Adana Gezilecek yerler

Adana gezilecek yerler 

Tarihi, farklı kültürü, doğası ve yöresel lezzetleriyle Adana gezilecek yerler için turlayalım şimdi.

Aralık ayında bir takipçimin daveti üzerine geldim Adana’ya. Seyit Açıkgöz tayin üzerine yerleştiği Adana’yı gezdirdi bana.

“Adanalı’yıg Allahın Adamıyıg” sözü boşuna söylenmemiş olduğunu insanını ve kültürünü tanıyınca çıkıyor ortaya.  Nasıl mı?

adana-sabancı-camii Adana gezilecek yerler

Adana Sabancı Camii

Milliyetçi ruhlarının verdiği yaşama sevinciyle, şehrini yüreğinde saklanmış insanı ise, her zaman Adana’lı olmakla gurur duymuş. Birçok türküsü, film ve dizileri yapılmış, bu şehir topraklarında nice sanatçılar da yetiştirmiş. Havasında mı? Suyundan mı veya bereketli topraklarından mı?  bilinmez ama Adana tüm delikanlılığı ile karşımıza çıkıyor.adana-büyük-cami

Medeniyetler Şehri Adana;

Uçsuz bucaksız  bereketli topraklarıyla Çukurova’sı, şehri sarmış olan Seyhan ve Ceyhan nehirleri ile çıkıyor karşımıza. Gizemlerle dolu mitolojik geçmişi ile Roma’dan Osmanlı’ya  kadar tüm medeniyetlere ev sahipliği yapmış Adana. Yüzyıllarca geçmesine rağmen tarihi günümüze taşımayı başarmış. 

Adana gezilecek yerleralıntı fotoğraf

Adana ismi Nereden Geliyor?

Adını Yunan Mitolojisinden alan gök tanrısı Uranüs’ün oğlu Adanus’tan alan Adana, Hem sahip olduğu toprakların verimliliği, hem de Anadolu ile Ortadoğu arasındaki köprü görevi görmesi nedeniyle pek çok uygarlığın gözdesi olmuş. Bu bereketli topraklar üzerinde yaşamış birçok medeniyet tarih ve sanatlarını bu topraklarda bizlere miras bırakmış.  

Dört bir tarafı kalelerle çevrilmiş Adana;

Adana’ tarih boyunca o kadar değerliymiş ki! dört tarafı kalelerle çevrilmiş.

Anavarza Kalesi ve antik şehri, Yılan Kale, Meydan Kalesi, Kozan Kalesi, Karasis Kalesi, Dumlu Kalesi, Yumurtalık kalesi, Şar harabeleri ile geçmişten günümüze gelmiş bir açık hava müzesi gibi adeta.adana-yılan-kale Adana gezilecek yerler

Adana tarihi Cami, Kervansaray, Hamam, Köprü  ve türbeleri;

Ulu cami,  Akça Mescit, alemdar Camii, Hasan Kethüda Camii, Yağ camii, Hoşkadem Camii, Kurtkulağı köyü camii, Çarşı Hamamı, Irmak Hamamı, Mesdanzade hamamı, Yeni hamam, Kurtkulağı kervan sarayı, Misis Kervan sarayı, Gön Hanı Kapısı, Bedesten, Taşköprü, Misis Köprüsü, Alman Köprüsü, ve eski Adana evleri  ile nice yapılar gelmiş günümüze. Yerli, yabancı turistlerin ilgisini gören bu tarih ve kültür şehri Adana gezilecek yerler in gözdeleri olmuş.  

ulucami-adana-avlusu

Adana Müzeleri;

9 bin yıllık geçmişiyle 18 uygarlık yaşamış bu Adana’da. Hepsinden kalan izler Adana’nın dört bir tarafında bizleri bekliyor.

Adana Arkeoloji müzesi,  Atatürk Müzesi, Etnografya Müzesi, ve Misis Mozaik müzesi Adana’nın tarihsel zenginliklerini ziyaretçilerine sunuyor. Müze girişleri için Müze Kartınız yanınızda olsun.

Adana yöresel yemekleri;

Akdeniz ikliminin sıcağı insanına da yansımış. Misafirine düşkünlüğünü ikramlarıyla gösteren Adana yöresel lezzetlerini sunmuş ziyaretçilerine. Lezzeti bağımlılık yapan meşhur Adana kebabı, zahmetli ama bir o kadarda lezzetli olan içli köftesi, Şalgamı, yağlı boya tablo gibi görünen bici bici si ile lezzet diyarı Adana.

adana-kebap
Gelmişken Adana lezzetlerininde tadına baktık elbet. Bilgilendirmek amaçlı bizleri misafir eden Adana Kabapçılarından Eyüpcan kebaptaydık. Firma sahibi görüşüp fiyatları hakkında bilgi aldım.

Eyüpcan-kebap-adana

Adana-kebap-fiyatları-2019

Adana-kebap-fiyatları-2019

Unutmadan, Birde taş kadayıfı var ki sormayın! . Ayaküstü tatlıcısı Gönül kardeşlerde birçok tatlının yanı sıra Taş kadayıfı enfes..

Adana-meşhur-taş-kadayıfı-G

Adana Gezilecek Yerler ;

Adana Etnografya Müzesi;

Çukurova ve Toros Dağları‘nın yerlileri sayılan Yörüklerden kalan tarihi eşyaları sergileyen müze 1983 yılından beri Şehir merkezinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

adana-müzesi, Adana gezilecek yerler

Adana Taş Köprü:

Adana’nın sembolu haline gelmiş Taş Köprü Roma döneminden günümüze gelmiş. Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlayan tarihi bir yapıdır. Birkaç yıl öncesine kadar araç trafiğine de açık olan taş köprü Dünyanın araç trafiğine açık en eski köprü ünvanını taşımış yıllarca.adana-taş-köprü Adana gezilecek yerler

Adana Tarihi Taş Köprü

Anavarza Kalesi ve Antik Kenti;

Adana’ya 70 km uzakta Kozan ile Ceyhan arasında bulunuyor. Anavarza Antik Kentinden günümüze çok fazla bir şey ulaşamamış. Klikya döneminden kalma bu kalıntılardan hamam, klise, büyük sur ve sütunlu yolu ayakta kalabilmiş. Kentin çevresindeki kale ihtişamlı yapısıyla  ayakta duruyor.

yılan-kale-22

Adana Büyük Saat Kulesi;

32 m. yüksekliğindeki Adana büyük saat kulesi Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. 1881’de yapılmış kule döneminde modern yaşamı simgelermiş.

adana-saat-kulesi-1

Adana-saat-kulesi

Fake Kalesi;

Fake beldesindeki bu tarihi kale İpekyolu’nun koruyucusu olmuş tarih boyunca. 12. yy. yapılan Fake kalesi içindeki bahçesi ve havuzu günümüze ulaşmayı başarmış. Adana’ya 125 km uzaklıkta bulunuyor.

fake-kale adana

Kozan Kalesi;

Oldukça dik bir kayanın üzerinde bulunan kale Kozan ilçesine tümü ile hakim bir konumda bulunuyor.

Kozan Kalesi Adana gezilecek yerler

Kozan Kalesi Adana

Adana gezilecek yerler ; Sabancı Merkez Parkı;

Sabancı Merkez Camii ile birlikte nehrin yanında bulunan oldukça büyük bir parktır. Avrupayı ve modern görünümlü Merkez park Adana halkının gerçekten nefes alabileceği bir yer olmuş.

Seyhan Nehri’nin hemen kıyısındaki Adana Sabancı Merkez Camii, Türkiye’nin ve Ortadoğunun hala en büyük camisidir. 99 Metre yüksekliğindeki 6 minaresi ile etkileyici bir yapısı vardır.

adana-sabancı-camii

Adana Sabancı CamiiSeyhan Baraj Gölü;

Akdeniz’e dökülen en büyük nehir olan Seyhan Nehri, doğa harikası bir güzelliği sahip. Zamanında taşkınları önlemek için yapılan baraj ve aynı baraj üzerindeki köprüsü ve yeşil alanlarıyla halkın keyifle serinleyebileceği bir yer olmuş.

Şar Antik Kenti;

Adana Tufanbeyli ilçesinin Kayseri sınırında bulunan Şar Antik Kent, Hitit, Roma ve Bizans kalıntılarıyla dolu. Ama en çok Roma dönemine ait tarihi eserler bulunuyor.

antik-kent-Adana gezilecek yerler

Adana Ulu Camii; ( Adana gezilecek yerler )

Merkezdeki Ulu Camii  Adana’nın sembol yapılarındandır. Ramazanoğulları döneminde 1541’te yapımı tamamlanabilmiş. Mimari yapısı Selçuklu ve Memluk tarzında işlemeleri ile süslenmiş.  Adana Merkez Camii‘nden sonra en büyük camiidir.

adana-ulu-cami, Adana gezilecek yerler

ulucami-adana-avlusu

Alman Varda Köprüsü:

Karaisalı beldesinde yer alan bu büyük demir yolu köprüsü 99 metre yüksekliğinde ve 200 metre uzunluğunda. 1912’de Almanlar tarafından inşa edilmiş. Bölgede Alman köprü olarak da bilinir.

alman-köprüsü varda adana

Adana Gezilecek yerler arasında Kazancılar Çarşısı:

Adana eski çarşısını gezmek tarihte gezmek gibi. Modern cadde ve bulvarlarından Ulucami’yi ararken girdik Kazancılar Çarşısına.  Büyük Saatin önünden geçerken girdiğimiz bu eski çarşı 500 yıllık bir geçmişe sahip.Her türlü kapkacak imalatı ve kalaylaması gibi el sanatları hala sürdürülmeye çalışılıyor. Şehir halkı sadece gezmek için uğrasa da, çevre ilçe ve köylerden gelenler ihtiyaçlarını buradan karşılıyorlar. Ayrıca Adana’nın en ünlü kebapçıları burada yetişmiştir.

Bakır işleme sanatı Adana Eski Çarşı Adana gezilecek yerler

Bakır işleme sanatı Adana Eski Çarşı

kalaycılar çarşısı, Adana gezilecek yerler

Benim gözümden Adana;

Kuzeyini saran Toros Dağları, Akdeniz’e 160 km. sahil ile kuçaklaşmış. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin de sunduğu görsel güzellik ile doğa harikasıdır Adana. Portakal çiçeği kokulu sokakları, parkları, koruları, asma köprüsü, kültürü, tarihi, insanı, gündüzü, gecesi, kadını, erkeği, mevsimleri, dünü ve bugünü ile kendine has bir kent Adana. Yeşilini Çukurova’dan, mavisini ise Akdeniz’den, Kahvesini Toroslar’dan, Beyazını Pamuktan alan Yaz sıcağını göz ardı ettiğinizde Adana gezilecek yerler arasında en kültürel şehirlerdendir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yap

TANITIM

Kategoriler