Anamur Gezilecek yerler

Mersin’den başlayarak  Akdeniz’i Ege’ye kadar dolaşacaktık. Anamur Gezilecek Yerler için Türkiye’nin en güneyindeyiz şimdi.

Anamur ve ovası 2 milyon yıl önce oluşmuş. Öyle bir oluşum ki! Türkiye’de muz yetiştirilebilen tek ovadır Anamur Ovası. Nemli ve sıcak iklimi sayesinde tropik meyvelerin yetişmesine olanak sağlamış. Şimdilerde ise muzla birlikte çilek seraları sarmış durumda Anamur’u. Avakado, Hurma ve Papaya ağaçlarını bile görmek mümkün artık.

Anamur gezilecek yerler

Anamur’u Akdeniz’le buluşturan bu güzel koylar temizliği ile de göz kamaştırıyor. Öyle ki altın sarısı kumsalları Antalya Patara ve Muğla Dalyan’daki İztuzu’nda ki gibi Karetta Karettaların yumurta bıraktığı sahillerle dolu.

Anamur Burnu Güneydeki en uç noktasıdır. Türkiye’nin eğer sabah saatlerinde nem en düşük olduğunda Kıbrıs’ı da görmek mümkün. Burundaki deniz feneri 1911’den beri gemilere yol gösterir.anamur-plajları

Anemurium Antik Kentte Anamur gezilecek yerler arasında olmalı;

Hemen yanında bulunan birde antik kent var. Anamur’a da zamanla adını vermiş olan  Anemurium antik kenti. M.Ö. 4 yy. a uzanan bu kalıntılar buranın Liman kenti olduğunu gösteriyor.

Anemerium-antik-kenti

Anemerium ismi kendi döneminde Rüzgarlı yer anlamına geliyormuş. Anamurium kenti etrafı surlarla çevrili ve içerisinde hamamlar, antik sahne odeon, ve gemilerin tamir ve bakımlarının yapıldığı yerler ayakta kalmayı başarabilmiş.

Anemurium Antik kenti

Anemurium Antik kenti

Köşekbükü Mağarası;

Anamur’un 15 km. küzeyinde Toroslara doğru, Ovabaşı Köyünün biraz ilerisinde bulunuyor. İçi yaklaşık 500 metrekare büyüklüğünde Köşekbükü Mağarası’nda Alanya Damlataş ve Dim mağarası gibi sayısız sarkıtlardan oluşmuş. Sonradan yapılmış ahşap bir merdiven ile ine biliyorsunuz mağaranın içine.

Kosekbuku-Mağarası Anamur gezilecek yerler

Koşekbükü Mağarası AnamurAnamur’u kuşbakışı seyredebileceğiniz yer Azı Tepe;

Anamur ovasını ve ilçeyi kuş bakışı görebileceğiniz bir yer var. Burası aynı zamanda bir ören yeri. Azı tepe’deyiz.

anamur-ankit-kenti Anamur gezilecek yerler

Kenk kalıntıları ise 4.yy dan kalma antik şehirden Amanir ve ovası manzarası müthiş..

Anamur Gezilecek Yerler ; Dragon çayı ve Köprüsü;

Anamur’u Ermenek’e bağlayan yolun 16. Km sinde. Karamanoğulları bu köprüyle Akdeniz’e ulaşmış. 14. Yy. yapılan  20 metre yükseklikte 54 m. uzunluğunda ki taş köprü Ala Köprü. Hala kullanılan bu köprü o kadar güçlü ki hala üzerinden yüklü kamyonlar geçebiliyor.

dragon-çayı-ve-köprüsü Anamur gezilecek yerler

Anamur Mamure Kalesi; Anamur Gezilecek Yerler

Karamanoğulları  Akdeniz’e ulaştığında, 1450 yılında antik bu kaleyi onararak daha da büyütmüş. Anamur’a 8 km uzaklıktaki kale deniz kenarında ve antik kalıntılar üzerine inşa edilmiş. Kale’de roma dönemine ait birçok ta yer mozaikleri bulunuyor.  Anamur-Mamure-kalesi.

Güneyi Akdeniz’e dayamış tarihi kalenin kara tarafı ise su hendekleriyle çevrelenmiş. Surlar 39 kule ile çevrelenmiş, içerisinde büyük 3 avlu ve Karamanoğulları‘ndan kalma bir camii görülüyor. Müze kartınız yanınızda olsun.

karamanoğulları-cami Anamur gezilecek yerler

Kale içindeki Karamanoğulları camii

mamure-kalesi-Anamur gezilecek yerler

Mamure kalesi Anamur Gezilecek Yerler

Mamure kalesi Anamur Mersin

Anamur Gezilecek Yerler

anamur-kalesi-anamur-3

anamur-kalesi-mamure-Anamur gezilecek yerler

Anamur’lu Ozanlardan Kadir Deniz şu sözleri dökmüş dörtlüğüne;

Güneş Kum denizinle sağlık,

Koca çayında yüzer alabalık,

Muzun , fıstığın portakalın,

Varlık verirsin insanlara Anamur.

Tropik ve Turunç merkezi Anamur, Türkiye ve Dünyaya sunuyor ürünlerini;

Muz, çilek, avakado gibi tropik meyvelerin yanı sıra portakal, limon gibi narenciye bahçeleriyle dolu Anamur. Türkiye’nin turunç ve muz ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Anamur, ürünlerini yurt dışında ise bir çok ülkeye ihraç ediyor. 

muz-bahçeleri Anamur gezilecek yerleranamur-muz-bahçeleri

Anamur gezilecek yerler için ne zaman gelinmeli?

Anamur gezilecek yerler için doğasını, tarihini ve tarımı ile ülkemize olan katkısını anlatmaya çalıştım. Anamur ve çevresini gezmek istiyorsanız. Bahar aylarını öneririm. Sıcak nemli iklimi bizim gibi alışık olmayanları bunaltabilir.

antikkentten-Anamur gezilecek yerler

Anamur’a nereden gelirseniz gelin bu Toras Dağlarını aşmanız gerekir. Bu eşsiz koylar ve sahiller günümüze kadar doğallığı bozulmadan gelebilmesi bu dağlar sayesindedir.  Ancak ulaşımında yaygınlaşması ile turizme de açılıyor artık Anamur.

anamur-muzları

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler