google-site-verification: google2cdc59debe6da835.html
Antalya Kaleiçi ve Konyaaltı

Antalya Kaleiçi ve Konyaaltı

Öyle bir yer ki! Antalya Kaleiçi ve Konyaaltı , Modern bir şehrin içinden Üç kapılar’dan geçtiğinizde zamanda yolculuk yaparcasına tarihi koklamaya başlıyorsunuz.  

Antalya Konyaaltı ve Kaleiçi‘nin güzelliklerine bakalım şimdi.

Antalya Kaleiçi ve Konyaaltı gezi rehberi

Antalya Kaleiçi ve Konyaaltı gezi rehberi

Bu ikilemi yaşadıktan sonra ise yürüyerek bile gidebileceğiniz Antalya Konyaaltı ise beni başka bir ikileme sokuyor. Kilometrelerce uzun 5 mavi bayraklı plajlarıyla Modern bir şehrin içindeki tatil beldesi adeta. Şehir ve plajın iç içe girdiği Konyaaltı’nda mavinin ve şehrin birbirine bu kadar çok yakıştığı başka yer görmedim diyebilirim.

Antalya’nın birçok cennet köşesinden bahseden yayınlarım oldu. Bu sefer Kaleiçi ve Konyaaltı’ndan bahsedeceğim.



Antalya Konyaaltı;

Akdeniz’in merkezi Antalya’nın batısında 7 km.lik sahili ile şehir ve turizmin iç içe geçtiği modern bir yaşam merkezi.  İç Anadolu’dan indiğimde Kaleiçi’nden önce ilk olarak Konyaaltı’na geçerim çevre yolundan. Eskiden varyantın o muhteşem manzarasını seyrederek inerdik ama neyse. Dev palmiyelerin altında Akdeniz’in iyot kokulu denizini içime çekerken falezler üstündeki Antalya’yı seyretmeyi seviyorum çünkü. Hele birde gün batımı yok mu? Alanya kadar güzeldir. İnsanın aklını başından alır. Burada yaşamasam da İtiraf etmeliyim belediyecilik anlayışı ile, gelişmiş ve modern bir şehrin tüm imkanları plaj ve sahilinde bulmak mümkün oluyor.

Konyaaltı-Plajı-Antalya

Alıntı fotoğraf

Uluslararası turizm fuarlarında Antalya dünyaya tanıtılırken Konyaaltı ise Modern tatil anlayışıyla öne çıkıyor.  Akdeniz’in göz alıcı maviliğine eşlik eden 5 ayrı noktasındaki Mavi bayraklı plajlarıyla halkının ve yerli yabancı ziyaretçilerinin gözdesi olmuş.

Antalya konyaaltı plajı

Yazın gündüz plaj, gece ise piknik ve serinleme alanı gibi kullanılmasıyla 24 saat canlılığını koruyor. Plaj falezlerin bitiminde varyant’dan başlayıp limana kadar palmiyelerin gölgesinde 7 km uzanıyor. Geniş yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları ile gece gündüz halkının ve ziyaretçilerinin keyifli zaman geçirmesini sağlıyor.

Konyaaltı Sahili ve Plajı;

Turkuaz mavisi pırıl pırıl denizi ile her türlü deniz eğlence sporlarının yapıldığı plajda gün boyu kalabilecek imkan sağlanmış. Soyunma kabinleri, düş ve tuvaletler ücretsiz. Dev palmiyelerle donanmış sahilde birçok kafe ve restoran ve büfeler her türlü ihtiyacı karşılıyor. Küçük çakıllı kumsalı ile 5-7 metreden sonra hemen derinleşen masmavi denizin her mevsim keyfini çıkarabilirsiniz. Halk plajlarının yanı sıra özel işletmelere ait de bir çok plaj var. İçlerinde her türlü lüksü barındıran plajlar turistlerle dolup taşıyor.



konya-altı-plajı-antalya-1

Konyaalatı  Yat ve Plaj Valeybolu turnuvaları;

Konyaaltı Kent merkezi Etkinlikler olarak da oldukça zengin. Atayı Anma Kupası Yat ve Yelken yarışlarının, Uluslar arası Bayanlar Plaj valeybolu turnuvasını ve Uluslar arası yüzme yarışları ile Konyaaltı, ismini dünyaya duyurmaya devam ediyor.

valeybol-plaj-sporları

Alıntı fotoğraf

Yaz akşamları oldukça haraketli geçiyor Konyaaltı’nda. Her türlü eğlence merkezlerinin bulunduğu bu modern şehirde Kent Meydanı, 23 nisan Ulusal Egemenlik Parkı, 2000 kişilik açık hava tiyatrosu ile bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Karnavallar ve yaz şenlikleri gibi etkinliklerle de çeşitli konserler yaz gecelerine renk katıyor. Etkinlik demişken  Expo Antalya Fuarı programlarını da takip etmenizi öneririm.

Tarih dolu Antalya Kaleiçi ;

Modern Antalya’nın tam merkezinde Üçkapılar’dan geçerek bir anda yüzlerce yıl öncesine zamanda yolculuğa başlarsınız.  Burada zaman farklı akıyor adeta. Açık hava müzesi gibi tarihi dokular her yerden bakıyor size. Tarihi dar sokaklarından ilerlerken rengareng hediyelik eşya dükkanları, halıcılar, dericiler, seyyar tezgahları ile Kaleiçi esnafının sıcak ve güler yüzü ile karşılaşıyorsunuz.

üç-köprü-antalya

Görkemli bir surun içerisine yerleşmiş bu tarihi kent, modern şehirden kaçmanın en güzel yolu olmuş. Dar sokaklarındaki yüksek taş duvarlarla çevrili eski Antalya evleri ve baharda açan limon ve portakal çiçeklerinin kokularıyla çevrilmiş. Filmlerdeki gibi Osmanlı mahallelerinde gezer gibi hissediyorsunuz. Oysaki yarım saat önce lüks bir avm de yemek yemiştik Furkan ile. Müze kartınız yanınızda olsun her zaman.

Antalya Kaleiçi’nin kısaca tarihi yapılardan bahsedeyim.

Kale içi ve Antalya’nın simgelerinden biri olan Selçuklu eseri Yivli Minare tarihin bize bıraktığı miraslarından biri olmuş. Dimdik ayakta duran Çinili tuğlalardan inşa edilmiş minarenin boyu tam 45 metre.

kale-içi-minare antalya


Antalya Kaleiçi Kesik Minare;

 M.S. 2. Yüzyıla dayanan antik Bizans ve Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyor. Bir dönem tapınak olarak da kullanılmış olan Kesik Minare 2. Beyazıt’ın oğlu Sultan Korkut tarafından camiye çevrilmiş. Çıkan bir yangın sonucu minaresinin üstü yıkılan cami halk arasında kesik minare olarak söylenir olmuş.

Antalya kaleiçi ve konyaaltı

14 m. lik Hıdırlık kulesine geldiğimizde ise; 

Roma döneminde yapıldığını görüyoruz. Geçmişte Anıt mezar olarak yapılmış olan kule bir zamanlar ise fener olarak da kullanılmış.

hıdırlık-kulesi-antalya kaleiçi ve konyaaltı

Hıdırlık Kulesi Antalya

Antalya Kaleiçi Konaklama;

Buradaki eski Osmanlı evleri aslına uygun restoresi sonrası bir çoğu konaklama tesisleri haline gelmiş. Butik otel, pansiyon mantığında misafirlerini ağırlıyor. Kent turizmini canlandıran bu butik oteller geçmişin dokusunu bu günün lüksü ile birleştirmiş. Geleneksel Osmanlı lezzetlerinin sunulduğu bu otel ve restoranlarda tarih ve lezzeti aynı anda yaşayabilirsiniz. Gece ise ayrı bir keyifli. Dar sokaklardaki mekanlardan gelen müzik sesleri ile limandaki lüks gece kulüpleri ile eğlence bitmek bilmez oluyor.

kale-ici-antalya sokakları

kale-içi-sokakları kaleiçi ve konyaaltı

Antalya Tekne Turları ve Fiyatları:

Antalya Kaleiçi’ni gezdikten sonra muhakkak yapmanız gereken bir şey daha var. Tarihi yat limanında falezlere, kıyı şeridine, aşağı Düden Şelalesine ve özel yüzme alanlarına tur düzenleyen teknelerle tura çıkın derim. Antalya’nın muhteşem güzelliklerini deniz yoluyla görmek, keşfetmek zevkli ve keyifli bir tekne yolculuğu yapın derim. 30 tl ile 80 tl arası çeşitli yemekli yemeksiz turlar var. Ben akşam üstü 1 saatlik küçük bir tur ile Falezler üstündeki Antalya’yı Akdeniz’den  keyifle seyretmiştim.

antalya-tekne-turları

Antalya’nın Sınırsız Konaklama İmkanları;

Antalya konaklama için; 5 yıldızlı lüks her şey dahil oteller, şehir merkezinde pansiyonlar, sezonluk kiralık evler, butik oteller ile sınırsız seçenekler mevcut.

Antalya’da kesinlikle yapılması gerekenler;

Yüzme: Antalya hemen hemen her yerinden denize girilebilen ender şehirlerden. Turkuaz mavisi denizi ve kışın bile ılıman olan iklimi nedeniyle plajları neredeyse hiç boş kalmıyor. Şehir merkezine çok yakın olan Konyaaltı plajı biraz taşlı olsa da özel beach clublar dışında ücretsiz olması nedeniyle çok fazla tercih ediliyor.



Nostaljik bir şehir turu için Tramvaya binin;

Muratpaşa’dan Konyaaltı’na kadar şehir merkezini de geçerek sahile paralel uzanan tarihi tramvaya binmelisiniz. Yerli ve yabancı turistler, nostaljik tramvay ile şehir içinde yapılan kısa ama etkileyici turlarla, geçmişten günümüze uzanan tarihi yolculuk yapabilirsiniz.

antalya-tramvayı kaleiçi ve konyaaltı

Antalya’da alışveriş; 

Kaleiçi’nde yer alan butik dükkanlardan, antika eşyalar, geleneksel Türk- Osmanlı motifli halı ve ya kilim gibi eşyalar, magnetler alabilirsiniz.

Şehirde yer alan birçok AVM’den dilediğiniz her tür eşyayı ve markayı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Antalya kaleiçi ve Konyaaltı ile ilgili gezi rehberi tarzında mini tecrübelerimi yazmaya çalıştım. Antalya Türkiye’nin turizm merkezi olması nedeniyle de her kesim ve bütçeye göre sınırsız imkanlara sahiptir diyebilirim.

0 Yorum

Yorum Yap

Yeni yayınlarım için

SPONSOR FİRMALAR




Kategoriler