Amasya Tarih kokan Şehzadeler Şehri

Amasya Şehzadeler Şehri

Amasya tarih kokan şehzadeler şehri gezi rehberi; Tarihi kokusuyla kalesi, efsaneleri, kültürü, tarihi, yöresel lezzetleri ve gezilecek yerlerini turlayalım.

Amasya adeta açık hava müzesi gibi. İnsanı büyülüyor…

Kendime o kadar çok kızıyorum ki!  Türkiye’nin dört bir tarafını defalarca gezmeme rağmen Amasya’yı neden bu kadar sona bıraktığıma inanamıyorum. Kısmet Doğu Anadolu dönüşüne imiş.  Tarihi ve efsaneleri kendine bu kadar yakıştırmış bir şehir görmedim daha önce.

amasya konakları

Gündüz yaşar gece ışıldar Amasya… Burada fotoğraf çekmeye doyamadım. Hemde 4000 km. üzerine tüm yorgunluğumu burada geçindiğim 1 günde attım diyebilirim.

Amasya Ferhat ile Şirin efsanesi

Amasya Ferhat ile Şirin efsanesiTarihi Amasya Konakları;

Şehir Boyunca Yeşilırmak’a inci gibi dizilmiş tarihi yalı boyu evleri karşılıyor önce.  Bu evlere bakınca önce hayret edip, sonra hayranlıkla bakıyorsunuz. Hala kullanımda olan tarihi evler bazen otel, restoran, bazen kamu daireleri olarak hizmet vermeye devam ediyor.

amasya tarihi konak

Amasya yalı boyu evleri

Dağlara oyulmuş kral mezarları, Şehre hakim kalesi, kültürünü korumuş ve yaşayan halkı ile dünü bugününe katmış bir şehir burası.

amasya kalesi turluyorum.net

Amasya’nın Atatürk için önemi;

Milli mücadelenin oluştuğu bir şehir burası.  Mustafa Kemal’in önderliğinde  bütün yurda ve dünyaya haykırılan “milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” sözünü de hatırlayalım.

amasya gece yeşil ırmak

Amasya gece yeşil ırmak

Amasya Şehzadeler Şehri;

Her köşesine dağılmış cami, medrese, imarethane ve kütüphaneleri vardır.  Amasya’da 12  Osmanlı şehzadesi Valilik yapıp eğitimlerini burada tamamlamıştır. Yavuz sultan selim, Fatih Sultan Mehmed ve 3. Murat Han’ında bulunduğu  7 Padişah cihan sultanı olmuş. 18 medresenin bulunduğu bu tarihi yer tam bir eğitim şehri olmuş.

Amasya Sultan SüleymanTarihi Yapılar;

Dedik ya açık hava müzesi gibi. Tarihi yapılar şehrin her tarafını Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle dolmuş. En önemlilerinden İkinci Beyazıt cami ve külliyesidir.

ikinci beyazıt cami Amasya

Sokakların da gezerken sessizliği ve huzuru keyifle yaşarsınız. Tarihi dokusu da oldukça iyi korunmuş Amasya”da  Yeşilırmak boyunca uçsuz bucaksız şeftali, kiraz, elma bahçeleri, üzüm bağları çevrelemiş. Yemyeşil doğasının içinde tarihi ve kültürü barındırmayı başarmış.

padişah kıyafetleri

Amasya padişah kıyafetleri

Amasya Kalesi (Harşena);

Harşena kalesi (Amasya kalesi) Harşena dağın zirvesinden gölgesi altına almış Amasya’yı.  Müze kartla de girebileceğiniz Kale ve Kral mezarlarını gezmek ve gezerken de, yukarıdan seyretmek ayrı bir zevk.

amasya kalesi (2)

Amasya kalesi

Amasya kalesi

Kale, kral kaya mezarları, iki yakayı birbirine bağlayan köprüleri ve tarihi konak ve evlerin ışıklandırmaları ile gece ayrı bir güzel.  Gecemi, gündüz mü güzel kıyaslama yapamadım.

Amasya Kalesi Giriş Ücreti 2019 :

Müze kart ile girilebileceği gibi kapıda kişi başı 10 tl ücret ile de girebilirsiniz.

Amasya gece panaromikk

Huzur Dolu Amasya;

Benim ruhum denizden yanadır hep. Deniz olmayan yerde yaşayamam derim. Ama bu güzel şehir bunu sorgulamama neden oldu.

amasya panaromik gündüz


Ferhat ile Şirin Efsanesi;

Tarihi M.Ö 1500’lü yıllara dayanan eserleriyle dolu müzeleri.  Dünya tarihi içinde önemi büyük olmuş bu tarihi şehrin. Aşk efsanelerinin en büyüğü olan Ferhat ile Şirin’in aşk efsanesi de bu topraklarda geçtiği söylenir. Çeşitli heykellerle anlatılan efsane Anadolu’nun unutulmaz eserlerindendir.

Ferhat ile Şirin efsanesi

Amasya Ferhat ile Şirin efsanesi

 

amasya şehzadeler heykelleri tarih

Amasya şehzadeler heykelleri tarih

Osmanlı Şehzadeler Müzesi;

Şehzadeler Müzesi Yeşil ırmağın üzerindeki eski sur duvarların üzerine kurulu iki katli bu müzede şehzadelik dönemleri Amasya da geçmiş olan Osmanlı sultanların bal mumu heykellerini görebilirsiniz.

 

amasya çarşı 2

 

çarşı mezar

Amasya tarih kokan çarşısı

Yöresel lezzetleri:  

Biraz araştırma ile alıntı olarak yöresel lezzetlerinden bahsedeyim. Ben burada ırmak üzerinde teknede balık tercih etmiştim.

Helle çorbası:  Helle çorbası pirinç çorbası aslında. Tabii yapımında tereyağı kullanılması da onun lezzetini katlayan en önemli faktörlerden biri.

Bakla dolması: Hazırlanan iç harcın yaprağıyla buluşması yetmiyor bu tarifte. İçine bakla da dahil oluyor. Üzerine kaburgalar sıra sıra diziliyor. Sonrası sonsuz bir lezzet oluyor.

Mumbar – işkembe: Genellikle koyun işkembesi ve mumbarı kullanılarak hazırlanan bu yemeğin içinde bulgurlu ve maydanozlu bir harç da konuyor. Adana’dakinden biraz farklı…

nehir konak

Patlıcan çullaması: Patlıcan, biber ve maydanoz gibi birbirine pek yakışan sebzelerin bir arada yer aldığı bu tarif,  yöresel lezzetlerinin en bilinenlerinden.Keşkek: Keşkek, küçük farklılıklarla pek çok yörede yapılıyor, biliyoruz. Bu keşkeğin içinde iri yarmalara eşlik eden koyun budunun yanı sıra bir miktar çemen de bulunuyor.

Bat yemeği: Tokat mutfağında da önemli bir yeri olan bu yemek, dövülmüş ceviz, köftelik bulgur, mercimek, salça ve soğan gibi lezzetlerin bir araya gelmesi, ardından da salamura yapraklarla buluşup leziz bir yemek çıkıyor.

Ayva galesi: Ayva gallesinin temel malzemeleri arasında ayva, nohut ve et bulunuyor. Et, genel olarak koyun etinden tercih ediliyor. Bir kez tadına bakınca insanın tarifini almadan  dönmesi mümkün olmuyor.

Hasuda tatlısı: Nişasta, toz şeker, tereyağı, su ve ceviz içinden oluşan bu az malzemeli dev lezzet, Buraya gelir gelmez denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Hasuda, yeni favori tatlınız olmaya aday, bizden söylemesi.

Dene hasudası: Hasudanın lezzetinin pekmezle katlandığı dene hasudası, ceviz içleriyle bir araya geldiğinde tam bir enerji patlaması yaşatabilir. Özellikle soğuk havalarda yendiğinde iç ısıtma özelliği olduğunu da söylemeden geçmek olmaz tabii.

Elma tatlısı: Misler gibi kokusu ve efsane lezzetiyle en ünlü tatlarından olan elmaları kütür kütür yemek zaten yeteri kadar güzeldi. Ama onun cevizle, tarçınla, çeşit çeşit lezzetle bir araya geldiği tatlı halini de denemeden olmazdı.

Amasya çöreği: Adını Amasya’dan alan, şehrin mutfağına ait en özel, en güzel tatlardan Amasya çöreği. Ceviz ve haşhaşın güçlerini birleştirip özene bezene hazırlanan hamurlarla bir araya gelmesi sonucu oluşuyor.

Amasya tarih kokan şehzadeler şehri ni doyamadan döndüm diyebilirim. Bu benim için küçük bir fragman olsun diyelim..

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

Murat 9 Nisan 2019 at 21:24

Anlatim gercekten cok guzel ve fotograflariniz superr👏

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler