Apollon Tapınağı Didim

Apollon Tapınağı Didim ve Efsanesi 

Turizm ile öne çıkmış bu tatil ve turizm cennetinde Apollon Tapınağı Didim ve Efsanesi ile tarih ve mitolojiye meydan okuyor.

Altın plajları, eşsiz denizi ile bildiğimiz turizm merkezi  Didim,in tarihsel zenginliği efsanevi  Apollon Tapınağı‘dır. Efes gibi ülkemizin Dünya’ya sunduğu bir açık hava müzesidir.

apollon-tapınağı-hava

Alıntı fotoğraf

Didim isminin tarihsel oluşumu;

Didyma kelimesi ikiz kardeş anlamını taşır. Mitolojik tarihte Apollon ve tanrıça Artemis, Zeus ve Letto’nun ikiz çoçuklarıdır. Dünyanın 7. Harikası olarak bilinen Artemis Tapınağı ise Selçuk Efes’tedir. Yeryüzünün en büyük tapınakları arasında gösterilen Apollon tapınağı Didim, kehanet merkezi  olarak bilinirdi. Didyma Apollon tapınağı Efes Antik Kentin ikizi dir. İkiz anlamına gelen Didyma ise Türkçeleştirilerek Didim olarak tarihe ve mitolojiye ev sahipliği yapar.

Didim-apollon-tapınağı

Apollon Kimdir? ( Apollon tapınağı Didim ve efsanesi )

Müziğin, sanatın ve şiirin tanrısıdır. Işıklar içinde doğduğu düşünülen Apollon ayna zamanda ışık tanrısı olarak da bilinir. Gümüşten ok ve yayı vardır. Hastaları iyileştiren bir gücü  vardır. Vahşi hayvanlarla iletişim kurup onları yönlendirme gücüne de sahiptir.apollon-tapınağı-didim-gezisi

Apollon Tapınağı nasıl kurulmuş;

Apollon, efsaneye göre çoban Branson ile karşılaşır. Ve zamanla dostlukları ilerler. Çoban Bronson’a kehanetin yani geleceği bilmenin sırlarını anlatır. Ve buna karşılalık Apollon’a tanrılara yakışır bir tapınak inşa eder. Ve bu tapınakta kehanetçilik başlar ve ünü uzak diyarlara kadar duyulur. Savaşa girmeden bir çok kral bile buradan kehanet almadan savaşa girmez olmuş. 

apollon-tapınağı-gece

Apollon Tapınağı ilk Persler tarafından yıkılmış;

Kehanetçilik ve geleceği bilmek adına yapılan ayinler tek tanrılı inançlara göre büyücülük olarak görülüyordu. Milattan önce 494 yılında bu bölgeyi ele geçiren Persler bu tapınağı şeytan yuvası olarak görüp  yıkmışlar.

apollon-didim

Büyük İskenderin Fethi;

Persler’in kısa süren hakimiyetinden sonra  Büyük İskender, Persleri yenerek bu bölgeyi ele geçirirler. M.Ö. 311 yıkılmış bu tapınağı yeniden yapmak ister. Kehanet merkezi olarak bilinen merkezin inşasına başlanır ama bitirilemez. Bu tapınağın mimarları olan Dafnis ve Efes’teki Artemis Tapınağını da inşa eden Pahinos’tur. Birçok mitolojik yapılardan farklı mimari ve işlemeleri ile kendini ön plana çıkarmayı başarmış.

apollon-tapınağı-1Efes Artemis Tapınağının İkizidir Apollon Tapınağı;

Apollon Tapınağı ikiz kız kardeşi olan Artemis Tapınağı’nın bir ikizi olarak yapılmak istenmişti. Eğer bunu yapabilselerdi. Dünyanın 7. Harikası Efes’ten sonra buda  8. Harika olarak karşımıza çıkıyor olurdu.

apollon tapınağı didim

Apollon Tapınağı’nın zamanla önemini yitirmesi;

Hıristiyanlık ile tek tanrılı dinlerin içinde kalan bu tapınaklar zamanla kilise ve din eğitim merkezlerine dönüştürülmüş. Bir kısmı ise askeri eğitim alanları olarak da kullanılmış.

1071 Malazgirt zaferinden sonra Türklerin Anadolu’ya girişiyle birlikte İslam dini hızlı bir şekilde yaygınlaşınca bu tür yerlerin bir değeri kalmamış oldu.

apollon-tapınağı-didyma

En büyük yıkım Depremler ile olmuş;

Ege Bölgesinde tarih boyunca büyük depremler olmuş. Ege kıyıları yüzyıllar içerisinde depremlerle çok şekil değiştirmiş. Apollon Tapınağındaki en büyük yıkımın 1493 yılında olduğu tespit edilmiş. Bu depremde büyük yıkım gören tapınak harabe haline dönüşmüş.

Didim-apollon-tapınağı

Apollon Tapınağı Didim

Apollon Tapınağı nasıl yapılmış;

Bu tip sütunlü yapıların inşası günümüzde bile zor iken, o zamanlar bu kadar güzel işçilikte bu dev yapılar nasıl yapılırmış. Yüzlerce taş ve mermer ustaları günlerce uğraşarak her biri 10 ile 70 ton ağırlığındaki sütün ve taş parçalarını kaydırmalı kızaklar veya ağaç kütükler üzerinde buralara taşırlarmış. Dönemin mimarları bu taşlara işaretler koyarak iskelesiz yığma kum tekniğiyle bir araya getirip inşa etmişler.

apollon-tapınağı-kalıntılar

Koruma altına alınmış olan Apollan tapınağı tarihi günümüze taşımış bu kalıntıları görmenizi tavsiye ederim.  Didim deniz ve kumunun yanında bir tarih kasabasıdır aynı zamanda.Apollon Tapına giriş Ücreti 2019;

Apollon Tapınağı girişinde 5 TL ücret alınmaktadır. Girişte Müze Kart geçerlidir.

Apollon Tapınağı giriş saatleri;

Apollon Tapınağı haftanın her günü sabah 09 00 ile akşam 18 00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

apollon-tapınağı-turluyorum

Apollon Tapınağı nerede?

Aydın’a bağlı Didim‘in lik yerleşim yeri olan Yenihisar beldesinde. Yenihisar Didim yolu üzerindedir. Deniz kum güneş için gidiyorsanız sağınızda bu kehanet merkezini göreceksiniz.Apollon Tapınağı Didim benim gibi tarih ve efsane tutkunlarını kendine çekmiştir her zaman. Her yıl yüz binlerce yerli yabancı turist çeken Apollon Tapınağı tarih adına görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler