Alanya Gezi Rehberi 2022 haritası – En Güzel 12 yer

alanya gezilecek yerler

Alanya Gezi Rehberi – En Güzel 12 Yer

Alanya gezilecek yerler o kadar çok ki! en güzel 12 yeri seçtim. Tarihi, doğası, plajları, otelleri, restoranları nerede, nasıl gidilir, Alanya Gezi Rehberi 2022 haritası hazırladım.

Alanya Nasıl bir yer ?

Alanya Kalesi çevresi ve Kızıl Kule yakınlarındaki eski Alanya sokakları, şimdiki her iki tarafına modern otel ve tesislerle dolu plajları ile çevrilmiş durumda.  Buda Alanya’yı tarih dolu bir turizm merkezine çevirmiş durumda. Özellikle Rusların tercih ettiği Alanya ve plajları dünyanın her yerinden turist çekmeyi başarmış.  Buda ultra lüks otellerinden, apart dairelerine kadar her bütçeye uygun otel, pansiyon seçeneklerini sunmasına sebep olmuş. Eskiden bu sahiller narenciye ve muz bahçeleri ile doluymuş. Şimdilerde ise Alanya’nın arka tarafındaki tepelere taşınmış durumda. Alanya Gezi gezilecek yerleri, Alanya gezi rehberi tarzında listeleyerek hazırladım.

 

Alanya gezi Rehberi 2022 gezilecek yerler haritası

Alanya ve çevresindeki gezilecek yerler için hazırladığım maps harita ile online olarak gezilecek diğer yerlerin işaretlerine tıklayabilirsiniz.  Seçtiğiniz Alanya gezilecek yerin konumunu, ulaşım bilgilerini, adresini, kayıtlı ise iletişim bilgilerini göre bilirsiniz.  Ayrıca yol tarifi ile bulunduğunuz konuma olan uzaklığı, saati ve navigasyon yol bilgisine de ulaşabilirsiniz

Alanya Gezilecek Yerler Listesi :

 • Alanya Kalesi (4 km. 15 dk)
 • Damlataş Mağarası ( 1 km. 3 dk)
 • Kleopatra Plajı ( 2 km. 5 dk)
 • Damlataş Plajı ( 2 km 4 dk)
 • Alanya Arkeoloji Müzesi (Merkezde )
 • Tarihi Alanya Tersanesi (2 km. 5 dk)
 • Kızıl Kule ( 1,5 km. 4 dk)
 • Tarihi Tersane ( 2 km. 4 dk )
 • Dimçayı ve Mağarası ( 14 km. 20 dk)
 • Laertes Antik kenti (21 km. 35 dk) gezilecek yerlerden bazıları.
 • Tekne turlarına katılmalısınız
 • Fosforlu, Aşıklar ve Korsanlar mağarası ( tekne turu ile )

 

Alanyanın  Akdeniz havası, güneşi, denizi ve mavi bayraklı plajları bana ilaç gibi gelir her zaman. Sabah gün doğumunda  denizin rengi turkuaz mavisi olurken gün batımının kızıllığı beni bağlar buraya. Ege Akdeniz turlarımın ya başlangıç ya da bitiş noktasıdır. Alanya’sız olmaz yani…

Ayrıntılı Araba ile Ege Akdeniz turu nasıl yapılır hakkındaki yayınımı da inceleyebilirsiniz.

 

kleopatra plajı antalya

Uzun yolculuğun ardından ilk olarak dinlenmek için Kleopatra plajında dinlenerek geçiririm oğlumla. Sonra tarihi ve doğayı keşfe çıkarız her zaman.

alanya kalesi antalya

1 – Mavi Bayraklı Kleopatra Plajı

Turizmin göz bebeği Alanya’nın uçsuz bucaksız Mavi Bayraklı kumsallarında masmavi sularında yüzebilirsiniz. Burası Kraliçe Kleopatra plajı Roma generali Antonyus bu plajı Kraliçe Kleopatra’ya hediye etmiş ve kraliçe Alanya’nın masmavi sularında yüzmüştür. Buraya gelenler ve bu kumsallarda yüzenleri kendini hep özel hissetmesi yabancı turistleri buraya çekmiştir.

 

keopatra plajı alanya

2 – Alanya Tekne Turları ve su sporlarına katılmalısınız

Doğa ve Su sporları ile de oldukça eğlenceli olan Kleopatra plajında  Parasaling, jetsiki,  gibi birçok aktivite ile masmavi sularda eğlenebilirsiniz. Tekne turlarını özellikle tavsiye ederim. Çünkü karadaki mağaralar kadar denizdeki  mağaraları da görebilir ve yüzebilirsiniz. Bu turlar ile Kızıl kule limanında, Korsanlar mağarası, Aşıklar mağarası, Kırkmerdiven mağarası görüp buralarda serinleyebilirsiniz.

alanya deniz mağaraları

3 – Alanya Damlataş Mağarası

Damlataş mağarası tarihle estetiğin birleştiği yer adete. 1948 yılında iskele inşaatında kullanılmak üzere  taş ocağı için dinamitle patlatılarak tesadüfen bulunmuş bir yer. 14 m. Çapında ve 15 metre yüksekliğinde silindir şeklindeki boşluğa sahip olan mağara içindeki sarkıt ve dikitler 20 bin yılda 1 metreye ulaşabiliyormuş. Astım hastalığına iyi geldiği bilinen mağara şifa ve turizme hizmet vermeye devam ediyor.

damlataş-mağarası-alanyaAyrıntılı Alanya Damlataş Mağarası yazımı da okuyabilirsiniz.

4 – Dimçayı ve Mağarası – Alanya gezi rehberi

Alanya’da bir başka mağara daha Dim Mağarası Kısaca bahsedelim buradan da  50 m. ve 312 m. Uzunluğunda ki bölümden olmuştur. Deniz seviyesinden 230 mt. Yüksekte bulunan mağara damlataş oluşumlarının en çeşitli örneklerini görebilirsiniz. Türkiye’nin ziyarete açılan ilk mağara olma özelliği ile gezilecek yerler arasında. 

Ayrıntılı Dimçayı ve Mağarası Alanya hakkındaki yayınımı da okuyabilirsiniz.

damlataş mağarası alanya antalya

 

5 – Dimçayı ve Atv Turları:

Alanya da Toros Dağlarında jip safari ve atv motor turlarına katılabilir doğa ile iç içe bir gün daha geçirebilirsiniz. Alanya yaz turizmi olarak plajları ile ünlü olsa da biraz daha serinlemek ve macera içinde bir gün geçirmek için Dim Çayı tesisleri ve çevresinde orman içinde yapılan Atv motor turlarına katılabilir. Alanya ‘ya 22 km. 35 dk mesafedeki Dim çayı Atv motor turları için Alanya merkezdeki tur acentalarından 300-400 tl civarı fiyatlara katılabilirsiniz. Dim çayı atv turlarına servis imkanı da veren Atv tur firmaları günde 2 sefer etkinlik düzenliyor. Sabahtan öğleye kadar veya öğleden sonra akşama kadar 2-3 saat süren Dim Çayı çevresindeki doğa içinde Atv motor turu macerası yaşayabilirsiniz. 

Ayrıntılı Türkiye’de Atv Motor turları fiyatları 2022 hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

 

6 – Tarihi Tersanesi – Alanya gezi rehberi 

Buraya gelmişken tersane yolundaki daracık geçitlerden geçerek tarihi tersaneye gelebilirsiniz. 1229 yılında yapılan tersane dünyada ayakta kalabilmiş en büyük tersanedir. Çeşitli bölümlerde çeşitli çaplardaki gemi inşası için kullanılan tersanede temsili gemi maketleri ile o tarih anlatılmaya çalışılmış. Selçuklu dönemlerinde başlayan ahşap gemi gövdelerinin yapıldığı Tersane yine Sultan Alaattin Keykubat tarafından yapıldı. Su seviyesinde 43 metre kara içine giden derinliği ile 5 adet tersane peronu yapılmış. Alanya Tarihi Tersane kesinlikle gezilecek yerler arasında olmalı.

tersanesi alanya gezi rehberi

7 – Kızılkule – Alanya gezi Rehberi

Alanya’ya 2500 yıllık tarihi ile  Alanya Selçuklular zamanından  tam 110 kule inşa edilmiş. Helenistik dönemde başlanan surlar 6.5 km. ye kadar uzanmış. 33 metre yüksekliğindeki Kızıl Kule tarihi tersaneyi korumak için inşa edilmiş  Alaaddin Keykubat döneminden yani 13. Y.y. dan gelmiş günümüze. En alt katı müzeye çevrilmiş olan Kızıl Kule’de Osmanlı dönemi çıkrık ve tezgahlar ile etnografik yöresel eşyaları görebilirsiniz. Ayrıca 80 den fazla basamak ile Kulenin üzerine çıktığınızda ise Alanya’nın müthiş görüntüsü ile karşılaşırsınız. 

 

kızıl kale alanya gezi rehberi

8 – Eski Alanya Sokakları Alanya Gezi Rehberi

Eski Alanya sokakları ise restorasyonlar sonucu oldukça ilgi çekici hale gelmiş. Bu sokaklarda gezerken Alanya Süleymaniye Camii’ne gelirsiniz. 1220 yılında yapılmış en eski Alanya camisi. Kızıl kule ve arkasındaki Alanya eski sokaklarına sabah erken veya akşam serin saatlerde tarih içinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu sokaklardan seyredeceğiniz alan sahilleri müthiş gözüküyor. Ayrıca Alanya limanından ise tarihi bu evleri Alanya kale surları, Kızıl kale ile birlikte gece yapılan ışıklandırmalar ile seyrine doyum olmuyor. 

süleymaniye camii alanya

9 – Alanya Kalesi – Alanya gezi rehberi

Muhteşem manzarası ve tarihi ile  Alanya Kalesi, birden 240 metre yükselen sarp kayalıkların üzerindeki yarım ada üzerindedir aslında. 1226 yılında yapılan kalenin bir kulesi sergi alanı olarak kullanılıyor. İki ayrı yoldan kaleye çıkış bulunuyor. Dik yollardan kaleye  çıkarken bile bir çok seyir kafeler ile karşılaşacaksınız. Alanya gezi rehberi içinde kesinlikle olması gereken bir yer.alanya-kalesi antalya alanya gezi rehberi

Tarihte “Alaiye” olan Alanya, 1933 yılında Atatürk’ün ziyaretinden sonra Alanya olarak değiştirilmiş.

Alanya Kalesi giriş ücreti 2022

 • Alanya kalesi giriş ücreti kişi başı 40 tl  olarak belirlendi.
 • Müze Kart ile ücretsiz.
 • Öğrenci ve 65 yaş üstü ücretsiz.

Alanya Kalesi Ziyaret Saatleri 2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 09,00 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 09,00 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.

İpek Dokumacılığı;

İpek dokumacılığı devam eden Yörük köylerinde İpek yolu kültürünü devam ettirir.

ipek dokuma alanya

Pazarlarına gidip  bu bölgeye özel yetişen papaya, mango, avokado gibi birçok tropik meyveyi de bulabilirsiniz.

Plaj sporlarının gözdesi plaj valeybolu  Avrupa şampiyonasının Türkiye ayağı Alanya kumsallarında yapılır.

10 – Bitki ve Böcek Müzesi (Helboryum);

Helbaryumu yani bu bölgede yetişen bitki ve böcekleri görebileceğiniz eski Alanya evi tarzında düzenlenmiş bir yer. 320  çeşit bitki ve böcek bulunan  evde sadece Alanya’ya özgü olanlar yer almış.

herboryum müze alanya gezi rehberi

11 – Alanya Arkeoloji Müzesi – Alanya Gezi Rehberi 

Arkeoloji müzesini de görebilirsiniz. Çocukların ilgisini çekmek için oyun ile tarihi öğretecek bir bölüm yapılmış. Müze bahçesinde birkaç yıl önce denizden çıkarılan lahitte sergileniyor.

alanya gezi rehberi arkeoloji müzesi

Alanya Müzesi kale için yapılmış teleferiğin 150 mt. kadar üst tarafında bulunuyor. Alanya gibi köklü bir geçmişe sahip olmasına rağmen Müze biraz küçük kalmış. Ama içindeki Herküles anıtı oldukça ilgi çekici. Müze üç bölümden oluşuyor. Alanya gezi rehberi içinde kesinlik le olması gereken bir yer.

 • 1. bölümde tarih öncesi olarak bilinen Helenistik, Roma ve Bizans dönemi eserleri ilk bölümde yer alıyor.
 • 2. bölümde ise Osmanlı dönemi el yazımı hat sanat Kuran-ı Kerim eserleri ile Alanya halkı ev eşya ve kıyafet eserleri sergileniyor.
 • Müzenin bahçesi üçüncü bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Burada ise M.Ö den günümüze kadar ulaşmayı başarabilmiş lahit , sütün gibi erkaolojik buluntular sergileniylor. 

Alanya Müzesi giriş ücreti 2022

 • Alanya kalesi giriş ücreti kişi başı 12,5 tl  olarak belirlendi.
 • Müze Kart ile ücretsiz. 

Alanya Müzesi Ziyaret Saatleri 2022

Yaz ve kış olarak ikiye ayrılıyor.

 • Yaz; Nisan ile Ekim ayları arası : Sabah: 09,00 ile Akşam 19,00 saatleri arası,
 • Kış; Kasım ve Mart ayları arası : Sabah 09,00 ile Akşam 17,00 saatleri arası gezebilirsiniz.

Alanya Antalya arası Kaç km. :

Antalya’nın en büyük ilçesi olan Alanya yaz döneminde nüfusu Antalya kadar oluyor. Alanya Antalya arası 133 km ve yaklaşık 2 saat sürüyor. Yeni yol ve tünel çalışmaları tamamlanınca 1,5 saate kadar düşecektir.

Alanya Nerede ve Nasıl gidilir ?

Antalya üzerinden sürekli otobüsler bulunuyor. Ayrıca turizm merkezi olması nedeniyle Türkiye’nin tüm illerinden Antalya üzerinden otobüs ulaşımı kolaylıkla sağlanıyor. 

Diğer illerden Alanya kaç km ?

 • Konya 263 km. 3 saat 3,0 dk
 • Ankara 526 km. 6 saat 17 dk.
 • Mersin 350 km. 5 saat 30 dk
 • Muğla 454 km. 6 saat 10 dk
 • İzmir 600 km. 7 saat 55 dk
 • İstanbul 810 km. 9 saat 45  dk mesafede bulunuyor. 

alanya nerede alanya gezi rehberi

12 – Leartes Antik Şehri – Alanya Gezi Rehberi

Alanya Mahmutlar tarafındaki Leartes Antik Kenti, ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunuyor. Müthiş Akdeniz Manzarası ile M.S. 1 ve 3. yüzyılları arasında yaşılmış bir antik kent olduğu düşünülüyor. Ulaşımı oldukça zor olan Antik kentte stadyum, sarnıç, kilise ve yaşam evlerinin kalıntılarını görebilirsiniz. Kendi haline bırakılmış Leartes Antik kentinin her hangi bir giriş ücreti ve ziyaret saati bulunmuyor. 

Alanya Otelleri listesi 2022 :

Türkiye’nin en önde gelen turizm Merkezi olan Alanya otelleri yerli yabancı her yıl yüz binlerce misafirini ağırlıyor. Ultra lüx otellerden, apart ve pansiyonlarına kadar yüzlerce konaklama seçeneği sizleri bekliyor.  

Online harita üzerinden seçeceğiniz otelin güncel iletişim, ulaşım, yorum ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz. 

2022 Alanya Otelleri için bu linki veya haritayı tıklayınız. 

Alanya otelleri listesi

 

Alanya Restoran fiyat, ulaşım ve iletişim bilgileri 2022

Alanya lokanta ve restoranları özellikle yaz döneminde milyonları ağırlayan bir sektör olmuş durumda. Türkiye’nin bir çok ünlü ve eğitimli ahçılarının çalıştığı otel ve şehir merkezi restoranlarının bir haritasını oluşturdum. Online harita üzerinden seçeceğiniz restoranın güncel iletişim, ulaşım, yorum ve fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Alanya Restoranları listesi için bu linki veya haritayı tıklayınız. 

alanya restoran haritası

 

Alanya Yöresel Lezzetleri; Alanya Gezi Rehberi

Biliyorsunuz ki, Ege ve Akdeniz beslenmesiyle yaş ortalamasının en yüksek olduğu bu Toros kıyılarında geleneksel lezzetlere bir göz atalım.

 • Yarpuzlu Akdarı Çorbası : Mısır ve yoğurttan yapılan bir Alanya çorbası, 
 • Şepit : Saçta Yörüklerin yaptığı bir tür hamur..
 • Döğme Aşı:  Biz buralarda  Keşkek olarak biliriz.
 • Laba: Koyun ve keçi etinden yapılan et yemeği.
 • Bumbar:  Bu bölgede keçi bağırsağından yapılıyor.
 • İlibada Sarması:  Toroslarda yetişen ilibada yapraklarından yapılan dolma.
 • Göleviz: Toprak altında patates gibi yetişen Göleviz kıymalı soğanlı yemeği yapılıyor.
 • Taze Ülübü Yemeği:  Baklagillerden olan Ülübunun peazı veya etli yemeği yapılıyor.
 • Mantar: Alanya’da görülen; goca ağaç, domalan, pelit,  mantarları İnce kıyılmış soğan, zeytinyağı veya tere yağında kavrularak kavrularak servis ediliyor.
 • Kırtakı: Balkabağı ve su kabağından yapılır.  Keçiboynuzu pekmeziyle kaynatılıyor.

Alanya Hava durumu online güncel linki :

Akdeniz ikliminin her türlü güzelliğini yaşayan Alanya gezilecek yerler arasında en güzel yerlerden biri.  Giderken de hava durumunu merak ediyor insan tabi ki!.  Bu link ile Alanya Hava durumunu online ve güncel olarak görebilirsiniz.  

Güncel Alanya Hava durumu linki için tıklayınız.

 

Turizm Cenneti Alanya’nın doğası, turizmi, tarihi, plajları, su sporları ve doğal güzellikleri için yazdığım Alanya Gezi Rehberi ve 2020 gezi haritası ile hazırladığım bu gezi notları umarım işinize yarar.

Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net

 

0 0 0 0 0 0
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Araba ile Karadeniz Doğuanadolu Turu rotası

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478