Akyaka gezisi Marmaris

Keskin mavisini, yeşiline katmış bu cennet köşeyi rüzgarıyla ferahlatan sakin Şehir Akyaka’ya geldik şimdi. Akyaka’yı gezerken Azmak Çayı ile başlamak gerek her zaman.

azmak çayı nerede

Gökova Körfezi Azmak Çayı Akyaka

Doğayı ve kenti iç içe yaşayabileceğiniz ender yerlerden biri  olan Sakin Şehir Akyaka’dayız. Nasıl mı?

Akyaka gökova körfezi

Şehir hayatından kaça bileceğiniz ama imkanlarını bula bileceğiniz doğa ile iç içe sakin bir yer Akyaka. Kalabalıktan uzaklaşıp stresinizi atabileceğiniz yer de burası. Neden mi? Ne bir disko ne de bir fast food restoranı bulabilirsiniz. Ege ve Akdeniz‘in tüm zengin mutfağı bulabileceğiniz huzur dolu bir tatil kasabası.Akyaka Azmak Çayı hemen yanı başınızda ;

Akyaka’nın keyif veren sessizliğini hissetmeye Azmak çayıyla başlamalı. Öyle ki Toros’lardan inen serin ve temiz havasını çekelim içimize. Sandaz ve Sakar tepeden kaynayan bu duru berrak çay gönlünüze ferahlık versin. Denizden sadece 2-3 metre yüksekte olmasına rağmen derinliği 7-8 metreyi bulan Azmak Çayı koruma altında olmasıyla güzelliğini korumayı başarmış.  

Akyaka azmak çayı gökova körfezi

2 km boyunca serinliğini ve temizliğini bizlerle paylaşarak Gökova Körfezi’nden Ege denizine dökülüyor. Zengin tadını ve Sodasını Toros’lardan taşıdığı zengin minerallerden alıyor. Azmak başında küçük tekneler var biz ziyaretçilerini karşılayan. Yarım saat süren bu küçük turun her anını keyifle ve hayretle geçiriyorsunuz. Berrak suyu içindeki canlı hayatını hayretle izliyorsunuz.  

akyaka-azmak-çayı gökova körfezi

Ördek ve kazların  Azmak üzerindeki hayatları ise görsel bir güzellik kazandırmış bu cennet köşeye. Her görenin ağzı açık kalıyor Azmak Çayı’nda. Öyle ki! suyun içinde bir çok gözlük, şapka, kamera ve telefon görüyorsunuz. 10 tl karşılığında  Azmak Çayında yapacağınız bu küçük tekne turu sonrasında muhakkak ayaklarınızı suya sokarak kafelerinde bir şeyler yudumlayın.azmak çayı marmaris akyaka

Gökova Körfezi Tekne turlarını geçen sene (2018 Eylül) bu video ile anlatmıştım ;

Akyaka gezisi Gökova Körfezi ‘nin en güzel koylarına ve plajlarına gitmek için günlük tur tekneleriyle açılmalısınız. Yemekli olarak yapılan turlar hakkında bilgiyi geçen sene facebook üzerinden yaptığım canlı yayın videosu ile anlatayım. 

Türkiye’nin en büyük ikinci Körfezi Gökova Körfezi ve zenginliği ;

İskenderun körfezinden sonra ki en büyük körfez ünvanını taşıyan Gökova Körfezi. Buraya has özelliği ile yapılın balıkçılıkta Laos balığı ve lezzeti öne çıkıyor. Tereyağı, Mantar ve havuç ile yapılan Laos buğlama  enfesss..Birçok pansiyon ve küçük butik otellerin bulunduğu Akyaka’da Ege lezzetleri her zaman ön planda olmuş. Yöresel yemeklerle süslenmiş menülerinde organik ve sağlıklı yaşamın sırları gizli adeta.

akyaka gezisi ve gökova körfezi 

Akyaka gezisi Köylü Pazarı;

Buraya geldiyseniz ve günlerden Çarşamba ise Akyaka pazarına gitmelisiniz. Sadece çevre köylülerin organik olarak yetiştirdiği tüm sebze ve meyveleri bulabilirsiniz. Yok ben daha tazesini istiyorum derseniz. Akyaka Çıtlık köyüne gidip bahçelerden kendinizde toplayabilirsiniz.

akyaka gezisi köylü pazarı

Akyaka Sahili ve Plajı :

Masmavi Ege denizi, tertemiz bir kumsal ile birleştirmiş, arkasını Toroslara yaslamış yemyeşil bir orman ile karşılaşırsınız Akyaka Plajında. Bu güzellik ne başka plajlara ne de tatil beldelerine benzemez. Hiç kesilmeyen rüzgarı ile tüm gürültüyü alır götürür açıklara. Kalabalığın içinde de sessizliği bulursunuz Akyaka ’da.Akyaka gezisi Gökova Krfezi marmaris

Sakin Kent Akyaka Akşamları; – Akyaka gezisi-

Gece plaj boşalsa da sahil canlılığını korur geceleri de. Yaz sıcağında Toroslardan inen serin rüzgar ile geziyorsunuz Akyaka gecelerinde. Ege mutfağının eşsiz lezzetleri ile donatılmış restoranlar Azmak Çayı ve Akyaka da misafirlerini ağırlıyor.

akyaka gezisi gece plaj

Akyaka Sörf Plajı – Uçurtma sörfü

Sabahın ilk ışıklarıyla doluyor Akyaka’nın sörf plajı. Yerli yabancı birçok uçurtma sörfü meraklısı ve sporcusu Akyaka rüzgarının tadını çıkarıyor. Bu sporu yapmasanız bile  izlemeye gidin. Sakin kent Akyaka’da yapılabilecek en güzel spor aktivitelerinden biri.

Akyaka gezisi rüzgar sörf

Akyaka Koruma altında ;

Gökova Körfezi ile birlikte 1989 yılında özel çevre koruma bölgesi ilan edilerek turizm adı altında çevre istilalarından kurtulmuş oldu. Bu sayede ise son 30 yıldır Akyaka geleneklerin korunduğu ender yerlerden biri olmuş. İnsanlar bu kenti ve çevresini bu yüzden çok seviyorlar.

akyaka gezisi gökova körfeziModern kentler adı altında her yeri betonlaştırıp, asfaltladık. Geçmişimizi ruhumuzu ve kültürümüzü yok etmek pahasına modernleşmiş olduk güya. Bunlara meydan okuyan Akyaka sakinliğin, huzurun, keyfin kaynağı bir yer olarak sadece bilinçli insanları bekliyor diyebilirim. 

Akyaka nerede ?

Muğla Ula ilçesine bağlı Akyaka Gökova Körfezi’nde. 

Akyaka’da ne yenir ? – Akyaka gezisi-

Ege mutfağı ve zeytin yağlı lezzetleriyle ünlü Akyaka’da Laros adı verilen balığın buğlamasını yemenizi tavsiye ederim. Birçok pansiyon da yöresel ev yemekleri yapılmakta. Ben iki gün kaldığım Aykaya Gezisi ‘nde Oya’nın mutfağı adlı küçük bir lokantada yemiştim yöresel lezzetlerini. Tavsiye ederim. 

Akyaka gezisi yemekleri

Akyaka gezisi ve Gökova Körfezi ‘nin tadına varabilmek çokta kolay değil aslında, doymuyorsunuz bu güzelliklerine, ve defalarca gelmek istiyor insan. Ben kaç kez gittim bilmiyorum ama hala aklım orada…akyaka gezisi turluyorum.net

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler