google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Ardahan gezilecek yerler

Ardahan Gezilecek Yerler

Ardahan Doğu Anadolu Bölgesinde tarihi ve doğasıyla Ardahan gezilecek yerlerin başında geliyor. Çıldır gölü ve tarihi kaleleriyle Ardahan gezilecek yerler, nerelere gidilir, neler yapılır?

Ardahan gezilecek yerler;

Ardahan’a tüm Karadeniz’i dolaşıp Artvin Şavşat üzerinden geçmiştim. Karadeniz ve özellikle Şavşat yaylalarını aşarak Doğu Anadolu bozkırlarına ulaştığımda sanki başka bir diyara geçmiştim. 2000 metre ve üzerindeki ilginç yaşamların arasına girdiğimde çok etkilendim.

ardahan gezilecek yerler fotoğrafları


Ardahan gezilecek yerler için il merkezine doğru ilerlerken  İstanbul-Ankara gibi büyük şehirlerimizde bile bulunmayan bu kadar kaliteli duble asfalt yollarda benden başka kimse yoktu.

şavşat-ardahan-yolu

Ardahan gezilecek yerler için sağımda ve solumda ilkel köylerden geçerek  yaşamlarını seyrediyordum. İşte bir köy bakkalı.

ardahan-köy-bakkalı

Ardahan’da bir köy bakkalı

ardahan-köyleri-yaylaları

Ardahan’da yayla evleri

Ardahan’a ulaştığımda ise tarihi ve çevresindeki kaleleri oldukça etkileyiciydi.

Ardahan tarihi hakkında kısa bilgi;

M.S. 628 yılında Hazar Türkleri’nin bir kolu ve Ardahan adının kaynağı olan Arda Türkleri yöreyi ele geçirmiş. 1069 yılında Alparslan tarafından fethedilerek Selçuklu egemenliğine giren Ardahan 1551’de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuş bu da Ardahan gezilecek yerleri zenginleştiriyor.

ardahan fotoğrafı

Köy ve yol üzeri hayatlardan bahsettim ancak Ardahan şehir olarak iyi yapılanmış durumda. Tarihinide içinde barındıran Ardahan ilinde her türlü imkan bulunuyor.Ardahan gezilecek yerler ;

Akçakale Ada Şehri

Akçakale Ada Şehri, diğer adıyla Alparslan Adası, doğal güzelliklerinin yanı sıra 10 bin yıllık tarihin de izlerini taşıyor. Antik kent olma özelliğine sahip Akçakale Ada Şehri’nde, Neolitik dönemden günümüze pek çok mimari yapının kalıntılarını görmek mümkün.
Ardahan’a 70, Kars’a ise 86 kilometre uzaklıkta bulunan Akçakale Ada Şehri, doğal güzelliklerinin yanı sıra 10 bin yıllık tarihin de izlerini taşıyor. Karayla bağlantısı bulunmayan Ada Şehrinde sonradan eklenen köprü ile ulaşım sağlanıyor.

çıldır akçakale ada şehri

Meşhur Ardahan Kaleleri;

Ardahan Kalesi;

Selçuklular tarafından yapılmış ve Osmanlı döneminde de kullanılmış olan bir kaledir. Ardahan şehir merkezinin kuzeyindeki Halil Efendi Mahallesi ile kent merkezini birbirinden ayıran Kura nehrinin hemen sol kıyısında bulunmaktadır. Ardahan Kalesi, Rumeli Hisarı’nın yapımı itibariyle bir örneği gibidir. Kale mimari açıdan dikdörtgen şeklinde yapılmıştır. Girişindeki kitabede yapıldığı tarih 1544 olarak yazılıyor. Dikdörtgen planlı sur duvarlarının uzunluğu, 745 metre.

ardahan kalesi

Ardahan Kalesi “alıntı”

Şeytan Kalesi

Urartu dönemine yapıldığı tahmin edilen Şeytan Kalesi Çıldır ilçesinin 1 km doğusunda yer alıyor. Yüksek ve sarp bir mevkiye yapılmış Şeytan Kalesi müthiş bir manzaraya sahip. Savunma amaçlı yapılan kale, gizli bir giriş kapısı ile ziyaretçilerine tarih kokan bir geziyi garanti ediyor.

