Amasra Bozköy, Çakraz nerede ve kamp alanları

amasra çakraz plajı kamp

 

Amasra Bozköy, Çakraz nerede ve kamp alanları

Batı Karadeniz’i kamp atarak gezerken çıkmıştı karşıma Amasra Bozköy, Çakraz nerede ve kamp alanları . Nasıl gidilir?, Plajı, denizi ve kamp alanlarını anlatayım sizlere.

Amasra’ya bağlı sahil köyü Çakraz, denizi, kumsalı ve konaklama imkanlarıyla bir tatil beldesine dönüşmüş son zamanda. Küçük ama geniş bir kumsalı var. Küçük çarşısı ve sahilinde otelleri, pansiyonları ile yazın oldukça da kalabalık bir tatil köyü görünümündeki Çakraz Karadeniz Bölgesinde denize girebilecek güzel yerlerden birisi bence. 

Çakraz nerede nasıl gidilir

Çakraz ve Bozköy Plajı Deniz sezonu ne zaman başlıyor?

Karadeniz kıyısı olması sebebiyle Haziran’ın son haftası gibi yoğunlaşmaya başlıyor Çakraz ve Bozköy Plajı. İki plaj arası sadece 1,5 km. olması sebebi ile kalabalıklık durumuna göre kumsalın, güneşin ve tatilin keyfini istediğiniz yerde çıkarta bilirsiniz. Bozköy Plajı yerleşim olmaması sebebiyle daha ıssız ve sakin.

Amasra Çakraz, Bozköy nerede ve kampalanları

Çakraz ve Bozköy Denizi ve Plajı nasıl ?

Hafif çakıllı da olsa güzel bir kumsalı var. Deniz durgun olduğu sürece de oldukça temiz.  Karadeniz’e poyraz rüzgarları gelince deniz oldukça dalgalı, tehlikeli ve pis bir durum alıyor. Dalgalı günlerde buraya gelinmez.  Hava ve rüzgar yönünü takip ederek gelin derim. Plajı çokta temiz olmasa da bu bölgedeki en iyi plajlardan bir tanesi. Kiralık şemsiye ve şezlonglar var. Tuvalet ve soyunma kabinleri de mevcut, ama piss.. 

Amasra Çakraz, Bozköy nerede ve kampalanları

Çakraz ve Bozköy’de neler yapılır ?

Çakraz aslında tarihi bir bölge. Çakraz’da Roma dönemine ait bir çok mezar bulunuyor. Köy mezarlığında tarihi mezarları görebilir veya Amasra Müzesi’de buradan çıkan tarihi eserleri ataşehir escort inceleyebilirsiniz. 

amasra müzesi giriş ücreti

Bozköy Plajı ise yerleşimden uzak, daha ıssız ve sakin bir gün geçirebilirsiniz. Kumsalında güneşlenip, berrak denizinde yüzebilirsiniz.

Doğal bir koy olması sebebiyle her iki tarafı tepeler ile çevrilmiş. Buda yeşilliğin içinde bu tepelere doğru yapacağınız bir yürüyüş ile akşam gün batımı ve sabah gün doğumunu keyifle izleye bilirsiniz.

Amasra çakraz plajı gün batımı

Amasra Çakraz nerede ve kamp alanları 

Küçük bir tatil köyü olması nedeniyle büyük ve lüks oteller yok. Ancak motel, pansiyon, apart ve kamp alanları mevcut. Biz kamp atarak gezdiğimiz için buradaki Dolunay kamping alanına yerleştik. Fiyatlar genelde uygun. Ancak yazın çok kalabalık olmasından dolayı sezonluk fiyatları değişken olabiliyor.

Bozköy ve Çakraz Ücretli ve Ücretsiz Kamp alanları

Son yıllarda kamp kültürünün ülkemizde artması kampçılığı da turizme kazandırmasına sebep oldu.  Her tatil bölgesinde artık birçok kamp alanları mevcut. Çakraz ve Bozköy plajlarında ise 80-150 tl arası çadır başı ücretle kampınızı kurabilir siniz. Çakraz Kamp alanlarında Elektrik, su, duş ve kafe gibi imkanlar bulunuyor. Denize 50 mt. Mesafede ağaç altına kurabileceğiniz çadırlar ile kafa dinlemelik bir tatil geçirebilirsiniz.

amasra çakraz kapm alanları

Çakraz sahilde ücretsiz olarak kamp atanları gördüm. Zaman zaman yasak olduğu söylenerek zabıta ekipleri uyarıyormuş ama bir gecelik kalacaksanız gece kurup sabah kaldıra bilirsiniz.
 
Bozköy Plajı ise yerleşimi olmayan daha çok günü birlikçi ve Kampçıların tercih ettiği daha sakin bir yer. Yanınıza Çakraz’da ki marketlerden alacağınız ihtiyaçlarınız ile 1,5 km batı da ki Bozköy plajında çadırınızı kurarak doğanın ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Çakraz ve bozköy kamp alanları 

Çakraz’ da nerede ne yenir?

Karadeniz’de tabiî ki balık yenir. Amasra’dan sonra balık yiyebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Burada birkaç lokanta dışında genelde sahilde ki otellerin restoranları var. Otel olması nedeni ile çok pahalı değiller. Balık ağırlık menülerinden faydanla bilirsiniz. Buranın balık yanında verilen salataları meşhur. Ayrıca akşamları kurulan seyyar balık ekmek, köfte gibi tezgahlar da gayet ucuz. Akam sahilde kafelerde çay kahve ile Karadeniz’i dinleyerek sakin ve keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

amasra çakrazda nerede ne yenir

Temmuz 2019 fiyatları

Amasra Çakraz plajı nerede? 

Amasra’dan doğuya doğru sahil Karadeniz yolunu takip ederek 15 km, 20 dk’da Çakraz tabelası ile ulaşabilirsiniz.

Amasra Bozköy Plajı nerede ?

Amasra’dan yine Çakraz plajına doğru ilerlerken 13 km. sonra karşınıza Bozköy plajı tabelası çıkıyor. Çakraz plajına 1,5-2 km kadar mesafede.

bozköy plajı yol tarifi

Amasra Bozköy, Çakraz nerede ve kamp alanları için bu bölge gayet güzel ve fiyatlar açısından gayet uygun. Düşük bütçeli Karadeniz  tatiliniz için kafa dinlemelik ideal yerlerden biri.  Bence tek kusuru, turistik açıdan çok gelişmemiş olması (aslında bu iyi bir şey) bu na bağlı olarak sahil ve çevrenin biraz pis olması..

Amasra Çakraz ve bozköy nerede ve kamp alanları

Batı Karadeniz’i kamp atarak gezerken çıkmıştı karşıma Amasra Bozköy, Çakraz nerede ve kamp alanları . Nasıl gidilir?, Plajı, Denizi ve kamp alanlarını anlatmaya çalıştım. 

 

Yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube  : turluyorum net

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Bolu Abant gölcük gezi notları ve gezilecek yerler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478