Apollon Tapınağı Didim Giriş Ücreti 2022 ve hakkında bilgi

apollon tapınağı

Apollon Tapınağı Didim ve Efsanesi 

Tatil ve tarih cenneti Apollon Tapınağı Didim giriş ücreti 2022 ve Efsanesi, tarih, nerede, nasıl gidilir, hakkında bilgi ve gezi notları.

Altın plajları, eşsiz denizi ile bildiğimiz turizm merkezi  Didim,in tarihsel zenginliği efsanevi  Apollon Tapınağı‘dır. Efes gibi ülkemizin Dünya’ya sunduğu bir açık hava müzesidir.

didim gezilecek tarihi yerler

Alıntı fotoğraf

Didim isminin tarihsel oluşumu;

Didyma kelimesi ikiz kardeş anlamını taşır. Mitolojik tarihte Apollon ve tanrıça Artemis, Zeus ve Letto’nun ikiz çocuklarıdır. Dünyanın 7. Harikası olarak bilinen Artemis Tapınağı ise Selçuk Efes’te bulunuyor. Yeryüzünün en büyük tapınakları arasında gösterilen Apollon tapınağı Didim, kehanet merkezi olarak bilinirdi. Didyma Apollon tapınağı Efes Antik Kent’in ikizi dir. İkiz anlamına gelen Didyma ise Türkçeleştirilerek Didim olarak tarihe ve mitolojiye ev sahipliği yapar.

Ayrıntılı Efes Antik Kent yazımı da inceleyebilirsiniz.

Didim-apollon-tapınağı

Apollon Kimdir? ( Apollon tapınağı Didim ve efsanesi )

Müziğin, sanatın ve şiirin tanrısıdır. Işıklar içinde doğduğu düşünülen Apollon ayna zamanda ışık tanrısı olarak da bilinir. Gümüşten ok ve yayı vardır. Hastaları iyileştiren bir gücü  vardır. Vahşi hayvanlarla iletişim kurup onları yönlendirme gücüne de sahiptir.

didim gezilecek yerler

Apollon Tapınağı nasıl kurulmuş;

Apollon, efsaneye göre çoban Branson ile karşılaşır. Ve zamanla dostlukları ilerler. Çoban Bronson’a kehanetin yani geleceği bilmenin sırlarını anlatır. Ve buna karşılalık Apollon’a tanrılara yakışır bir tapınak inşa eder. Ve bu tapınakta kehanetçilik başlar ve ünü uzak diyarlara kadar duyulur. Savaşa girmeden bir çok kral bile buradan kehanet almadan savaşa girmez olmuş. 

apollon-tapınağı-gece

Apollon Tapınağı ilk Persler tarafından yıkılmış;

Kehanetçilik ve geleceği bilmek adına yapılan ayinler tek tanrılı inançlara göre büyücülük olarak görülüyordu. Milattan önce 494 yılında bu bölgeyi ele geçiren Persler bu tapınağı şeytan yuvası olarak görüp  yıkmışlar.

apollon-didim

 • Adresi :Hisar, Özgürlük Cad. 09270 Didim / Aydın
 • Telefon Numarası :(0256) 875 52 06

Didim Apollon Tapınağı Giriş ücreti 2022 

 • Giriş ücreti : 30 tl
 • Öğrenci ücretsiz
 • Müze kart geçerli

Didim Apollon Tapınağı Ziyaret Saatleri 2022 

Haftanın tüm günleri açık olan Didim Apollon tapınağı ziyaret saatleri yaz ve kış olarak değişiyor.

Yaz Dönemi Apollon tapınağı ziyaret saatleri : 1 Nisan – 1 Ekim

 • Sabah giriş saati : 09:00
 • Akşam kapanış saati : 20:00

Kış Dönemi Apollon tapınağı ziyaret saatleri : 1 Ekim – 1 Nisan

 • Sabah giriş saati : 08:30
 • Akşam kapanış saati : 17:00

Ayrıntılı bilgi için : 0256 875 52 06

Büyük İskenderin Fethi;

Persler’in kısa süren hakimiyetinden sonra  Büyük İskender, Persleri yenerek bu bölgeyi ele geçirirler. M.Ö. 311 yıkılmış bu tapınağı yeniden yapmak ister. Kehanet merkezi olarak bilinen merkezin inşasına başlanır ama bitirilemez. Bu tapınağın mimarları olan Dafnis ve Efes’teki Artemis Tapınağını da inşa eden Pahinos’tur. Birçok mitolojik yapılardan farklı mimari ve işlemeleri ile kendini ön plana çıkarmayı başarmış.

tapınağı-1

Efes Artemis Tapınağının İkizidir Apollon Tapınağı;

Apollon Tapınağı ikiz kız kardeşi olan Artemis Tapınağı’nın bir ikizi olarak yapılmak istenmişti. Eğer bunu yapabilselerdi. Dünyanın 7. Harikası Efes’ten sonra buda  8. Harika olarak karşımıza çıkıyor olurdu.

apollon tapınağı didim

Apollon Tapınağı’nın zamanla önemini yitirmesi;

Hıristiyanlık ile tek tanrılı dinlerin içinde kalan bu tapınaklar zamanla kilise ve din eğitim merkezlerine dönüştürülmüş. Bir kısmı ise askeri eğitim alanları olarak da kullanılmış.

1071 Malazgirt zaferinden sonra Türklerin Anadolu’ya girişiyle birlikte İslam dini hızlı bir şekilde yaygınlaşınca bu tür yerlerin bir değeri kalmamış oldu.

apollon-tapınağı-didyma

En büyük yıkım Depremler ile olmuş;

Ege Bölgesi’nde tarih boyunca büyük depremler olmuş. Ege kıyıları yüzyıllar içerisinde depremlerle çok şekil değiştirmiş. Apollon Tapınağındaki en büyük yıkımın 1493 yılında olduğu tespit edilmiş. Bu depremde büyük yıkım gören tapınak harabe haline dönüşmüş.

Didim-apollon

Apollon Tapınağı Didim

Apollon Tapınağı nasıl yapılmış;

Bu tip sütunlu yapıların inşası günümüzde bile zor iken, o zamanlar bu kadar güzel işçilikte bu dev yapılar nasıl yapılırmış. Yüzlerce taş ve mermer ustaları günlerce uğraşarak her biri 10 ile 70 ton ağırlığındaki sütün ve taş parçalarını kaydırmalı kızaklar veya ağaç kütükler üzerinde buralara taşırlarmış. Dönemin mimarları bu taşlara işaretler koyarak iskelesiz yığma kum tekniğiyle bir araya getirip inşa etmişler.

apollon-tapınağı-kalıntılar

Koruma altına alınmış olan Apollan tapınağı tarihi günümüze taşımış bu kalıntıları görmenizi tavsiye ederim.  Didim deniz ve kumunun yanında bir tarih kasabasıdır aynı zamanda.

apollon-turluyorum

Apollon Tapınağı nerede?

Aydın’a bağlı Didim‘in ilk yerleşim yeri olan Yenihisar beldesinde. Yenihisar Didim yolu üzerindedir. Deniz kum güneş için gidiyorsanız sağınızda bu kehanet merkezini göreceksiniz.

Didim gezilecek Yerler Listesi :

(Didim merkeze göre mesafeler belirlenmiştir.)

 • Apollon Tapınağı (3.dk 2 km)
 • Yoran Kültür evi (Apollon Tapınağı yanında)
 • Poseidon sunağı ( 17 km. 24 dk )
 • Yediler Manastırı ( 35 km. 50 dk )
 • Iasos Antik Kenti ( 40 km. 55 dk )
 • Altınkum plajı ( 6 km. 10 dk. )
 • Sağtur Plajı ( 7 km. 11 dk. )
 • Sarıkum plajı ( 7 km. 12 dk )
 • İmbat Koyu ( 6 km. 10 dk )
 • Akvaryum Koyu  ( 10 km. 15 dk. )
 • Manastır Koyu (10 km. 16 dk)

Apollon Tapınağı Didim benim gibi tarih ve efsane tutkunlarını kendine çekmiştir her zaman. Her yıl yüz binlerce yerli yabancı turist çeken Apollon Tapınağı tarih adına görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

1 0 0 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Didim plajları ve tarihi yerleri | turluyorum.net4 yıl önce
 • […] Apollon Tapınağı Didim hakkındaki yazımı da […]

Sıradaki içerik:

Koçkayası Tabiat Parkı Giresun giriş, kamp ve konaklama ücretleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478