Ardahan Şeytan Kalesi

Ardahan Şeytan KalesiAtatürk Silüeti

Doğa fenomeni ile gerçekleşen Damal ilçesinin Karadağ yamaçlarına yansıyan Atatürk Silueti yılın 15 Haziran ile 15 Temmuz da 17:00 ve 18:30 saatleri arasında seyredebilirsiniz.

atatürk silueti ardahanalıntı fotoğraf

Taşköprü Kitabeleri

Ardahan Çıldır ilçesinin 30 kilometre güneyindeki Taşköprü  köyünün kuzeyindeki kayalıkta bulunuyor. Urartu Krallarından II. Sarduri’ye ait olduğu yazan kitabenin bölgedeki en eski kitabe olduğu düşünülüyor.

Ardahan Taşköprü Kitabee

Ardahan gezilecek yerler Çıldır Gölü;

Özellikle kışın tamamı ile donan Çıldır gölü kış turizminde önemli yeri vardır. 123 kilometre kare alan kaplayan bölgenin en büyük tatlı su gölü.

Ardahan çıldır gölü fotoğrafları

Ardahan Çıldır Gölü Doğu Anadolu da  Van Gölünden sonra en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yüksekliğinde bulunan gölün en derin yeri 42 metre olarak biliniyor.

ardahan gezilecek yerler

Çıldır Gölü

Haşimoğlu Rasim Bey Konağı

Ardahan gezilecek yerler arasında Göle kara yolunun üzerinde bulunan bina batlık mimari tarzının tipik örneklerinde olduğu gibi iç mekanında iç içe açılan odalar ve salonlardan oluşmaktadır. Haşimoğlu Rasim Bey Konağının giriş cephesinde bulunan kapı üzerine sonradan eklenen bir Osmanlıca Kitabe bulunuyor. 1911 tarihli bu kitabe Ardahan’da 3-5-7-9 Ocak 1919 tarihinde Ardahan Milli Şurasının 1 ve 2 Kongrelerinin burada yapılması sebebiyle binanın bu tarihten önce Resmi karargah binası olarak kullanıldığını göstermektedir. Bina günümüzde Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılmaya devam ediliyor.

HAŞİMOĞLU RASİM BEY KONAĞISavaşır Kalesi

Savaşır Kalesi Posof ilçesine bağlı Savaşır Cancak köyünün güneydoğusunda, üç yanı vadi ile çevrili sivri bir tepe üzerinde konumlandırılmıştır.

savaşan kalesi

Kalecik Kalesi

Kalecik Kalesi Göle ilçesine bağlı Kalecik köyünün yaklaşık 450-500 m. güneyinde, köyden gelen derenin oluşturduğu vadi eli Kura Vadisinin kesiştiği noktada sarp bir alana kurulmuş.

kalecik kalesi ardahan

Ardahan tarihi geçmişi 3000 yıllık olmasıyla birçok yapı var.

Ardahan gezilecek yerlerden sonra yöresel yemeklerine bakalım;

Doğuanadolu’da her yörenin kendine has yemek kültürü ve damak zevki olduğunu görürüz. Ardahan yemekleri, yörenin coğrafi ve iklim özelliklerini üzerinde taşır. Bu nedenle Ardahan’da da tarım ve hayvancılığa dayalı bir mutfak kültürü gelişmiş.

Kebaplar

  • Tandır kebap
  • Kaçguç
  • Sac altı kebap
  • Tandırda Kaz
  • Köz kebap
  • Sac kebap
  • Dolma kebap
  • Dal kebap
  • Dil kebap
  • Mumbar kebapHamur işi

 • Mafiş
 • Kül pağaça
 • Karnı çırık
 • Pileki ekmek
 • Gaçabur
 • Erişte
 • Kesme makarna

Tatlılar

 • Lokma
 • Un helvası
 • Sütlaç
 • Şekerleme

yemekleri ağırlıklı olarak tahıl, et ve hayvansal ürünlere dayanıyor. Tahıl olarak en çok arpa ile buğday kullanılıyor. Kaz etinin Kars’ta olduğu gibi Ardahan mutfağında da  ayrı bir yeri bulunuyor. Sığır ve ko­yun eti de yaz aylarında taze, kış aylarında da kavurma olarak yöresel yemeklerde yerini alıyor. Sebze olarak ise patates, kuru fasulye ve soğan kullanılıyor.

Ardahan Gezilecek Yerler için yazmaya çalıştım kısaca…

Ardahan Doğu Anadolu Bölgesinde tarihi ve doğasıyla gezilecek yerlerin başında geliyor. Çıldır gölü ve Tarihi kaleleriyle Ardahan gezilecek yerler, nerelere gidilir, neler yapılır anlatmaya çalıştım. 

 

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR
Kategoriler