Araba ile tatil nasıl güzel ve ucuz olur.

Araba ile tatil nasıl güzel ve ucuz olur?

Arabada kalarak 1 Haftalık araba ile tatil nasıl güzel ve ucuz olur? 10 yıldır araba ile tatil rotaları çizerek Türkiye‘yi bu şekilde geziyorum. Test edildi onaylandı.

Tüm merak edilenler kendi espirili anlatım dilimle.. Haydi başlayalım gezmeye..

Genel de sorarlar;
“- O kadar yol gidip, yer geziyorsun. Bu nasıl bir gezmektir. Koşturmaca ile tatil mi olur” ? diye..
Bu yazımda aslında gözüktüğü gibi olmadığını, küçük bir arabayla bile iki kişi nasıl keyifli ve eğlence dolu olduğu da anlatmış olacağım. 

araba ile tatil ve türkiye turu

Araba ile tatilBiliyorum ki; bir çok kişinin içinde, doğayı keşfetmek uğruna gezme dürtüsü vardır. İnsanın bilemediği zorluklarla karşılaşma kaygısı, bu gezme dürtüsünün önüne geçer ve sürekli ertelenir.
Bu şekilde araba ile Türkiye’yi gezmek ne kadar güzel ve ucuz olduğunu görmeniz için birkaç basit detaydan bahsedeceğim.

Ben bu gezilerimde arabamı mini minnak bir karavana çeviriyorum. Nasıl mı?

Yaptığım tek şey iki kişi olduğumuz için arka koltukları söküp evin bodrumuna atıp, bodrumdaki seyahat malzemeleri arabanın bagajına atmak. Bu malzemeler neler mi? Bir yatak odası takımı ( iki şişme yatak dar olandan) evden kendi yastığım ve çarşafım. Bir salon takımı, (iki katlanır sandalye yatar vaziyette olandan ve bir plaj şemsiyesi.) Ve olmazsa olmaz su ısıtmak için 12 volt araç ketıl. Malum çay önemli..

Sonra arabamı evim yapıp kaplumbağa misali düş yollara.. Sadece yakıt ve yiyecek masraflarıyla biraz survivor, biraz da varoşvari tarzda doğaçlama ve özgürce çıkıyoruz yollara.
Aracım aslında demirden çadıra dönüyor. Dağda, denizde, ormanda çadır da kamp kurmaktan daha konforlu ve güvenli olur. Çadırı her yere kuramazsınız, Ancak arabayı istediğiniz yere park eder ve kilitleyebilirsiniz.

araba ile tatil. arabada yaşam

Araba ile tatil, arabada yaşam.Araba ile tatil nasıl güzel ve ucuz olur

Defalarca; Marmara, Karadeniz, Ege, Akdeniz turu. İzmit Körfezinden başlayıp tüm Ege ve Akdeniz sahilleri koy koy gezerek Alanya’ya kadar. Hem tersten hem de düzden. Karadeniz üzerinden Doğu Anadolu ve İç Anadolu. Ayrıca Güneydoğu Anadolu turu ile tüm bölgeleri Oğlum ile arabada kalarak güzel ve ucuz bir şekilde gezdim.

Neyse arabadaki yaşamdan bahsedeyim biraz.

Herkesin merak ettiği, arabayı nasıl mini minnak bir karavana çevirdiğim.
“Yaa ne olacak yatır koltuğu yat gitsin” diyebilirsiniz. Evet sabahta bel ve boyun tutulsun. Belki bir iki gece için yapılabilir. Ama ben en az 1 haftalık araç içi yaşamdan bahsediyorum.

Şu şekilde oluyor; 5 Kapılı standart bir otomobil olan aracım Fiat Punto ile arka koltukları sökmüştük zaten. Ön koltukları da öne yatırdığınızda demirden çadır oluyor. Yatakları şişirip (mini araç kompresörü ile) veya basit el pompasıyla kendi yastığınız ve çarşafınız ile rahat bir uyku çekebilirsiniz. Ben 1,74 boyunda oğlum 1,78 boyunda iki kişi ayaklarımızı tam uzatarak yatabiliyoruz. Valiz almıyoruz. Küçük çanta ve sırt çantası şart. Eşyalar arka koltuk ayak boşluklarına. Katlanır sandalye ve plaj şemsiyeleri bagaj çukuruna koyuyoruz. Boşluklar bu şekilde doldurulunca üzerine şişme yatak gayet düz bir şekilde konabiliyor. Ütülü kıyafetler arka kapı tutamaçlara asılabilir. Bu tür şeyler araba ile ucuz tatil için gerekli şeyler.

Arabada kalarak tatil.

Aracımın camları 2 numara filmli olduğu için gece hiç bir şekilde içerisi görünmez. 4 camı da hava sıcaklık durumuna göre 2 parmak açıyorum. Yatmadan önce arabada multimedya teybte daha önceden seçtiğimiz filmlerden birini izleriz. Hiçbir zaman arabada sabah geç saatlere kadar yatamazsınız. Aracı park ederken, güneşin doğuşunu hesap ederek park ederim. Yani aracımı güneş doğduğunda gölgede kalacak gibi konumlandırırım. Türkiye’nin her yerinde hayat 7.30 – 8 gibi başlıyor ve uyanma vakti gelmiş demektir. Dağ, kır, bayır değilse kaldığımız yer, çevremizde park, bahçe, kafe, cami, benzin istasyonu gibi su ve lavabo her zaman bulabiliriz. Yinede Aracımda her zaman 5 lt. su bulundururum. Sabah kahvaltıyı en kötü marketten aldığımız bisküvi, kek, meyve suyu ile yaparız. Genelde gittiğimiz yerlerde çay bahçesi, pastahane, fırın ve çıtır simit bulmak zor olmadığından kahvaltının tadını çıkarmayı tercih ederiz.Araba ile Doğaçlama gezmek;

Kendi doğaçlama çizdiğim tatil rotalarıyla, o an için gezeceğiniz çok yerin olduğunu bilmek ama nereden başlayacağınızı bilmemektir. Bu bazı insanları strese sokabilir. Ama benim için gerçek özgürlüktür. Belirsizlik insana rastgele anı yaşama fırsatı verir.
Kahvaltıyı yaptıktan sonra oğlum kendi play listinden yabancı rock, rap müzikleriyle başlarız mecburen. Uykumuzu da açmıyor değil hani.

Araba ile gezerken Yemek ihtiyaçları;

Araba ile tatili ucuza getirmek için günlük yemek işini de şu şekilde yapıyoruz. Sabahları bulunduğumuz ortama göre çay bahçesi veya pastahanede poğaça börek çay  v.s. gibi.  Öğlen yemeklerimiz  kısa ve hızlı ekmek arası ne varsa. Ama akşam yemekleri  gittiğimiz yerin meşhur ustalarının meşhur yemeklerini bulun yöresel lezzetlerini de kaçırmıyoruz tabi ki.

Şimdi diyeceksiniz “eee iyi güzel gezmişsin.”. Amacım aslında farklı bir tatil tarzı anlayışını ortaya koymak. Ben ve 15 yaşındaki oğlum iki erkek olarak bu tür gezmek gayet mümkün. Herkesin hayalinde vardır. “Bir gün binicem arabaya Türkiye’yi il il gezicem” bu düşünüldüğü kader zor olmadığıdır.

arabada kalarak Türkiye turu

Arabada kalarak Türkiye turu

Araba ile gezmek ne kadar ucuz…

“-Para var huzur var. 1 hafta boyunca o kadar gezmeyi herkes yapamaz” da diyebilirsiniz. İşin aslı öyle değil. 2017 yılı içinde yaptığım  İçanadolu Doğu Akdeniz turundaki masraflarım şu şekilde. Toplamda 1 hafta içinde ortalama 2500 km.lik güzergahta 5-6 il içerisinde 20 civarı bölge gezildiğini düşünün. Bu durumda bile…Yakıt masrafı. 560 tl. Yemek içmek iki kişi bizim gibi lüks peşinde olmayan biri için 500 tl. Milli park gibi yerlerde oto park 35 tl. Ve müze kart şart.  Araçta 12 volt su ısıtıcı ile çay kahve yapabiliyoruz. Plajlarda ücretli olan Plaj şemsiye şezlong ta yanımızda. Türkiye’de bir çok plajlarda duş zaten ücretsiz var.

Sonuç olarak 1100 tl’ye  bu turu iki kişi Kocaeli’den çıkarak, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Tarsus, Mersin üzerinden, Silifke, Anamur, Alanya, Antalya, burdur  Salda gölü üzerinden tekrar Kocaeli’ye dönerek 20 ye yakın turistik bölgeyi de içine katarak 7 gün 2540 km. de 1100 tl.  Biz Adrenalin sporları da yaptığımız için olan ekstra masrafları yazmıyorum. Onlar tercih meselesi..

 Karavana geçeceğim tabi ki;

Şimdi soracaksınız belki; küçük arabayla ne uğraşıyorsun minibüs tarzı bir araçla daha rahat edersin diye. Yılda 15 gün tatil için araç değiştirmek mantıklı gelmiyor. Emekliliğime daha 10 yıl var. Emekli olduktan sonra daha büyük bir minibüs tarzı bir aracı kendim karavana çevireceğim. Ve ülkemi köşe bucak daha geniş zaman ayırarak dolaşmayı düşünüyorum.

İnanın çok zor ve yorucu değil. İçinizdeki maceracı ruhu serbest bırakın. Yaptıklarınıza bile inanamayacaksınız.  Neden mi?  Ben 36 yaşında başladım bu şekilde gezmeye şuan 43 yaşındayım. Hala yaptıklarıma ve yapmayı düşündüklerime inanamıyorum. Ve ortaya bu web sitesi çıktı..  İletişim adreslerinden bana her türlü soru sorabilirsiniz.Sonuç olarak araba ile tatil güzel ve ucuz oluyor;

Hayatta her şey mümkün. Az imkanlarla çok şeyler yapılabilir. İstemekten ziyade harekete geçmek önemli olan. Zaman çok hızlı geçiyor. Yetişemesek de, boşta geçirmeyelim. İki kişide olsanız bir araba ile güzel ve ucuz bir tatil olur.

Araba ile tatil nasıl güzel ve ucuz olur  sorusunu cevaplaya bilmişimdir umarım.

Hayat görüşünü tasvip etmesem de dünya hayatı için bir sözü hoşuma gider Neyzen Tevfik’in. “Hayat çatlak bardaktaki suya benzer. İçsen de bitecek, içmesen de. Hayatı doyasıya yaşa. Yaşasan da bitecek, yaşamasan da.”

 

İlginizi Çekebilir

12 Yorum

SErpil 16 Mart 2019 at 01:22

👍😊

raif bayraktar 4 Mayıs 2019 at 18:10

Merhaba.Maceraci yönünüze hayran kaldım..biz de hanım,ben ve 16 yaşında kızımla Doblo aracimizla Istanbuldan,Kütahya,Afyon,Burdur,Isparta,Denizli turuna çıkmayı planlıyoruz.yalniz şu konuda tam emin olamıyorum.aracimin camları filmli değil.guvenli bir şekilde aracımı nerede park edip yatabiliriz?fikir verirseniz sevinirim.Tesekkurler.

  nihat 17 Mayıs 2019 at 07:15

  Camların filmli olması, sabah gün ışığı ve kısmi güvenlik açısından önemli. Öncelikle araç camlarınıza film yaptırmayı öneririm. Yaptırmak istemiyorsanız araçta kalmak için şehir merkezlerine yakın benzin istasyonlarını tercih edebilirsiniz. Veya yerleşim alanlarındaki polis veya jandarma noktalarının olduğu sokakta polis ve jandarmaya araçta kalacağınızı bilgi vererek te kalabilirsiniz. Güvenlik güçleri bu konuda yardımcı oluyorlar. Ama en güvenlisi Kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Aracım cam filimli olduğu için içerisi gece gözükmediğimden gün doğumunda gölgede kalacak şekilde polis noktalarından bir sokak uzaktaki hernangi bir yere park edip kalıyorum. Ancak ege akdeniz sahilerinde yüzlerce binlerce insan araçta katdığı için aracınızı park ettiğiniz her hangi bir yerde kalabilirsiniz. Bu oralarda normal birşey.

Sercan uslu 18 Haziran 2019 at 07:40

Çok çok iyi geldi:) emeğinize sağlık teşekkürler 🙂

  nihat 25 Haziran 2019 at 07:00

  İlginize ben teşekkür ederim. Lütfen sizlerde gezip gördüğünüz her yeri yazın, paylaşın.

yunus 20 Haziran 2019 at 23:55

Merhaba, bu yazınızda beni etkileyen 36 yaşında gezmeye başladım sözünüz oldu. Ben de gezmeye başlamak için geç kaldığımı düşünüyordum. Şuan 33 yaşındayım ve bir şekilde güzel Türkiye’ mizi gezmeye başlayacağım eşim ve çocuğum ile.

  nihat 25 Haziran 2019 at 06:57

  Öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum. Gezmek için yaşın bir önemi yok aslında. Hangi yaşta başlarsanız başlayın doğayı, tarihi ve kültürleri yaşamak size ayrı bir olgunluk katar. Önemli olan içinizdeki özgür gezme ruhu ile yola çıkabilmek. Size bir tavsiyem daha olsun. Gezdiğiniz her yerin gizli güzelliklerini keşfedin ve bunları yazın. Sosyal medyada paylaşın. belli mi olur belki benim gibi bir blog veya web sitesinde paylaşırsınız. Ufkunuz ve yolunuz açık olsun.

Tülay 3 Ağustos 2019 at 06:37

İyi günler , ben 54 yaşında kamuda müdür olarak çalışıyorum.yazınızı beğenerek okudum . Yıllardır lüks konfor lu tatilleri yaptım ve artık onların ne kadar gereksiz olduğunu anladım insan havuz başından ayrılmıyor yemekleri kaçırmamak için efor sarfediyor ve kaldığı otelin önünde yürüyüş yolu varmı onu bile farketmeden eve dönüyor. Artık sizin gibi gezerek basit köy evlerinde Apartlarda kalarak ve sandviç ve yöresel tatları yiyerek kafa dengi bikaç kişiyle böyle bir ege turu yapmak hayalim . Dolmuş otobüs vb. Şimdi ekip oluşturmak ve uygun sezonu bulmak ve güzergah oluşturmak için araştırma yapıyorum. Eylül ayı ağırlık basıyor çok sıcak olmaması tatil sezonunun yoğunluğunun bitmesi fiyatların biraz düşmesi sebebiyle.Böyle bir ekip oluşturarak bir otobüs veya minibüs kiralıyarak küçük pansiyonlar kalarak bir tur düzenlemek istermisiniz

  nihat 6 Ağustos 2019 at 13:56

  Merhaba ilginiz için teşekkür ederim. Bu konu ile ilgili görüşmek için bana mail ile iletişim bilgilerinizi atar mısınız. turluyorum.net@gmail.com

ibrahim ertal 14 Ağustos 2019 at 15:38

Sizi tebrik ederim çok iyi yapmissiniz.Bende oglumla ayni seyi yapacaktim yanima neler almaliyim diye bakarken bu siteyi gördüm verdiginiz bilgiler icin teşekkür ediyorum.

  nihat 18 Ağustos 2019 at 22:00

  İlginize ben teşekkür ederim. Yıllardır bu şekilde geziyorum. Web sitemde yaptığım rotalar var incelerseniz bu rotaları arabada kalarak yapabilirsiniz.

Nur 19 Ağustos 2019 at 01:25

Ben eşim ve çocuklarım benzer şekilde bir çok yeri gezdik sizinde dediginiz gibi benzine yöresel tatlara ücret odedik arada bir iki uygulama otelinde 70_100 tl gibi bir ücretle kaldık tabi tüm aile ve Kahvaltı Dahil tüm güzellikleri gördük. İnsan yeter ki istesin. Şimdi çadır ve kamp malzemeleri de aldık. Ailece arada camp yaparak gezip devam etmek için. Doğa tarih gerçekten gorulesi yerler.

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler