Akçaabat gezilecek yerler listesi 2022

akçaabat gezilecek yerler

Akçaabat Gezilecek Yerler – en iyi 5 yer

Akçaabat gezilecek yerler listesi 2022 için Trabzon’dayız. Akçaabat tarihi, doğası ve köftesi ile gezi notlarımı paylaşayım sizlere.

Doğu Karadeniz turumun ilk başlangıç noktasıydı. Kocaeli’den çıkmıştım yola gecenin bir yarısı. 1000 km. yolu 2 mola ile bitirdiğimde öğlen olmuştu bile. Bir açıktım ki! sormayın. Yol boyunca Burnumda tüttü zaten Karadeniz incisi Akçaabat’ın meşhur köftesi. Yapılacaklar arasında ilk sıradaydı.

akçaabat kftesi zigana restoran

 

Birçok meşhur ustasının yanında tur rehber arkadaşımın tavsiyesi üzerine kayalıklar üzerinde asansörle çıkılabilen ve köfteleri beklerken de müthiş manzarasını seyrettiğim Zigana restorandı. Bu lezzetlerden yazımın sonunda genişçe bahsedeceğim.

 

Akçaabat gezilecek yerler balıkçı limanı sahil

Benim Gözümden Akçaabat nasıl bir yer?

Bence Doğu Karadeniz buradan başlar. Trabzon Azgın Karadeniz’in hırçınlığıyla yeşilin her tonu ile dağlar arasında kurulmuş modern bir şehir. Yeşil ve mavinin arasında kalan bu güzel kent doğal limanıyla denizcilerin güvenli limanı olmuş her zaman.

Ayrıntılı Karadeniz Bölgesi gezilecek yerler hakkındaki yayınlarımı da inceleyebilirsiniz

Akçaabat tarihi hakkında bilgi

Roma dönemi ve Bizanslılara kadar ulaşan tarihi ile günümüze bir çok medeniyetin izlerini taşımış. Fatih Sultan Mehmet‘in fethinden sonra Osmanlı topraklarına katılan Akçaabat çınar asırlık çınar ağaçları ile de oldukça meşhur.  Tarihi Orta mahalle evleri ve sokakları ile ziyaretçilerini tarihe götüren Akçaabat’ın geçmişi kahramanlıklar ile de dolu. 1810 yılında Rus donanmasının Sargana mevkinde yapmak istediği çıkarmaya Akçaabat halkının müthiş bir direnişi ile karşılaşmış. 48’i kadın 969 şehit veren Akçaabat Halkı yine de Rus donanmasına kendi imkanları ile karşı koymayı başarmış.

Ayrıntılı Trabzon Atatürk Köşkü hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Akçakoca Gezilecek Yerler Listesi ve Haritası 2022 :

 Maps Haritalar üzerinden Akçaabat gezilecek yerler haritası linkini paylaşıyorum. 

 • Tarihi Orta mahalle ( 2 km. 7 dk)
 • Tarihi Asırlık Çınar ağacı ( 1 km. 3 dk)
 • Tarakçıoğlu Konağı ( 1,5 km. 5 dk )
 • Orta Mahalle Şapeli ( 2 km. 7 dk )
 • Akçaabat Kalesi ( 1 km. 3 dk )
 • Sera Gölü Tabiat Parkı ( 8 km. 15 dk )
 • Hıdırnebi Yaylası ( 27 km. 45 dk )
 • Çal Mağarası ( 36 km. 45 dk )
 • Şolma Yaylası (63 km 1 saat 35 dk )
 • Kadiralak Yaylası ( 63 km. 1 saat 20 dk)
 • Çalcamili Tabiat Parkı ( 35 km. 45 dk )

Akçaabat gezilecek yerler sahilleri trabzon

1 – Tarihi Orta Mahalle 

Akçaabat‘ın eski sokaklarını gezmek istedim. Biraz yukarılara yürüyerek Orta Mahalle’nin çiçek kokulu sokaklarında konakların arasında yürümeye başladım. Tarihe tanıklık etmiş bu evler denize karşı dizilmiş küçük bahçeleriyle. Sokaklarında dolaşırken rengarenk sarmaşık gülleri dikkatimi çekti hep. Sokakları ve evleri restore edilmiş konakları ile ayrı bir keyif vermiş. Sit alanı ile koruma altına alınan Orta Mahalle’de bulunan evler, sokaklar, merdivenler, çeşmeler, duvarlar ve birçok yapıları ile tarihi gözler önüne seriyor. Orta Mahallenin sokaklarında benim gibi tarihe yolculuk yapın derim.

Akçaabat gezilecek yerler orta mahalle

Osmanlı dönemi sivil yaşam evleri ve konaklarının çok iyi bir şekilde yapılmış restorasyon ile karşılaşıyorsunuz. İlginç yapılar arasında St. Michael Kilisesi, bir şapel ve şimdilerde ilkokul olarak kullanılan bir kilise göreceksiniz.

Akçaabat gezilecek yerler orta mahalle

2 – Akçaabat gezilecek yerler içinde Sahiller ayrı bir güzel

Deniz kokan sahillerin de yorgunluk atan Akçaabat’lılara gün batımında eşlik ettim. Arkamı dağlara alarak Karadeniz’in sonsuzluğuna bakmaya başladım. Değmeyin keyfime… Sahili o kadar güzel ki! Yeşil alanları parkları, kilometrelerce sahil ve dinlenme alanları müthiş. Hele akşam üstü gün batımıyla şenlenen sahillerde çeşitli etkinlere de rastlayabilirsiniz.  Akçaabat Sahilleri ayrı bir güzel. 

akçaabat sahil düzenlemesi

Akçaabat gezilecek yerler balıkçı limanı

 

 

Karadeniz incisi Akçaabat gezilecek yerler

Akçaabat Kalesi

3 – Sera Gölü nasıl oluşmuş, nerede ve nasıl gidilir ? 

Akçaabat’ın gizli cenneti adeta. Sera gölü  Akçaabat’a 5 km uzaklıkta Yıldızlı beldesi tarafından gidiyorsunuz. Burası aslında 1950 yılların da oluşmuş bir set gölü. Çevresinde piknik alanları, göl üzerinde sandallar ile yeşile ve kır çiçeklerine boğulmuş gizli bir cennet. Çevresindeki bir çok dinlenme tesisleri ile halkı içine almış bir yer. 4 km. uzunluğu ve 200 metre genişliği bulunan Sera Gölü’nün en derin bölgesi ise 55 metre civarında. 

 

akçaabat sera gölü trabzon

Akçaabat gezilecek yerler sera gölü akçaabat tesisleri

4 – Hıdırnebi Yaylası ve Şenlikleri – Akçaabat Gezilecek Yerler 

Karadeniz yaylasız olmaz tabi. Turistik tesislerden dolayı biraz bozulmuş ama yinede tadını çıkarmak gerek Hıdırnebi Yaylası’nın. Akçaabat’tan 30 dk. çıkabiliyorsunuz aracınızla. Benim zamanlamam tutmadı ama her yıl 19-20 Temmuz tarihlerinde Hıdırnebi şenliklerini kaçırmayın derim. Yöresel lezzetlerinin yanında horon yanında hediye olur size. Ben her yaylaya çıkışımda yere uzanır göğü seyrederim. Tüm elektriğimi toprağa verip kır çiçekleri kokusuyla resetlerim kendimi. Aç kapa her zaman iyi gelir bize. Yani hayata yeniden başlarım.

hidirnebi-yaylasi kamp Akçaabat gezilecek yerler

Karadenizin incisi Akçaabat

5 – Çal Köy Mağarası Nerede, nasıl gidilir, giriş ücreti ve ziyaret saatleri 2022

Yok böyle bir yer. Neden mi? Türkiye’nin en büyük mağaraları arasında. Çal köy Mağarası’na.  1 saat sürmez aracınızla veya şehir merkezinden kalan araçlarla gitmeniz. Mağara uzunluğu 1000 m. Kadar. Yapılan düzenleme ve ışıklandırma ile 550 m. kısmı gezilebilir. İçerisinde bulunan Türkçe Mp3 indir Alanya’daki Damlataş ve Dimçayı mağaralarında ki gibi on birlerce yıl içerisinde oluşmuş.  İçerisinden birde küçük dere, gölet ve çağlayan bulunan Çal köy mağarası 1050 m. rakımda Çalköy beldesinde. Bu muhteşem güzellikleri ve mağarayı gezebilmek için içerisine ışıklandırmalı yürüyüş yolları yapılmış. Hemen dışında birde çay bahçesi yapılmış. Serin olan mağara gezisinden sonra sıcak bir çayla içinizi ısıtabilirsiniz. Böyle keyifli ve egzotik bir doğal mucizeyi görmeden olmazdı tabi ki. Şiddetle tavsiye ederim.  

 

 

çaköy mağarası akçaabat trabzon

Çal köy Mağarası giriş ücreti 2022

Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Çal köy Mağarası Akçaabat gezilecek yerler arasında kesinlikle olmalı. Çal köy Mağarası giriş ücreti 2022 yılı için :

 • 1 kişi 11 tl.
 • Öğrenci 5,5 tl.
 • Müze kart geçerli değil.

Çalköy Mağarası ziyaret saatleri 2022 : 

Yaz uygulaması :

 • Sabah Açılış 09.00
 • Akşam Kapanış 19.30

Kış uygulaması :

 • Sabah açılış  09.00
 • Akşam Kapanış 17.30

Çal köy Mağarası Nerede ?

Trabzon Akçaabat ilçesine 36 km. 45 dk. Çal köy yolu üzerinden gidebilirsiniz. Yol üzerinde bir çok tabela var, hatta navigasyon ile de çok rahat gidebilirsiniz. Yolu asfalt ve Çal köy mağarası önünde otopark mevcut ve ücretsiz.

 

Karadenizin incisi Akçaabat

Akçakale nerede ve tarihi hakkında kısa bilgi :

Tarihi yerlerine baktığımız da Akçakale Selçuklu Devletinden korunmak amacıyla 1297-1330 yılları arasında İmparator Aleksisos tarafından yaptırılmış. Moloz ve kesme taştan inşa edilmiş kale içinde Fatih Sultan Mehmet’in komutanlarından Mahmut Paşa’nın mezarı bulunuyor. Denize karşı bu kaleyi de görmeden olmazdı tabi ki. Müze kartınız yanınızda olsun derim.

Akçaabat’ta ne yenir ? En iyi 10 lezzet 

1- Akçaabat Köftesi :

Türkiye’nin bir çok yerinin köftesi meşhurdur.  Her bölge kendine ve yöresine özgü usullerle yaptıkları tarifler ile meşhur olmuştur. Akçaabat Köftesi ise yöredeki yaylalarda yetişen hayvanların etinin iki defa kıyma olarak çekilmesi ile farklılık gösterir. Ancak ikinci kıyma çekilişine bolca da sarımsak katılır.  Bu haliyle 1 gün dolapta bekletildikten sonra ızgara yapılarak servis edilir.  Tabi bu lezzetli Akçaabat Köftesinin yanında meşhur yayık ayranı, piyazı ve Trabzon ekmeği ile bir lezzet şölenine dönüşür.

Akçaabat köfte zigana restoran

 1. Kukuca: Bal kabağının mısırla birlikte ezilip üzerine şeker ve süt ilave edilerek yapılan bir tatlıdır.
 2. Kefal ekşilisi: Yuvarlak kesilen balıkların tepsinin altına dizilip soğan, domates, biber ve maydanozun ile birlikte bol limon ile pişirilmesiyle yapılıyor.
 3. Palamut dolması: Ceviz içi, kuş üzümü, yenibahar, ile palamutun içi doldurularak yapılır.
 4. Laz böreği: adına aldanmayın tatlı olduğu çayın yanında değilde yemek üstüne tatlı niyetine..
 5. Peynirli Trabzon pidesi: Mayalı hamurun köy peyniri ile buluşmasıyla yapılır. Tereyağı ve üzerine yumurtada kırılabilir.
 6. Kuymak: mısır unu, tereyağı ve Trabzon peyniriyle (kolot peyniri) yapılan enfes bir yiyecektir.
 7. Pazılı kaygana: Pazılı kaygana da bir diğer ağır oyuncu mısır unu, kuru ve taze nanenin pazıya eşlik edilmesiyle yapılır.
 8. Karalahana çorbası: çerisinde ince kıyılmış karalahana, mısır unu, barbunya ve kurutulmuş acı biber bulunan, mısır ekmeğiyle yapılır.
 9. Birde Akçaabat Tereyağını da unutmayalım. 

Akçaabat nüfusu ve geçim kaynakları nelerdir ?

Karadeniz kıyısı ve coğrafyasının gerekliliği olarak halk genellikle balıkçılık, hayvancılık ve tarım ile uğraşıyor.  2019 yılı itibari ile ilçe merkezinin Akçaabat nüfusu 62.882‘dir. Tüm belde ve köyleri ile birlikte ise Akçaabat nüfusu 125.848 kişi yaşamaktadır.

Akçaabat Otel ve Konaklama seçenekleri :

Karadeniz kıyısındaki Akçaabat, tarihi ve doğal güzellikleri ile beraber özellikle yaz döneminde oldukça yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. Sahil ve Karadeniz dağlarının yamaçlarındaki  Akçaabat otel ve konaklama seçenekleri arasında bir çok otel, pansiyon, apart gibi seçenekler buluyor.  Her türlü bütçeye göre seçebileceğiniz konaklama seçeneklerini 150 tl ile 450 tl arasında bulabilirsiniz. Akçaabat otel, pansiyon ve apart haritasını ekliyorum. Bu harita ile istediğiniz konaklama seçeneğinin güncel ve online iletişim, ulaşım ve fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Akçaabat Otel ve konaklama haritası linki 2022 :

 

Akçaabat Nerede ?, Nasıl gidilir ?

Karadeniz’in incisi Akçaabat Trabzon’un en büyük ilçesidir. Trabzon il merkezinin 14 km batısında ve 15 dk. da sahil yolundan gidebilirsiniz. İl merkezinden karşılıklı sürekli otobüs bulunuyor. 

Karadeniz’in incisi Akçaabat gezilecek yerler için Trabzon’dayız. Akçaabat tarihi, doğası ve köftesi ile gezi notlarımı paylaşmaya çalıştım sizlere.


Beni, yayınlarımı, gezi ve doğa sporlarını güncel takip etmek için ;


instagram : @turluyorumnet

Facebook : turluyorum.net

Youtube   : turluyorum net 

 

ankara bayan escortkızılay escort

0 0 0 0 0 0
Adana escort Çukurova escort Seyhan escort Ankara escort Mamak escort Etimesgut escort Polatlı escort Pursaklar escort Haymana escort Çankaya escort Keçiören escort Sincan escort Antalya escort Kumluca escort Konyaaltı escort Manavgat escort Muratpaşa escort Kaş escort Alanya escort Kemer escort Bursa escort Eskişehir escort Gaziantep escort Şahinbey escort Nizip escort Şehitkamil escort İstanbul escort Merter escort Nişantaşı escort Şerifali escort Maltepe escort Sancaktepe escort Eyüpsultan escort Şişli escort Kayaşehir escort Büyükçekmece escort Beşiktaş escort Mecidiyeköy escort Zeytinburnu escort Sarıyer escort Bayrampaşa escort Fulya escort Beyoğlu escort Başakşehir escort Tuzla escort Beylikdüzü escort Pendik escort Bağcılar escort Ümraniye escort Üsküdar escort Esenyurt escort Küçükçekmece escort Esenler escort Güngören escort Kurtköy escort Bahçelievler escort Sultanbeyli escort Ataşehir escort Kağıthane escort Fatih escort Çekmeköy escort Çatalca escort Bakırköy escort Kadıköy escort Avcılar escort Beykoz escort Kartal escort İzmir escort Balçova escort Konak escort Bayraklı escort Buca escort Çiğli escort Gaziemir escort Bergama escort Karşıyaka escort Urla escort Bornova escort Çeşme escort Kayseri escort Kocaeli escort Gebze escort İzmit escort Malatya escort Manisa escort Mersin escort Yenişehir escort Mezitli escort Erdemli escort Silifke escort Akdeniz escort Anamur escort Muğla escort Bodrum escort Milas escort Dalaman escort Marmaris escort Fethiye escort Datça escort Samsun escort Atakum escort İlkadım escort Adıyaman escort Afyonkarahisar escort Ağrı escort Aksaray escort Amasya escort Ardahan escort Artvin escort Aydın escort Balıkesir escort Bartın escort Batman escort Bayburt escort Bilecik escort Bingöl escort Bitlis escort Bolu escort Burdur escort Çanakkale escort Çankırı escort Çorum escort Denizli escort Diyarbakır escort Düzce escort Edirne escort Elazığ escort Erzincan escort Erzurum escort Giresun escort Gümüşhane escort Hakkari escort Hatay escort Iğdır escort Isparta escort Kahramanmaraş escort Karabük escort Karaman escort Kars escort Kastamonu escort Kırıkkale escort Kırklareli escort Kırşehir escort Kilis escort Konya escort Kütahya escort Mardin escort Muş escort Nevşehir escort Niğde escort Ordu escort Osmaniye escort Rize escort Sakarya escort Siirt escort Sinop escort Sivas escort Şanlıurfa escort Şırnak escort Tekirdağ escort Tokat escort Trabzon escort Tunceli escort Uşak escort Van escort Yalova escort Yozgat escort Zonguldak escort
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Fırtına Vadisi Rize gezisi ve rafting fiyatları 2022

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478