Amisos Tepesi Samsun

Samsun’a yolunuz düşerse şehre 4 km yakınlığı, eşsiz manzara ve tarihi geçmişiyle ilk uğrayacağınız yerlerden biri olmalı Amisos Tepesi Samsun.

amisos-tepesi samsun

Amisos Tepesine Teleferik ile çıkın;

Türkiye‘de ve Karadeniz’de tarihi birçok yer gördüm. Ancak bu tarihi yerlerin Amisos tepesi gibi halkın gezip vakit geçire bileceği yerler haline getirilmesi çok güzel olmuş bence. Ben sahilden giriş yaptığım ve çokta merak ettiğim için ilk önce tarihi Amisos Tepesine çıktım. Sahil Batıpark’tan Teleferik ile şehri tepeden kuş bakışı izleyerek kısa ve keyifli bir yolculuk ile ulaştım. Gidiş dönüş 3 tl. gibi sembolik bir ücreti var teleferiğin.

amisos-tepesi-teleferik samsun

Amisos Mezarları;

Karadeniz‘in son zamanlarda ilgi çeken yerleri arasına girmiş bulunan mezarlardan birinin erkek mezarı Pontus krallığının üst derece yöneticisine, yanındaki mezarda ise bayan mezarı olup eşine ait olabileceği ve sonuncusunun da kızlarına ait olduğu düşünülüyor. Giriş ücretsiz ve Müze kart‘da gerekmiyor.

amisos-tepesi-mezarları

amisos-hakkında-bilgi

Adını buraya vermiş Amisos tepesini gezelim biraz…

Amisos Baruthane olarak bilinen semtte Şehir merkezine 4 km. mesafede. Teleferik veya aracınızla çıkabilirsiniz. Belediye tarafından işletilen kafe restoranda yöresel yemeklerinden olan Samsun Pidesi oldukça lezzetli. Yöresel bir çok yemeğinde bulunduğu yer hafta sonları oldukça da kalabalık.Yöresel Pide çeşitleri ile kahvaltı ve ızgara yemekleri de bulabilirsiniz.

amisos tepesi samsun

Burası Samsun ve Karadeniz manzaralı bir tepe. Yeşil alanlarla ziyaretçilerinin keyifli bir gün geçirmeleri için tasarlanmış. Küçük yürüşüş parkurları, kafeleri ve Samsun manzarası ile keyif alabileceğiniz doğal bir yer.

amisos-tepesi-kafe

Amisos Tepesi yerli ve yabancı turistlerin en çok görmek istediği yerlerden birisi. Amisos, büyük ve bir o kadar büyüleyici manzarasıyla Karadeniz’i ve Samsunu ayaklar altına seriyor. Amisos Tepesi’nde bol bol fotoğraf çekip isteyeceğiniz yerlerden biri. Tepede aynı zamanda bir kafe de bulunmaktadır. Tepenin denize bakan kısmındaki ahşap yolda yürümek, şehrin kalabalığını çok uzaklarda bırakmak.

amisos-tepesi-samsun-2

 

amisos-tepesi-yürüyüş-yolla

Bu ahşap yol üzerinde seyir localarındaki dürbünleri ile eşsiz Karadeniz sahilindeki  Amazon aslanları, ve dev Amazon savaşçı heykelini görebilirsiniz.Unutamayacağınız bir gün yaşamak için Amisos Tepesi Samsun da sizleri bekliyor olacak. Samsun’un diğer turistik alanlarını ziyaret etmeyi de unutmayın.

samsun-amisos-tepesi-5

Amisos Tepesi Samsun Belediyesinin oldukça büyük bir tesisinde yemek yiyebilir, çay kahveniz ile eşsiz bir doğanın içinde manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Belediye’nin işlettiği kafe restoranda fiyatlar oldukça uygun diyebilirim.

samsun

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler