Arabayla Ege Akdeniz Turu

Araba ile Ege Akdeniz turu

İyi kötü bir arabanız varsa, Arabayla Ege Akdeniz Turu yapabilirsiniz.  Turizm cenneti Ege ve Akdeniz’in doğal ve tarihi güzelliklerini gezelim.

Ben yıllardır eski arabam ile karış karış Türkiye‘nin cennet köşelerini geziyorum. Bu turlarda yaptığım rotaları, rotalar üzerinde gezilecek doğa, tarih ve kültürel yerleri kilometrelerine kadar sıraladım sizler için.

 

AKDENİZ-PAMUKKALE--b-b

Arabayla Ege Akdeniz Turu

Kocaeli’den çıktım yollara oğlum Furkan ile birlikte direkt Pamukkale ilk durağımızdı. (530 km. yol Yaklaşık 6.30 saate) gidile biliniyor.

 

pamukkale denizli

 

Araba ile Ege Akdeniz turu için geldiğimiz ilk durak Pamukkale’de Hierapolis Antik Kenti, Travertenler, Karahayıt Köyü, Kızılsu, Pamukkale Köyü’nü de görebilirsiniz. Kapadokya’da ki gibi Balon turları da düzenlenmeye başlandı şimdi. Ben binmedim ama fiyatları  Sanırım 250 tl olması lazım. Beyaz cenneti havadan görmek oldukça güzel olmalı.Buradan Kuşadası..  (200 km. 2.saat-50 dk)

Kuşadası şehir merkezinden başlayabiliriz. Çarşısı özellikle gecesi oldukça hareketlidir. Buraya yakın olan Efes Antik Kenti’ne geçebiliriz. Bir zamanların medeniyet kenti olan Efes ve kedilerini ziyaret edin. Rehberli turların arasına karışıp onların ağzından tarihi dinlemek daha bilgilendirici oluyor. Hristiyan inanışına göre Meryem Ana’nın yaşadığı ve öldüğü ev olarak kabul edilen ve Hristiyanların hac merkezi de olan Meryem Ana Evi’ne geçebilirsiniz. Sonrasında Kuran-ı Kerim ve İncil’de adları geçen Eshab-ül Kehf’i (7 Uyurlar) ı da ziyaret edebilirsiniz.

 

efes-antik kent

 

Eski Rum evleri ile meşhur, evleri, sokakları ve insanları ile sizleri kendine çeken Şirince’ye her zaman uğrarım. Yolu oldukça virajlı da olsa organik doğal köy baharatları, şaraplarını, sabunları ve zeytin yağları gibi ürünlerinden alıp közde Türk kahvesi içebilirsiniz. Sonra  Selçuk Şehir merkezini, Ayasuluk Kalesi ve Tepesini de isterseniz görebilirsiniz. (Bu yerlerin hepsi birbirine yakın.)

Arabayla Ege Akdeniz Turu için bir sonraki durağımız. Didim-Aydın; (62 km. 1 saatlik yol)

Antik dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olan Apollon Tapınağı’nı hayranlıkla gezeceksiniz. Didim plajları ve gecesi sonrasında Köyün tarihi dokusunu görmek için köy içinde kısa bir yürüyüş yapın. Entel Köy, Efe Köye Karşı – Dedemin İnsanları filmlerinin çekildiği köyde meşhur olunca insanlar merak etmeye başladı.

 

apollon-tapınağı-didim-aydı

Arabayla Ege Akdeniz Turu için bir sonraki durağımız Bodrum; (100 km. 1.30 saat)

Bodrum birçok güzel plaj var ama ben size Tekne Turunu öneririm. Tekne turlarında Camel Beach, Aspat Koyu, Martı Koyu, Bağla Koyu ve Akvaryum Koyu gibi bir çok yerde aynı gün görebilir ve yüzebilirsiniz. Tekne turunu daha önce yaptıysanız. Bodrumun birbirinden güzel kumsallarının bulunduğu Gümbet, Ortaköy, Turgut reis ve Yalıkavak’a geçebilirsiniz. Tarihi yerleri ve müzelerini de gezebilirsiniz.bodrum kalesi muğla

Arabayla Ege Akdeniz Turu ile Gökova Akyaka’dayız. (138 km. 2 saat)

Milas, Yatağan, Muğla üzerinden Gökova ve Akyaka’ya geçebilirsiniz. Burada müthiş manzara vardır. Gerekirse çekin sağa körfezin seyirlik tadına varın. Ben her gidişimde muhakkak bir mola veririm. Hayran kaldığım yerlerden ve buz gibi suyuna rağmen 2 dk da olsa yüzdüğüm Azmak Çayına geliyoruz. Akyaka benim için Ege Akdeniz’de hayran kaldığım yerlerden biridir. Azmak çayında pırıl pırıl  suyun içindeki dünyayı film seyreder gibi seyredeceksiniz. Ancak bu yaz (Eylül 2018) plastik ve poşet atıklarını görünce çok üzüldüm.  🙁 

 

 

Plaja ulaşınca Gökova Tekne turları var. Gelibolu Adası, İncekum, Sualtı Mağaraları, Lacivert Koy gibi birbirinden güzel koylar var. (Favorim lacivert koy). Ardından Sedir Adası. Meşhur Kleopatro plajı. Plaja giremeseniz de denizinden ve antik tiyatrosundan faydalanabilirsiniz. Tekne turu bitince Çok yorgun değilseniz Marmaris’e doğru geçebilirsiniz. Zaten yakın. Gece Marmaris daha  güzeldir.

Marmaris’te Hisarönü Körfezi tekne turlarıyla. Orhaniye Koyu, Selimiye Koyu ve ilginç kaya şekillerinden ismini alan Dişlice Adası ve 150 yıllık manastırı ile meşhur olan Kamelya Adasında doğal güzellikleri görebilir ve yüzebilirsiniz. Sonrasında Kız Kumu Bükünde denizin içine doğru 200 m yürüyebilirsiniz.

 

Arabayla Ege Akdeniz Turu ile Dalyan’dayız. (60 km. 1 saat)

Dalyana doğru ilerlerken yol üstünde Aşıklar yolu var. Eski Türk filmlerin de kavuşma sahnesi olarak çekilen yol.. Ben daha önce de gittiğim için uğramıyorum. Hiç görmeyenler için tavsiye ederim.

 

dalyan-kaya-mezarları

 

Dalyan‘da  çok güzel ve huzur vericidir. Sazlıklar arasında küçük teknelerle ilerlerken Knaus Kaya Mezarları’nı görebilirsiniz. Türkiye’nin tanıtımlarında da kullanılan bu görüntüleri canlı yaşamak ta ayrı bir heyecan.

Buradan teknelerle Karetta karettalarıyla meşhur İztuzu Pilajı’na geliyoruz. (Kapak fotomun çekildiği yer) Unutmadan Dalyan da teknelerle ilerlerken buraya özel mavi yengeçi var. Ben sevmem ama sevenlere de tatmalarını öneririm. (20 tl)  İztuzu plajına insanlar genelde farklı bir yerde yüzmek için gelirler. Oysa plaj 5,5 km uzunlukta. Plajda doğuya doğru uzun yürüyüş yaparsanız eğer doğal tuz yataklarını da görebilirsiniz. Yine aynı teknelerle dönebilirsiniz.

 

iztuzu-dalyan-panaromikArabayla Ege Akdeniz Turu ile Fethiye’deyız. (60 km. 1 saat)

Evet sırada Fethiye’ var.  Benim öbür memleketim. Hayranım Fethiye’ye. Genelde Yamaç Paraşütü ve Tüplü dalış için gelirim. Ölü deniz, Babadağ ve Belcekız, Buranın efsanevi hikayesini cennet köşeler sayfasında anlatırım.

 

fethiye-yat-limanı

 

Fethiyede iki ayrı tekne turu var. Biri 12 adalar, diğeri Kelebekler vadisi tarafına gidiyor.  Vaktiniz varsa ikisini de öneririm.  Ölüdeniz’e muhakkak gidin Dünya Türkiye’yi Ölüdeniz’ ile tanıyor.  Hiç gitmemişler için eski bir  Rum köyü olan Kayaköy’ü  gezebilirsiniz. Gece Fethiye’de Hisarönü müthiştir. Oranın Meşhur ses sanatçısı ve komedyeni Paşa’yı sahne aldığı yere gidebilirsiniz.

Bu yol üzerinde de müthiş yerler var.  Unutmadan Bir çobanın keşfettiği Saklıkent’te geçin. Eşen çayı üzerinde bir kanyonun içinden çıkan buz gibi akarsu.

Buradan da artık Antalya tarafına doğru yol almaya başlayalım.

Arabayla Ege Akdeniz Turu ile Antalya Kaş’tayız. (30 km. 40 dk)

Yol üzerinde yine bir doğal harika Kaputaş Plajı var. 1 saatliğine de olsa plaja inin derim. Kaş çarşısı açık hava müzesi gibidir. Tekne turlarına katılabilir veya benim gibi doğa sporu severler için tüplü dalış ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

 

kaputaj-plajı-9

Kaputaj Plajı

Yol üzerinde Kaputaş Plajına’da 1 saatliğine de olsa uğrayarak, (130 km. 2 saat) yol ile Üçağız-Demre’deyiz

Gelelim bir başka saklı cennet Üçağız Köyü, Yani kekova. Burayı  koyları ve tarihi gezmek için yine tekne turlarına katılmanız gerekiyor. Kekova Adası, Batık Şehir, Hamidiye Koyu, Tersane Koyu ve yüzme molaları veriliyor. Tepelerde ve denizin içindeki lahitleri görünce hayran kalacaksınız. Uğramadan geçeceğim ender yerlerden biri.

 

kekova-üçağız-kalesiArabayla Ege Akdeniz Turu ile Antalya’dayız. (180 km. 2.40 dk.)

Finike, Kumluca, Adresan, Kemer üzerinden Antalya’ya geçebilirsiniz.

Antalya da ben Konyaaltı’nda deniz yapar ve geceyi orada geçiririm genelde. Antalya’ya gelince de tarihi Kaleiçi’nde gezmeyi unutmayın. Tekne turlarına da katılabilirsiniz.

Alanya’ya doğru ilerlerken önce  Düden Şelalesi ve Kurşunlu Şelalesi görülmeye değer. Sonra  Roma Tiyatrosu olan Aspendos Antik Tiyatro ilk defa gidenleri büyüleyecektir.  Benim gibi adrenalin severlere Köprülü kanyonda  rafting öneririm.  Alanya ya devam..  Alanya’nın uçsuz bucaksız plajlarında yüzüp dinlene bilirsiniz. Sonra Alanya Kalesi’nden Alanya’yı kuşbakışı seyretmekte ayrı tat. Hemen altta. Damlataş Mağara’sı da oldukça etkileyici.. 

 

damlataş-mağarası-alanya

Damlataş Mağarası Alanya

 

Belki bir gün daha burada geçirirseniz. Dimçayı’na gidip atv motor turlarına katılın derim.  Çok eğlenceli.

Yeter artık gez gez nereye kadar.  Kürkçü dükkanına geri dönüş derim. Antalya, Isparta, Afyon, Kütahya, üzerinden dönüş..

Küçük bir hatırlatma: Yanınızda kesinlikle Müze kart olsun. Tarihi yerler için gerekli. Yoksa para ile çok pahalı girişler.

Arabayla Ege Akdeniz Turu için ben kendimce güzergah ve görülecek yerleri yazdım. Aralarda atladığım yerler de var tabi. Her yere uğrarsak bu tur 1 ayı geçer. Keyfinize ve beğeninize göre rota üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Ben doğaçlama gezdiğim için genelde mini karavana çevirdiğim aracımda kalıyorum. Buralarda kalma süreniz siz kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Arabada nasıl kalınır diye bir yazım var oldukça ilginç okumanızı tavsiye ederim. (tıklayınız)

Yazan ; Nihat Namuk

 

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

Poyraz 28 Ağustos 2019 at 07:13

hocam, yapacağım tur için çok faydalı bilgiler edindim,çok teşekkürler

    nihat 22 Eylül 2019 at 18:47

    İlginize ben teşekkür ederim.

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler