği Yörük köyünde ise Gülbahar’ın ailesi de kızlarını şehirli Osman’a vermek istemez. Obadan biriyle evlenmesini ister. Buda aynen Ferhat ile Şirin’in aşk efsanesi gibi imkansız olanlardan. Amanos’lar da küçük bir derenin ağzını kapatan dev bir kaya varmış. Bu kaya yerinden kalkarsa obanın toprakları daha da bereketlenecekmiş. Osman’dan gölün ağzını tıkayan bu kayayı kaldırdığında Gülbahar’a kavuşabileceğini söylerler. Osman bu gölün ağzını tıkayan kayayı  oynatmaya çalışır günlerce. Kaya büyük bir gürültü ile aşağıya yuvarlanır. Fakat o kayanın altında kalarak aşkına kavuşamadan ölür. Su da iner oradan bir akarsuya dönüşür.

yarıkkaya- hatay amanos2

Aşk efsanesine konu olan Yarıkkaya

Aşk efsanesi Amanos Dağları

Efsaneye göre Amanos İsminin oluşumu;

İskenderun’dan baktığımız zaman o bölgede  Yarıkkaya denilen bir yer var. Amanos’ların içinde kanyon gibi bir yarık. Rüzgarıyla meşhur Yarıkkaya  özellikle kışın çok sert bir şekilde vadiden şehre iner.  Gülbahar’ın kulaklarında  o zamanlar ‘aman Osman, aman Osman’ diye estiğini duyarmış. Osman’a kavuşmak için Gülbahar da kendini bu Yarıkkaya’dan atmış. İşte bu efsanedeki Aman Osman’dan,  Amanos ismini aldığı söylenir. Yörük güzeli Gülbahar’ın “aman Osman” diye esen rüzgardan geldiği söylenir.

 

Aşk efsanesi amanos dağları hatay

Hatay yarıkkayaAşk efsanesi Amanos Dağları

Amik Ovası ve Asi nehri ile bütünleşen Amanos Dağlarının isminin geldiği o aşk efsanesi. Gülbahar & Osman’ın hikayesini anlattım ama Hatay ve 1.5 saatlik uzaklıktaki Adana‘yı da gezmeyi unutmayın.

Anadolu’muzdan yine müthiş bir aşk efsanesiydi bu. O kadar çok ki aslında. Anlatacağım efsaneleri yazmaya başladım. yakında…

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Ufuk kaptan 8 Mart 2019 at 20:52

Yazı hoş ilgi çekici

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler