Anamur Gezilecek yerler listesi – En Güzel 10 Yer

anamur gezilecek yerler

Anamur Gezilecek Yerler listesi ve haritası – En Güzel 10 Yer 

Mersin’den başlayarak  Akdeniz’i Ege’ye kadar dolaşacaktık. Anamur Gezilecek Yerler için Türkiye’nin en güneyindeyiz şimdi.

Anamur ve ovası 2 milyon yıl önce oluşmuş. Öyle bir oluşum ki! Türkiye’de muz yetiştirilebilen tek ovadır Anamur Ovası. Nemli ve sıcak iklimi sayesinde tropik meyvelerin yetişmesine olanak sağlamış. Şimdilerde ise bu tarih dolu ilçeyi muzla birlikte çilek seraları sarmış durumda Anamur’u. Avakado, Hurma ve Papaya ağaçlarını bile görmek mümkün artık. Mersin veya Antalya tarafından da gelseniz bol virajlı ama doğa harikası manzaralar ile gidebilirsiniz. Tertemiz Akdeniz havasını yol boyunca Kuş adası escort içinize çekmelisiniz. Yol üzerinde bir çok mağara ve antik kentle de karşılaşacaksınz. 

Anamur gezilecek yerler

Anamur’u Akdeniz’le buluşturan bu güzel koylar temizliği ile de göz kamaştırıyor. Öyle ki altın sarısı kumsalları Antalya Patara ve Muğla Dalyan’daki İztuzu’nda ki gibi Karetta Karettaların yumurta bıraktığı sahillerle dolu. 

Anamur Burnu Türkiye’nin güneydeki en uç noktası. tarih dolu bir meyve bahçesi olarak düşünebilirsiniz Anamur’u. Türkiye’nin eğer sabah saatlerinde nem en düşük olduğunda Kıbrıs’ı da görmek mümkün. Burundaki deniz feneri 1911’den beri gemilere yol gösterir.

Anamur Gezilecek Yerler Listesi :

Anamur Merkeze olan uzaklıkları…

 • Mamure Kalesi ( 6 km. 9 dk )
 • Anamurium Antik Kenti ( 7 km. 11 dk)
 • Titiopolis Antik Kenti (10 km. 15 dk )
 • Anamur Müzesi ( Merkezde )
 • Köşekbükü Mağarası ( 15 km. 20 dk )
 • Anamur Azı Tepesi ( 5 km. 15 dk. )
 • Dragon Köprüsü  ( 20 km. 30 dk )
 • Anamur Halk Plajı ( Merkezde )
 • Anamur Dragon Çayı ( 1 km. 3 dk)
 • Pullu Tabiat milli parkı ( 8 km. 10 dk)
 • Softa Kalesi ( 36 km. 40 dk)
 • Dikili taş tabiat parkı  (10 km 12 dk)
 • Anamur Burnu ( 8 km. 12 dk)
 • Toslaklar Koyu ( 20 km. 25 dk)
 • Selinus Antik Kenti  ( 80 km. 1,5 saat )
 • Yalan Dünya Mağarası (69 km. 1, saat 20 dk )

 

1 – Mamure Kalesi

Karamanoğulları  Akdeniz’e ulaştığında, 1450 yılında antik bu kaleyi onararak daha da büyütmüş. Anamur’a 8 km uzaklıktaki kale deniz kenarında ve antik kalıntılar üzerine inşa edilmiş. Kale’de 3 y.y  Roma dönemine ait birçok ta yer mozaikleri bulunuyor.  Evlerde kullanılmış olan bu yer mozaiklerini yine Anamur Müzesinde görebilirsiniz. 


14.yy. Karamanoğullarına geçek kale bur çok onarım ve ekleme ile işlevsel hale getirilmiş. Ve adına Mamure kalesi denilmiş. Çok değerli konumu nedeniyle Osmanlılar zamanında da bir çok ekleme ve ilaveler yapılmış.  Üç farklı bölümü ile göze çarpan kale de 39 kule bulunuyor. İçerisindeki camisi ve hamamları ile gezilmeye değer yerler arasında.
Anamur-Mamure-kalesi.

Güneyi Akdeniz’e dayamış tarihi kalenin kara tarafı ise su hendekleriyle çevrelenmiş. Surlar 39 kule ile çevrelenmiş, içerisinde büyük 3 avlu ve Karamanoğulları‘ndan kalma bir camii görülüyor. Müze kartınız yanınızda olsun.

karamanoğulları-cami Anamur gezilecek yerler

Kale içindeki Karamanoğulları camii

Bu cami 16 y.y. Osmanlı mimarisi ile yapıldığı görülüyor.  Karamanoğulları tarafından ilk olarak yapılan cami önünde birde su sarnıcı bulunuyor.

mamure-kalesi-Anamur gezilecek yerler

Mamure kalesi Anamur Gezilecek Yerler

Mamure kalesi Anamur Mersin

Anamur Gezilecek Yerler

anamur-kalesi-anamur-3

Ayrıntılı Mersin Kızkalesi nerede giriş ücretleri gezi notlarım için tıklayınız

2 – Anemurium Antik Kentti 

Hemen yanında bulunan birde antik kent var. Anamur’a da zamanla adını vermiş olan  Anemurium Antik Kenti. M.Ö. 4 yy. a uzanan bu kalıntılar buranın Liman kenti olduğunu gösteriyor. Anamur burnunun doğuya bakan yamaçlarında kurulu bu antik kent Roma dönemi kalıntıları olduğu tahmin ediliyor.  Rüzgarlı Yer  anlamına gelen Anemerium ismi Akdeniz sıcağının tepelerdeki serinliğine kurulmuş. MÖ. 4 y.y. oldu tahmin ediliyor. Kuruluşu hakkında net bir bilgi yok aslında. Ancak MS. 1 y.y. da Kammagene Kralı Antiochos tarafından çevresine surlar yapıldığı biliniyor. Ticaret kenti olarak kullanılan bu antik kentte Kıbrıs ve Toroslardaki diğer kentlerin Akdeniz kıyısındaki birleştiği noktada bulunuyormuş. 

Sasaniler ve toroslarda yaşayan korsanlar tarafından bir kaç kez işgale uğramış Anemurium Antik kentleri sonraları ise arap akınlarıyla da ciddi tahribatlara uğramış.  Sonraki dönemlerde terk edilse de 12 y.y lar da Selçuklu ve Karamanoğlu dönemlerinde kısmen kullanılmış.

Anemerium-antik-kenti

Anemarium Antik kenti içinde neler görebilirsiniz ?

Antik kentin savunma surlarının bir kısmı hala ayakta. Ayrıca 1000 kişilik Antik tiyatronun bir kısmını görebilirsiniz.  Tiyatronun yapımı yarım kaldığı tahmin ediliyor. Bunun dışında bir konser alanı yani Odeon‘u bulunuyor. 3 hamam, sarnıçlar, ile birlikte yaşam alanları görülebilir. Ayrıca liman yolu ve Akdeniz kıyısında gemi yapım ve tamir atölyelerinin bir kaç kalıntısı da bulunuyor.  Anamur’un en büyük Antik kentinde  bulunan liman yolu yer mozaikleri Anamur müzesinde görebilirsiniz. Antik kente sırf manzarası için bile gelinir. Sürekli esen rüzgarı ile de bunaltıcı Akdeniz sıcağına bir çözüm diyebilirim.

Anemurium Antik kenti

Anemurium Antik kenti

Kentin hemen dışında bir de Nekrapol var. Yani mezarlık. 400 civarı bir mezar bulunan Antik Kentte freksleri görmek isterseniz burayı da ziyaret etmelisiniz.  Yine antik kent dışında şehre su sağlayan su kemeri kalıntıları ve ilk hırıstiyanlık dönemine ait olan kilesi kalıntıları mevcut.

Anamerium Antik Kenti Giriş ücreti 2022 :

Anamur ismininde geldiği Antik kent girişi ücretli :

 • Bir kişi giriş ücreti 12.5 tl, 2022 yılı için
 • Müze kart ile ücretsiz.
 • Öğrenci ücretsiz

Anamerium Antik Kenti Ziyaret saatleri :

 • Sabah giriş saat : 09 : 00
 • Akşam Kapanış : 19:00

Ayrıntılı bilgi için :  0 324814 16 77

3 – Titiopolis Antik Kenti

Anamur’a 10 km. 15 dk. da gidebileceğiniz Titiapolis Antik kenti Akdeniz’e bakan hakim bir tepede bulunuyor. Kalın Ören köyü üzerinden tepeye devam edilerek gidilen Antik Kentte  Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntılar bulunuyor.  Sur kalıntıları, hamamlar, kiliseler ve nekrapol alanları bulunuyor. Bazı Nekrapol ( mezarların) iki katlı ve önemli kişilere ait olduğu tahmin ediliyor. Başı boş bir antik kent daha diyebiliriz. Anladığım kadarıyla pek bilinen de bir yer değil. Tarih tutkunlarının uğraya bileceği bir antik kent. Kalıntıların çoğu yıkılmış.

4 – Anamur Müzesi 

Anemurium Antik kenti, Titiapolis Antik kenti, Selinus Antik kenti, Softa kalesi, Mamure kalelerindeki kazı çalışmalarında bulunan Helenistik, Roma, Bizans, Karamanoğulları ve Osmanlı dönemlerinden kalma eserleri bu müzede görebilirsiniz. Alanya, Silifke ve erdemli müzelerinden de getirilen bazı eserler ile daha da zenginleştirilmiş. Ancak önceki sene tabandaki bir kaymadan dolayı kapalı haldeydi. Umarım yakın zamanda açılır.  Merkezde Anamur İskelesi’ yanında bulunan Anamur Müzesi Sabah : 09:00 ile Akşam 17: 00 saatleri arası açık oluyor.

Anamur Doğal Güzellikleri 

5 – Köşekbükü Mağarası

Anamur’un 15 km. kuzeyinde Toroslara doğru, Ovabaşı Köyünün biraz ilerisinde bulunuyor. İçi yaklaşık 500 metrekare büyüklüğünde Köşekbükü Mağarası’nda Alanya Damlataş ve Dim mağarası gibi sayısız sarkıtlardan oluşmuş. Sonradan yapılmış ahşap bir merdiven ile ine biliyorsunuz mağaranın içine. Türkiye’deki astım mağaraları arasında bulunan Köşekbükü Mağarası Anamur’da görebileceğiniz farklı bir doğal güzellik sunuyor. 

Kosekbuku-Mağarası Anamur gezilecek yerler

Koşekbükü Mağarası Anamur

6 – Anamur Azı Tepe

Anamur ovasını ve ilçeyi kuş bakışı görebileceğiniz bir yer var. Burası aynı zamanda bir ören yeri. Azı tepe’deyiz.

anamur-ankit-kenti Anamur gezilecek yerler

Kenk kalıntıları ise 4.yy dan kalma antik şehirden Amanir ve ovası manzarası müthiş..

7 – Dragon Çayı ve Köprüsü

Anamur’u Ermenek’e bağlayan yolun 16. Km sinde. Karamanoğulları bu köprüyle Akdeniz’e ulaşmış. 14. Yy. yapılan  20 metre yükseklikte 54 m. uzunluğunda ki örme taş köprü olarak hala kullanılıyor. Bu köprü o kadar güçlü ki hala üzerinden yüklü kamyonlar geçebiliyor.

dragon-çayı-ve-köprüsü Anamur gezilecek yerler

8 – Anamur Halk Plajı 

Tarih kenti Anamur’un Sahillerine bakalım birazda. Hemen merkezdeki Anamur İskelesi ile Anamur Çayı arasında kalan kısım Anamur Halk Plajı olarak Akdeniz sularında serinlemek isteyenleri ağırlıyor. İncecik kumlu plajı, tertemiz suyu ile Nisan ayından Kasım ayına kadar yoğun bir talep oluyor.  Şansınız varsa Caretta Caretttalar ile bile karşılaşabilirsiniz.

anamur plajları

Plajda, soyunma kabinleri ve tuvaletler var ama yetersiz, birazda bakımsız diyebilirim. Amanur Halk plajı ücretsiz. Kendi şemsiyenizi getirebilirsiniz veya uygun fiyata şezlong, şemsiye kiralaya bilirsiniz. Hemen kumsalın arkasında her türlü kafe restoran ve yürüyüş yolları ile güzel bir çevre düzenlemesi de yapılmış.

Anamur sahilden batıya doğru ilerlediğinizde ise karşınıza Cerenler Sahili çıkar. Otel pansiyon ve plajının bulunduğu Cerenler Sahili’nde de deniz, kum, güneş keyfini yaşaya bilirsiniz.

Anamur Halk Plajı

Sessiz sakin bir Akdeniz havası, doğası, denizi sunan Anamur sahilleri alternatif bir tatil bölgesi olabilir. Anamur’da lüks oteller yerine pansiyon ve apartlar, Lüks restoranlar yerine yöresel lokantalar, disko barlar yerine ise çay bahçeleri bulunuyor sadece. Denizi ve doğası Alanya, Antalya ile aynı diyebilirim.

9 – Anamur Gragon Çayı

Anamur’un bir başka güzelliğinden bahsedeyim sizlere. Anamur merkez’in hemen doğusundaki çaya yürüyerek gidebilir, Akdeniz sıcağından farklı bir serinliğe kaçabilirsiniz. Çevresindeki modern parkları ile gezilecek yerler arasında. Anamur Dragon Çayı‘nda balık tutabilirsiniz. çeşitli kafe ve restoranlarında balık ürünleri yiyebilirsiniz. Güzel bir kahvaltı için aileniz ile gelebilirsiniz. Çay boyunca ağaçlar altında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Anamur’un yaz sıcağında serinlemenin en güzel yerlerinden biri olan Anamur Dragon Çayı yaz kış tercih edilen yerlerden biri.

Dragon çayı Anamur

Ayrıntılı Alanya gezi rehberi yazımı da inceleyebilirsiniz.

10 – Pullu ve Dikilitaş Tabiat Parkı

Anamur’un doğu tarafında Silifke yolu üzerinde 8 km. 15 dk da gidebileceğiniz yemyeşil çam ağaçların altında Akdeniz kenarında müthiş bir yer. Kumsal benim için önemli değil ağaç altı deniz kenarı sessiz sakin bir yer istiyorsanız tam size hatta bana göre bir yer. Kum dan ziyade ağaç altı taşlıklı yerler benim daha çok hoşuma gidiyor. En rüzgarlı günlerde bile sakin kalan denizi gün boyu denize girmenize olanak sağlıyor.  Geçen yıl Anamur Belediyesinin kontrolüne geçen Pullu ve Dikilitaş Tabiat Parkı içerisinde tuvaletler, duş ve soyunma kabinleri yapılmış. Ayrıca kampçıların da sıklıkla uğradığı bu tabiat parkları yaz kış her zaman açık.  Ancak çevre ve insanlar için bazı kurallar getirilmiş. Her tabiat parkında da olduğu gibi ateş yakmak yasak. Mangal yakabilirsiniz ancak küllerini sahile dökemezsiniz gibi küçük kuralları bulunuyor. Eee birde buranın sembolü olan Dikilitaş‘a çıkmak yasak.

Pullu tabiat parkı

Anamur’lu Ozanlardan Kadir Deniz şu sözleri dökmüş dörtlüğüne;

Güneş Kum denizinle sağlık,

Koca çayında yüzer alabalık,

Muzun , fıstığın portakalın,

Varlık verirsin insanlara Anamur.

Tropik ve Turunç merkezi Anamur, Türkiye ve Dünyaya sunuyor ürünlerini;

Muz, çilek, avakado gibi tropik meyvelerin yanı sıra portakal, limon gibi narenciye bahçeleriyle dolu Anamur. Türkiye’nin turunç ve muz ihtiyacını büyük ölçüde karşılayan Anamur, ürünlerini yurt dışında ise bir çok ülkeye ihraç ediyor. 

muz-bahçeleri Anamur gezilecek yerler

anamur-muz-bahçeleri

Anamur gezilecek yerler için ne zaman gelinmeli?

Anamur gezilecek yerler için doğasını, tarihini ve tarımı ile ülkemize olan katkısını anlatmaya çalıştım. Anamur ve çevresini gezmek istiyorsanız. Bahar aylarını öneririm. Sıcak nemli iklimi bizim gibi alışık olmayanları bunaltabilir.

antikkentten-Anamur gezilecek yerler

Anamur’a nereden gelirseniz gelin bu Toras Dağlarını aşmanız gerekir. Bu eşsiz koylar ve sahiller günümüze kadar doğallığı bozulmadan gelebilmesi bu dağlar sayesindedir.  Ancak ulaşımında yaygınlaşması ile turizme de açılıyor artık Anamur.

 

Anamur’da nerede kalınır ?, otel ve konaklama haritası :

Anamur gezinizde otel ve pansiyon konaklama ücretlerini görebileceğiniz bu harita ile istediğiniz oteli seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Anamur’da nerede kalınır diye baktığımızda karşımıza 150 ile 450 tl arasında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun otel ve konaklama seçenekleri çıkıyor.

2020 yılı Güncel ve online ANAMUR Otel ve pansiyonları için haritayı tıklayınız. 

anamur otelleri fiyatları

Anamur’da ne yenir ?

Meyve açısından oldukça zengin Anamur’da bilindiği üzere muz ve çilek bolca bulunur. Ancak doğası gereği bir çok sebzede yetişir.  Akdeniz lezzetlerinin bir çoğunu bulunduran Anamur’da kebap çeşitleri de görülüyor.  Anamur’a geldiğinizde yöresel restoran ve lokantalarında Gölevez isimli etli yemeği sorunuz. Ayrıca yoğurtlu patates, Bişi, ve Keşkek’te yöresel lezzetleri arasında. tatlı olarakta  Karsambaç ve Pelize öneririm.

Anamur’da nerede, ne yenir ?  Restoran ve Lokanta haritası 2020

Anamur restoranlar ve lokantaları haritası ile istediğiniz yeri seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Anamurda nerede ne yenir ? diye baktığımızda bölgenin tüm yöresel lezzetlerini de bulabileceğiniz lokanta ve restoranlarında değişen fiyatları ile her bütçeye uygun yemek seçenekleri bulunuyor.

2022 yılı Güncel ve online ANAMUR restoran ve lokantaları için haritayı tıklayınız. 

anamur restoranları

 

Anamur’a ne zaman gidilir ?

orta Akdeniz bölgesinde bulunan Anamur Adana, Mersin gibi yaz aylarında oldukça sıcak ve nemli. Her ne kadar sahilleri ve plajlarında serinleme şansı olsa da gerçekten sıcak diyebilirim.  Amaç gezmek ve vaktiniz var ise İlk ve Son bahar ayları mükemmel bir zaman seçimi olabilir. Ben Marmara bölgesinde yaşayan biri olarak Temmuz ayında gittiğim Anamur’da sıcaktan ve nemden bunaldığımı söylemeliyim. Ama şanslı olduğum bir tarafı ise muz hasad zamanıydı. En taze muzları bahçeden toplama şansım olmuştu.

Anamur Hava durumu ?

Yaz tatilinizde Anamur’a gelecekseniz veya uğrayacaksanız bile hava durumu önemli. Yazın oldukça sıcak kış ve bahar ayları da yağmur ve fırtınalı olabiliyor.

Anamur Hava durumu için tıklayınız. 

anamur-muzları

 

Anamur Kamp Alanları Haritası

Anamur gezinizde kamp alanlarını görebileceğiniz bu harita ile istediğiniz oteli seçerek, fiyat, konum, iletişim ve yorumlarını görebilirsiniz. Anamur’da nerede kamp yapılır diye baktığımızda karşımıza 80 ile 180 tl arasında değişen fiyatları ile her bütçeye kamp seçenekleri çıkıyor.

2022 yılı Güncel ve online ANAMUR kamp alanları için haritayı tıklayınız. 

anamur kamp alanları haritası

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

 

2 0 1 0 0 0
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

 • Gilindire Aynalı göl mağarası nerede, giriş ücreti 2020 | turluyorum.net4 yıl önce
 • […] Ayrıntılı Anamur Gezilecek Yerler ile ilgili yayınım için tıkayınız. […]

Sıradaki içerik:

Ayvalık Şeytan Sofrası ve Efsanesi, nerede, ayak izi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478