Alanya Damlataş Mağarası gezisi

En ilginç doğa fenomeni yerlerinden biri olan Alanya Damlataş Mağarası gezimi anlatayım sizlere. Tesadüfen keşfedilmiş mağara nasıl oluşmuş ve özellikleri neler?.

En son yine 2018 Eylül ayında bir takipçimi gezdirmek için EgeAkdeniz turu yaptığımızda gelmiştim Alanya Damlataş Mağarası‘na.

alanya damlataş mağarası

Damlataş Mağarası Tesadüfen Keşfedilmiş;

70 yıl önce liman inşaatında kullanılmak üzere, taş ocağı çalışmaları sırasında tesadüfen bulunmuş. 1948 yılında keşfedilen Damlataş Mağarası Alanya Kalesi’nin batı kıyısında Alanya şehir merkezinde bulunuyor.  alanya damlataş mağarası kuralları

Damlataş Mağarasının etkileyici güzelliği;

Damlataş Mağarası’na 50 metrelik dar bir geçitten geçerek girebiliyorsunuz. Sonra 15 metre yüksekliğinde yuvarlak dev bir odaya girer gibi üzerinize damlayan suların altında ilerliyorsunuz. Merdivenlerle mağaranın zeminine inerek binlerce yılda oluşmuş damlataş sarkıtlarını hayretle izliyorsunuz. Alanya sıcağına göre nemin ve serinliğin aynı anda hissettiğiniz mağarada yaz kış 22 derece ve %95-98 nem sabit kalıyor.

damlataş-mağarası-alanya

Astım Hastalarının tedavisi için kullanılmaya başlanmış;

İsmini sarkıtlardan damlayan sulardan almış Damlataş Mağarası büyüleyici güzelliği ile astım hastalarına iyi gelen atmosferi ise oldukça ilgi görüyor. Öyle ki! doktor tavsiyesi ile 21 günlük kür uygulanan hastalara bu mağaradaki havayı belli sürelerle solumaları isteniyor.

damlataş-merdivenleriDamlataş Mağarası atmosferi bilgileri;

Damlataş Mağarası içerisindeki havada Azot %71, Oksijen %20.5 On binde 2.5 Karbondioksit ile az miktarda radyoaktif ve iyonlar bulunuyor. Bu özellikleri ise bu mağarayı bir tedavi merkezi durumuna sokmuş görünüyor.

damlataş-sarkıtları

Türkiye’nin ilk turizme açılan mağarası;

Yerli yabancı yüz binlerce ziyaretçisi bulunan Damlataş Mağarası turizme açılan Türkiye’de ki ilk mağara olma özelliğini de taşıyor.

Alanya damlataş

Damlataş Mağarası Nasıl oluşmuş :

M.Ö. 15 binli yıllarda oluşmaya başlandığı tahmin edelen Damlataş Mağarası yağmurlu havalarda mağaranın tavan kısmından damlayan kireçli su binlerce yıl içerisinde bu sarkıtları oluşturmuş. Damlalar yere ulaştığında ise yerden yükselen dikitleri oluşturmuş. Mağara ise denizden 70 metre içeride olmasına rağmen binlerce yıl önce dalgaların dövmesiyle oluşmuş.

alanya damlataş mağarası gezisiAlanya Damlataş Mağarası giriş ücretleri 2019 ;

Müze kart’ın geçerli olmadığı Alanya Damlataş Mağarası giriş ücreti 18 tl.( bence çok fazla)  Öğrenci ise (12-7 yaş arası) 10 tl. olarak gişeden bilet alarak geçebiliyorsunuz. Aracınızla gitmiş iseniz ayrıca 10 tl de oto park ücreti ödemeniz gerekecek.  

Damlataş Mağarası ziyaret saatleri 2019 :

Haftanın 7 günü sabah 10.00 ile akşam 19.00 arası ziyaret edilebilir.

turluyorum.net-alanya-damlataş mağarası

Damlataş Mağarası nerede?

Antalya’nın Alanya ilçesinde ve merkeze sadece 3 km. uzaklıkta yürüyerek gidebileceğiniz bir konumda. Alanya kalesinin batı tarafında ve deniz kenarında.

 

 

 

 

Yazan: Nihat Namuk

 

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler