SPONSOR FİRMALAR
Takip Edin

Kategoriler

Alanya Gezi Rehberi

Alanya Gezi Rehberi 

Turizm Cenneti Alanya’nın doğası, turizmi, tarihi, plajları, su sporları ve doğal güzellikleri için yazdığım Alanya Gezi Rehberi ile gezelim.

Antalya’nın en büyük ilçesi Alanya’da neler yapılır?, Nerelere gidilir?, tarihi ve doğa güzellikleri nelerdir? 

Alanyanın  Akdeniz havası, güneşi, denizi ve mavi bayraklı plajları bana ilaç gibi gelir her zaman. Sabah gün doğumunda  denizin rengi turkuaz mavisi olurken gün batımının kızıllığı beni bağlar buraya. Ege Akdeniz turlarımın ya başlangıç ya da bitiş noktasıdır. Alanya’sız olmaz yani…

 

kleopatra plajı antalya

Uzun yolculuğun ardından ilk olarak dinlenmek için Kleopatra plajında dinlenerek geçiririm oğlumla. Sonra tarihi ve doğayı keşfe çıkarız her zaman.

alanya kalesi antalya

Mavi Bayraklı Kleopatra Plajı

Turizmin göz bebeği Alanya’nın uçsuz bucaksız Mavi Bayraklı kumsallarında  masmavi sularında yüzebilirsiniz. Burası Kraliçe Kleopatra plajı  Roma generali Antonyus bu plajı Kraliçe Kleopatra’ya hediye etmiş ve kraliçe Alanya’nın masmavi sularında yüzmüştür. Buraya gelenler ve bu kumsallarda yüzenleri kendini hep özel hissetmesi yabancı turistleri buraya çekmiştir.

 

keopatra plajı alanya

Su Sporları ve Tekne Turları

Doğa ve Su sporları ile de oldukça eğlenceli olan Kleopatra plajında  Parasaling, jetsiki,  gibi birçok  aktivite ile masmavi sularda eğlenebilirsiniz. Tekne turlarını özellikle tavsiye ederim. Çünkü karadaki mağaralar kadar denizdeki  mağaraları da görebilir ve yüzebilirsiniz. Bu turlar ile Kızıl kule limanında, Korsanlar mağarası, Aşıklar mağarası, Kırkmerdiven mağarası görüp buralarda serinleyebilirsiniz.

alanya deniz mağaraları

Damlataş Mağarası

Damlataş mağarası tarihle estetiğin birleştiği yer adete.  1948 yılında iskele inşaatında kullanılmak üzere  taş ocağı için dinamitle patlatılarak tesadüfen bulunmuş bir yer. 14 m. Çapında ve 15 metre yüksekliğinde  silindir şeklindeki boşluğa sahip olan mağara içindeki sarkıt ve dikitler 20 bin yılda 1 metreye ulaşabiliyormuş. Astım hastalığına iyi geldiği bilinen mağara şifa ve turizme hizmet vermeye devam ediyor.   Alanya’da bir başka mağara daha  Dim Mağarası (Dimçayı ve mağarası yayınımı da okuyabilirsiniz)  Kısaca bahsedelim buradan da  50 m. 312 m. Uzunluğunda  ki bölümden olmuştur.  Deniz seviyesinden 230 mt. Yüksekte bulunan mağara damlataş oluşumlarının en çeşitli örneklerini görebilirsiniz.  İçerisinde oluşan gölcükleri ile  Türkiye’nin ikinci büyük mağarası.

damlataş mağarası alanya antalya

Dimçayı Atv Motor Turları:

Alanya da Toros Dağlarında jip safari ve atv motor turlarına katılabilir doğa ile iç içe bir gün daha geçirebilirsiniz.

damlataş mağarası alanya antalya

Alanya gezi Rehberi, Kızılkule ve tarihi tersane;

Alanya’ya 2500 yıllık tarihi ile  Alanya Selçuklular zamanından  tam 110 kule inşa edilmiş. Helenistik dönemde başlanan surlar 6.5 km. ye kadar uzanmış.  33 metre yüksekliğindeki kızıl kule tarihi tersaneyi korumak için inşa edilmiş  Alaaddin Keykubat döneminden yani 13. Y.y. dan gelmiş günümüze. Buraya gelmişken tersane yolundaki daracık geçitlerden geçerek tarihi tersaneye gelebilirsiniz. 1229 yılında yapılan tersane dünyada ayakta kalabilmiş en büyük tershanedir. Çeşitli bölümlerde çeşitli çaplardaki gemi inşası için kullanılan tersanede temsili gemi maketleri ile o tarih anlatılmaya çalışılmış.

kızıl kale alanya antalya

Eski Alanya Sokakları;

Eski Alanya sokakları ise restorasyonlar sonucu oldukça ilgi çekici hale gelmiş. Bu sokaklarda gezerken Alanya Sülymaniye Camii’ne gelirsiniz. 122o yılında yapılmış en eski Alanya camisi.

süleymaniye camii alanya

Alanya gezi rehberi Alanya Kalesi;

Muhteşem manzarası ve tarihi ile  Alanya Kalesi, birden 240 metre yükselen sarp kayalıkların üzerindeki yarım ada üzerindedir aslında. 1226 yılında yapılan kalenin bir kulesi sergi alanı olarak kullanılıyor.alanya-kalesi antalya

Tarihte “Alaiye” olan Alanya, 1933 yılında Atatürk’ün ziyaretinden sonra Alanya olarak değiştirilmiş.

İpek Dokumacılığı;

İpek dokumacılığı devam eden Yörük köylerinde İpek yolu kültürünü devam ettirir.

ipek dokuma alanya

Pazarlarına gidip  bu bölgeye özel yetişen papaya, mango, avokado gibi birçok tropik meyveyi de bulabilirsiniz.

Plaj sporlarının gözdesi plaj valeybolu  Avrupa şampiyonasının Türkiye ayağı Alanya kumsallarında yapılır.

Bitki ve Böcek Müzesi (Helboryum);

Helbaryumu yani bu bölgede yetişen bitki ve böcekleri görebileceğiniz eski Alanya evi tarzında düzenlenmiş bir yer. 320  çeşit bitki ve böcek bulunan  evde sadece Alanya’ya özgü olanlar yer almış.

herboryum müze alanya

Arkeoloji Müzesi;

Arkeoloji müzesini de görebilirsiniz. Çocukların ilgisini çekmek için oyun ile tarihi öğretecek bir bölüm yapılmış. Müze bahçesinde birkaç yıl önce denizden çıkarılan lahitte sergileniyor.

Roma dönemi sütun başlıkları. Alanya Müzesi -Antalya/TÜRKİYE http://www.e-yasamrehberi.com/photo/akdeniz/alanya-muzesi-resimleri.htm

Yöresel Lezzetleri;

Biliyorsunuz ki, Ege ve Akdeniz beslenmesiyle yaş ortalamasının en yüksek olduğu bu Toros kıyılarında geleneksel lezzetlere bir göz atalım.

Yarpuzlu Akdarı Çorbası : Mısır ve yoğurttan yapılan bir Alanya çorbası, 

Şepit : Saçta Yörüklerin yaptığı bir tür hamur..

Döğme Aşı:  Biz buralarda  Keşkek olarak biliriz.

Laba: Koyun ve keçi etinden yapılan et yemeği.

Bumbar:  Bu bölgede keçi bağırsağından yapılıyor.

İlibada Sarması:  Toroslarda yetişen ilibada yapraklarından yapılan dolma.

Göleviz: Toprak altında patates gibi yetişen Göleviz kıymalı soğanlı yemeği yapılıyor.

Taze Ülübü Yemeği:  Baklagillerden olan Ülübunun peazı veya etli yemeği yapılıyor.

Mantar: Alanya’da görülen; goca ağaç, domalan, pelit,  mantarları İnce kıyılmış soğan, zeytinyağı veya tere yağında kavrularak kavrularak servis ediliyor.

Kırtakı: Balkabağı ve su kabağından yapılır.  Keçiboynuzu pekmeziyle kaynatılıyor.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap