Akçakoca Fakıllı mağarası nerede, nasıl gidilir?

Akçakova fakıllı mağarası nerede

 

Akçakoca Fakıllı Mağarası nerede, nasıl gidilir?

Batı Karadeniz turumda Fakıllı mağarası gezi notlarımı aktarayım sizlere. Akçakoca Fakıllı Mağarası Nerede, Nasıl gidilir? Nasıl bir yer? Anlatımlı video ve fotoğraflarla gezelim.

Fakıllı mağarası nerede

Fakıllı Mağarası Nasıl bir Yer?

Düzce’nin Karadeniz’e kıyısı olan ilçesi Akçakoca’dayız. Sahil ve plajlarının tadını çıkardıktan sonra Fakıllı Mağarası için Karadeniz dağlarındaki Fakıllı köyüne doğru yol almaya başladık. Yemyeşil ormanların içinden etrafı seyrederek 8 km asfalt yolunda sonunda Fakıllı Köyüne geldik. Yol kenarındaki kalabalık arabaları görünce herhalde burasıdır deyip durduk. Fakıllı Mağarası diye küçük bir tabelası  vardı. Köylü bir amca karşıladı bizi ve 3 tl gibi komik bir ücretle piknik alanı olarak düzenlenmiş bir bahçeden aşağı mağaraya doğru yürümeye başladık.

fakıllı mağarasına nasıl gidilirFakıllı Mağarası hakkında bilgi ?

Turizm ve kültür bakanlı tarafından sit alanı olarak koruma altına alınan Fakıllı mağarasının uzunluğu 1017 metre. Fakat içinde çeşitli bölümleri ve odacıkları bulunan Fakıllı Mağarası’nın sadece 350 mt. kadarı düzenlenerek ziyaretçilerine açılmış. Fakıllı köyünün ismini almış olan bu mağara içinde insanı dehşete düşüren ve içini ürperten sarkıt, dikit ve sütunları görebilirsiniz.

İçinde küçükte bir deresi bulunan Fakıllı mağarası oluşumunu halen sürdürmesi ile yarı aktif olarak tanımlanıyor. İlginç sarkıt oluşumu ve görünümü ile yerli yabancı ziyaretçilerin ilgisini yeni yeni çekmeye başlamış. Beyaz oda olarak damlataş sarkıtlarının en çok olduğu galerinin nemli havası nefes darlığı ve astım rahatsızlığına iyi geldiği söyleniyor.

Fakıllı Mağarası ve piknik alanı:

Sit alanı olarak koruma altına alınmış Fakıllı mağarası ve çevresi köylüler tarafından gelir kapısı haline gelmiş.Oluşturulan piknik alanı ile gözleme, melemen, kahvaltı, çay kahve gibi yiyecekler ile gelen ziyaretçileri küçük ücretler karşılığında ağırlıyorlar. Fiyatları da oldukça uygun.Fakıllı mağarası Giriş Ücreti 2022 :

Akçakoca’dan 20 dk. da ulaşabileceğiniz Fakıllı Köyündeki Fakıllı Mağarası giriş ücreti 2021  Temmuz alı itibari ile 15 tl olarak belirlenmişti. 2022 yılı için 20 tl. olması planlanıyormuş.

Fakıllı mağarası ziyaret saatleri  2022 :

Düzce’nin Akçakoca İlçesi Fakıllı Köyü‘ndeki Mağara ziyaret saatleri haftanın her günü Sabah 09.00 ile akşam 20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 

Fakıllı Mağarası Nerede, nasıl gidilir ?

 

Akçakoca fakıllı mağarası nerede nasıl gidilirfakıllı mağarası giriş ücreti 2020

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Akçakoca Ceneviz plajı ve kalesi nerede

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478